Jump to content

κρεμαστό φίλτρο


Χρήστος

Recommended Posts

όπως λέει και ο τίτλος θέλω ένα κρεμαστό φίλτρο για 40-60 λίτρα.

Το να βρω δεν είναι δύσκολο έχει πολλά η αγορά, το πρόβλημα μου είναι το εξής, είμαι ιδιότροπος στο θόρυβο, δεν θέλω να κάμνει το φίλτρο γαργάρες, ούτε να ακούω την αντλία σαν φουρφουράκι.

Εάν κάποιος γνωρίζει εκ πείρας κάποιο κρεμαστό φίλτρο που σχετικά είναι όσο γίνεται αθόρυβο θα με βοηθούσε.

Link to comment
Share on other sites

Εχω Eheim liberty 75, δεν ακουγεται. Με το πλιτς-πλατς ειναι το θεμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω το ίδιο με τη Ναταλία, και είναι σχεδόν αθόρυβο. Έχω και τη στάθμη του νερού όσο πιο ψηλά  μπορώ, και είμαι κομπλέ.:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χρήστο όντως ειδικά με το eheim δε θα έχεις θορύβους από την αντλία. Το θέμα είναι ότι νομίζω δε γλυτώνεις με τπτ το τσιρ τσιρ του νερού που συνήθως δημιουργεί και άλλες ανάγκες....Χρήστο τι ενυδρείο θα στήσεις και θες το κρεμαστό?

Έγινε επεξεργασία - killerknight
Link to comment
Share on other sites

πριν 54 λεπτά, το μέλος Χρήστος έγραψε:

όπως λέει και ο τίτλος θέλω ένα κρεμαστό φίλτρο για 40-60 λίτρα.

Το να βρω δεν είναι δύσκολο έχει πολλά η αγορά, το πρόβλημα μου είναι το εξής, είμαι ιδιότροπος στο θόρυβο, δεν θέλω να κάμνει το φίλτρο γαργάρες, ούτε να ακούω την αντλία σαν φουρφουράκι.

Εάν κάποιος γνωρίζει εκ πείρας κάποιο κρεμαστό φίλτρο που σχετικά είναι όσο γίνεται αθόρυβο θα με βοηθούσε.

Αυτό πού σου είπαν τά παιδιά είναι αλήθεια, τα eheim είναι αθόρυβο , το θέμα είναι ότι τά κρεμαστά φίλτρα ρίχνουν τό νερό με την μέθοδο καταρράχτη, αυτό θά ακούς εκτός αν φροντίζεις η στάθμη του νερού νά είναι αρκετά ψηλά

Link to comment
Share on other sites

Έχω χρησιμοποιήσει το c2 fluval. Αθόρυβο και αυτό. Αλλά το πλιτς πλιτς όταν κατεβαίνει η στάθμη υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά για της πληροφορίες

έχω ένα ενυδρείο 60αρη περίπου 50 λίτρα μικτά, αλλά καθαρά  θα μείνουν 35-40 λίτρα.

@killerknight λέω να βάλω 15  χρυσόψαρα ζεστού νερού ?.....

 

 

.....θα κάνω ένα ενυδρείο με χαμηλό φωτισμό μόνο με μος, μπουσεφαλάνδρες και ανούμπιες και με κρυπτοκορινα πράβα, κανένα φυτό γρήγορης ανάπτυξης.

 

κρεμαστώ θέλω λόγο χώρου αλλά και λόγο το ότι δεν είχα ποτέ και θέλω να πάρω το βάπτισμα. :) 

 

παρεμπιπτόντως είδα και το SUNSUN HBL-801 ό τρόπος  λειτουργείας (είσοδος έξοδος νερού) είναι ποιο κοντά στα κανονικά μόνο που δεν γνωρίζω τη θόρυβο κάνει η αντλία.

512H-OesafL._SL1000_.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Ρε δε ντρέπεστε καθόλου δλδ? Πω πω με έχετε πάρει στο ψιλό...?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Χρήστο .

Το πείραμα με το Νικόλα πως πάει ; 

Θα ήταν καλή ιδέα για αυτού του τύπου τα ενυδρεία να συστήναμε κρεμαστά φίλτρα έτσι δεν είναι ;

Link to comment
Share on other sites

 

Είναι το μόνο βιντεο που βρήκα με ηχο. 

Δες απο το 14:00 και μετά. Λέει HOB-500, αλλά μάλλον το ίδιο είναι με το SUNSUN. 

Λογικά ήσυχο θα είναι. Απλα πάλι η έξοδος του νερού πρέπει να μην είναι πιο ψηλά απο τη στάθμη του νερού. Στο συγκεκριμένο πάντως με μια μικρή πατέντα -προέκταση μπορείς να την κατεβάσεις όσο θες.

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο εγώ είχα πάρει το Aquael Versamax 2. Εσύ λογικά το 1 θα χρειαστείς το οποίο ίσως είναι πιο αθόρυβο. Αλλά με το 2 δεν είμαι τόσο ευχαριστημένος για τα λεφτά του. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...