Jump to content

συνεχόμενο θέμα με αυτοκράτορες..


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά αποφάσισα να γράψω μπας και βρω καμιά άκρη γιαυτό θα ηθελα απόψεις μόνο από άτομα που έχουν εμπειρία στο κομμάτι... λοιπόν εχω πάρει στο σύνολο 5 αυτοκράτορες 2 ανήλικοι 2 m και ο τελευταίος adult xxl λοιπόν όλοι μετά την πρώτη βδομάδα 10 μέρες πεθαίνουν  σύμπτωματα θολά ματιά μπαλώματα από στρες κλπ υπάρχει λέτε κατι στο ενυδριεο μου η στο ενυδριεο του καταστήματος που τα παίρνω και τελειώνουν;  τονίζω ότι αυτό το ενυδρείο  είναι f.o τρέχει  κανένα 7 8 μήνες  λιτρα μικτά 550 περίπου και αι γενικά εκτός από μερικές άλγες είναι σε καλή κατάσταση νιτρικά 25 αλλα παίζει και πιο κάτω θερμοκρασία 26 αλατοτητα 1020.. αυτή την στιγμή έχω ένα Πικάσο και ένα άλλο πάφερ αυτά είναι σαν να μην συμβαίνει τίποτα.... μπορώ να κάνω κάτι ώστε να προσπαθήσω να βαλω επιτέλους το ψαρι για το οποίο έστησα το δεύτερο ενυδρειο;

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Parasxos έγραψε:

Καλησπέρα παιδιά αποφάσισα να γράψω μπας και βρω καμιά άκρη γιαυτό θα ηθελα απόψεις μόνο από άτομα που έχουν εμπειρία στο κομμάτι... λοιπόν εχω πάρει στο σύνολο 5 αυτοκράτορες 2 ανήλικοι 2 m και ο τελευταίος adult xxl λοιπόν όλοι μετά την πρώτη βδομάδα 10 μέρες πεθαίνουν  σύμπτωματα θολά ματιά μπαλώματα από στρες κλπ υπάρχει λέτε κατι στο ενυδριεο μου η στο ενυδριεο του καταστήματος που τα παίρνω και τελειώνουν;  τονίζω ότι αυτό το ενυδρείο  είναι f.o τρέχει  κανένα 7 8 μήνες  λιτρα μικτά 550 περίπου και αι γενικά εκτός από μερικές άλγες είναι σε καλή κατάσταση νιτρικά 25 αλλα παίζει και πιο κάτω θερμοκρασία 26 αλατοτητα 1020.. αυτή την στιγμή έχω ένα Πικάσο και ένα άλλο πάφερ αυτά είναι σαν να μην συμβαίνει τίποτα.... μπορώ να κάνω κάτι ώστε να προσπαθήσω να βαλω επιτέλους το ψαρι για το οποίο έστησα το δεύτερο ενυδρειο;

Κάτι που δεν ανέφερα είναι πως στους 2 τελευταίους αυτοκράτορες η είχα δει λίγο ικ η τα μάτια τους δεν είχαν αυτή την διαύγεια που θα επρεπε

Link to comment
Share on other sites

Πω πωωωω αυτοκρατορας εε?

Το αγαπημενο μου ψαρι!!

Ειχα κι εγω καποτε,τον ειχα 8 χρονια

και με το σφυρι να τον χτυπουσες δεν καταλαβενε τιποτα?

Φιλε μου ειδικα στα αγγελοψαρα ποτε μα ποτε δεν φτενε ουτε τα νιτρικα αλλα ουτε και η αλατοτητα( Εκτος αν παει απο ενα ενυδρειο με αλατοτητα ας πουμε 1006 κατευθειαν μπλουμ σε 1024)

Αυτο που πιστευω ειναι οτι απο το μαγαζι που πηρες τα ψαρακια,πιθανον εκει να υπαρχει το προβλημα και ισως να μην το εχει παρει χαμπαρι και ο ιδιος!

Το ειχε καιρο στο μαζαγι πριν τον αγορασεις?

Αν ΝΑΙ τοτε κατι συμβαινει στο δικο σου ενυδρειο,

Αν παλι το πηρες λιγες μερες αφου πηγε στο μαγαζι(που ειναι παντα ρισκο αυτο για ολα τα ψαρια) τοτες μαλλον ειναι αυτο που σου εγραψα ποιο πανω,οτι δηλαδη στο μαγαζι θα ειναι το προβλημα?

Το παφερ μηπως σου κανει την δουλεια??

Σε ρωταω και αυτο γιατι ειναι λιγο ζαβα αυτα τα ψαρια!!?

Κολυμπανε σαν να μην τρεχει τιποτα,σαν να μην ηρθε καινουριο ψαρι στο ενυδρειο και μολις κλεισουνε τα φωτα γινονται καπως υπουλα επιθετικα?

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 52 λεπτά, το μέλος bblov έγραψε:

Πω πωωωω αυτοκρατορας εε?

Το αγαπημενο μου ψαρι!!

Ειχα κι εγω καποτε,τον ειχα 8 χρονια

και με το σφυρι να τον χτυπουσες δεν καταλαβενε τιποτα?

Φιλε μου ειδικα στα αγγελοψαρα ποτε μα ποτε δεν φτενε ουτε τα νιτρικα αλλα ουτε και η αλατοτητα( Εκτος αν παει απο ενα ενυδρειο με αλατοτητα ας πουμε 1006 κατευθειαν μπλουμ σε 1024)

Αυτο που πιστευω ειναι οτι απο το μαγαζι που πηρες τα ψαρακια,πιθανον εκει να υπαρχει το προβλημα και ισως να μην το εχει παρει χαμπαρι και ο ιδιος!

Το ειχε καιρο στο μαζαγι πριν τον αγορασεις?

Αν ΝΑΙ τοτε κατι συμβαινει στο δικο σου ενυδρειο,

Αν παλι το πηρες λιγες μερες αφου πηγε στο μαγαζι(που ειναι παντα ρισκο αυτο για ολα τα ψαρια) τοτες μαλλον ειναι αυτο που σου εγραψα ποιο πανω,οτι δηλαδη στο μαγαζι θα ειναι το προβλημα?

Το παφερ μηπως σου κανει την δουλεια??

Σε ρωταω και αυτο γιατι ειναι λιγο ζαβα αυτα τα ψαρια!!?

Κολυμπανε σαν να μην τρεχει τιποτα,σαν να μην ηρθε καινουριο ψαρι στο ενυδρειο και μολις κλεισουνε τα φωτα γινονται καπως υπουλα επιθετικα?

 

Και εγω σκεψου οτι έκανα ενυδρείο για αυτό... ειζα ένα πολύ επιθετικό νιγκερ το έβγαλα τωρα δεν έχει θέμα δεν ήταν από αυτό..  ο αυτοκράτορας ήταν στο μαγαζί περίπου 15 20 μέρες....

Link to comment
Share on other sites

Αν ητανε τοσες μερες στο μαγαζι τοτε πιθανον κατι στο ενυδρειο σου να γινετε αλλα τιι???

Καταλαβενω παντως που εκανες ολοκληρο ενυδρειο γι αυτο το ψαρι και δεν σου καθετε το ρημαδι?

Ειναι πολυ ομορφο ψαρι και θα ηθελα να κανω κι εγω καποτε ξανα ενα μεγαλο ενυδρειο με αγγελοψαρα μεσα και ο σταρ του ενυδρειο να ειναι ο αυτοκρατορας!!

Link to comment
Share on other sites

Αν είδες ικ γιατί το έβαλες μέσα στο ενυδρείο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...