Jump to content

John light reef


John Kalon

Recommended Posts

Καλησπέρα και από εμένα 

 

Τελικά μετά από πολύ πολύ διάβασμα και παρακολούθηση θεμάτων έστησα επιτέλους το 1ο μου θαλασσινό ενυδρείο.Ενα καινούργιο μεν αλλα σπασμενο στην πλατη echeim 150 δωρεάν απο πετ σοπ(ατυχημα μεταφοράς ),επιπλο απο κυλοδοκο και μελαμίνη,βαση φωτιστικου greek patend.Ολα hand made απο μενα.

Το ενυδρείο τρέχει περίπου από αρχές Αυγούστου και προορίζεται για light (slowly budget) reef οπότε η υπομονή θα είναι μέρος του βασικού εξοπλισμού.Παρατηρήσεις, επισημάνσεις και προτάσεις είναι πάντα ευπρόσδεκτες. 

 

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):0.60
x0.50x0.50
Λίτρα:150
Διαστάσεις Sump (ΜxΠxΥ): 0.50x0.0.40x0.40
Λίτρα Sump:60 

Οργανισμοί
Κοράλλια:frags απο( ephilia,star polips,ricordea,και μερικα zoas)

Ψάρια:1 cardinalfish,1 fox face,1nemateleotris magnifica,2 clowns

Ασπόνδυλα: 4 Trochus & 4 Nassarius snails

Βράχος (είδος κιλά): ~15κιλά τεχνιτος νεκρός (aquaroche).

2 ζωντανος
Άμμος (είδος κιλά):~20 κιλά αραγωνίτης

Φωτισμός: Ecotech marine radion xr15w g3

Διάρκεια φωτισμού: 10 ωρες

 

Υποστήριξη οργανισμών
Φίλτρανση (Βράχος - Φίλτρο): Νεκρός Βράχος , Ζωντανός & νεκρός αραγωνίτης

Θέρμανση/ Ψύξη: 200w θερμοστάτης /ανεμιστηρακια συνδεδεμένο σε STC 1000
Skimmer: Deltec MCX 300
Κυκλοφορία (Αριθμός αντλιών / ισχύς):

1 sicce voyager nano (2000 lit)

1 Tunze nanostream 6045 (4500 lit)

Επιστροφή : Skimz 2000
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις: A/O , 

αυτόματη αναπλήρωση

jebao dp 4 dosing pump 
Διατροφή: Frozen Mysis, Frozen Artemia , Ocean Nutrition formula 1 flakes, Ocean Nutrition formula 2 flakes

 

Απο ζουμια:

βακτήρια :1φορα το μηνα

Reef Plus:2 φορές την εβδομάδα

 

Παράμετροι (Salifert)
pH: 8
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 9
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3):   5
Ασβέστιο (Ca): 430
Μαγνήσιο (Mg): 1350
Φωσφορικά (Po4): μη ανιχνεύσιμα
Μέση Θερμοκρασία (°C): 26

Αλατότητα: 1025 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 42 λεπτά, το μέλος John Kalon έγραψε:

Καλησπέρα και από εμένα 

 

Τελικά μετά από πολύ πολύ διάβασμα και παρακολούθηση θεμάτων έστησα επιτέλους το 1ο μου θαλασσινό ενυδρείο.Ενα καινούργιο μεν αλλα σπασμενο στην πλατη echeim 150 δωρεάν απο πετ σοπ(ατυχημα μεταφοράς ),επιπλο απο κυλοδοκο και μελαμίνη,βαση φωτιστικου greek patend.Ολα hand made απο μενα.

Το ενυδρείο τρέχει περίπου από αρχές Αυγούστου και προορίζεται για light (slowly budget) reef οπότε η υπομονή θα είναι μέρος του βασικού εξοπλισμού.Παρατηρήσεις, επισημάνσεις και προτάσεις είναι πάντα ευπρόσδεκτες. 

 

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):0.60
x0.50x0.50
Λίτρα:150
Διαστάσεις Sump (ΜxΠxΥ): 0.50x0.0.40x0.40
Λίτρα Sump:60 

Οργανισμοί
Κοράλλια:frags απο( ephilia,star polips,ricordea,και μερικα zoas)

Ψάρια:1 cardinalfish,1 fox face,1nemateleotris magnifica,2 clowns

Ασπόνδυλα: 4 Trochus & 4 Nassarius snails

Βράχος (είδος κιλά): ~15κιλά τεχνιτος νεκρός (aquaroche).

2 ζωντανος
Άμμος (είδος κιλά):~20 κιλά αραγωνίτης

Φωτισμός: Ecotech marine radion xr15w g3

Διάρκεια φωτισμού: 10 ωρες

 

Υποστήριξη οργανισμών
Φίλτρανση (Βράχος - Φίλτρο): Νεκρός Βράχος , Ζωντανός & νεκρός αραγωνίτης

Θέρμανση/ Ψύξη: 200w θερμοστάτης /ανεμιστηρακια συνδεδεμένο σε STC 1000
Skimmer: Deltec MCX 300
Κυκλοφορία (Αριθμός αντλιών / ισχύς):

1 sicce voyager nano (2000 lit)

1 Tunze nanostream 6045 (4500 lit)

Επιστροφή : Skimz 2000
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις: A/O , 

αυτόματη αναπλήρωση

jebao dp 4 dosing pump 
Διατροφή: Frozen Mysis, Frozen Artemia , Ocean Nutrition formula 1 flakes, Ocean Nutrition formula 2 flakes

 

Απο ζουμια:

βακτήρια :1φορα το μηνα

Reef Plus:2 φορές την εβδομάδα

 

Παράμετροι (Salifert)
pH: 8
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 9
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3):   5
Ασβέστιο (Ca): 430
Μαγνήσιο (Mg): 1350
Φωσφορικά (Po4): μη ανιχνεύσιμα
Μέση Θερμοκρασία (°C): 26

Αλατότητα: 1025 

 

 

Να προσθέσω και ups(ενοοιτε πατεντα)

Τα ποιο πολλα βεβαια ειναι απο φωτο και αρθρα που εχω βρει στο νετ.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο το ενυδρείο φίλε και καλώς ήρθες στην παρέα μας .

 

Μια παρατήρηση μόνο, το fox face είναι λίγο μεγάλο για τα λίτρα σου.

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια, ωραίο ενυδρείο, πολύ πετυχημένο και το στήσιμο του βράχου.

Το foxface είναι όντως μεγάλο για αυτά τα λίτρα, αλλά θα σε βοηθήσει πολύ στις άλγες που σίγουρα θα εμφανιστούν, κατά τη γνώμη μου μην το βγάλεις.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος anathema έγραψε:

Συγχαρητήρια, ωραίο ενυδρείο, πολύ πετυχημένο και το στήσιμο του βράχου.

Το foxface είναι όντως μεγάλο για αυτά τα λίτρα, αλλά θα σε βοηθήσει πολύ στις άλγες που σίγουρα θα εμφανιστούν, κατά τη γνώμη μου μην το βγάλεις.

Παραπλανα και η φωτό ειναι τερμα μπροστά στο τζαμι το ψαρι αλλα δεν ξερω αργότερα οταν μεγαλώσει.Οσο για τις αλγες κανει τρομερή δουλεια και δεν εχει χτυπήσει μέχρις στιγμής κοραλι.

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα αργοτερα να προσθέσω 1 Gramma loreto , 3 cromis virdis και 1 lysmata amboinensis.τι λετε με περνει απο θεμα λίτρων?

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 ώρες, το μέλος John Kalon έγραψε:

Θα ηθελα αργοτερα να προσθέσω 1 Gramma loreto , 3 cromis virdis και 1 lysmata amboinensis.τι λετε με περνει απο θεμα λίτρων?

Η γαρίδα βοηθάει στον καθαρισμό του ενυδρείου αλλά θα σε δυσκολέψει πολύ σε ενδεχόμενο target feeding που θα θες να κάνεις κάποια στιγμή, γενικά αρκετές φορές ενοχλεί τα κοράλλια όπως τα πατάει.

Τα 3 chromis κάποια στιγμή θα μείνουν ένα αφού το δυνατότερο σκοτώνει τα υπόλοιπα, ειδικά σε αυτά τα λίτρα.

Το gramma loreto νομίζω ότι είναι ιδανικό, αν και δεν είχα ποτέ, δεν έχω ακούσει ποτέ κάτι αρνητικό.

 

εγώ θα έβαζα το gramma και ένα chromis το οποίο δίνει και ωραία κίνηση μέσα στο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος anathema έγραψε:

Η γαρίδα βοηθάει στον καθαρισμό του ενυδρείου αλλά θα σε δυσκολέψει πολύ σε ενδεχόμενο target feeding που θα θες να κάνεις κάποια στιγμή, γενικά αρκετές φορές ενοχλεί τα κοράλλια όπως τα πατάει.

Τα 3 chromis κάποια στιγμή θα μείνουν ένα αφού το δυνατότερο σκοτώνει τα υπόλοιπα, ειδικά σε αυτά τα λίτρα.

Το gramma loreto νομίζω ότι είναι ιδανικό, αν και δεν είχα ποτέ, δεν έχω ακούσει ποτέ κάτι αρνητικό.

 

εγώ θα έβαζα το gramma και ένα chromis το οποίο δίνει και ωραία κίνηση μέσα στο ενυδρείο.

Ευχαριστώ για την απάντηση δεν γνωριζα αυτο με τα chromis.τα ειχα για κοπαδοψαρα και ηρεμα.

Link to comment
Share on other sites

On 21/1/2021 at 1:05 ΜΜ, το μέλος John Kalon έγραψε:

Παραπλανα και η φωτό ειναι τερμα μπροστά στο τζαμι το ψαρι αλλα δεν ξερω αργότερα οταν μεγαλώσει.Οσο για τις αλγες κανει τρομερή δουλεια και δεν εχει χτυπήσει μέχρις στιγμής κοραλι.

 

Το fox face είναι ένα ψάρι που θα μεγαλώσει και δεν είναι κατάλληλο για μικρά ενυδρεία.  Γενικα αλγοφαγα ψάρια όπως τα τανκς κτλ θέλουν χώρο όπως στη φύση που θα ταξιδέψουν για να φάνε. 

Οπως είπες gramma Loretto,  κλουνακια , gobbies , anthies ακόμα και χρομιδες θα δώσουν χρώμα και κίνηση!

Και δεν θα δυσφορουν !

Link to comment
Share on other sites

Α και κάτι που παρατήρησα. 

Μπορείς να κατεβάσεις την θερμοκρασία στους 25 να μην καις τόσο ρεύμα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ ολους για τις παρατηρήσεις,τωρα οσων αφορά το fox face θα παρατηρω  και αν αλλάξει συμπεριφορα η μεγαλώσει θα το βγαλω.

Link to comment
Share on other sites

Για να προλαβω καποιους χωρις παρεξήγηση,παντα προσπαθω να προσφερω οτι καλύτερο μπορω στα ζωντανά που εχω στην κατοχή μου.Αλλα με το θαλασσινό λογο οτι εδω στο νησι (Λεσβος) τα δάχτυλα μιας παλάμης ειναι περισσότερα απο τα ατομα που ασχολούμαστε ειναι καπως δυσκολα τα πράγματα.Διαφορετικα μπορεί να το εβγαζα και αμεσα.

Έγινε επεξεργασία - John Kalon
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος John Kalon έγραψε:

Για να προλαβω καποιους χωρις παρεξήγηση,παντα προσπαθω να προσφερω οτι καλύτερο μπορω στα ζωντανά που εχω στην κατοχή μου.Αλλα με το θαλασσινό λογο οτι εδω στο νησι (Λεσβος) τα δάχτυλα μιας παλάμης ειναι περισσότερα απο τα ατομα που ασχολούμαστε ειναι καπως δυσκολα τα πράγματα.Διαφορετικα μπορεί να το εβγαζα και αμεσα.

 

Μην σε απασχολεί. 

Όταν μεγαλώσει το βγάζεις. 

Όλοι έχουμε κάνει λάθη στις επιλογές μας στην αρχή. Απλά τα λέμε αυτά ώστε να έχεις το νου σου ή κάποιος άλλος σε παρόμοιο ενυδρείο. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...