Jump to content

Νέο ενυδρείου


Gmm

Recommended Posts

Έχω ένα ενυδρείο 70χ40χ40 θέλω να το κάνω φυτεμένο χωρίς διοξείδιο με εύκολα φυτά. Δεν θέλω να βάλω ζοωτοκα με αυτές της τιμές νερου τι ψαρια θα μου πρωτινατε?

(Κατά προτίμηση κοπαδοψαρα )

(ph=7,9. Gh=10. Kh=6. )

Τι υποστρομα να βαλω?

Και ποιο φωτιστικό να πάρω?

Το ενυδρείο είναι ανοιχτό δεν έχει καπάκι 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα φιλε! Νομιζω καλη ερωτηση εκανες με το υποστρομα! Απ'οτι ξερω το υποστρομα αλλα και τυχον πετρες/ξυλα που θα βαλεις θα επηρεασουν τις μετρησεις και λογικα θα μπορεις να κατεβασεις λιγο το PH που νομιζω ειναι το μονο που ειναι λιγο ψηλα. 

 

Απο εκει κ περα ευκολο ειδος που μου αρεσει προσωπικα και κανει για τα λιτρα σου ειναι τα White cloud minnows. Αμα καταφερεις και βρεις τα golden longfin ειναι πολυ ομορφα!

 

tanichthys-albonubes-gold-long-3cm.jpg

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα αδερφέ! Στρώνω αυτό τον καιρό ένα 70αρι που επρόκειτο να φιλοξενήσει το εύκολο και πανέμορφο είδος που πρότεινε ο φίλος @Eos στην αγορά θα τα βρεις και με το όνομα white cloud tetra ή golden cloud tetra. Αν καταλήξεις στο συγκεκριμένο είδος μπορώ να σου παρέχω πολλές πληροφορίες που έχω αποστραγγίσει από εμπειρότερους για υποστρώματα,φωτισμούς, χημείες κλπ (αλλά μόνο για το συγκεκριμένο είδος ?).Αν καταλήξεις σε κάτι άλλο, θα περιμένεις τους εμπειρότερους. Εδω να σημειώσω πως η επιλογή του υποστρώματος πρέπει να γίνει με βάση τα ζωντανά που θα βάλεις (κάποια απαιτούν υπόστρωμα με τύρφη ή συγκεκριμένες ρίζες για διαμόρφωση της χημείας και της βιολογίας του εδνυδρείου , ιδιαίτερη προσοχή στην επιλογή του υποστρώματος αν αποφασίσεις να βάλεις γαρίδες κλπ). 

Εν κατακλείδι πρέπει να κατασταλάξεις στα ζωντανά.

Καλή επιτυχία:bigemo_harabe_net-193:

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Σκεφτόμουν για neon tetra η cherry barb δεν ξέρω αν τεριαζουν στης παραμετρους του νερού. 

Ναι γαριδες θα βάλω red cherry που έχω είδη ξεχασα να το αναφέρω 

Μιπος τοτε να βαλω σκέτο χαλαζιακο χαλίκι και να προσθέσω ταμπλετες?

Link to comment
Share on other sites

Τα tetra είναι πολύ όμορφα ψάρια και βολικά στην συνύπαρξη με γαρίδες.Συγκεκριμένα τα neon νομίζω πως είναι ευαίσθητα σε μια ασθένεια που προσβάλει το είδος τους μόνο (neon disease). Εγω προσωπικά δε θα τα επέλεγα παρά μόνο είχα ιδιαίτερη αδυναμία στο συγκεκριμένο είδος. Όσον αφορά τις red cherry και γενικότερα τα είδη γαρίδας μπορείς να δεις αυτό:

μη σε ξεγελά ο τίτλος.Αναλύει τις ιδανικότερες συνθήκες φιλοξενίας γαρίδας. Αγνόησε τα product promos.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Τα ιδανικότερα είδη συμβίωσης είναι τα μικρά είδη tetra, τα arlequin και από βυθό οι otoncyclus.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Α αυτό για της ασθένειες δεν τι ήξερα  και δεν έχω καμία όρεξη να μπλεκω με φάρμακα. 

Έχω 2 ενυδρείου με guppy εδώ και 2 χρόνια και δεν αντιμετώπισα ποτε ασθενιες ευτιχος αλλά με κουρασανε με της γενες γι'αυτό θέλω να βάλω κάποιο άλλο είδος 

Άρα πρέπει να κιταξω και Πόσο ευαίσθητο είναι τα ψαρια που θέλω να βάλω 

Όλα τα tetra είναι ευαίσθητα η μόνο τα neon?

Link to comment
Share on other sites

@Gmm μια πολύ καλή περίπτωση και λιγότερο συνηθισμένη, ειναι οι ιριαθερινες. (Iriatherina werneri)

 

Τις είχα σε σχεδόν ίδια λίτρα μαζί με γαρίδες και δεν πείραζαν ούτε τον γονο.

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Gmm έγραψε:

Α αυτό για της ασθένειες δεν τι ήξερα  και δεν έχω καμία όρεξη να μπλεκω με φάρμακα. 

Έχω 2 ενυδρείου με guppy εδώ και 2 χρόνια και δεν αντιμετώπισα ποτε ασθενιες ευτιχος αλλά με κουρασανε με της γενες γι'αυτό θέλω να βάλω κάποιο άλλο είδος 

Άρα πρέπει να κιταξω και Πόσο ευαίσθητο είναι τα ψαρια που θέλω να βάλω 

Όλα τα tetra είναι ευαίσθητα η μόνο τα neon?

μόνο τα neon, γι΄ αυτό λέγεται και neon disease. Τα υπόλοιπα είδη και ειδικά τα white cloud είναι από τα πιο ανθεκτικά και ενδείκνυνται για αρχάριους. Τη περίπτωση της ιρανθερίνας που προτείνει ο φίλος @Antonis K αξίζει επίσης να την μελετήσεις,Είναι ένα πολύ όμορφο και εξωτικό ψαράκι!

Μπορείς να δεις όλα τα προφίλ των ψαριών εδώ, για να μη μας ρωτάς ένα ένα. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι πρώτα να μάθεις την θεωρία.

 

  • Agree 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Antonis K έγραψε:

@Gmm μια πολύ καλή περίπτωση και λιγότερο συνηθισμένη, ειναι οι ιριαθερινες. (Iriatherina werneri)

 

Τις είχα σε σχεδόν ίδια λίτρα μαζί με γαρίδες και δεν πείραζαν ούτε τον γονο.

Ωραία ψαράκια Πρώτη φωρα τα βλέπω ομολογώ και ψιλοτεριαζουν και στο νερό μου από ότι είδα αρκεί να κατεβάσω λίγο το ph

Link to comment
Share on other sites

Με υποστρομα τι να κάνω 

Από φυτά θα βάλω 

Limnophila sessiliflora 

Cryptocoryne wendtii 

Vellisneria 

Rotala rotundifolia 

Anubia nana 

Κάποια ειδει moss

Ehinodurus 

Lidernia rutundifilia 

Και αν μου αντέξει ludwigia palustris 

Και γαριδες red cherry 

Έγινε επεξεργασία - Gmm
Link to comment
Share on other sites

Δες και ένα βίντεο από τις Ιριαθερινες μου.

 

Για τα φυτά που ανέφερες δε χρειάζεσαι κάτι ιδιαίτερο για υπόστρωμα. Σκέτο χαλαζιακο χαλικακι και αν χρειαστεί καμία ταμπλέτα στο μέλλον. 

  • Like 1
  • love 2
Link to comment
Share on other sites

Κάποιο φωτιστικό led έχει να προτείνει κανένας γα φυτά δεν είναι και τρελών απετισεων εκτός από rotala και ludwigia 

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος Gmm έγραψε:

Κάποιο φωτιστικό led έχει να προτείνει κανένας γα φυτά δεν είναι και τρελών απετισεων εκτός από rotala και ludwigia 

Φιλε μου, ξεχνα τα τετρα και ροταλες και λιμνοφυλα με τετοιο σκληρο νερο, που εχεις. Για κιχλιδες ειναι με το ΡΗ-7.9

Χωρις CO2 δεν θα βγαλουν περα αυτα τα φυτα. Μοςς, ανουμπιας,βαλισσνερια,φερν, εχινοδορος - ναι , γινεται.

Τετρα πχ νεον, ειναι απο τα πιο ανθεκτικα ψαρια, απλος αν τα κραταμε με ΡΗ 7,9 παρά που θελουν κατω απο 7!!!! και βεβαια θα παθαινουν καθε τρεις και τεταρτο....

Οτι υποστρωμα και να βαλεις, τε τυρφη, σοιλ, κτλ, θα χασει τις ιδιοτητες του μεσα σε 1 μηνα σε σκληρο νερο.

Αν θελεις το ενυδρειο, οπως του Αντωνη, χωρις CO2 δεν γινεται!

  

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Φιλε μου, ξεχνα τα τετρα και ροταλες και λιμνοφυλα με τετοιο σκληρο νερο, που εχεις. Για κιχλιδες ειναι με το ΡΗ-7.9

Χωρις CO2 δεν θα βγαλουν περα αυτα τα φυτα. Μοςς, ανουμπιας,βαλισσνερια,φερν, εχινοδορος - ναι , γινεται.

Τετρα πχ νεον, ειναι απο τα πιο ανθεκτικα ψαρια, απλος αν τα κραταμε με ΡΗ 7,9 παρά που θελουν κατω απο 7!!!! και βεβαια θα παθαινουν καθε τρεις και τεταρτο....

Οτι υποστρωμα και να βαλεις, τε τυρφη, σοιλ, κτλ, θα χασει τις ιδιοτητες του μεσα σε 1 μηνα σε σκληρο νερο.

Αν θελεις το ενυδρειο, οπως του Αντωνη, χωρις CO2 δεν γινεται!

  

Rotala rotundifolia την έχω σε απλό χαλικι βάζω τα μπλετες sera καιε 20 μέρες και λιπασματα seahem και excel την έχω 2 χρόνια και κλαδευω και δίνω και σε σινχομπιστες μόνο η rotala h'ra δεν μου πάει τόσο καλά, η limnophila δε δεν προλαβαίνω να κλαδευω. Και αν είχα και καποι αξιολογο φωτισμό θα πηγεναμε καλιτερα πιστεύω έχω μια μπαρα led που πήρα από Ebay με 5€ και για του λόγου το αληθές δείτε και μια φωτογραφία από το μυκρο μου  ενυδρείο 

Screenshot_20210318-161445_Gallery.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Φιλε μου, ξεχνα τα τετρα και ροταλες και λιμνοφυλα με τετοιο σκληρο νερο, που εχεις. Για κιχλιδες ειναι με το ΡΗ-7.9

Χωρις CO2 δεν θα βγαλουν περα αυτα τα φυτα. Μοςς, ανουμπιας,βαλισσνερια,φερν, εχινοδορος - ναι , γινεται.

Τετρα πχ νεον, ειναι απο τα πιο ανθεκτικα ψαρια, απλος αν τα κραταμε με ΡΗ 7,9 παρά που θελουν κατω απο 7!!!! και βεβαια θα παθαινουν καθε τρεις και τεταρτο....

Οτι υποστρωμα και να βαλεις, τε τυρφη, σοιλ, κτλ, θα χασει τις ιδιοτητες του μεσα σε 1 μηνα σε σκληρο νερο.

Αν θελεις το ενυδρειο, οπως του Αντωνη, χωρις CO2 δεν γινεται!

  

Από ψαρια θελω να βαλω puntius titteya (cherry barb)έχω δει ότι θέλουν ph 7-8   και από ότι έχω δει τεριαζουν στους παραμετρους του νερού κάνω λάθος? 

Και το φίλτρο oase filtosmart 200 θα είναι καλα σε  100 λίτρα ενυδρείο?

Έγινε επεξεργασία - Gmm
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Gmm έγραψε:

Και το φίλτρο oase filtosmart 200 θα είναι καλα σε  100 λίτρα ενυδρείο?

καλα θα ειναι.

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Gmm έγραψε:

Και αν είχα και καποι αξιολογο φωτισμό θα πηγεναμε καλιτερα πιστεύω έχω μια μπαρα led που πήρα από Ebay με 5€ και για του λόγου το αληθές δείτε και μια φωτογραφία από το μυκρο μου  ενυδρείο 

λιμνοφυλα φαινεται , οτι παει πολυ καλα.

1- μαλλων δεν μετρας καλα το ΡΗ.  με τι μετρας; Απ οσο ξερω εχετε μαλακο νερο.

2-αν θα εχεις παραπανω φωτισμο, θα υπηρχαν και αλγες, το καλο φως δεν κανει καλο απο μονο του.

3-ροταλες θελουν CO2, αν θα βαλεις, θα δεις μεγαλη διαφορά και σε χρωμα και σε αναπτυξη :)

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 58 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

λιμνοφυλα φαινεται , οτι παει πολυ καλα.

1- μαλλων δεν μετρας καλα το ΡΗ.  με τι μετρας; Απ οσο ξερω εχετε μαλακο νερο.

2-αν θα εχεις παραπανω φωτισμο, θα υπηρχαν και αλγες, το καλο φως δεν κανει καλο απο μονο του.

3-ροταλες θελουν CO2, αν θα βαλεις, θα δεις μεγαλη διαφορά και σε χρωμα και σε αναπτυξη :)

Mε πεχαμετρο αλλά και στην σελίδα τής ΔΕΥΑ ΚΑΡΔΙΤΣΑ  Τα ίδια λέει 

Άρα υποστρομα να βάλω κάποιο soil η απλή χαλαζιακη όπως έχω στο μικρό?

Screenshot_20210318-212104.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι "οπαδος" του soil. Αλλά και με απλο χαλαζιακο χαλικι καλα θα ναι.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 28 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Ειμαι "οπαδος" του soil. Αλλά και με απλο χαλαζιακο χαλικι καλα θα ναι.

Αν βάλω διοξείδιο μια μπουκαλα 2 κιλών θα με κάλυπτε? Ανα βάλω co2 να προτιμήσω χαλίκι ή  soil?

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος Gmm έγραψε:

Αν βάλω διοξείδιο μια μπουκαλα 2 κιλών θα με κάλυπτε? Ανα βάλω co2 να προτιμήσω χαλίκι ή  soil?

Βαλε soil!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος natateo έγραψε:

Βαλε soil!

2kg σιγουρα θα σου φτανει για 5-6 μηνες σε 100-120λ ενυδρειο.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Τι βάζουμε ανάμεσα στην βαση και στο ενυδρείο?

Αυτα τα στρωματα γυμναστικής από αφρολεξ κάνουν?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...