Jump to content

Ποιο είναι το αντικείμενο της εργασίας σας ή των σπουδών σας και αν έχει εφαρμογή στον ενυδρειακό χώρο !


marinos

Recommended Posts

Καλησπέρα κύριες του Aquazzone και κύριοι .

Η ερώτηση μπορεί να φαίνεται απλή αλλά δεν είναι γιατί μπορεί να απαντήσετε και να σας μπλέξει.

Και τι εννοώ  . με αυτό ;Θα σας βοηθήσω με ένα παράδειγμα .

Πείτε ότι ο Μαρίνος πχ είναι ηλεκτρολόγος και το διαβάζουνε όλοι εδώ . ¨όπως είναι αναμενόμενο ότι ερωτήσεις έχουν για τα ηλεκτρολογικά στο ενυδρείο τον Μαρίνο θα τα ρωτάνε

Εννοείται ότι δεν απαντάει κάνεις σε θέματα εκτός ενυδρείου .

Άρα θα πρέπει να απαντήσουν μόνο όσοι διατεθειμένοι να απαντήσουν σε απλές ερωτήσεις των μελών .

Αφορμή για αυτό το θέμα πήρα από μια ερώτηση που έκανα για το νερό του αερίου και του αφυγραντήρα  και μου απάτησε  ο @Antonis K που ήταν σχετικός με το επάγγελμα .

Έτσι όπως το βλέπω εγώ τα επαγγέλματα που έχουν σχέση με το ενυδρείο και τα βάζω κατά σειρά προτεραιότητας είναι :

1 Δικηγόρος (με ειδικότητα στα διαζύγια)

2 Ηλεκτρολόγος 

3 Υδραυλικός

4 Κτηνίατρος

5 Γεωπόνος 

6 Τζαμάς 

7 Μαραγκός 

8 Σιδεράς 

9 Πολιτικός Μηχανικός

10 Ταξιτζής (γιατί τα ξέρει όλα)

 

Μπορούν να απαντήσουν βέβαια και οποιοι άλλοι θέλουν για το τι επάγγελμα κάνουν  άλλωστε πως θα περάσει η καραντίνα ;

ΥΓ όπως είναι κατανοητό το Aquazzone ΔΕΝ μπορεί να ελέγχει  τα προσωπικά μηνύματα και δεν ευθύνεται για αυτά

 

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Και ξέχασα το ποιο σημαντικό  ιδιοκτήτης ή υπάλληλος σε pet shop.

Link to comment
Share on other sites

Αχαχχααχχα πάλι καλά δέν είμαι στην λίστα.... 

Link to comment
Share on other sites

Άντε να βάλω εγώ το επάγγελμα μου  μιας και δεν έχει σχέση με το ενυδρείο . Λοιπόν μέχρι  πρόσφατα ήμουν στέλεχος πωλήσεων και μάλιστα τα τελευταία 14 χρόνια στο χώρο τον ανελκυστήρων. (ασανσέρ).

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παιδιά είμαι ταξιτζής,σε οποιοδήποτε θέμα δεν γνωρίζετε κάτι θα με ρωτάτε γιατί τα ξέρω ΟΛΑ!!!

Μιας κ βρίσκομαι στην λίστα,είμαι χρήσιμος ? ??

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Σπύρος Χαλκιδική έγραψε:

Εγώ παιδιά είμαι ταξιτζής,σε οποιοδήποτε θέμα δεν γνωρίζετε κάτι θα με ρωτάτε γιατί τα ξέρω ΟΛΑ!!!

Μιας κ βρίσκομαι στην λίστα,είμαι χρήσιμος ? ??

Να σου πω τα φυτα μου επιασαν πανω αλγη σαν τρίχες εσυ που είσαι ταξιτζή θα ξερεις τι να κάνω  έτσι ;.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος marinos έγραψε:

Να σου πω τα φυτα μου επιασαν πανω αλγη σαν τρίχες εσυ που είσαι ταξιτζή θα ξερεις τι να κάνω  έτσι ;.

Εννοείται!!! Η καλύτερη λύση είναι να τα ξεριζώσεις και να βάλεις φρέσκα καθαρά!

  • Haha 2
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Να σου πω τα φυτα μου επιασαν πανω αλγη σαν τρίχες εσυ που είσαι ταξιτζή θα ξερεις τι να κάνω  έτσι ;.
Θα σου φάνε οι αφρικάνες τα φυτά και έτσι δεν θα έχεις πρόβλημα άλγης...[emoji23][emoji23][emoji23]

Στάλθηκε από το SM-G388F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 34 λεπτά, το μέλος manos Chania έγραψε:

Θα σου φάνε οι αφρικάνες τα φυτά και έτσι δεν θα έχεις πρόβλημα άλγης...emoji23.pngemoji23.pngemoji23.png

Στάλθηκε από το SM-G388F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Ναι αλλα δεν πηρες χαμπαρι οτι σημερα παρουσιασα και αλλο ενυδρειο ;

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα δεν πηρες χαμπαρι οτι σημερα παρουσιασα και αλλο ενυδρειο ;
Καλησπέρα. Ομολογώ όχι... μπαίνω να δω!!

Στάλθηκε από το SM-G388F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 42 λεπτά, το μέλος Σπύρος Χαλκιδική έγραψε:

Εννοείται!!! Η καλύτερη λύση είναι να τα ξεριζώσεις και να βάλεις φρέσκα καθαρά!

Κανονισε για κατι τετοιο σε εχω ικανο. Οταν ειδα την δημοσιευση ειπα ενα τεραστιο ώχ. Επειδη ειμαι στο κινητο και δεν μπορω να βοηθησω τωρα πανε στην κατηγορια φυτεμενα ενυδρεια μετα αλγες  και ψαξε τριχωειδη πρασινη αλγη Απο οτι θυμαμε η  αιτια ειναι συνδιαστικη. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Κανονισε για κατι τετοιο σε εχω ικανο. Οταν ειδα την δημοσιευση ειπα ενα τεραστιο ώχ. Επειδη ειμαι στο κινητο και δεν μπορω να βοηθησω τωρα πανε στην κατηγορια φυτεμενα ενυδρεια μετα αλγες  και ψαξε τριχωειδη πρασινη αλγη Απο οτι θυμαμε η  αιτια ειναι συνδιαστικη. 

Τα είδα αλλά δεν ξέρω ποια είναι, αλλού είναι άσπρη αλλού καφέ

Link to comment
Share on other sites

Περιμενε να γινει η αλλαγη στις λαμπες μειωσε την φωτοπεριοδο και ταιζε λιγοτερο. Πες μου και το ΝΟ3

Link to comment
Share on other sites

Εγω παιδια ειμαι μηχανικός με ειδικότητα στις ιδιοκατασκευες και εχω και τρισδιαστατο εκτυπωτή που σχεδιάζω και εκτυπώνω οτι χρειαστω (για όσους γνωριζουν)???

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Είμαι κτηνίατρος και νέα στο χόμπι, μόλις ξεκίνησα το πρώτο μου φυτεμένο ενυδρείο!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Ioanna Kalogerou έγραψε:

Καλησπέρα! Είμαι κτηνίατρος και νέα στο χόμπι, μόλις ξεκίνησα το πρώτο μου φυτεμένο ενυδρείο!

Καλησπέρα  σας κυρία Ιωάννα Καλογέρου ,

Είναι χαρά μας να σας έχουμε κοντά μας σας εύχομαι καλή επιτυχία και ευελπιστώ να μας φανούν χρήσιμες οι γνώσεις σας. 

Προς το παρόν οι δικές μας γνώσεις λένε ότι έχετε κάνει μάλλον ένα μικρό λαθάκι . Σύμφωνα με αυτά που βλέπω στο προφίλ σας έχετε ένα ενυδρείο 30 λίτρα με γκάπι . Θεωρώ ότι είναι λίγα τα λίτρα σας για να φιλοξενήσουν το συγκεκριμένο είδος που αναπαράγεται σαν κουνέλι όπως θα δείτε και στο προφίλ του ψαριού.  

 

 

Τώρα αν σαν επιστήμονας έχετε διαφορετική άποψη επι του θέματος , θα ήθελα πραγματικά με μεγάλη προσοχή να την ακούσω.

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, marinos said:

 

Τώρα αν σαν επιστήμονας έχετε διαφορετική άποψη επι του θέματος , θα ήθελα πραγματικά με μεγάλη προσοχή να την ακούσω.

Θα σας απογοητεύσω λέγοντας οτι κατα πάσα πιθανότητα οι γνώσεις σας επι του θέματος ειναι μαλλον περισσότερες. Δυστυχως τα ψαρια γενικοτερα δεν ειναι ενα είδος που δίνεται ιδιαίτερη έμφαση στο κλάδο μου, ποσο μαλλον ενυδρείου (δεν ειναι η ιδια ιστορία παντως με τα θαλάσσια θηλαστικά και τις ιχθυοκαλλιέργειες).

Το ενυδρείο μου ειναι στα 30 λίτρα φυτεμένο, εχει μεσα 4 αρσενικά γκαπι και δυο ζεμπρα σαλιγκάρια, το προοριζα για μονομαχο αλλα με μάγεψαν τη τελευταια στιγμη τα άτιμα.
Ομολογώ οτι η υπάλληλος στο πετ σοπ μου ειπε πως μπορω να βαλω μέχρι 20(!!!!)γκαπι μεσα αλλα απο οτι ειχα διαβάσει εως τοτε (χθες δηλαδη) λεω δε μπορει να ειναι σωστο. 
Επισης υποψιάζομαι οτι 2 απο αυτα εχουν σημάδια απο fin rot (δε ξέρω την ελληνική ορολογία) και σκεφτομαι να ξεκινησω θεραπεια.

Οποιαδήποτε συμβουλή ειναι ευπρόσδεκτη!

Ευχαριστω!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος Ioanna Kalogerou έγραψε:

Θα σας απογοητεύσω λέγοντας οτι κατα πάσα πιθανότητα οι γνώσεις σας επι του θέματος ειναι μαλλον περισσότερες. Δυστυχως τα ψαρια γενικοτερα δεν ειναι ενα είδος που δίνεται ιδιαίτερη έμφαση στο κλάδο μου, ποσο μαλλον ενυδρείου (δεν ειναι η ιδια ιστορία παντως με τα θαλάσσια θηλαστικά και τις ιχθυοκαλλιέργειες).

Το ενυδρείο μου ειναι στα 30 λίτρα φυτεμένο, εχει μεσα 4 αρσενικά γκαπι και δυο ζεμπρα σαλιγκάρια, το προοριζα για μονομαχο αλλα με μάγεψαν τη τελευταια στιγμη τα άτιμα.
Ομολογώ οτι η υπάλληλος στο πετ σοπ μου ειπε πως μπορω να βαλω μέχρι 20(!!!!)γκαπι μεσα αλλα απο οτι ειχα διαβάσει εως τοτε (χθες δηλαδη) λεω δε μπορει να ειναι σωστο. 
Επισης υποψιάζομαι οτι 2 απο αυτα εχουν σημάδια απο fin rot (δε ξέρω την ελληνική ορολογία) και σκεφτομαι να ξεκινησω θεραπεια.

Οποιαδήποτε συμβουλή ειναι ευπρόσδεκτη!

Ευχαριστω!

Καλημέρα κυρία κτηνίατρε. 

Είναι λοιπόν ευκαιρία να κάνεις ένα <<μεταπτυχιακό>> στα ψαράκια γλυκού νερού ώστε και εμείς να νιώθουμε ποιο ασφαλείς στις συμβουλές που δίνουμε .

Τώρα φαντάζομαι οτι ξέρεις καλύτερα απο μένα  ποια είναι η συμβουλή που θα σου δώσω. Επιστροφή στο πετσοπ και αγοράζεις έναν πανέμορφο μονομάχο όπου θα ζει ευτυχισμένος στο ενυδρείο σου. 

Αναμένουμε και αναλυτική παρουσίαση του ενυδρείου σου εδώ...https://www.aquazone.gr/forums/forum/255-ενυδρεία-μελών/ και θα βοηθήσουμε όπως μπορούμε. Επίσης καλό θα ήταν να διαβάσεις για αρχή το 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και κάνουμε μια ανακεφαλαίωση .

Έχουμε ως τώρα έναν ταξιτζή @Σπύρος Χαλκιδική , έναν πωλητή @marinos , μια πολύ όμορφη κτηνίατρο @Ioanna Kalogerou , και έναν μηχανικό  @Kostas Pontikosσωστά ; Φοβάστε, βαριέστε ή ντρέπεστε να δηλώσετε το επάγγελμά σας ;

Τώρα θα φέρω ένα παράδειγμα ... Πείτε oτι την νέα χρονιά το κανάλι του aquazone στο youtube θελήσει να κάνει κάποια πρωτοποριακά πράγματα ,

Ποιοι εδώ μέσα θα μπορέσουν βάση γνώσεων ή επαγγέλματος να στηρίξουν την προσπάθεια ; Έχουμε εδώ χειριστές κάμερας, φωτογράφους, ηχολήπτες και δημοσιογράφους που μέσα από την τρέλα του χόμπι θα βγάλουμε μια τρομερή δουλειά για να την δείξουμε στον Μάνεση  πχ;

Έχουμε καφετζήδες,  ναι το παλιό κλασικό καφενείο που θα μπορούσαμε να βρισκόμασταν κάποιοι άνθρωποι σαν στέκι ένα σε κάθε πόλη για ποιούμε τον καφέ μας  θαυμάζοντας συζητώντας και στο τέλος καυγαδίζοντας για το ποιος έχει δίκιο.....για το ενυδρείο του καφετζή ;

Έχουμε έναν φιλόλογο να βοηθάει στην σύνταξη των επίσημων άρθρων του φόρουμ τον @SOTIRIS ; 

Έχουμε κάποιον που να ξέρει απο πληροφορική που να μπορεί να βοηθάει τον Βασίλη @rastaman

Εχουμε κάποιον που να μπορεί να εντοπίζει αδέσποτα χρυσόψαρα ή ΚΟΙ για μα βοηθάει τον @killerknight να τα μαζέψει ;

Μήπως τα παιδιά από την διαχείριση και τον συντονισμό και την ομάδα υποστήριξης πρέπει να δηλώσουν το επάγγελμα τους ;

Και τέλος άφησα τους ποιο σημαντικούς για το χόμπι, τους άνεργους . Και παιδία στην κ.....εποχή που ζούμε να το λέτε με περηφάνια.

πχ  Γιώργος  άνεργος οικοδόμος Θανάσης άνεργος μαραγκός κτλ.

Ο Παρασκεύας σε ένα άλλο άρθρο αστειεύομενος με ρώτησε αν είμαι τις CIA η της ΕΥΠ και κάνω συνέχεις ερωτήσεις,,,,,,,,

Όχι είναι η απάντηση.  Και ποσώς με ενδιαφέρει τι ενυδρείο έχεις, τι ψάρια έχεις, τι δουλειά κάνεις, και σε ποια πόλη μένεις.

Μπορείς να μείνεις ανώνυμος μπαίνοντας και παρακολουθώντας το forum σαν Guest. Έτσι κι αλλιώς αυτό δεν έχουμε γίνει όλοι μας Guest της ζωής, του forum , του facebook  και του instagram. 

Εγώ φίλε Παρασκευά ένοιωσα απλώς την ανάγκη μέσω των ερωτήσεων και των δημοσκοπήσεων να γνωριστούμε όλοι μαζί και να δώσουμε το στίγμα μας .

Και για έμενα που είμαι πλέον και 49 ετών έχει σημασία αυτό .

Κλείνοντας θα δημοσιεύσω ένα προσωπικό μήνυμα που έλαβα πρόσφατα  και πιστεύω ότι ο μικρός μου Νίκος (έτσι λένε και το γιό μου) δεν θα έχει κανένα πρόβλημα .

 

Καλησπέρα Μαρίνο (βασικά Καλημέρα τέτοια ώρα που στέλνω)

Καταρχάς φαίνετε ότι έχεις παρά πολλές γνώσεις και έχεις επανενταχτει πολύ δυναμικά στο φόρουμ και αυτό μου κίνησε το ενδιαφερον να απευθυνθώ σε εσένα.

Καταρχάς να σου συστηθώ?

Με λένε Νίκο 

Είμαι 16 χρονών στα 17 (πάω 2ρα Λυκείου)

Πάντα μου άρεσαν οι χειρωνακτικές δουλειές και πάντα θα μου αρέσουν.

Δουλεύω από δικη μου θέληση μαζί με τον πατέρα μου από πολύ μικρός, συντηρούμε τοποθετούμε, επισκευαζουμε κλιματιστικά (εννοείτε ότι αυτά τα κανω μετά το μάθημα ?)

Τα ενυδρεία μου είναι τα εξής,

Το βασικό μου ενυδρείο 180 λίτρα φυτεμένο

Η καραντίνα μου 20κατι λιτρα που σε λιγο καιρό θα το κάνω γαριδαδικο.

30 λίτρα θαλασσινό στην φάση του στρωσιματος..

Και ένα βάζο με μια hygrophila και κάνα 2 - 3 ramshorn 

Όλα τα ενυδρεία τα έχω αναλάβει εξ ολοκλήρου εγώ 

Όλα τα ενυδρεία τα έφτιαξα με τα λεφτά που έβγαλα από την δουλειά και από την συντήρηση κάποιων άλλων ενυδρειων.

Και έχω βάλει ως στοίχημα στον εαυτό μου να μην χρειαστεί να ζητήσω λεφτά από τους γονείς μου για τα ενυδρεία. ( τώρα αν θέλουν ας μου αγοράσουν κάνα ψαράκι η κάνα κοραλλακι εκεί θα δεχτώ ?)

Στο aquazone είμαι 1 χρόνο τώρα και έχω μάθει τόσα πολλά πράγματα που αν έγραφα πανελλήνιες για τα ενυδρεία θα πέρναγα πολυτεχνείο ?

Πλέον το aquazone για εμένα είναι η καθημερινή μου ενημέρωση 

Έχω γνωρίσει αρκετούς συμφορουμιτες από κοντά όπως επίσης θα χαρώ να γνωρίσω και εσένα κάποτε.

Επίσης έχεις viber messenger instagram η κάτι τέτοιο για να μιλάμε πιο εύκολα;

Για αυτό και μόνο πρέπει να πάψουμε να είμαστε geust και να γίνουμε ενεργά επώνυμα μέλη στο Aquazone.

Μικρέ μου φίλε Νίκο σε ευχαριστώ και μην ξεχνάς όταν και όποτε με χρειαστείς θα είμαι εδώ,,,,,,,,,

.

 

Υγ @ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ τι δουλειά κάνεις ; (οτι και να κάνεις το τσιπάκι θα το βάνεις):hysterical:

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ρε τρελοκομείο πες μου τι παίρνεις και επτά τα χαράματα έχεις τέτοια όρεξη να γράφεις? Πανταχού παρόν είσαι!!! Μήπως έχεις κλωνοποιηθεί? Μήπως ήρθαν οι ΕΛ? μήπως είσαι ο πρώτος στην Ελλάδα που έκανε το εμβόλιο (έχει παρατηρηθεί ότι όσοι άνδρες το κάνουν μετά έχουν αϋπνίες, υπερκινητικότητα  και κάτι άλλο που δε λέγεται στο Δημόσιο foroum)? οχαχαχα???.

 

Υ.Γ.: Εγώ δε σου λέω το επάγγελμα μου γιατί θα πρέπει να σε σκοτώσω μετά (ένα θα σου πω το κινητό μου τελειώνει σε 007)??. Αλλά για σένα θα είμαι πάντοτε ο  Mitch Buchannon των χρυσόψαρων και των KOI (οι νέοι τα γατάκια που δεν ξέρετε ποιος είναι αυτός ο βράχος googlarete το).   

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος killerknight έγραψε:

Ρε τρελοκομείο πες μου τι παίρνεις και επτά τα χαράματα έχεις τέτοια όρεξη να γράφεις? Πανταχού παρόν είσαι!!! Μήπως έχεις κλωνοποιηθεί? Μήπως ήρθαν οι ΕΛ? μήπως είσαι ο πρώτος στην Ελλάδα που έκανε το εμβόλιο (έχει παρατηρηθεί ότι όσοι άνδρες το κάνουν μετά έχουν αϋπνίες, υπερκινητικότητα  και κάτι άλλο που δε λέγεται στο Δημόσιο foroum)? οχαχαχα???.

 

Υ.Γ.: Εγώ δε σου λέω το επάγγελμα μου γιατί θα πρέπει να σε σκοτώσω μετά (ένα θα σου πω το κινητό μου τελειώνει σε 007)??. Αλλά για σένα θα είμαι πάντοτε ο  Mitch Buchannon των χρυσόψαρων και των KOI (οι νέοι τα γατάκια που δεν ξέρετε ποιος είναι αυτός ο βράχος googlarete το).   

Την Αρτα και τα Γιάννενα μου δίνουν άλλα υποφέρω από αυπνία .............. ούτε στον εχθρό μου.

Κατάλαβα για να μην λες το επάγγελμα σου ντρέπεσαι ......... πολιτικός είσαι ;

Link to comment
Share on other sites

Δε σου λέω δε σου λέω.....??. Κοίτα αν ήμουν πολιτικός θα είχα μεγαλύτερο ενυδρείο με arrowanas σαν κάτι ταινίες.

Link to comment
Share on other sites

Είσαι τρελοκομείο ρε φίλε!

Χαχαα 

Εγώ είμαι παπάς (τεχνικά άχρηστος για το χόμπι) και αν έρθεις σε καμία συνάντηση του φόρουμ όταν και με το καλό ανοίξουμε θα τα πούμε και από κοντά. 

Όσο για το εμβόλιο με το τσιπακι....

Βλέπουμε?

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

@ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ εσύ είσαι ο ποιο χρήσιμος στο χόμπι . Θα πρότεινα μάλιστα να αναλάβεις να βοηθάς και να συντονίζεις την κατηγορία DIY. (κάνε το μόνο σου).

Ξέρεις πόσες προσευχές κάνουν όταν γεμίζουν το ενυδρείο τους που μόλις έφτιαξαν ; (όπως και να το δει κάνεις η παρουσία σου και μόνο θα ήταν μια ψυχολογική ένεση). 

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα 

Τυπογράφος στο επάγγελμα, με ενυδρεία Αφρικής μόνο ασχολήθηκα και συνεχίζω.

Στην αρχή με mbuna από Malawi μα μπήκαν τα tropheus στη ζωή μου κι έτσι άλλαξα και λίμνη. 

Καλά Χριστούγεννα σε όλους με Υγεία πάνω από όλα. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...