Jump to content

Μέτρηση νερού


Recommended Posts

Είσαι σίγουρος οτι το μωρό είναι ξιφοφόρους που το ξέρεις ήσουν μπροστά όταν ζευγάρωναν ;  ?

Πέρα απο την πλάκα :

Θέλω να ρίξεις μια ματιά στα προφiλ των ψαριών σου και να μου πεις εσύ τι θα έκανες άμα γνώριζες τις συνθήκες που ζουν τα ψαράκια.

Θέλω δηλαδή σαν παιχνίδι να βρεις σαν παιχνίδι μόνος σου το τι και ποιες αστοχίες έχεις κάνει

Εδώ θα βρεις τα προφίλ 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 61
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Είσαι σίγουρος οτι το μωρό είναι ξιφοφόρους που το ξέρεις ήσουν μπροστά όταν ζευγάρωναν ;  [emoji3]
Πέρα απο την πλάκα :
Θέλω να ρίξεις μια ματιά στα προφiλ των ψαριών σου και να μου πεις εσύ τι θα έκανες άμα γνώριζες τις συνθήκες που ζουν τα ψαράκια.
Θέλω δηλαδή σαν παιχνίδι να βρεις σαν παιχνίδι μόνος σου το τι και ποιες αστοχίες έχεις κάνει
Εδώ θα βρεις τα προφίλ 
 
Ξέρω πως τα κοπαδοψαρα δεν τεριαζουνε και ότι τα υπόλοιπα πρέπει να 1 αρσενικό και 3 θύλακα αλλά στην Καρδίτσα που μένω δεν μπορώ να βρω ψαράκια να παο να πάρω περιμένω ανοίξουν τα πράγματα και να πάω Λάρισα αλλά η θρυλική μου μόλι είναι έγγυος μπορώ να κρατήσω από εκεί 2 θύλακα?

Στάλθηκε από το M2002J9G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σωστά ξέρεις .....άλλα για να απάντησες τόσο γρήγορα μάλλον δεν τα διάβασες, και μου απάντησες σύμφωνα με αυτά που ήδη ξέρεις.

Κοίτα στα προφίλ δες της συνθήκες νερού, δες με ποια ψάρια ταιριάζουν, δες με ποια δεν ταιριάζουν γιατι υπάρχει κίνδυνος ...... διατροφικές συνήθειες  κτλ κτλ .

Δεν το κάνω γιατί βαριέμαι να σου απαντήσω άπλα πιστεύω ότι βιωματικά θα τα εμπεδώσεις ποιο εύκολα . Και στο κάτω κάτω πρέπει με την καραντίνα να έχουμε κάτι να περνάμε την ώρα μας έτσι ;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σωστά ξέρεις .....άλλα για να απάντησες τόσο γρήγορα μάλλον δεν τα διάβασες, και μου απάντησες σύμφωνα με αυτά που ήδη ξέρεις.
Κοίτα στα προφίλ δες της συνθήκες νερού, δες με ποια ψάρια ταιριάζουν, δες με ποια δεν ταιριάζουν γιατι υπάρχει κίνδυνος ...... διατροφικές συνήθειες  κτλ κτλ .
Δεν το κάνω γιατί βαριέμαι να σου απαντήσω άπλα πιστεύω ότι βιωματικά θα τα εμπεδώσεις ποιο εύκολα . Και στο κάτω κάτω πρέπει με την καραντίνα να έχουμε κάτι να περνάμε την ώρα μας έτσι ;
Ναι τα ξέρω γτ τα έχω διαβάσει και συμφωνώ ότι πρέπει να περάσουμε την ώρα μας και εγώ είμαι τυχερός που αποφάσισα να ασχοληθώ τόρα με αφτο γτ θα έκοβα φλέβα .. εννοείς με αφτο που λέει ότι μπορεί να υβριδιασουν

Στάλθηκε από το M2002J9G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι και αυτό άλλα και δες λίγο τα λίτρα σου κάνε μια πρόσθεση πόσα λίτρα θέλει ενα χαρέμι και πες αν θα αντιμετωπίσεις προβλήματα στο μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

Ναι και αυτό άλλα και δες λίγο τα λίτρα σου κάνε μια πρόσθεση πόσα λίτρα θέλει ενα χαρέμι και πες αν θα αντιμετωπίσεις προβλήματα στο μέλλον.
Ορεα ας το πάρουμε από την αρχή εγώ έχω ενυδρείο 100λ τα περισσότερα χαρέμια θέλουν τουλάχιστον 100λ άρα εγώ ποσά μπορώ να έχω

Στάλθηκε από το M2002J9G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ορεα ας το πάρουμε από την αρχή εγώ έχω ενυδρείο 100λ τα περισσότερα χαρέμια θέλουν τουλάχιστον 100λ άρα εγώ ποσά μπορώ να έχω

Στάλθηκε από το M2002J9G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Διλ ένα χαρέμι που θέλουν 100λ δεν μπορώ να βάλω αλλά ψαράκια μέσα στο ενυδρείο?

Στάλθηκε από το M2002J9G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά όχι . Βλέπεις και μόνος ότι γεννούν σαν κουνέλια. 

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά όχι . Βλέπεις και μόνος ότι γεννούν σαν κουνέλια. 
Ναι δεν μπορώ να τα κρατάω όλα έχω βρει ένα πετσοπ εδώ στην Καρδίτσα που έχει μόνο χρυσόψαρα και μου είπε ότι αν μου γεμίσουν να του τα πάω να μου δώσει κανένα 30 αρι εσύ τι λες?

Στάλθηκε από το M2002J9G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν το κρατησει το λόγο του άνοιξες χρυσές δουλείες ..... Μετά λεφτά που θα μαζέψεις θα πάρεις και μεγάλο ενυδρείο :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Αν το κρατησει το λόγο του άνοιξες χρυσές δουλείες ..... Μετά λεφτά που θα μαζέψεις θα πάρεις και μεγάλο ενυδρείο :hysterical:
Ναι ελπίζω να το κάνει.. εσύ τι λες ποσά ψαράκια μπορώ να έχω σε αυτό το ενυδρείο..και εγώ αφού μάθω σε αυτό θέλω να πάρω ένα μεγαλύτερο...

Στάλθηκε από το M2002J9G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 30/11/2020 at 2:24 ΜΜ, το μέλος koronis.v έγραψε:

Ναι ελπίζω να το κάνει.. εσύ τι λες ποσά ψαράκια μπορώ να έχω σε αυτό το ενυδρείο..και εγώ αφού μάθω σε αυτό θέλω να πάρω ένα μεγαλύτερο...

Στάλθηκε από το M2002J9G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Καλησπέρα . 

Κάπως μου ξέφυγε η ερώτηση σου και συγνώμη που δεν σου απάντησα.

Εγώ θα κρατούσα ένα χαρέμι από Μόλυ (που σε λίγο καιρό θα είναι πολύ περισσοτερα) και θα έβαζα και αρκετά εύκολα φυτά να το κάνω ζούγκλα.

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα . 
Κάπως μου ξέφυγε η ερώτηση σου και συγνώμη που δεν σου απάντησα.
Εγώ θα κρατούσα ένα χαρέμι από Μόλυ (που σε λίγο καιρό θα είναι πολύ περισσοτερα) και θα έβαζα και αρκετά εύκολα φυτά να το κάνω ζούγκλα.
 
Και από φυτά Πια θεωρούνται εύκολα?

Στάλθηκε από το M2002J9G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τα παρακάτω στη λίστα .

Εύκολο χαρακτηρίζουμε το φυτό που δεν έχει ιδιαίτερες απαιτήσεις σε φωτισμό CO2 και λίπανση ,

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα παρακάτω στη λίστα .
Εύκολο χαρακτηρίζουμε το φυτό που δεν έχει ιδιαίτερες απαιτήσεις σε φωτισμό CO2 και λίπανση ,
 
Ωραία σε ευχαριστώ πολύ για της συμβουλές..

Στάλθηκε από το M2002J9G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Καλημέρα και χρόνια πολλά .. καθιερωμένη αλλαγή νερού σήμερα και η μέτρηση μου μετά την προσθήκη αρκετών νέων φυτών είναι..
Nh3: 0
No2: 0
No3: 10
Ph: 7,2


No3 είχα πάντα 25 τώρα λόγω τόν φυτών έπεσα στα 10 είναι εντάξει αυτώ για την ανάπτυξη τούς?


Στάλθηκε από το M2002J9G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αφού στο έχω πει ότι στο χόμπι μας αρέσει το μάτι .... φωτογραφία σε παρακάλω .

Link to comment
Share on other sites

Αφού στο έχω πει ότι στο χόμπι μας αρέσει το μάτι .... φωτογραφία σε παρακάλω .
Χαχαχ39932b6e3ff1ffe300198de02d97e4cd.jpgc4554a216dbdcbcc33ae67e495853324.jpg

Στάλθηκε από το M2002J9G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλά είσαι . Γέννες έχεις ; Η επόμενη αλλαγή νερού μετά την αύξηση του ΝΟ3 σε πάνω από 20 ppm. Αν θέλεις μπορείς να ταίζεις και λίγο παραπάνω ,

Link to comment
Share on other sites

Έχω ναι... έχω 6 μωρά μόλι και περιμένω τώρα τη ξιφοφορινα δεν θα την βάλω σε γεννήστρα θέλω να δω αν θα επιβιώσουν τώρα με αυτά τα φυτά..

Στάλθηκε από το M2002J9G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα φυτα φαινονται καλα (εκτος alternanthera). Γενικο λιπασμα βάζεις;

Link to comment
Share on other sites

Τα φυτα φαινονται καλα (εκτος alternanthera). Γενικο λιπασμα βάζεις;
Βάζω profyto τώρα είναι δεύτερη εβδομάδα που ξεκίνησα είναι η πρώτη πού είχα πάρει από την αρχή και είχε τα χάλια της λόγω τόν κακόν χειρισμό ελπίζω να βελτιωθεί η κατάσταση..

Στάλθηκε από το M2002J9G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος koronis.v έγραψε:

Βάζω profyto τώρα είναι δεύτερη εβδομάδα που ξεκίνησα είναι η πρώτη πού είχα πάρει από την αρχή και είχε τα χάλια της λόγω τόν κακόν χειρισμό ελπίζω να βελτιωθεί η κατάσταση..

Στάλθηκε από το M2002J9G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Η alternanthera δεν θα παει καλα χωρις CO2 και καλο φωτισμο, μην περιμενεις. Τα υπολοιπα φυτα θα ειναι μια χαρα μονο με γενικο λιπασμα. Αν θελεις που και που βαλε απο ενα "χαπακι" στις ριζες των μεγαλων φυτων (πχ κρυπτοκορινα)

Το ενυδρειο αλλαξε πολυ (προς το καλο!). Μ΄αρεσε.

Link to comment
Share on other sites

Η alternanthera δεν θα παει καλα χωρις CO2 και καλο φωτισμο, μην περιμενεις. Τα υπολοιπα φυτα θα ειναι μια χαρα μονο με γενικο λιπασμα. Αν θελεις που και που βαλε απο ενα "χαπακι" στις ριζες των μεγαλων φυτων (πχ κρυπτοκορινα)
Το ενυδρειο αλλαξε πολυ (προς το καλο!). Μ΄αρεσε.
Το co2 σε υγρή μορφή δεν? έχω πάρει ένα σκεύασμα... έχω πάρει κάτι χαπακια της sera αλλά δεν έχω βάλει ακόμη γτ δεν ξέρω τι παίζει με το υπόστρωμα πού έχω..σε ευχαριστώ πολύ και εγώ το βλέπω πώς ήταν και πώς έγινε και εγώ πώς ήμουν και πώς έγινα και θέλω να ευχαριστήσω εσένα και τούς υπόλοιπους που με βοήθησαν νά κάνω κάτι όμορφο αλλά και όσο γίνεται σωστό περιβάλλον για τα ψαράκια μου...

Στάλθηκε από το M2002J9G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος koronis.v έγραψε:

Το co2 σε υγρή μορφή δεν?

Για καποια φυτα δεν φτανει , το CO2 το θελουν σε μορφη αεριου....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...