Jump to content

Led h t5 me let mazi


Nikrx8

Recommended Posts

Γειά σ παιδιά θα ήθελα να μαθω τι είναι καλλητερω ένα υβριδικό η μόνο led γιατί λέω να βάλω της Red sea 160s τώρα έχω τ5 8/54wκαι διό μπάρες ορφεκτ αλλά δεν βλέπω χρώματα στης ακροπορεσ 

Link to comment
Share on other sites

Απο Τ5 δεν ξερω να σε καθοδηγήσω καθώς δεν ειχα ποτέ μου. 

Απο Led μπορώ να σου πω με 100% σιγουριά οτι θα έχεις έντονα χρώματα σαν να φωσφορίζουν. 

Αν μπορείς να εχεις υβριδικό καλύπτεσαι απο φάσμα, χρώμα, διάχυση κ.α. 

 

Τα Led εχουν φοβερά χρώματα στα κοράλλια. Ομως σε μερικες περιπτώσεις ισως δεν απλώνει το φως έτσι όμορφα , όπως οι Τ5. Πχ σε ενυδρειο με Τ5 δεν εχω δει σκιές. Ενώ με τα led βλέπεις. Επίσης ισως εχεις το λεγόμενο Disco effect κατι που με τις τ5 δεν το εχεις. 

 

Εν κατακλείδι , πλεων η τεχνολογία Led και Τ5 εχει προχωρήσει τόσο που μπορείς να εχεις ειτε το ενα ειτε το αλλο, αρκεί να ειναι κάτι επώνυμο, και δοκιμασμένο. 

Οτι αρέσει στα μάτια σου , αυτό να βαλεις. (έχοντας υπόψιν και το οικονομικό κομμάτι φυσικά) 

 

Με τα Led για να δεις χρώματα πρέπει να εισαι σε μπλέ - uv - violet χρώματα. Αν εχεις μονο άσπρα μην περιμένεις να δεις κατι. 

*Φυσικά να υπολογίζεις και αν κατι ενοχλεί τα κοραλλια και δεν εχεις χρωματα.( έλλειψη αμινοξέων, θερμοκρασια, καποιο αλλο στρες κ.α)

 

Link to comment
Share on other sites

οι μπάρες ποιες ακριβώς ειναι?? μια κανονική και μια μπλέ?

Link to comment
Share on other sites

On 13/12/2020 at 12:19 ΠΜ, το μέλος Nikrx8 έγραψε:

Γειά σ παιδιά θα ήθελα να μαθω τι είναι καλλητερω ένα υβριδικό η μόνο led γιατί λέω να βάλω της Red sea 160s τώρα έχω τ5 8/54wκαι διό μπάρες ορφεκτ αλλά δεν βλέπω χρώματα στης ακροπορεσ 

 

Έχεις 8 λάμπες Τ5???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...