Jump to content

ακατάλληλη άμμος ?


Mr.fox

Recommended Posts

πριν 4 λεπτά, το μέλος Mr.fox έγραψε:

Βελτιωτικό νερού μηπως είναι κανένα από αυτά που εχω της Tetra?

γραφουν μόνο γερμανικά και δεν τα καταλαβαίνω τέλεια 

image.jpg

image.jpg

Tetra Vital

Προωθεί τη ζωτικότητα, την ευημερία και τον φυσικό χρωματισμό. Το TetraVital προσθέτει βασικές βιταμίνες, μέταλλα και ιχνοστοιχεία από τον φυσικό βιότοπο των ψαριών που δεν μπορεί να παρέχει το νερό της βρύσης ή τα οποία χρησιμοποιούνται στο ενυδρείο. Αυτό δημιουργεί ένα σχεδόν φυσικό περιβάλλον, όπου τα ψάρια μπορούν να αισθάνονται άνετα και να αναπτύξουν το φυσικό τους χρώμα.

 

Tetra EasyBalance

Σταθεροποιεί σημαντικές τιμές νερού για έως και έξι μήνες, παρατείνοντας το χρόνο μέχρι την επόμενη αλλαγή νερού. Περιέχει επιπλέον βιταμίνες και μέταλλα για να διατηρήσει τα ψάρια ζωντανά και υγιή.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου σε ευχαριστω πραγματικά παρά πολυ ?

δηλαδη μόνο ένα μπουκάλι βακτήρια θα χρειαστώ?

Link to comment
Share on other sites

Ναι ένα και καλό . 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 23 ώρες, το μέλος Mr.fox έγραψε:

Ξύνονται στα βράγχια τους απ’οτι παρατήρησα 

Παρατήρησε και τα υπόλοιπα και περίμενε..

Ο βυθός "στρώνει και γίνεται "κατάλληλος "απο ότι είδος και να είναι η άμμος. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 24/1/2021 at 9:57 ΜΜ, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Μέτρα την αμμωνία σου και κοίτα αν ξυνονται σε συγκεκριμένα σημεία στο σώμα τους.

Είναι οι συχνοί ύο ποιο βασικοί λόγοι που τα ψάρια ξυνονται..

Η αμμωνία και τα παράσιτα. 

Υπάρχει περίπτωση να είναι παράσιτα και να μην πάθανε κάτι εδώ και ένα χρόνο?
εαν ναι τότε ίσως είναι από παράσιτα ίσως από την άμμο.

η άμμος πρέπει έτσι και αλιως να αλλαχτεί γιατί δεν είναι καλή,και δεν είναι στρογγυλεμένη.....έχει πιστευω πολλές αιχμηρές γωνιές και πιστευω τους κάνει ζημιά γιατί τα yoyo τους αρέσει να  βάζουνε στο στόμα άμμο και την βγάζουν από τα βράγχια τους..έτσι πιστευω κάπου τα  γρατσουνα η άμμος και τα ενοχλεί 

Link to comment
Share on other sites

Τελικά κατέληξα σε μια άμμο jbl Sansibar με κοκκομετρια 0,2-0,6 και απ´οτι διάβασα γράφει ότι είναι στρογγυλεμένη κατάλληλη για loach,corydoras κτλπ.

γνωριζει κανένας άλλος καμία καλή επώνυμη και δοκιμασμένη άμμο για loach?

Link to comment
Share on other sites

Το πηρα

θα ρίξω λίγο μέχρι να κάνω αλλαγη άμμου,γιατί δεν ξέρω ποτέ θα γίνει η αλλαγη.

λογικα την επόμενη βδομάδα

image.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου είναι να μην βιάζεσαι..

Να πηγαίνεις βήμα βήμα για να μπορείς μέσω της άτοπο απαγωγής να βγάλεις συμπεράσματα το τι φταίει.

πριν 18 ώρες, το μέλος Mr.fox έγραψε:

Υπάρχει περίπτωση να είναι παράσιτα και να μην πάθανε κάτι εδώ και ένα χρόνο?
εαν ναι τότε ίσως είναι από παράσιτα ίσως από την άμμο.

η άμμος πρέπει έτσι και αλιως να αλλαχτεί γιατί δεν είναι καλή,και δεν είναι στρογγυλεμένη.....

Πολύ δύσκολο εως απιθανο τα παράσιτα να μεταφερθούν από την άμμο.

Χρειάζονται ξενιστή. 

πριν 18 ώρες, το μέλος Mr.fox έγραψε:

Υπάρχει περίπτωση να είναι παράσιτα και να μην πάθανε κάτι εδώ και ένα χρόνο?
εαν ναι τότε ίσως είναι από παράσιτα ίσως από την άμμο.

έχει πιστευω πολλές αιχμηρές γωνιές και πιστευω τους κάνει ζημιά γιατί τα yoyo τους αρέσει να  βάζουνε στο στόμα άμμο και την βγάζουν από τα βράγχια τους..έτσι πιστευω κάπου τα  γρατσουνα η άμμος και τα ενοχλεί 

Είναι στην φύση τους στα "πακιστανακια" να σκαλίζουν την άμμο και το υπόστρωμα και μερικές φορές να βυθίζονται κιόλας μέσα σε αυτό για να ψάξουν για τροφή..

Πολύ δύσκολα κάτι θα πληγώσει στόμα και βράχια μιας και είναι φτιαγμένα μέσα στους αιωνεςγια αυτόν τον τρόπο εξερεύνησης τροφης..

Θα εστιαζα σε αμμωνία αν έβλεπα κόκκινα βράχια..

πριν 3 ώρες, το μέλος Mr.fox έγραψε:

Το πηρα

θα ρίξω λίγο μέχρι να κάνω αλλαγη άμμου,γιατί δεν ξέρω ποτέ θα γίνει η αλλαγη.

λογικα την επόμενη βδομάδα

image.jpg

Τα σκευάσματα να πω την αλήθεια δεν τα πολυεμπιστευομαι..

Προτιμώ τις παλιές ασφαλείς αλλαγές νερού.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Γνώμη μου είναι να μην βιάζεσαι..

Να πηγαίνεις βήμα βήμα για να μπορείς μέσω της άτοπο απαγωγής να βγάλεις συμπεράσματα το τι φταίει.

Πολύ δύσκολο εως απιθανο τα παράσιτα να μεταφερθούν από την άμμο.

Χρειάζονται ξενιστή. 

Είναι στην φύση τους στα "πακιστανακια" να σκαλίζουν την άμμο και το υπόστρωμα και μερικές φορές να βυθίζονται κιόλας μέσα σε αυτό για να ψάξουν για τροφή..

Πολύ δύσκολα κάτι θα πληγώσει στόμα και βράχια μιας και είναι φτιαγμένα μέσα στους αιωνεςγια αυτόν τον τρόπο εξερεύνησης τροφης..

Θα εστιαζα σε αμμωνία αν έβλεπα κόκκινα βράχια..

Τα σκευάσματα να πω την αλήθεια δεν τα πολυεμπιστευομαι..

Προτιμώ τις παλιές ασφαλείς αλλαγές νερού.

Όχι αμμωνία δεν εχω καθόλου 0

Υπάρχει περίπτωση τα ψάρια να έχουν παράσιτο στα βράγχια τους εδώ και ένα χρόνο και να μην εχω καμία απώλεια?

σε ευχαριστω πολυ για την βοήθεια ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Γνώμη μου είναι να μην βιάζεσαι..

Να πηγαίνεις βήμα βήμα για να μπορείς μέσω της άτοπο απαγωγής να βγάλεις συμπεράσματα το τι φταίει.

Πολύ δύσκολο εως απιθανο τα παράσιτα να μεταφερθούν από την άμμο.

Χρειάζονται ξενιστή. 

Είναι στην φύση τους στα "πακιστανακια" να σκαλίζουν την άμμο και το υπόστρωμα και μερικές φορές να βυθίζονται κιόλας μέσα σε αυτό για να ψάξουν για τροφή..

Πολύ δύσκολα κάτι θα πληγώσει στόμα και βράχια μιας και είναι φτιαγμένα μέσα στους αιωνεςγια αυτόν τον τρόπο εξερεύνησης τροφης..

Θα εστιαζα σε αμμωνία αν έβλεπα κόκκινα βράχια..

Τα σκευάσματα να πω την αλήθεια δεν τα πολυεμπιστευομαι..

Προτιμώ τις παλιές ασφαλείς αλλαγές νερού.

Στάθη του Βαγγέλη του μπήκε στο μυαλό να αλλάξει τον βυθό  και δεν βγαίνει ούτε με εγχείρηση :bigemo_harabe_net-163:

Άρα ότι συμβουλές δίνεις κοίτα να είναι για αυτό το λόγο . 

Βαγγέλη πες την αλήθεια . Έχεις αγοράσει ήδη την άμμο έτσι ;

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Επισης διαβασα πολλά σάιτ Γερμανίας και Αμερικής από άτομα που έχουν το ίδιο πρόβλημα και κανένας δεν έχει καταφέρει να μάθει γιατί το κάνουνε.

δεν ξέρω τι να πω...ελπίζω να βρω τι είναι γιατί στεναχωριέμαι που δεν μπορώ να τα βοηθήσω ?

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος marinos έγραψε:

Στάθη του Βαγγέλη του μπήκε στο μυαλό να αλλάξει τον βυθό  και δεν βγαίνει ούτε με εγχείρηση :bigemo_harabe_net-163:

Άρα ότι συμβουλές δίνεις κοίτα να είναι για αυτό το λόγο . 

Βαγγέλη πες την αλήθεια . Έχεις αγοράσει ήδη την άμμο έτσι ;

Την εχω αγοράσει την άμμο αλλά δεν το κάνω επιδη θελω να τον αλλάξω, αλλά επιδη πιστευω ότι η παλιά φθηνή άμμος είναι κοφτερή και τους ενοχλεί.

ποιον τον αρέσει άλλωστε να Μπαίνει σε τόσο μεγάλη διαδικασία +το στρες που θα φάνε τα ψάρια + έξοδα.

η άμμος που πήρα είναι ίδιου σχεδόν χρηματισμού με την παλιά,

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα την αλλάξω ακόμα την άμμο.

θα κάνω πιο συχνές αλλαγές 3 φορές την βδομάδα για να πέσουν αυτά τα λίγα νιτρικά που εχω και θα τα παρακολουθώ να δω τι γίνετε.

ισως κάτι να είναι λάθος με την φιλτρανση η κάτι άλλο και να μην είναι καλή η ποιότητα νερού ,και αυτό ίσως είναι που τα ενοχλεί και ξύνονται.

θα βελτιώσω την ποιότητα νερού στο 100%  που έτσι και αλλιώς το θελω και πρέπει να το κάνω,και θα παρατηρήσω να δω μηπως πάνε καλύτερα και δείξουν βελτίωση.

εαν ναι τότε δεν την αλλάζω την άμμο καθώς δεν θα προσφέρει τίποτα απολύτως παρά μόνο στρες στα ψάρια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 24 λεπτά, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Γνώμη μου είναι να μην βιάζεσαι..

Να πηγαίνεις βήμα βήμα για να μπορείς μέσω της άτοπο απαγωγής να βγάλεις συμπεράσματα το τι φταίει.

Πολύ δύσκολο εως απιθανο τα παράσιτα να μεταφερθούν από την άμμο.

Χρειάζονται ξενιστή. 

Είναι στην φύση τους στα "πακιστανακια" να σκαλίζουν την άμμο και το υπόστρωμα και μερικές φορές να βυθίζονται κιόλας μέσα σε αυτό για να ψάξουν για τροφή..

Πολύ δύσκολα κάτι θα πληγώσει στόμα και βράχια μιας και είναι φτιαγμένα μέσα στους αιωνεςγια αυτόν τον τρόπο εξερεύνησης τροφης..

Θα εστιαζα σε αμμωνία αν έβλεπα κόκκινα βράχια..

Τα σκευάσματα να πω την αλήθεια δεν τα πολυεμπιστευομαι..

Προτιμώ τις παλιές ασφαλείς αλλαγές νερού.

Το σκεύασμα το πηρα για να βοηθήσω τον καινούριο άμμο να στρώσει γρηγορότερα σε περίπτωση που χρειαστεί να τον αλλάξω.

Αλλαγη νερού κάνω 30 % κάθε βδομαδα

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...