Jump to content

10 years after


nikolas_goun

Recommended Posts

5 minutes ago, sarados said:

Μήπως να βγαζες λίγο αραγωνίτη;

δεν ειναι επιθυμητο το DSB; (4 πόντοι είναι)

 

όσων αφορά την σκιά απο το βράχο ήταν επιθυμητό αποτέλεσμα ώστε να έχω σκιερό μέρος για τυχόν κοράλια που δεν θέλουν την ένταση του prime.

Έγινε επεξεργασία - nikolas_goun
Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος nikolas_goun έγραψε:

δεν ειναι επιθυμητο το DSB; (4 πόντοι είναι)

 

όσων αφορά την σκιά απο το βράχο ήταν επιθυμητό αποτέλεσμα ώστε να έχω σκιερό μέρος για τυχόν κοράλια που δεν θέλουν την ένταση του prime.

 

Το DSB  έχει ξεπεραστεί εδώ και χρόνια. 

Το DSB είναι κάτι πολύπλοκο και επικίνδυνο για τα ενυδρεία χομπιστων .

4 εκ δεν είναι DSB και νομίζω ότι 1-2 εκ θα είναι υπεραρκετό!

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, fishbone! said:

 

Το DSB  έχει ξεπεραστεί εδώ και χρόνια. 

Το DSB είναι κάτι πολύπλοκο και επικίνδυνο για τα ενυδρεία χομπιστων .

4 εκ δεν είναι DSB και νομίζω ότι 1-2 εκ θα είναι υπεραρκετό!

Δεν το γνώριζα.. μoλις φρεσκαρα τι εστί DSB, με τα 4 εκατοστά που έχω υπάρχει κίνδυνος να δημιουργηθούν αναερόβιες ζώνες και οταν θα κάνω σκούπα βυθού να έχω ammonia spikes? (εχω χοντρή κοκομετρία) 

Έγινε επεξεργασία - nikolas_goun
Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος nikolas_goun έγραψε:

Δεν το γνώριζα.. μoλις φρεσκαρα τι εστί DSB, με τα 4 εκατοστά που έχω υπάρχει κίνδυνος να δημιουργηθούν αναερόβιες ζώνες και οταν θα κάνω σκούπα βυθού να έχω ammonia spikes? (εχω χοντρή κοκομετρία) 

Μαζεύει φούσκες με αέρια τοξικά απόσο ξέρω αν το σκαλίζεις. Το νόημα του dsb νομίζω ξεκινάει απο μιάμιση ίντσα, κάπου 6 πόντους και κάτι ψιλά δηλαδή. Η χοντρή κοκομετρία επίσης ίσως σε δυσκολέψει επειδή ουσιαστικά είναι πετραδάκια μπορεί να δεις άλγες πάνω τους. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 ώρες, το μέλος nikolas_goun έγραψε:

Δεν το γνώριζα.. μoλις φρεσκαρα τι εστί DSB, με τα 4 εκατοστά που έχω υπάρχει κίνδυνος να δημιουργηθούν αναερόβιες ζώνες και οταν θα κάνω σκούπα βυθού να έχω ammonia spikes? (εχω χοντρή κοκομετρία) 

 Για την ιστορία:

Το DSB είχε την σκέψη να δημιουργήσει στα κατώτερα στρώματα αναερόβια βακτήρια που μαζί με τα αερόβια θα κάνανε καλύτερη απονιτροποιησει. 

ΤΟ DSB απαγορεύεται να κάνεις σκούπα βυθού όπως και ψάρια που σκάβουν ή κοιμούνται στην άμμο.

Οποιαδήποτε αναταραχή στην άμμο θα απελευθέρωσε τοξικά αέρια που θα επεγκλοβιζονταν και θα κατέστρεφε το ενυδρείο. 

Ένα σωστό DSB ΘΑ είχε πολλά εκατοστά βάθος και ανάμεσα στα στρώματα θα υπήρχε κάποιο είδος δυχτιου που θα αποτρέπει την αναταραξη από οτιδήποτε. 

Όλα αυτά LAST YEAR ....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ενα update..
τελικά σκίμερ αγοράστηκε μεταχειρισμένο το reef octopus hob 90,
προστέθηκε ο πρώτος κάτοικος πριν 3 βδομάδες περίπου, ενα κλοουνάκι και πριν 1 βδομάδα και το πρώτο κοραλάκι ενα pink zoanthus. μέχρι στιγμής και τα δύο πάνε περίφημα.
Έχει κάνει και την εμφάνιση της η καφέ διατομική.
Απο μετρήσεις (χθεσινές) πριν την αλλαγή νερού: ΝΗ4=0, ΝΟ2=0, ΝΟ3=10, pH=8.15, KH=8.9-9.3, salinity=1026.
Με τον καινούριο μήνα θα αγοραστεί και τεστ φωσφορικών.
Έχει κανει την εμφάνιση της και μια πράσινη άλγη ομως δεν είμαι σίγουρος αν είναι bryopsis η απλα τριχοειδής.

IMG_20210307_222349-min.jpg

IMG_20210309_194552-min.jpg

IMG_20210314_191657-min.jpg

Έγινε επεξεργασία - nikolas_goun
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

μπορείτε να βγάλετε εσείς άκρη με την άλγη?

IMG_20210315_164616-min.jpg

IMG_20210315_164618-min.jpg

IMG_20210315_164645-min.jpg

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, submarine1981 said:

ωραια τα κυβάκια σου ;) 

σε ευχαριστώ πολύ φίλε :)

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος nikolas_goun έγραψε:

μπορείτε να βγάλετε εσείς άκρη με την άλγη?

Να μη ειναι bryopsis....δεν φαινεται καλα.

Link to comment
Share on other sites

ισως εδω φαινεται καλυτερα, είναι κάτω απο το turbo

IMG_20210315_223657-min.jpg

Link to comment
Share on other sites

εγω μια φορα εχω δει bryopsis σε ενυδρειο φιλου.   Μοιάζει λιγακι με αυτη που βλεπω στην φώτο αλλα δεν ειμαι 100% σιγουρος γιατι βασίζομαι μονο στην φώτο. 

 

Υπάχει το algefix marine για τις άλγες. 

Δες πρώτα αν περιοριστεί με λιγο σκοτάδι, χαμηλά ΝΟ3/ΡΟ4.   Το φάρμακο άστο σαν έσχατη λύση. 

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι βιάστηκες και έβαλες πολλά ζωντανά μαζεμένα σε αποστηρωμένο περιβάλλον(στεγνός βράχος, βακτήρια σε λύθαργο, στεγνός αραγωνίτης). 

Από no3 και φωσφορικά έχεις εικόνα που βρίσκεσαι;

Αν ακόμα ρίχνεις βακτήρια πρέπει να κλείσεις το skimmer. 

Για μένα αφού ξεκίνησε η ιστορία με τις άλγες τώρα, κράτα μια φωτοπερίοδο 6 ώρες ανα μέρα, κάνε 1-2 αλλαγές τη βδομάδα κανα 25% τη φορά και βάλε και αντιφώσφορο/άνθρακα να τους στερήσεις τελείως τα θρεπτικά. Στις αλλαγές σου να τις ξηλώνεις από όπου γίνεται με το χέρι και να τις σιφονάρεις κατευθείαν με το λάστιχο ώστε να φεύγουν τελείως και να μη διασπώνται στο νερό σου τα κομμάτια που μένουν. Και υπομονή. Είναι εντελώς λογικό να συμβεί ενα bloom. Το θέμα είναι να το αφήσεις ναι μεν να κάνει τον κύκλο του αλλά με τις λιγότερες δυνατές συνέπειες. 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...