Jump to content

Παροχή CO2


frodo

Recommended Posts

Καλημέρα σας! Ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά με την παροχή CO2. Έχω αγοράσει πρόσφατα μπουκάλα, ρυθμιστή πίεσης και diffusor. Στην αρχή ξεκίνησα με 25 φυσαλίδες το λεπτό στον μετρητή φυσαλίδων αλλά δεν έβλεπα να βγαίνουν φυσαλίδες από τον diffusor. Σιγά-σιγά μεγάλωνα των αριθμό των φυσαλίδων και τώρα έχω ρυθμίσει την ροή στις 120 φυσαλίδες το λεπτό αλλά ίσα ίσα που βγαίνουν μερικές φυσαλίδες από το diffusor. Είναι σωστό αυτό? Έτσι γίνεται και στους υπόλοιπους?

Link to comment
Share on other sites

καταρχήν δεν θέλουμε να βλέπουμε αν είναι δυνατόν φυσαλίδες θέλουμε το co2 να διαχέεται στο νερό, το πόσο co2 θέλεις με το μάτι δεν μπορείς να καταλάβεις θέλει οπωσδήποτε co2 drop checker για να ξέρεις που βαδίζεις αλλιώς θα κάνεις ζημιά στα ψάρια σου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με 120 φυσαλίδες το λεπτό, θα έπρεπε να βγάζει αρκετό co2 o διαχυτης. Μήπως έχεις κάπου διαρροή και χάνει πίεση το σύστημα? Ο διαχυτης είναι ο κλασσικός γυαλινος? 

Τσέκαρε με σαπουνονερο τις ενώσεις. Προσοχή στην ηλεκτροβανα αν έχεις και μην πέσει τίποτα στο ενυδρείο. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στην αρχη (οταν ανοιγεις την μπουκαλα για 1-η φορα) θελει να ανοιξεις να τρεχουν φυσσαλιδες σαν αλυσιδα μεχρι να αρχιζει να βγαζει ο diffusor. Θελει πιεση. Ετσι μπορει να περιμενεις και 2-3 λεπτα, μεχρι να βγαλει. Οταν ο διαχυτης θ ΄αρχιζει να βγαζει, τότε ρυθμιζεις για 2 φυσ/δευτερο. Μετα δεν χρειαζεται να ξανα ρυθμισεις. Απλα καθε μερα που θα ξεκινας, θα θελει 5 λεπτακια και παλι μεχρι να  ξεκινησει κνονικα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 23 ώρες, το μέλος Χρήστος έγραψε:

καταρχήν δεν θέλουμε να βλέπουμε αν είναι δυνατόν φυσαλίδες θέλουμε το co2 να διαχέεται στο νερό, το πόσο co2 θέλεις με το μάτι δεν μπορείς να καταλάβεις θέλει οπωσδήποτε co2 drop checker για να ξέρεις που βαδίζεις αλλιώς θα κάνεις ζημιά στα ψάρια σου.

Δηλαδή υπάρχει περίπτωση το CO2 να διαχέεται στο νερό του ενυδρείου χωρίς να βλέπω μικρές φυσαλίδες να βγαίνουν από τον diffusor? Δεν έχω drop checker, πήρα τεστ CO2 της JBL αλλά δεν είναι εύκολο να προσδιορίσεις το χρώμα και να καταλάβεις την συγκέντρωση του CO2 στο ενυδρείο. Νομίζω είμαι στο 12ppm.

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 ώρες, το μέλος Antonis K έγραψε:

Με 120 φυσαλίδες το λεπτό, θα έπρεπε να βγάζει αρκετό co2 o διαχυτης. Μήπως έχεις κάπου διαρροή και χάνει πίεση το σύστημα? Ο διαχυτης είναι ο κλασσικός γυαλινος? 

Τσέκαρε με σαπουνονερο τις ενώσεις. Προσοχή στην ηλεκτροβανα αν έχεις και μην πέσει τίποτα στο ενυδρείο. 

Θα τσεκάρω για διαρροές σήμερα το απόγευμα. Και εγώ εκεί πιστεύω είναι το πρόβλημα. Ο diffusor είναι γυάλινος με άσπρη πορώδη επιφάνεια από όπου βγαίνει το CO2. Είχα ανοίξει πολύ την ροή σε κάποια δοκιμή στις αρχές και γινόταν χαμός από φυσαλίδες από τον diffusor, αμέσως μετά το χαμήλωσα στο τέρμα και ανέβαινα σταδιακά. Έχω ηλεκτροβάνα που κόβει την παροχή όταν σβήνουν τα φώτα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Στην αρχη (οταν ανοιγεις την μπουκαλα για 1-η φορα) θελει να ανοιξεις να τρεχουν φυσσαλιδες σαν αλυσιδα μεχρι να αρχιζει να βγαζει ο diffusor. Θελει πιεση. Ετσι μπορει να περιμενεις και 2-3 λεπτα, μεχρι να βγαλει. Οταν ο διαχυτης θ ΄αρχιζει να βγαζει, τότε ρυθμιζεις για 2 φυσ/δευτερο. Μετα δεν χρειαζεται να ξανα ρυθμισεις. Απλα καθε μερα που θα ξεκινας, θα θελει 5 λεπτακια και παλι μεχρι να  ξεκινησει κνονικα.

Εκεί το έχω ρυθμίσει, στις 2 φυσαλίδες το δευτερόλεπτο, αλλά στον diffusor βγάζει ελάχιστη ποσότητα CO2, μία στήλη πολύ μικρών φυσαλίδων. Θα στείλω βιντεάκι το απόγευμα. Έχω ηλεκτροβάνα για να ανοίγει το σύστημα με τα φώτα και δεν χρειάζεται να κάνω ρυθμίσεις συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

πριν 42 λεπτά, το μέλος frodo έγραψε:

Δηλαδή υπάρχει περίπτωση το CO2 να διαχέεται στο νερό του ενυδρείου χωρίς να βλέπω μικρές φυσαλίδες να βγαίνουν από τον diffusor?

Οχι.

 

πριν 34 λεπτά, το μέλος frodo έγραψε:

Εκεί το έχω ρυθμίσει, στις 2 φυσαλίδες το δευτερόλεπτο, αλλά στον diffusor βγάζει ελάχιστη ποσότητα CO2, μία στήλη πολύ μικρών φυσαλίδων.

Μηπως πηρες πολυ μεγαλο diffusor.... ή εχεις διαρροές.

 

πριν 35 λεπτά, το μέλος frodo έγραψε:

Έχω ηλεκτροβάνα για να ανοίγει το σύστημα με τα φώτα και δεν χρειάζεται να κάνω ρυθμίσεις συνέχεια.

Δεν χρειαζεται.  Βγαλε βιντεο, να δουμε.

Παρε drop checker. Στο ebay εχει 2,5€. Υγρο μπορεις να φτιαξεις μονος σου

ή να αγορασεις.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος natateo έγραψε:

Οχι.

 

Μηπως πηρες πολυ μεγαλο diffusor.... ή εχεις διαρροές.

 

Δεν χρειαζεται.  Βγαλε βιντεο, να δουμε.

Παρε drop checker. Στο ebay εχει 2,5€. Υγρο μπορεις να φτιαξεις μονος σου

ή να αγορασεις.

 

To drop checker το φοβάμαι μη τυχόν ξεκολλήσει η βεντούζα και χυθεί το υγρό στο ενυδρείο. Βλέπω όμως ότι είναι μονόδρομος και πως θα το χρειαστώ γρήγορα γιατί με το τεστ δυσκολεύομαι και η αλήθεια είναι πως φοβάμαι μην ξεφύγει η κατάσταση και πάθουν τίποτα τα ψάρια μου.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον έχεις ηλεκτροβάνα σύνδεσέ την σε έναν χρονοδιακόπτη ώστε να ανοίγει 1-2 ώρες πριν ανοίξουν τα φώτα και να κλείνει αντίστοιχα νωρίτερα από την ώρα που σβήνουν τα φώτα. Με αυτό τον τρόπο όταν ανοίγουν τα φώτα θα έχεις ήδη το CO2 που χρειάζονται εκείνη την ώρα τα φυτά και αντίστοιχα στο τέλος της φωτοπεριόδου δεν θα σπαταλάς CO2. Βρες τα χρονικά διαστήματα στα οποία μεγιστοποιείται η αποτελεσματικότητα της παραπάνω διαδικσίας και σύντομα θα δεις συγκριτικά με πριν μεγάλη διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

πριν 26 λεπτά, το μέλος Anestis2014 έγραψε:

Εφόσον έχεις ηλεκτροβάνα σύνδεσέ την σε έναν χρονοδιακόπτη ώστε να ανοίγει 1-2 ώρες πριν ανοίξουν τα φώτα και να κλείνει αντίστοιχα νωρίτερα από την ώρα που σβήνουν τα φώτα. Με αυτό τον τρόπο όταν ανοίγουν τα φώτα θα έχεις ήδη το CO2 που χρειάζονται εκείνη την ώρα τα φυτά και αντίστοιχα στο τέλος της φωτοπεριόδου δεν θα σπαταλάς CO2. Βρες τα χρονικά διαστήματα στα οποία μεγιστοποιείται η αποτελεσματικότητα της παραπάνω διαδικσίας και σύντομα θα δεις συγκριτικά με πριν μεγάλη διαφορά.

Νομίζω πως τα φυτά το βράδυ παράγουν CO2 οπότε υπάρχει περίσσεια όταν ανοίγουν τα φώτα και δεν χρειάζεται να ανοίγει η ηλεκτροβάνα νωρίτερα.

Link to comment
Share on other sites

Με τη χρήση του drop checker θα καταλάβεις εάν και πόσο CO2 χρειάζεσαι. Πάντως μόνο με την αναπνοή των φυτών δε φτάνεις σε ικανοποιητικά για φωτοσύνθεση επίπεδα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όλα έχουν να κάνουν αναλόγως το φως και τα φυτά που επιλέγεις.

Πολύ φως και δύσκολα φυτά= υψηλή ανάγκη για διοξείδιο.

Λίγο φως και εύκολα φυτά = χαμηλή ανάγκη για διοξείδιο.

 

Από τις ανταλλαγές αερίων στην επιφάνεια και τις αναπνοές των ψαριών έχεις περίπου 3-5ppm. Αυτό θα ήταν αρκετό για πολύ εύκολα φυτά εφόσον δεν έχεις όμως υψηλό φωτισμό.

Αν έχεις δυσκολότερα φυτά και υψηλότερο φωτισμό δεν αρκεί αυτό. Ρυθμίζεις την ηλεκτροβάνα να ανοίγει 1 με 2 ώρες πριν τα φώτα και να κλείνει μία ώρα πριν κλείσουν.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος frodo έγραψε:

To drop checker το φοβάμαι μη τυχόν ξεκολλήσει η βεντούζα και χυθεί το υγρό στο ενυδρείο.

Το εχω παθει τουλαχιστον 10 φορες (στα 120λ). Ολα καλα :)

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις! Τσέκαρα για διαρροές και τελικά έχω στην ένωση της ανεπιστροφης με το σωληνάκι CO2. Θα ψάξω αύριο να δω αν υπάρχουν τοσο μικρά ταιρ απ για να το δεσω.

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος frodo έγραψε:

Θα ψάξω αύριο να δω αν υπάρχουν τοσο μικρά ταιρ απ για να το δεσω.

Υπάρχουν :)

 

Πέρνα το σημείο κανα 2 στρώσεις τεφλον και σφιχτο καλά με ένα δεματικο. Ενα τσεκ με σαπουνάδα και λογικά δε θα έχεις θέμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...