Jump to content

Ένα η δυο φίλτρα είναι καλύτερα? Παρακαλώ τις γνώμες σας :)


Mr.fox

Recommended Posts

Να πω την αλήθεια όλα είναι πανέμορφα αλλά με κέρδισαν λίγο περισσότερο τα Malawi λόγο χρωμάτων ίσως.

μπωρω να βρω σε κάποιο άρθρο πως να φτιάξεις το νερό κατάλληλο για αυτά τα ψάρια γιατί απ’οτι είδα θέλουν υψηλό pH kh gh

Το ενυδρείο δυστυχώς θα χρειαστεί να περιμένω 1/ 2 μήνες μέχρι να ανοίξουν τα σύνορα με Γερμανία και να το πάρω αλλά ίσως και να τους πω να μου το στείλουν στο διπλανό χωριό που είναι τα σύνορα Γερμανία Ελβετία και μου το φέρει ο αδερφός της αρραβωνιαστικιάς μου που έχει το δικαίωμα να έρθει σε εμάς για επισκεψη

επισης 28 του μήνα που πληρώνομαι θα παραγγείλω ενα υπέροχο backround από aquadecor

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 153
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κοιτα σε λιγο καιρο θα κανουμε ανακαινηση στην κατηγορια της Αφρικης και ολα σου τα ερωτηματα θα λυνονταν σε πεντε άρθρα. Τωρα θα πρεπει να κανεις με υγρα τεστ που φανταζομαι οτι εχεις το ποσο ειναι το ph της βρυσης σου . Το να το ανεβασουμε το μονο ευκολο.Για τα υπολοιπα δες εδω

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος marinos έγραψε:

Κοιτα σε λιγο καιρο θα κανουμε ανακαινηση στην κατηγορια της Αφρικης και ολα σου τα ερωτηματα θα λυνονταν σε πεντε άρθρα. Τωρα θα πρεπει να κανεις με υγρα τεστ που φανταζομαι οτι εχεις το ποσο ειναι το ph της βρυσης σου . Το να το ανεβασουμε το μονο ευκολο.Για τα υπολοιπα δες εδω

 

Εχω υγρά τεστ api Master kit 

τα αγόρασα από Αγγλία γιατί δεν τα εύρισκα πουθενά από Ελβετία ούτε Γερμανία ούτε Γαλλία 

το pH της βρύσης αν θυμαμε καλά είναι κοντά στο 7,5 7,8

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα άλλο το νερό ειναι ετοιμο για Αφρική. Κανε μου ομως την χαρη και μετρησε σε παρακαλω το PH στο ενυδρειο με τους κλοουν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Κοιτα σε λιγο καιρο θα κανουμε ανακαινηση στην κατηγορια της Αφρικης και ολα σου τα ερωτηματα θα λυνονταν σε πεντε άρθρα. Τωρα θα πρεπει να κανεις με υγρα τεστ που φανταζομαι οτι εχεις το ποσο ειναι το ph της βρυσης σου . Το να το ανεβασουμε το μονο ευκολο.Για τα υπολοιπα δες εδω

 

Mου αρέσουν με μπλε αποχρώσεις τα dolphin και τα demasoni

γενικά όλα όμορφα ειναι

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος marinos έγραψε:

Δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα άλλο το νερό ειναι ετοιμο για Αφρική. Κανε μου ομως την χαρη και μετρησε σε παρακαλω το PH στο ενυδρειο με τους κλοουν.

Το ενυδρείο με τους Clown έχει pH 7 σταθερό 

εχω Co2 με pH Controller 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Mr.fox έγραψε:

Mου αρέσουν με μπλε αποχρώσεις τα dolphin και τα demasoni

γενικά όλα όμορφα ειναι

Θα πρεπει να προσεχεις την διατροφη . μην βαλεις φυτοφσγο με παμφαγο πχ. Το dolphins ταιριαζουν τελεια και σε χρωματισμους και σε συμπεριφορα με τα labidochromis

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Mr.fox έγραψε:

Το ενυδρείο με τους Clown έχει pH 7 σταθερό 

εχω Co2 με pH Controller 

 

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Θα πρεπει να προσεχεις την διατροφη . μην βαλεις φυτοφσγο με παμφαγο πχ. Το dolphins ταιριαζουν τελεια και σε χρωματισμους και σε συμπεριφορα με τα labidochromis

1 είδος θα βάλω μέσα για αρχή και αργότερα βλέπουμε.

πιστευω ότι δεν είναι καλά να έχεις πολλά είδη αν δεν έχεις μεγάλη εμπειρία 

 

Link to comment
Share on other sites

Ο συνδιασμος που σου προτείνω ειναι ακίνδυνος και στα λίτρα σου θα βαλεις και τριτο ψάρι για να μεγαλώσουν μαζι για να μην έχεις θεμα επιθετικοτητας μετα. Να θυμάσε οτι μιλαμε για χσρεμια (1αρσενικο + 4 θηλυκα)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Ο συνδιασμος που σου προτείνω ειναι ακίνδυνος και στα λίτρα σου θα βαλεις και τριτο ψάρι για να μεγαλώσουν μαζι για να μην έχεις θεμα επιθετικοτητας μετα. Να θυμάσε οτι μιλαμε για χσρεμια (1αρσενικο + 4 θηλυκα)

Όποτε προτείνεις ένα χαρέμι dolphins και ένα χαρέμι labidochromis?
φαίνεται σούπερ συνδυασμός 

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Mr.fox έγραψε:

Όποτε προτείνεις ένα χαρέμι dolphins και ένα χαρέμι labidochromis?
φαίνεται σούπερ συνδυασμός 

Υπέροχος συνδυασμός χρωματικά ε μηδενικά προβλήματα, όσο τα κράτησα εγώ τουλάχιστον!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 35 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα άλλο το νερό ειναι ετοιμο για Αφρική. Κανε μου ομως την χαρη και μετρησε σε παρακαλω το PH στο ενυδρειο με τους κλοουν.

Μόλις μέτρησα και το gh και αν δεν έκανα κάτι λάθος μου έδειξε 9

εχω όμως μια καχυποψία για την άμμο μην είναι ακατάλληλη για τα loach .

την πήρα μόλις 9 ευρώ το 25kg σακούλι και φοβάμαι μην είναι θαλασσινή η με κοφτερές γωνιές και τα ενοχλεί στα βράγχια τους γιατί τα εχω δει πολλές φορές να ξύνονται στα βράγχια (το κάνουν εδώ και ένα χρόνο περίπου)

Η κοκομετρία είναι σωστή το τσέκαρα  

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος DIMITRIOS έγραψε:

Υπέροχος συνδυασμός χρωματικά ε μηδενικά προβλήματα, όσο τα κράτησα εγώ τουλάχιστον!

Εμένα με ενδιαφέρει να στηθεί το ενυδρείο έτσι ώστε να χρειαζετε μια φορά την βδομάδα συντήρηση ,και να τα κάνω όλα μαζί κάθε Κυριακή 

πιστεύεις είναι αρκετά μια φορά την βδομάδα?

Link to comment
Share on other sites

πριν 26 λεπτά, το μέλος Mr.fox έγραψε:

Μόλις μέτρησα και το gh και αν δεν έκανα κάτι λάθος μου έδειξε 9

εχω όμως μια καχυποψία για την άμμο μην είναι ακατάλληλη για τα loach .

την πήρα μόλις 9 ευρώ το 25kg σακούλι και φοβάμαι μην είναι θαλασσινή η με κοφτερές γωνιές και τα ενοχλεί στα βράγχια τους γιατί τα εχω δει πολλές φορές να ξύνονται στα βράγχια (το κάνουν εδώ και ένα χρόνο περίπου)

Η κοκομετρία είναι σωστή το τσέκαρα  

Καλή παρατηρησή αν ξινονταί πολυ να μου πεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 25 λεπτά, το μέλος Mr.fox έγραψε:

Εμένα με ενδιαφέρει να στηθεί το ενυδρείο έτσι ώστε να χρειαζετε μια φορά την βδομάδα συντήρηση ,και να τα κάνω όλα μαζί κάθε Κυριακή 

πιστεύεις είναι αρκετά μια φορά την βδομάδα?

Υπερ αρκετά. Οσο μεγαλυτερο ενυδρειο τοσο λιγοτερα προβλήματα. Ενδεχομενως να κανεις και καθε 15 μερες.

Link to comment
Share on other sites

πριν 45 λεπτά, το μέλος Mr.fox έγραψε:

Όποτε προτείνεις ένα χαρέμι dolphins και ένα χαρέμι labidochromis?
φαίνεται σούπερ συνδυασμός 

Ναι και θα βάλεις και αυτό 

ή ενα χαρέμι aulonacara

Link to comment
Share on other sites

πριν 33 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Καλή παρατηρησή αν ξινονταί πολυ να μου πεις.

Αρκετές φορές τα yoyo,δηλαδη αν τα κοιτάω για 10-15 λεπτα πιστεύω ότι έστω ένα ψάρι θα το κάνει.

Τα κλόουν δεν είμαι σίγουρος αν τα εχω δει να το κανουν,

αλλα πιο πολυ τα Yoyo μάλλον επειδή βάζουν άμμο στο στόμα και το βγάζουν από τα βράγχια.τα Clown δεν τα εχω δει να το κάνουν αυτό και ίσως αυτός είναι ο λόγος που μόνο τα yoyo ξύνονται στα βράγχια.

τωρα να είναι κάποιο παράσιτο τόσο καιρό δεν θα είχα καμία απώλεια?
δεν εχω χάσει κανένα ψάρι ποτέ στο συγκεκριμένο ενυδρείο.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Mr.fox έγραψε:

Εμένα με ενδιαφέρει να στηθεί το ενυδρείο έτσι ώστε να χρειαζετε μια φορά την βδομάδα συντήρηση ,και να τα κάνω όλα μαζί κάθε Κυριακή 

πιστεύεις είναι αρκετά μια φορά την βδομάδα?

Μια χαρά θα είναι,μια φορά την εβδομάδα. Φυσικά όσο πιο χαμηλά τα νιτρικά, τόσο πιο καλά, ειδικά όταν τα ψάρια είναι μικρά

Μην φοβάσαι, μια χαρά θα είναι

πριν 29 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Ναι και θα βάλεις και αυτό 

ή ενα χαρέμι aulonacara

Labido,moori, aulonacara  Μαρίνο ήταν εμένα ο συνδυασμός.

Πανδαισία χρωμάτων, μηδέν προβλήματα

Aulonacara jakobfreibergi είχα, υπέροχος αρσενικός

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 32 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Ναι και θα βάλεις και αυτό 

ή ενα χαρέμι aulonacara

Κάθε βδομαδα με βολεύει,είναι μια χαρά για τις αλλαγές νερού συντήρηση φίλτρου κτλπ.

τι ωραία ψαρούκλα και αυτή !

ωραια χρώματα ?

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος Mr.fox έγραψε:

Αρκετές φορές τα yoyo,δηλαδη αν τα κοιτάω για 10-15 λεπτα πιστεύω ότι έστω ένα ψάρι θα το κάνει.

Τα κλόουν δεν είμαι σίγουρος αν τα εχω δει να το κανουν,

αλλα πιο πολυ τα Yoyo μάλλον επειδή βάζουν άμμο στο στόμα και το βγάζουν από τα βράγχια.τα Clown δεν τα εχω δει να το κάνουν αυτό και ίσως αυτός είναι ο λόγος που μόνο τα yoyo ξύνονται στα βράγχια.

τωρα να είναι κάποιο παράσιτο τόσο καιρό δεν θα είχα καμία απώλεια?
δεν εχω χάσει κανένα ψάρι ποτέ στο συγκεκριμένο ενυδρείο.

 

 

Αυτά τα ψαράκια (επειδή είχα παλιά και ξέρω) είναι πολύ επιρρεπείς σε μία ασθένεια που λέγετε ick  .

Πρόσεχε δεν λέω ότι έχουν κάτι τέτοιο !!! 

Παρακάτω σου έχω τον σύνδεσμο (αχρείαστος  να είναι) που βρήκα εδώ για να τον έχεις .

https://www.aquazone.gr/forums/topic/55372-αντιμετώπιση-του-ichthyophthirius-multifiliis/

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος marinos έγραψε:

Αυτά τα ψαράκια (επειδή είχα παλιά και ξέρω) είναι πολύ επιρρεπείς σε μία ασθένεια που λέγετε ick  .

Πρόσεχε δεν λέω ότι έχουν κάτι τέτοιο !!! 

Παρακάτω σου έχω τον σύνδεσμο (αχρείαστος  να είναι) που βρήκα εδώ για να τον έχεις .

https://www.aquazone.gr/forums/topic/55372-αντιμετώπιση-του-ichthyophthirius-multifiliis/

 

Το εχω ξαναδιαβάσει το άρθρο ,πολυ χρήσιμο,Και ευχαριστω πολυ για το ενδιαφέρον σου και που μπήκες στην διαδικασία να μου το στείλεις ??

 

Τους εχω πολλές κρυψώνες με μεγάλα ξύλα από μπροστά και από πίσω είναι το ξενοδοχείο τους? (από σωλήνες σαν κεραμικο άσπρο υλικό από Πέτ σοπ)  

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 ώρες, το μέλος Mr.fox έγραψε:

 

επισης 28 του μήνα που πληρώνομαι θα παραγγείλω ενα υπέροχο backround από aquadecor

Με το καλό να ευχηθώ εγώ να στήσεις την ενυδρειαρα! 

Ετοίμασε και κάνα 700αρι ευρώ για το background! ???

Μόλις είσαι έτοιμος άνοιξε ένα θέμα στην κατηγορία της Αφρικής! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 22 λεπτά, το μέλος adlib έγραψε:

Με το καλό να ευχηθώ εγώ να στήσεις την ενυδρειαρα! 

Ετοίμασε και κάνα 700αρι ευρώ για το background! ???

Μόλις είσαι έτοιμος άνοιξε ένα θέμα στην κατηγορία της Αφρικής! 

Σταθη καλησπερα, απο οτι φαινεται θα το κανει Μαλαουι αλλα θα προτεινω να ριξει και μια ματια στον παρακατω συνδιασμο...σε 2 μετρα ενυδρειο καλα θα ηταν, τι λες?

πριν 21 ώρες, το μέλος Mr.fox έγραψε:

Να πω την αλήθεια όλα είναι πανέμορφα αλλά με κέρδισαν λίγο περισσότερο τα Malawi λόγο χρωμάτων ίσως.

Αν το κανεις 2μετρο το Αφρικανικο, δες και τον παρακατω συνδιασμο με 3(τρια) είδη απο Τανγκανικα πριν παρεις τελικη αποφαση.......

Frontosa Zaire Blue

large.1874034190_CyphotilapiaGibberosa2.jpg.588dea03bbd93a32984783c94bd9c52d.jpg

 

N. Leleupi

Tanganyikan Neolamprologus leleupi Cichlid | Arizona Aquatic Gardens

 

Altolamprologus Calvus

https://riverpark.biz/192/black-calvus-altolamprologus-calvus-x-1.jpg

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...