Jump to content

Δημιουργία νέου βιοτοπικού φυτεμένου ενυδρείου (600 λίτρων).


Recommended Posts

αν δεν ανοίγει και τώρα , πάνε στην σελίδα του φωτιστικού και δες εκει που γράφει για CO2 στην 5kg μπουκάλα .

https://www.greenaqua.gr/co2-dioxeidio/fiales-dioxeidiou-co2/φιάλη-5kg-co2-detail

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πήρες προσφορά απο το Bluefish για ενυδρείο με βάση ;

Link to comment
Share on other sites

Πήρες προσφορά απο το Bluefish για ενυδρείο με βάση ;

Όχι δεν πείρα ακόμα αλλά έχω στείλει email στο κατάστημα.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Μαρίνο μου το άνοιξε την είδα την φιάλη αλλά τα υπόλοιπα εξαρτήματα από που μπορώ να τα προμηθευτώ σαν ένα kit ή μεμονωμένα θα βγουν πιο φθηνά ;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος GRIGORIOS BAKIRTZIS έγραψε:

Μαρίνο μου το άνοιξε την είδα την φιάλη αλλά τα υπόλοιπα εξαρτήματα από που μπορώ να τα προμηθευτώ σαν ένα kit ή μεμονωμένα θα βγουν πιο φθηνά ;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Δεν έχω ιδέα ? εγώ  είμαι ποιο πολύ των Αφρικανικών ενυδρείων που πρωταγωνιστές είναι τα ψάρια  . Φυτεμένα είχα πάντα τα ποιο απλά, χωρίς ανάγκες  για CO2 και τρέλους φωτισμούς .

Νομίζω οτι σε λίγο θα σε βοηθήσουν περαιτέρω η του φυτεμένου .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ παρά πολύ Μαρινο

Τέλος θα ήθελα την γνώμη σου για το σετ μετρήσεων της Sera και εάν έχεις να μου προτείνεις ένα πιο οικονομικό που να τα περιλαμβάνει όλα.

Α) https://m.petsexpert.gr/products/12680-sera-aqua-test-box-cu

Link to comment
Share on other sites

Sera test δεν είναι και το καλύτερο (άλλα είναι πολύ καλύτερο απο όλα τα στικ) . Θα σου πρότεινα το τεστ της Api απο αξιοπιστία https://www.skroutz.gr/s/25673734/API-Freshwater-Master-Test-Kit.html   που περιλαμβάνει τα βασικά τεστ σε πολύ καλή τιμή .

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα επικοινώνησα με το κατάστημα Misirlis Aquarium και μου ανέφεραν ένα ολοκληρωμένο σύστημα διοξειδίου για άνω των 600 λίτρων ενυδρεία στα 430€ την οποία θα φέρουν σε 10 μέρες στο κατάστημα τους.

Αυτό που μου ανέφεραν είναι πως το σύστημα διοξειδίου θα συνδεθεί με το εξωτερικό φίλτρο του ενυδρείου μου, ώστε απο την έξοδο του να μεταφέρει σε όλο το ενυδρείο το διοξείδιο χωρίς την βοήθεια (reactor). Ποια η γνώμη σας σε αυτό.

Τέλος εάν αγορασω ξεχωριστά μπουκάλα διοξειδίου από κατάστημα με είδη πυρόσβεσης και στην συνέχεια πάρω ένα kit με όλα τα παρελκόμενα θα μου βγει πιο φτηνό;

Link to comment
Share on other sites

5kg φιάλη 80-90 ευρώ αν την θες δικιά σου.

διπλό μανόμετρο με ηλεκτροβάνα 80-120 ευρώ

CO2  atomizer ή external reactor 20-30 ευρώ

παρελκόμενα 20 ευρώ.

Σύνολο 200 -260

 

τώρα τη σύστημα είναι αυτό με 430 ευρώ δεν γνωρίζω θα ήθελα να το δώ. Αν δεν το δώ δεν μπορώ να ξέρω αν αξίζει τα λεφτά του.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5kg φιάλη 80-90 ευρώ αν την θες δικιά σου.
διπλό μανόμετρο με ηλεκτροβάνα 80-120 ευρώ
CO2  atomizer ή external reactor 20-30 ευρώ
παρελκόμενα 20 ευρώ.
Σύνολο 200 -260
 
τώρα τη σύστημα είναι αυτό με 430 ευρώ δεν γνωρίζω θα ήθελα να το δώ. Αν δεν το δώ δεν μπορώ να ξέρω αν αξίζει τα λεφτά του.
 

Όταν με ενημερώσουν θα τους πω να μου το στείλουν σε email εάν υπάρχει η δυνατότητα για να το συγκρίνουμε και να το αναλύσουμε εάν αξίζει.

Οκ ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Το 1ο είναι θαλασσινό, το 2ο έχει δίσκους. Καμία σχέση το ένα με το άλλο. Επίσης η γνώμη μου είναι να μην μπλέξεις δίσκους με διοξείδιο, οι δίσκοι χρειάζονται πολύ πολύ πολύ οξυγόνο. 

Link to comment
Share on other sites

Είναι εντελώς διαφορετική η φιλοσοφία των 2 ενυδρείων που δείχνεις, διαφορετικές απαιτήσεις, παράμετροι, εξοπλισμός κλπ. 

Link to comment
Share on other sites

Είναι εντελώς διαφορετική η φιλοσοφία των 2 ενυδρείων που δείχνεις, διαφορετικές απαιτήσεις, παράμετροι, εξοπλισμός κλπ. 

Με συγχωρείται εγώ δεν το προσδιόρισα σωστά εννοώ την κατασκευή πως το ενυδρείο θα χρησιμοποιηθεί σαν > μέσα στο σπίτι, το περιεχόμενο του ενυδρείου παραμένει όπως προείπαμε φυτεμένο και τα σχετικά.


Sent from my iPhone using Tapatalk
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα εντοιχισμένα ενυδρεία είναι πολύ όμορφα αλλά για εμένα είναι δέσμευση. Εάν κάποτε σταματήσει να σε ενδιαφέρει το χόμπι ή αποφασίσεις να πουλήσεις ή να νοικιάσεις το σπίτι θα πρέπει να κάνεις μερεμέτι στον τοίχο. Εάν αυτά τα 2 δεν σε απασχολούν τότε βρίσκεις έναν σωστό επαγγελματία και συζητάς το concept μαζί του. 

Link to comment
Share on other sites

Τα εντοιχισμένα ενυδρεία είναι πολύ όμορφα αλλά για εμένα είναι δέσμευση. Εάν κάποτε σταματήσει να σε ενδιαφέρει το χόμπι ή αποφασίσεις να πουλήσεις ή να νοικιάσεις το σπίτι θα πρέπει να κάνεις μερεμέτι στον τοίχο. Εάν αυτά τα 2 δεν σε απασχολούν τότε βρίσκεις έναν σωστό επαγγελματία και συζητάς το concept μαζί του. 

Δεν με προβληματίζει αυτό Ανέστη.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβός θέλω να κάνω το ενυδρείο να είναι από μέσα κανονικά να έχεις πρόσβαση κανονικά από όλες τις πλευρές του ενυδρείου και από μπροστά να είναι σαν κάδρο.
3384111ec4800e34b45506cb430d80b5.jpg
12776f83ff12e425d74f7294e273cb85.jpg
230178a0990125d2692d755a6dd8e0f1.jpg
639ccbf2cad9783708641c109708c482.jpg

Εάν προσέξετε το ενυδρείο δεν είναι εντοιχισμένο μέσα στον τοίχο.


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια σας,

Μετά από μια έρευνα λιπασμάτων (Υγρής μορφής) για τα φυτά, έπεσε στο μάτι ένα σύστημα που ονομάζεται δοσομετρικη αντλία. Θα ήθελα την γνώμη σας στο εάν αξίζει να επένδυση κανείς σε ενα τέτοιο σύστημα και το τι λειτουργία έχει.


Δοσομετρική Αντλία

https://aquaclubdesign.com/δοσομετρικη-αντλια-dupla-aqua-magnetventil.html?ref=bestprice.gr&__bpgid=ekJ5JUUkVElaVCwxV2JJX0taeUhhIw%3D%3D

Link to comment
Share on other sites

Γενικα σου λυνει τα χερια η δοσομετρικη. Στο φυτεμενο νομιζω ο @Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλοςειχε στο φυτεμενο (αν δεν κάνω λαθος).

Link to comment
Share on other sites

ναι έχω εδώ και λίγα χρόνια.... Το αν αξίζει να έχεις μία είναι πάντα σχετικό. Θεωρητικά χρειάζεσαι μόλις ένα 5λεπτο 1 εως 3 (ανάλογα το ενυδρείο) φορές την εβδομάδα για να ρίξεις τα λιπάσματα... οπότε για κάποιον που έχει σταθερά ωράρια και όρεξη και συνέπεια στις "υποχρεώσεις" του μπορεί να είναι κάτι εντελώς άχρηστο ενώ για άλλους με πιο άστατη ζωή να είναι σωτήριο (μαντέψτε σε ποια κατηγορία είμαι εγώ).
Σε κάθε περίπτωση μεγάλος παράγοντας είναι η οικονομική άνεση. Αλλιώς το σκέφτεται κάποιος με μισθό 700€ και αλλιώς κάποιος με 1500€ το μήνα.
Εγώ θα πω πιο συγκεκριμένα ότι όσο πιο αυτόματο είναι ένα ενυδρείο τόσο πιο σταθερό μπορεί να βγει μόλις το μάθεις και το "ρυθμίσεις" σωστά. Επίσης μπορει να βγάλει και περισσότερες μέρες μόνο του αν λείπεις συχνά από το σπίτι.
Αν σε μπέρδεψα μπορείς να κάνεις το εξής: εχε το νου σου στις αγγελίες και χτύπα μια 3-4 κεφαλών μόλις τη βρεις έως 50€.
Φυσικά αν μιλάγαμε για θαλασσινό η συζήτηση θα ήταν αρκετά πιο διαφορετική....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

επίσης τώρα που έριξα μια ματιά στη λίστα σου, να ξέρεις ότι στην αττική βρίσκεις 2κιλη φιάλη με 40€ καινούρια. chiller δεν θα εβαζα. θα το δεις στη πράξη αν δεν σε καλύπτουν τα ανεμιστηράκια το καλοκαίρι. Εγώ εχω προσέξει ακόμη στα 3 ενυδρεία που εχω στο ιδιο σπίτι πως το μεγαλύτερο και ανεβάζει και χάνει δυσκολότερα τη θερμοκρασία του. Και εσύ θα έχεις πολύ νερό. μη δώσεις τσάμπα 300€ από τη πρώτη μέρα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

επίσης τώρα που έριξα μια ματιά στη λίστα σου, να ξέρεις ότι στην αττική βρίσκεις 2κιλη φιάλη με 40€ καινούρια. chiller δεν θα εβαζα. θα το δεις στη πράξη αν δεν σε καλύπτουν τα ανεμιστηράκια το καλοκαίρι. Εγώ εχω προσέξει ακόμη στα 3 ενυδρεία που εχω στο ιδιο σπίτι πως το μεγαλύτερο και ανεβάζει και χάνει δυσκολότερα τη θερμοκρασία του. Και εσύ θα έχεις πολύ νερό. μη δώσεις τσάμπα 300€ από τη πρώτη μέρα!

Ναι και εγώ αυτό θέλω να το κάνω όσο πιο αυτόνομο γίνετε παρόλα αυτά ναι θα προσθέσω στην λίστα μου το δοσομετρική αντλίας, το chiller ναι δεν το έχω από τα πρώτα συστήματα που θα αγοράσω προφανώς και θα κοιτάξω πρώτα να Καλυψώ τα βασικά συστήματα. Που μπορώ να προμηθευτώ μπουκάλα με 40€ έχετε να μου προτείνετε κάποιο κατάστημα.

Σας ευχαριστώ !!!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

πριν 19 ώρες, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

....για άλλους με πιο άστατη ζωή να είναι σωτήριο (μαντέψτε σε ποια κατηγορία είμαι εγώ).
 

Μαζί σου φίλε

tomodachi life virtual boy GIFDance Dancing GIF by Soul TrainSeason 5 Drink GIF by Showtimekumail nanjiani hangover GIF by Silicon ValleyNot Listening La La La GIF by SWR3Fail Fly High GIF by Bikini.comHungry Mr Bean GIF

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό αλλά βγάλε τη διασκέδαση και βάλε υποχρεώσεις! (ασε τα 2 τελευταία ομως... μεγάλη ιστορία!)

Έγινε επεξεργασία - Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα σας θα ήθελα να σας ρωτήσω, είναι σωστό να φιλοξενήσουμε ψάρια Ασίας με ψάρια κεντρικής ή νότιο Αμερικής στο ίδιο ενυδρείο.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...