Jump to content

Τι υλικά να βάλω στο φίλτρο?


Recommended Posts

Καλησπέρα έχω το παρακάτω φίλτρο τι υλικά θα μπορούσα να βάλω μέσα. Τώρα ξεκίνησα να ασχολούμαι και διάβασα ότι είναι καλύτερα να αλλάξω το λευκό σφουγγάρι που έχει μέσα.

Screenshot_2020-11-05-19-59-37-197_com.android.chrome.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

Ναι όντως το σφουγγάρι δεν βοηθάει και πολύ στην αποικία των βακτηρίων. Όχι ότι είναι άχρηστο απλά δεν προσφέρει μεγάλη επιφάνεια για αυτά.

Θα προσπαθούσα να κάνω μια κατάσταση 50-50. Δηλαδή το μισό φίλτρο να είναι με μακαρόνι (sera siporax mini για το φίλτρο αυτό) και το άλλο μισό είτε με σφουγγάρι είτε με ενυδρειακό βαμβάκι για τις βρωμιές. Το μόνο κακό που πιστεύω ότι μπορεί να έχει αυτό το εγχείρημα είναι ότι αν στουμπώσει αρκετά τότε το νερό ίσως να μην περνάει σωστά μέσα από αυτό και μακροπρόθεσμα η βραχυπρόθεσμα να δημιουργήσει πρόβλημα στο μοτέρ. Δεν μου έχει τύχει κάτι τέτοιο μέχρι τώρα ούτε είχα εσωτερικό φίλτρο για πολύ μεγάλο διάστημα για να πω με σιγουριά. Όπως και να έχει θα το δοκίμαζα.

Σε πόσα λίτρα ενυδρείο θα το βάλεις?

Link to comment
Share on other sites

πόσα λιτρα και τι ψαρια θελεις να βαλεις και ....πόσα ψαρια. Παιζει ρολο.

Αν θα βαλεις στο ενυδρειο μονο γαριδες, μια χαρα θα ειναι και μονο με το σφουγγαρι.

Αν θα φτιαξεις την διακόσμηση με πετρες λαβας, δεν θα χρειαστει να βαλεις το siporax στο φιλτρο. Πολλα παιζουν ρολο....

Γινεται οπως εγραψε πιο πανω ο panagiotis, κοβεις το σφουγγαρι στη μεση και βαζεις sera siporax mini kai ενυδρειακο βαμβακι...

 

Link to comment
Share on other sites

Οι διαστάσεις του ενυδρείου είναι 55*35*35. Μέσα εγώ 4 χηρες και 2 γκαπυ. Δεν ξέρω αν τα έχω κάνει σωστά γτ τώρα μαθαίνω απλά δεν θέλω να κάνω κάτι λάθος στα ψαρακια. Πέτρα έχω βάλει μέσα την παρακάτω

Screenshot_2020-11-06-09-59-08-764_com.android.chrome.jpg

Έγινε επεξεργασία - ΔΗΜΗΤΡΑ ΝΙΚΟΥΛΗ
Link to comment
Share on other sites

Τα γκαπυ να φυγουν (χαρισε τα), χηρες να γινουν 7-8. Τα ειπαμε και εδω-

Το φιλτρο φτανει οριακα, και αυτα τα ειπαμε.....

Δεν μου απαντησες , αν εχεις κανει ποτέ τεστ νερου......και αλλαγη νερου πόσο συχνα κα ποσοτητα;

Αν θελεις να ασχοληθεις με το χομπι και να εχεις ομορφα και υγιης ψαρακια, πρεπει να πεσει και διαβασμα-

 

Έγινε επεξεργασία - natateo
Link to comment
Share on other sites

Το νερό το αλλάζω κάθε βδομάδα και βγάζω το 1/3. Τεστ δεν έχω κάνει. Τα γκαπυ γτ πρέπει υ φύγουν?

Έγινε επεξεργασία - ΔΗΜΗΤΡΑ ΝΙΚΟΥΛΗ
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος ΔΗΜΗΤΡΑ ΝΙΚΟΥΛΗ έγραψε:

Τα γκαπυ γτ πρέπει υ φύγουν?

Γιατι αν ειναι 2 θηλυκα ή 1+1, θα σου γεμισουν γρηγορα το ενυδρειο με τα μικρα.... τα μικρα μεγαλωνουν, θα κανουν και αυτα τα μικρα τους .... κτλ κτλ...

 

πριν 5 ώρες, το μέλος ΔΗΜΗΤΡΑ ΝΙΚΟΥΛΗ έγραψε:

Το νερό το αλλάζω κάθε βδομάδα και βγάζω το 1/3.

Πολυ καλα κάνεις. Ομως, για να ξερεις, πόσο νερο πρεπει να αλλαζεις και αν το νερο στο ενυδρειο ειναι καταλληλο για τα ψαρια, πρεπει να κάνεις τεστ νερου.

Διάβασε τα αρθρα στο λινκ, που σου εδωσα (ειδικα - κυκλος του αζωτου)

Link to comment
Share on other sites

Το έχω διαβάσει για τον κύκλο του αζώτου. Ποια τεστ θα μου προτείνατε να πάρω?? Με βάση τα ψάρια που έχω τώρα μπορώ να βάλω και γαρίδες μπουκωσει το ενυδρείο?

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος ΔΗΜΗΤΡΑ ΝΙΚΟΥΛΗ έγραψε:

Το έχω διαβάσει για τον κύκλο του αζώτου. Ποια τεστ θα μου προτείνατε να πάρω?? Με βάση τα ψάρια που έχω τώρα μπορώ να βάλω και γαρίδες μπουκωσει το ενυδρείο?

Πριν να βαλεις ενα ζωντανο μεσα, πρεπει να κανεις τεστ νερου. Τα τεστακια ειναι λιγο ακριβα. Αν μπορεις να πας σε ενα πετσοπ , για να σου κάνουν ....Μιλαμε μονο για  υγρα τεστ, οχι χαρτακια 7 σε 1 και κτλ... Πρεπει να κανεις τεστ αμμωνιας ΝΗ3/4, νιτρωδη ΝΟ2, νιτρικα ΝΟ3. Οι τιμες πες να σου γραψουν σε ενα χαρτακι.

Αν θα αγορασεις... μπορεις να παρεις για νιτρικα μ΄αρεσει αυτο - https://www.aquariumshop.gr/en/test-metriseon/7469-1-api-test-nitrate-kit-90-tests-.html

ή salifert  και για νιτρωδη και αμμωνια -  https://www.aquariumshop.gr/en/test-metriseon/409-1-salifert-nh4-ammonia-profitest.html

https://www.aquariumshop.gr/en/test-metriseon/411-1-salifert-no2-nitrite-profitest.html

 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος ΔΗΜΗΤΡΑ ΝΙΚΟΥΛΗ έγραψε:

Ωραία. Και για το φίλτρο τι υλικά θα μπορούσα να βάλω μεσα

siporax mini και λιγο ενυδρειακο βαμβακι . οπως ειπαμε στο ποστ #2

κοψε το σφουγγαρι στα δυο, βαλε το μισο στο φιλτρο+ siporax+λιγο βαμβακι πανω.

Έγινε επεξεργασία - natateo
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...