Jump to content

Νεο ξεκίνημα με nano


aiasgeorge

Recommended Posts

πριν 1 ώρα, το μέλος natateo έγραψε:

Καλα εισαι ακομα. Αυτα τα 6 μπορει να ειναι απο το πρωτο νερο, που κατεβαινει απο το φιλτρο. Αφησε λιγα λεπτα να τρεχει το φιλτρο και μετα βαλε το σωληνακι στο δοχειο, που μαζευεις την οσμωση. Μπορει και το δοχειο να εχει κατι. Ξεπλυνε το με οσμωση.

η όσμωση δουλεύει πάνω από 1,5μιση χρόνο δεν έχει μπει τωρα σε λειτουργία. Τα φίλτρα έχω να τα αλλάξω λίγο πάνω από 6 μήνες. Θα τα αλλάξω το πρωί θα βάλω να δουλέψει η όσμωση χωρις την μεμβράνη για κανα 10λεπτο για να ξεπλυθούν τα φίλτρα και θα μαζέψω νερό σε ένα αλλό δοχείο. Στη συνέχεια θα κάνω πάλι μέτρηση και βλέπω εάν θα πέσει 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι υψηλό το 6 ppm εάν έχεις πάνω από 100 στην βρύση!

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 27 λεπτά, το μέλος fishbone! έγραψε:

Δεν είναι υψηλό το 6 ppm εάν έχεις πάνω από 100 στην βρύση!

 

 

135ppm έχει η βρύση. Οπότε ας τα αφήσω ακόμα τα φίλτρα ως έχουν και θα μαζέψω νερό σε ένα ποτήρι μήπως είναι το δοχείο όπως είπε και ο natateo

 

Έγινε επεξεργασία - aiasgeorge
Link to comment
Share on other sites

On 26/2/2021 at 8:55 ΜΜ, το μέλος aiasgeorge έγραψε:

135ppm έχει η βρύση. Οπότε ας τα αφήσω ακόμα τα φίλτρα ως έχουν και θα μαζέψω νερό σε ένα ποτήρι μήπως είναι το δοχείο όπως είπε και ο natateo

 

 

Ακριβώς. 

Όταν θα ανέβει πάνω από 10 τότε το συζητάμε. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Προχθές παρέλαβα τον βράχο 7 κιλά (2 μεγάλα κομμάτια) και τον αραγωνίτη. Αφού έσπασα τον βράχο και έπαιξα αρκετές ώρες μαζί του έστησα το ενυδρείο και μπήκε σε λειτουργεία και μαζί με αυτό έβαλα τρέχει στην 2η ταχύτητα από τις 8 και το skimmer χωρίς άνθρακα και αντιφώσφορο προς το παρών. Έριξα βακτήρια και λίγη τροφή σε διχτάκι για να ξεκινήσει το στρώσιμμο. Εν το μεταξύ άλλαξα την αντλία του ενυδρείου (SKIMZ 1200 LT) γιατί ήταν θορυβώδης με μια sicce 2150 lt την οποία δουλεύω στα 2/3 περίπου. Ο wavemaker ( jebao sw8 ) αφαιρέθηκε γιατί παρόλο που ήταν στην μικρότερη ταχύτητα το ενυδρείο γινόταν πλυντήριο. Η σκόνη από τον αραγωνίτη καθάρισε χθες αλλά με προβληματίζει μια θολούρα η οποία δημιουργείται από πολύ πολύ μικρές φυσσαλίδες και δεν μπορώ να καταλάβω πως δημιουργούνται. Δεν ξέρω εάν φταίει η αντλία μήπως είναι πολύ μεγάλη ή φταίει ο τύπος της εξόδου της αντλίας προς το ενυδρείο. Το φωτιστικό δουλεύει από τις 12:00 εώς τις 23:00 και για moolight έβαλα την επιλογή που προσομειώνει τον κύκλο της σελήνης. Σε ένταση έχω το φάσμα του μπλέ στο 60% και του λευκού στο 20%. Επίσης έχει και μια επιλογή προσαρμογής 50 ημερών την οποία δεν έχω χρησιμοποιήσει και δεν ξέρω εάν θα βοηθήσει τώρα για αρχή

 

 

 

 

 

 

 

20210306_151924.jpg

20210306_151934.jpg

20210306_151941.jpg

20210306_151951.jpg

20210306_151956.jpg

20210306_152013.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν ξεπλινες τον αραγωνιτη καλά. 

Οι φυσαλίδες είναι λογικό να δημιουργηθεί σε ένα νέο ενυδρείο....θα φύγουν σε λίγες μέρες. 

Ο βράχος σου μου φέρεται πολύς χωρίς περάσματα.  Θέλει λίγο πιο αερατος για να μην μπουκωσει .

Το φως δεν χρειάζεται τόσες ώρες.  Βάλτο 4 ώρες για αρχή. Και όχι στο φουλ. 

Link to comment
Share on other sites

On 6/3/2021 at 5:25 ΜΜ, το μέλος fishbone! έγραψε:

Μάλλον δεν ξεπλινες τον αραγωνιτη καλά. 

Οι φυσαλίδες είναι λογικό να δημιουργηθεί σε ένα νέο ενυδρείο....θα φύγουν σε λίγες μέρες. 

Ο βράχος σου μου φέρεται πολύς χωρίς περάσματα.  Θέλει λίγο πιο αερατος για να μην μπουκωσει .

Το φως δεν χρειάζεται τόσες ώρες.  Βάλτο 4 ώρες για αρχή. Και όχι στο φουλ. 

Ο αραγωνίτης είναι ζωντανός και θεώρησα καλύτερο να μην τον ξεπλύνω.

Οι φυσσαλίδες που αναφέρω είναι στην στήλη νερού και από ότι πρόσεξα τις δημιουργεί η έξοδος κατά την περιστροφή. Οπότε πρέπει να δω πως θα το αντιμετωπίσω

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Μετά από τις παρατηρήσεις του fishbone! έκανα μερικές αλλαγές στον βράχο προσπαθώντας να δημιουργήσω περισσότερα περάσματα στον βράχο και όσον αφορά τον φωτισμό επέλεξα την επιλογή προσαρμογής του φωτισμού. Την ρύθμισα ώστε το φωτιστικό να αρχίσει να ανάψει 10% και μέσα σε περίοδο 70 ημερών να φτάσει στο 50% το μπλέ και 20% το λευκό. Τις ώρες θεώρησα ότι δεν χρειάζεται να τις περιορίσω αφού έκανα αυτή την επιλογή. Έκανα καλά λέτε; Ο φωτισμός είναι τόσο έντονος λόγο δωματίου

 

 

20210307_190946.jpg

20210307_190956.jpg

20210307_191008.jpg

20210307_191036.jpg

Έγινε επεξεργασία - aiasgeorge
Link to comment
Share on other sites

και μια φωτογραφία με σβηστά τα φώτα του σαλονιού, Στην πραγματικότητα είναι πιο χαμηλός από ότι δείχνει η φωτογραφία

 

 

20210307_202510.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν έχεις κολλήσει τα κομμάτια όπως βλέπω.

Είδα στο YouTube ένα βίντεο πώς φτιάχνεις aquascape με βράχο που έχεις κάνειικρα κομμάτια κ έχουν κολληθεί και ήταν εντυπωσιακό. Δηλαδή έγινε ένα σχήμα πιο ψηλο με κομματια με πολλές σπηλιές. Κάπως έτσι ήταν , στην ουσία έσπαγε τον βράχο σε μικρά κομμάτια και κολλούσε με κόλλα 2 συστατικών και έφτιαξε το σχήμα. Τα πιο μεγάλα κομμάτια κάτω για να είναι σταθερό κ να μην έχει πρόβλημα να πέσουν κ να γίνει ζημια

Είναι χρήσιμο να φτάνει σε ύψος ο βράχος γιατί και το μάτι δεν βλέπει άδειο το μισό ενυδρείο και τα ψάρια κολυμπάνε συνήθως κοντά σε βράχους άρα θα πηγαίνουν πιο ψηλά στο ενυδρείο κ δεν  μένουν στον πάτο

 

 

 

image.png.a3d892c52e0de7bef086352f9c8c1355.png

Έγινε επεξεργασία - michalos
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος michalos έγραψε:

Μάλλον δεν έχεις κολλήσει τα κομμάτια όπως βλέπω.

Είδα στο YouTube ένα βίντεο πώς φτιάχνεις aquascape με βράχο που έχεις κάνειικρα κομμάτια κ έχουν κολληθεί και ήταν εντυπωσιακό. Δηλαδή έγινε ένα σχήμα πιο ψηλο με κομματια με πολλές σπηλιές. Κάπως έτσι ήταν , στην ουσία έσπαγε τον βράχο σε μικρά κομμάτια και κολλούσε με κόλλα 2 συστατικών και έφτιαξε το σχήμα. Τα πιο μεγάλα κομμάτια κάτω για να είναι σταθερό κ να μην έχει πρόβλημα να πέσουν κ να γίνει ζημια

Είναι χρήσιμο να φτάνει σε ύψος ο βράχος γιατί και το μάτι δεν βλέπει άδειο το μισό ενυδρείο και τα ψάρια κολυμπάνε συνήθως κοντά σε βράχους άρα θα πηγαίνουν πιο ψηλά στο ενυδρείο κ δεν  μένουν στον πάτο

 

 

 

image.png.a3d892c52e0de7bef086352f9c8c1355.png

Ναι αυτο το scape που έστειλες είναι πολύ ωραίο αλλά πιστεύω ότι πρέπει να έχεις αρκετά κομμάτια για να διαλέξεις ( ή να τα έχεις διαλέξει ο ίδιος) και να μην έχεις περιορισμό όπως στην περίπτωσή μου. Το θέμα είναι ότι δεν ξέρεις και που θα σπάσει το κομμάτι. Παρόλα αυτά αύριο θα δοκιμάσω να σπάσω το μεγάλο κομμάτι και να φτιάξω μια γέφυρα και ο Θεός βοηθός. Εγώ για κόλλημα έχω αυτό https://www.aquariumshop.gr/el/kolles-silikones/5158-2-aquaforest-stonefix-1500-gr.html

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, στο βίντεο που είδα ο τύπος είχε κομμάτια σαν τα δικά σου , τα έσπαγε κ δεν είχε σημασία πως ακριβώς θα έσπαγαν γιατί τα κολλούσε και έφτιαχνε το σχήμα. Πχ μόνο η πάνω γέφυρα μπορεί να έιχε και 5-6 κομματια κολλημένα.

Απλώς εφτιαχνε ένα τμήμα, ξεραίνουν η κόλλα κ μετά πήγαινε στο επόμενο και συνέχιζε ετσι. Ένα καλέμι και σφυρί βοηθάει να σπάσουν ευκολότερα όπως τα θες τα κομματια

 

Έγινε επεξεργασία - michalos
Link to comment
Share on other sites

Επισης να εχουμε και στο μυαλό μας, οτι αν μπουν SPS στα ανώτερα τμήματα του βράχου μας, πρέπει να υπολογίζουμε και την ανάπτυξή τους προς τα επάνω. Γιατι αν ειναι κοντα στην επιφάνεια ο βράχος τοτε τα sps σε λιγο καιρό θα βγούν εκτός νερού.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Σήμερα έκατσα  και έβγαλα όλο το βράχο. Αφού τον έσπασα στα κομμάτια που ήθελα άρχισα να πειραματίζομαι. Το τελικό αποτέλεσμα είναι το παρακάτω. Οι φωτογραφίες δεν είναι και πολύ καθαρές λόγω του ότι το ενυδρείο είναι θολό ακόμα

 

 

20210308_190019.jpg

20210308_190031.jpg

20210308_190042.jpg

20210308_190055.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, @aiasgeorge.

Μια ερωτησουλα.... απο που πηρες την σιτα; Ειναι πλαστικη (δεν εννοω το πλαισιο);

Link to comment
Share on other sites

πριν 50 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Καλησπερα, @aiasgeorge.

Μια ερωτησουλα.... απο που πηρες την σιτα; Ειναι πλαστικη (δεν εννοω το πλαισιο);

Από το aquario, το πλαίσιο είναι από αλουμίνιο και η σίτα πλαστική. Αλλά από ότι είδα στο aquariumshop έχει περισσότερες διαστάσεις και έξτρα εξαρτήματα

https://www.aquario.gr/product/δίχτυ-προστασίας-75εκ-x-75εκ/

https://www.aquariumshop.gr/el/469-jumpguards

Έγινε επεξεργασία - aiasgeorge
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 22 λεπτά, το μέλος aiasgeorge έγραψε:

Από το aquario, το πλαίσιο είναι από αλουμίνιο και η σίτα πλαστική. Αλλά από ότι είδα στο aquariumshop έχει περισσότερες διαστάσεις και έξτρα εξαρτήματα

https://www.aquario.gr/product/δίχτυ-προστασίας-75εκ-x-75εκ/

https://www.aquariumshop.gr/el/469-jumpguards

Δεν μου ταιριάζουν.... (εχω 80X30) Θα κανω DIY, θελω μονο το διχτακι να παρω. Το δικο σου μ΄αρεσε πολυ. Αν το πηρες χώρια απο καπου, δωσε λινκ please. :)

Link to comment
Share on other sites

πριν 27 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Δεν μου ταιριάζουν.... (εχω 80X30) Θα κανω DIY, θελω μονο το διχτακι να παρω. Το δικο σου μ΄αρεσε πολυ. Αν το πηρες χώρια απο καπου, δωσε λινκ please. :)

παίρνεις το λίγο μεγαλύτερο και το κόβεις στις διαστάσεις πού θέλεις. Έτσι έκανα και εγώ. Για σκέτη σίτα δεν ξέρω που μπορεί να βρείς. ίσως σε μαγαζί με βιομηχανικά είδη

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Σήμερα έγιναν μετρήσεις για να δω που βρίσκομαι. Το ενυδρείο τρέχει 10 μέρες τώρα. ΡΗ 8, ΚΗ 6,7 (με την προσθήκη 10 γραμμαρίων σόδας πήγε στο 9.3) ΝΗ3/ΝΗ4 0.15, ΝΟ2 2, ΝΟ3 100. Επίσης πριν 3 ημέρες άλλαξα την αντλία με μια 1350 λίτρα. Εκεί πιστεύω είμαι καλά. Οι μετρήσεις έγιναν με τέστ της salifert

Έγινε επεξεργασία - aiasgeorge
Link to comment
Share on other sites

εχεις δρόμο ακόμα. 

 

Με το ΚΗ δεν χρειάζεται να ασχοληθεις αφου εισαι στο στρώσιμο. 

Οταν με το καλο βάλεις κοράλλια και ξεκινησουν οι καταναλώσεις τοτε το βλέπουμε. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος submarine1981 έγραψε:

εχεις δρόμο ακόμα. 

 

Με το ΚΗ δεν χρειάζεται να ασχοληθεις αφου εισαι στο στρώσιμο. 

Οταν με το καλο βάλεις κοράλλια και ξεκινησουν οι καταναλώσεις τοτε το βλέπουμε. 

το γνωρίζω ότι είμαι στην αρχή ακόμα απλά είπα να δω πως παει

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...