Jump to content

Γαρίδες απο το ιντερνετ


Recommended Posts

1)Εχω ενα ενυδρειο 105 λιτρων με αρκετα φυτα, αρκετες πετρες, αρκετα ξυλα και αρκετες κρυψωνες. Το ενυδρειο εχει καλο φωτισμο,ωστοσο εχει και σκιες. Εχω βαλει ηδη 6 αγγελοψαρα και το πιθανοτερο να βαλω και 4-6 γκουραμια(μπλε-κιτρινα). Θελω να βαλω και λιγες κιτρινες γαριδες. Φοβαμαι ομως οτι θα φαγωθουν απο τα ψαρια μου. Ποια ειναι η αποψη σας για τις γαριδες (κιτρινες);;

 

 2) Δυστηχως το καταστημα της περιοχης μου δεν διαθετει αυτες τις γαριδες. Οποτε θα αναγκαστω να τις παρω απο το ιντερνετ (ΕΑΝ γινεται συμβιωση) κατι το οποιο δεν εχω ξανα κανει. Θεωρειτε επιφοβη την αγορα ενος ζωντανου οργανισμου απο το ιντερνετ;; Επισης οι γαριδες αυτες λεει οτι ειναι μικροτερες απο 1cm. Αυτο ειναι προβλημα;;

 

Υ.Γ. ειναι αρκετες οι ερωτήσεις :) . Ευχαριστω οποιον μπει στον κοπο να με βοηθησει! 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος vakal έγραψε:

1)Εχω ενα ενυδρειο 105 λιτρων με αρκετα φυτα, αρκετες πετρες, αρκετα ξυλα και αρκετες κρυψωνες. Το ενυδρειο εχει καλο φωτισμο,ωστοσο εχει και σκιες. Εχω βαλει ηδη 6 αγγελοψαρα και το πιθανοτερο να βαλω και 4-6 γκουραμια(μπλε-κιτρινα). Θελω να βαλω και λιγες κιτρινες γαριδες. Φοβαμαι ομως οτι θα φαγωθουν απο τα ψαρια μου. Ποια ειναι η αποψη σας για τις γαριδες (κιτρινες);;

 

 2) Δυστηχως το καταστημα της περιοχης μου δεν διαθετει αυτες τις γαριδες. Οποτε θα αναγκαστω να τις παρω απο το ιντερνετ (ΕΑΝ γινεται συμβιωση) κατι το οποιο δεν εχω ξανα κανει. Θεωρειτε επιφοβη την αγορα ενος ζωντανου οργανισμου απο το ιντερνετ;; Επισης οι γαριδες αυτες λεει οτι ειναι μικροτερες απο 1cm. Αυτο ειναι προβλημα;;

 

Υ.Γ. ειναι αρκετες οι ερωτήσεις :) . Ευχαριστω οποιον μπει στον κοπο να με βοηθησει! 

Ξεχασα να αναφερω οτι εχω και 2 μικρα γατοψαρακια 

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος vakal έγραψε:

1)Εχω ενα ενυδρειο 105 λιτρων με αρκετα φυτα, αρκετες πετρες, αρκετα ξυλα και αρκετες κρυψωνες. Το ενυδρειο εχει καλο φωτισμο,ωστοσο εχει και σκιες. Εχω βαλει ηδη 6 αγγελοψαρα και το πιθανοτερο να βαλω και 4-6 γκουραμια(μπλε-κιτρινα). Θελω να βαλω και λιγες κιτρινες γαριδες. Φοβαμαι ομως οτι θα φαγωθουν απο τα ψαρια μου. Ποια ειναι η αποψη σας για τις γαριδες (κιτρινες);;

 

 2) Δυστηχως το καταστημα της περιοχης μου δεν διαθετει αυτες τις γαριδες. Οποτε θα αναγκαστω να τις παρω απο το ιντερνετ (ΕΑΝ γινεται συμβιωση) κατι το οποιο δεν εχω ξανα κανει. Θεωρειτε επιφοβη την αγορα ενος ζωντανου οργανισμου απο το ιντερνετ;; Επισης οι γαριδες αυτες λεει οτι ειναι μικροτερες απο 1cm. Αυτο ειναι προβλημα;;

 

Υ.Γ. ειναι αρκετες οι ερωτήσεις :) . Ευχαριστω οποιον μπει στον κοπο να με βοηθησει! 

Καλησπέρα.

Για γαρίδες είναι λίγο δύσκολο να μπουν σε ενυδρείο με γκουράμι, πόσο μάλλον όταν είναι 1cm, θα είναι σαν να τα ταΐζεις(τα γκουράμι).

Όσο για τις ιντερνετικές αγορές είναι Ρίσκο σε ζωντανούς οργανισμούς γιατί δεν ξέρεις πως θα τα αντιμετωπίσουν κατά την μεταφορά τους οι ταχυδρομικές εταιρίες.

Συν όλο το στρεςς που θα λάβουν τα ζωντανά κατά την μεταφορά (που οι γαρίδες είναι και ευαίσθητες). 

Αν θες κάποιο είδος γαρίδας στο ενυδρείο θα μπορούσες να δοκιμάσεις amano shrimp που είναι μεγαλουτσικο είδος και καλοί καθαριστές.

Απλά να έχεις στα υπόψιν σου ότι θα πρέπει να ταϊζεις και τις γαριδούλες με ειδική τροφή για αυτές (pellets) 

Εγώ έχω δοκιμάσει με επιτυχία γκουράμι με amano πάντως.

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Οι γαρίδες το πιθανότερο είναι να γίνουν τροφή για τα ψάρια σου.

Γενικότερα πάντως και τα λίτρα σου είναι λίγα για αγγελοψαρα. Εκτός και αν είναι πολύ μικρά, αλλά και πάλι μάλλον θα χρειαστείς αναβάθμιση. Βάλε και καμία φωτο αν θες.

 

Και όσο αφορά στις αγορές ζωντανών online, θα τις απέφευγα αυτήν την περίοδο, αν κρίνω από τις καθυστερήσεις που υπήρχαν στις παραδόσεις στο προηγούμενο lockdown. 

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Αν πάρεις από κατάστημα στην Ελλάδα και στο στείλουν με κτελ δεν βλέπω το λόγω να καθυστερήσει κάτι...Όσο για τα υπόλοιπα σου απάντησαν.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω χθες βραδυ εκανα παραγγελεια. Σημερα το μεσημερι τα ειχα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...