Jump to content

Καινούριο μέλος


Dimitra Kouvela

Recommended Posts

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα. Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με ψαράκια και σκεφτόμουν να αποκτήσω ένα μικρό ενυδρείο. Συνέλεξα κάποιες πληροφορίες από ειδικές ομάδες στο φβ και μου είπαν να εγγραφω και εδώ γιατί είστε ένα σοβαρό φόρουμ. Αρχικα μου είπαν ότι το ενυδρείο χρειάζεται φίλτρο και θερμοστάτη και ότι θα πρέπει να αλλάζω κάθε μήνα το μισό νερό βάζοντας αντιχλωριο και ένα καπάκι βακτήρια. Ως προς τα ψαράκια επειδή σκεφτόμουν να πάρω ένα ενυδρείο γύρω στα 25 λίτρα μου πρότειναν Γκάμπυ και νέον και μονομάχο. Πόσα ψαράκια μπορώ να βάλω σε τέτοιο ενυδρείο; Το φίλτρο κάθε πότε το αλλάζουμε; Εκτός αυτού του εξοπλισμού του φαγητού και των χαλικιών στον πάτο καθώς και κάποιων κρυψωνων τι άλλο χρειάζεται; Κάθε συμβουλή καλοδεχούμενη.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς να έρθεις στο χόμπι και καλώς όρισες στο forum. 

Για αρχή θα σου πρότεινα να διαβάσεις το παρακάτω άρθρο και μόλις σου γεννηθούν (σίγουρα) νέες απορίες εδώ είμαστε να σε βοηθήσουμε . 

Στα 25 λίτρα γκάμπυ δεν μπαίνει γιατί γεννάνε συνέχεια και γρήγορά δεν θα ξέρεις τι να τα κάνεις .

 

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Welcome!!! 

Σωστή αρχή=μισή επιτυχία!!!

Σκέψου πρώτα τι ζωντανά θέλεις κ μετά "χρήματα" χωρο-χρονο.

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες @Dimitra Kouvela

 

Διάβασε το άρθρο στο λινκ που σου έδωσε ο Μαρίνος παραπάνω και εδώ είμαστε.

Έκανες ήδη την καλύτερη κίνηση, να ρωτήσεις και να μάθεις πριν κάνεις αγορές σε εξοπλισμό και ψάρια.

 

Το παρόν θέμα επειδή είναι για καλωσόρισμα, κλειδώνει αυτόματα μετά από μερικές μέρες. 

Όταν είσαι ετοιμη (Και γεμάτη ερωτησεις) ανοίγεις ένα καινούριο θέμα και το συζητάμε σε καινούριες βάσεις :)

Link to comment
Share on other sites

καλώς ήρθες στο φόρουμ μας.

Για αρχή θα κάνεις τον κόπο να διαβάσεις μπόλικα πράγματα που ίσος σε μπερδέψουν η και θα σου δημιουργήσουν νέες απορίες.

Link to comment
Share on other sites

Καλωσήρθες και σημαντικότερο όλων ΚΑΛΟ ΔΙΑΒΑΣΜΑ! :bigemo_harabe_net-77: Προσπάθησε να γνωρίσεις όλα τα είδη ψαριών και φυτών μέσα από την αρθρογραφία του φόρουμ και να επιλέξεις ποια σου αρέσουν περισσότερο σε συνδιασμό με το βαλάντιο πάντοτε (κόστος ψαριών + κόστος εξοπλισμού). Μόλις το κάνεις αυτό, ξέχνα τα ?. Από κει και πέρα η μεγαλύτερή  σου πρόκληση είναι να κατανοήσεις τον κύκλο του αζώτου και να καλλιεργήσεις βακτήρια στο βιολογικό μέσον του φίλτρου σου (το λεγόμενο "στρώσιμο" του ενυδρείου) μια διαδικασία που κρατά 3-6 εβδομάδες. Καθ'όλη τη διάρκεια θα παρακολουθείς τις παραμέτρους του νερού σου με υγρά τεστ (pH, NH3,NO2,NO3,KH,GH). Όταν ολοκληρωθεί ο κύκλος του αζώτου και έχεις έναν ώριμο βυθό θα προσθέσεις σταδιακά τους νέους σου κατοίκους! Μόλις υπερπηδήσεις το εμπόδιο αυτό τα πράγματα είναι σχετικά εύκολα. Η πρόκλησή σου τώρα πια είναι η διατήρηση των συνθηκών μέσα στο ενυδρείο. Αυτό σημαίνει ότι θα διαθέτεις κάδο ή βαρέλι όπου θα βάζεις νερό βρύσης, αντιχλώριο, αεραντλία με αερόπετρα για ανάδευση και οξυγόνωση του νερού και θερμαντήρα ώστε το νερό να αποκτήσει τη θερμοκρασία του νερού του ενυδρείου σου.

Αυτά τα λίγα για τις πιο σκοτεινές γωνιές της ενυδρειακής γνώσης, που αποτέλεσαν και τους πρώτους σκόπελους στο δικό μου ξεκίνημα. Σε παροτρύνω να μη σταθείς μόνο στα λεγόμενά μου και να ρωτήσεις/διαβάσεις περισσότερα επί των θεμάτων. Για θέματα εξοπλισμών ρωτάς πριν αγοράσεις. Μπορεί να υπάρχουν προβλήματα με τα εκάστοτε μηχανικά συστήματα και γλιτώσεις χρήματα. Εγω βοηθήθηκα πολύ από παθόντες αδερφούς συνχομπίστες.

Όσον αφορά τα ζωντανά, πιστεύω πως στο ορθότερο είναι σε αυτά τα λίτρα να μπουν ή μερικά σαλιγκάρια, ή μερικές γαρίδες. Είναι πραγματικά λίγα τα λίτρα και με εσωτερικό φίλτρο, σίγουρα δε θα είναι καθαρά.

Καλή επιτυχία! Καλό ξεκίνημα! Καλή δύναμη!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Halcyon έγραψε:

Καλωσήρθες και σημαντικότερο όλων ΚΑΛΟ ΔΙΑΒΑΣΜΑ! :bigemo_harabe_net-77: Προσπάθησε να γνωρίσεις όλα τα είδη ψαριών και φυτών μέσα από την αρθρογραφία του φόρουμ και να επιλέξεις ποια σου αρέσουν περισσότερο σε συνδιασμό με το βαλάντιο πάντοτε (κόστος ψαριών + κόστος εξοπλισμού). Μόλις το κάνεις αυτό, ξέχνα τα ?. Από κει και πέρα η μεγαλύτερή  σου πρόκληση είναι να κατανοήσεις τον κύκλο του αζώτου και να καλλιεργήσεις βακτήρια στο βιολογικό μέσον του φίλτρου σου (το λεγόμενο "στρώσιμο" του ενυδρείου) μια διαδικασία που κρατά 3-6 εβδομάδες. Καθ'όλη τη διάρκεια θα παρακολουθείς τις παραμέτρους του νερού σου με υγρά τεστ (pH, NH3,NO2,NO3,KH,GH). Όταν ολοκληρωθεί ο κύκλος του αζώτου και έχεις έναν ώριμο βυθό θα προσθέσεις σταδιακά τους νέους σου κατοίκους! Μόλις υπερπηδήσεις το εμπόδιο αυτό τα πράγματα είναι σχετικά εύκολα. Η πρόκλησή σου τώρα πια είναι η διατήρηση των συνθηκών μέσα στο ενυδρείο. Αυτό σημαίνει ότι θα διαθέτεις κάδο ή βαρέλι όπου θα βάζεις νερό βρύσης, αντιχλώριο, αεραντλία με αερόπετρα για ανάδευση και οξυγόνωση του νερού και θερμαντήρα ώστε το νερό να αποκτήσει τη θερμοκρασία του νερού του ενυδρείου σου.

Αυτά τα λίγα για τις πιο σκοτεινές γωνιές της ενυδρειακής γνώσης, που αποτέλεσαν και τους πρώτους σκόπελους στο δικό μου ξεκίνημα. Σε παροτρύνω να μη σταθείς μόνο στα λεγόμενά μου και να ρωτήσεις/διαβάσεις περισσότερα επί των θεμάτων. Για θέματα εξοπλισμών ρωτάς πριν αγοράσεις. Μπορεί να υπάρχουν προβλήματα με τα εκάστοτε μηχανικά συστήματα και γλιτώσεις χρήματα. Εγω βοηθήθηκα πολύ από παθόντες αδερφούς συνχομπίστες.

Όσον αφορά τα ζωντανά, πιστεύω πως στο ορθότερο είναι σε αυτά τα λίτρα να μπουν ή μερικά σαλιγκάρια, ή μερικές γαρίδες. Είναι πραγματικά λίγα τα λίτρα και με εσωτερικό φίλτρο, σίγουρα δε θα είναι καθαρά.

Καλή επιτυχία! Καλό ξεκίνημα! Καλή δύναμη!

Σε ευχαριστώ πολύ ... Αχ δεν τα μπορώ τα σαλιγκάρια ούτε τις γαρίδες μου προκαλούν αηδία χαχα

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος Antonis K έγραψε:

Καλώς ήρθες @Dimitra Kouvela

 

Διάβασε το άρθρο στο λινκ που σου έδωσε ο Μαρίνος παραπάνω και εδώ είμαστε.

Έκανες ήδη την καλύτερη κίνηση, να ρωτήσεις και να μάθεις πριν κάνεις αγορές σε εξοπλισμό και ψάρια.

 

Το παρόν θέμα επειδή είναι για καλωσόρισμα, κλειδώνει αυτόματα μετά από μερικές μέρες. 

Όταν είσαι ετοιμη (Και γεμάτη ερωτησεις) ανοίγεις ένα καινούριο θέμα και το συζητάμε σε καινούριες βάσεις :)

Θα τα διαβάσω και θα σας ρωτήσω ότι έχω να ρωτήσω χαχα...έχω διάφορα ζωάκια και πρώτα μαθαίνω για αυτά αλλιώς δεν έχει νόημα.

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις να πάρεις μια πρώτη γεύση μπες τώρα εδώ 

 

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω διαβάσει αρκετά από τα βασικά αρχεία του φόρουμ. Ήθελα να ρωτήσω γιατί δεν το βρήκα κάπου για κάποιον που είναι αρχάριος και δεν ξαναείχε ενυδρείο και θέλει λίγα ψάρια ποιο είναι το μικρότερο δυνατόν ενυδρείο σε λίτρα που μπορεί να πάρει και να είναι τα ψάρια άνετα; Μιλάω για ψάρια μικρά ξέρω ότι είναι ανάλογα το είδος αλλά σε γενικές γραμμές...

Link to comment
Share on other sites

Ο κανόνας είναι ότι πάντοτε τα μεγάλα ενυδρεία είναι πιο εύκολα από τα μικρά (όσο κι αν φαίνεται περίεργο). Για αρχάριους καλύτερα το ενυδρείο να είναι μεγάλο. Πολλές φορές η τσέπη μας όμως έχει διαφορετική άποψη ?. Εγώ ξεκίνησα με 70 λίτρα. Εύχομαι να το είχα κάνει με 120. Τέλος πάντων... Ποιά ψάρια σου άρεσαν;

Link to comment
Share on other sites

για ένα ψάρι (μονομάχος) 15 λίτρα, για μικρά ψαρια και μικρό κοπαδάκι των 6 ατόμων 30 λίτρα.

Αυτά είναι τα άκρος κατώτερα λιτρα, και σημαντικό ρόλο παίζει και το σχήμα του ενυδρείου προτιμάμε να έχει μήκος μεγαλύτερο απο το ύψος και το πλάτος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το διάβασες ; 

 

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Halcyon έγραψε:

Ο κανόνας είναι ότι πάντοτε τα μεγάλα ενυδρεία είναι πιο εύκολα από τα μικρά (όσο κι αν φαίνεται περίεργο). Για αρχάριους καλύτερα το ενυδρείο να είναι μεγάλο. Πολλές φορές η τσέπη μας όμως έχει διαφορετική άποψη ?. Εγώ ξεκίνησα με 70 λίτρα. Εύχομαι να το είχα κάνει με 120. Τέλος πάντων... Ποιά ψάρια σου άρεσαν;

Καταλαβαίνω τι εννοείς απλά το λέω από οικονομικής απόψεως γιατί έχω ήδη και άλλα ζωάκια.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Χρήστος έγραψε:

για ένα ψάρι (μονομάχος) 15 λίτρα, για μικρά ψαρια και μικρό κοπαδάκι των 6 ατόμων 30 λίτρα.

Αυτά είναι τα άκρος κατώτερα λιτρα, και σημαντικό ρόλο παίζει και το σχήμα του ενυδρείου προτιμάμε να έχει μήκος μεγαλύτερο απο το ύψος και το πλάτος.

Τα νέον πχ θεωρούνται μικρά;

Link to comment
Share on other sites

Ποιος είναι ο διαθέσιμος χώρος για να βάλεις το ενυδρείο σου ; Μήκος Χ πλάτος Χ ύψος .

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος marinos έγραψε:

Ποιος είναι ο διαθέσιμος χώρος για να βάλεις το ενυδρείο σου ; Μήκος Χ πλάτος Χ ύψος .

Εκεί που σκέφτομαι να το βάλω δεν έχει περιορισμό στο ύψος ουσιαστικά θα είναι σε ένα ξύλινο έπιπλο στο υπνοδωμάτιο το οποίο δεν το έχω μετρήσει ακριβώς αλλά έχει γύρω στο ένα μέτρο μήκος και μισό πλάτος 

Link to comment
Share on other sites

Αρα μπορείς να έχεις ένα ενυδρείο  80 Χ 40 Χ 50 = 160 λίτρα .

Απο το άρθρο που σου έστειλα βλέπεις τι επιλογές έχεις απο 150 λίτρα και κάτω σε ψάρια, διαλέγεις αυτό που θέλεις και στήνεις το ανάλογο ενυδρείο .

Ενυδρείο 30 λίτρων

Ενυδρείο 40 λίτρων

Ενυδρείο 50 λίτρων

Ενυδρείο 60 λίτρων

Ενυδρείο 80 λίτρων

Ενυδρείο 100 λίτρων

Ενυδρείο 150 λίτρων

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος marinos έγραψε:

Αρα μπορείς να έχεις ένα ενυδρείο  80 Χ 40 Χ 50 = 160 λίτρα .

Απο το άρθρο που σου έστειλα βλέπεις τι επιλογές έχεις απο 150 λίτρα και κάτω σε ψάρια, διαλέγεις αυτό που θέλεις και στήνεις το ανάλογο ενυδρείο .

Ενυδρείο 30 λίτρων

Ενυδρείο 40 λίτρων

Ενυδρείο 50 λίτρων

Ενυδρείο 60 λίτρων

Ενυδρείο 80 λίτρων

Ενυδρείο 100 λίτρων

Ενυδρείο 150 λίτρων

Ευχαριστώ για το άρθρο. Το θέμα είναι πιο πολύ το οικονομικό γιατί έχω κοιτάξει για ενυδρεία και είναι κάπως τσιμπημενες οι τιμές. Μάλλον θα κάνω υπομονή κάποιους μήνες ώστε να μαζέψω περισσότερα χρήματα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Dimitra Kouvela έγραψε:

Εκεί που σκέφτομαι να το βάλω δεν έχει περιορισμό στο ύψος ουσιαστικά θα είναι σε ένα ξύλινο έπιπλο στο υπνοδωμάτιο το οποίο δεν το έχω μετρήσει ακριβώς αλλά έχει γύρω στο ένα μέτρο μήκος και μισό πλάτος 

Σημαντικοί παράμετροι: Να αντέχει το έπιπλο το βάρος του ενυδρείου. Να αντέχει το πάτωμα (αν το ενυδρείο είναι πολύ μεγάλο). Να είναι το πάτωμα ίσιο (το τσεκάρεις με αλφάδι. Αν έχει πλακάκι κάτω, κοιτάς να πατάει στα πλακάκια με τέτοιο τρόπο ώστε να είναι το δυνατότερο αλφαδιασμένο).

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Dimitra Kouvela έγραψε:

Ευχαριστώ για το άρθρο. Το θέμα είναι πιο πολύ το οικονομικό γιατί έχω κοιτάξει για ενυδρεία και είναι κάπως τσιμπημενες οι τιμές. Μάλλον θα κάνω υπομονή κάποιους μήνες ώστε να μαζέψω περισσότερα χρήματα.

Για τι budget μιλάμε; Μη σκέφτεσαι αρχικά το κόστος των ψαριών. Θα έρθουν αργότερα. Μια οικονομική λύση είναι τα ενυδρεία που πάνε πακέτο με θερμαντήρα, φίλτρο και λάμπα. Π.χ.

1. https://www.bluefishaquariums.gr/prosfores-bluefish-petshop-aquarium/ενυδρείο-aquael-leddy-day-night-60-λευκόd.html

2. https://misirlis-aquarium.gr/enydria/3124-juwel-primo-70-led-μαύρο-4022573253702.html

3. https://misirlis-aquarium.gr/enydria/4723-wave-ενυδρείο-riviera-basic-60-led-65lt-μαύρο.html

από κει και πέρα τα κόστη αφορούν υπόστρωμα, υγρά τεστ, βακτήρια, αντιχλώριο και διακόσμηση. Εγώ θα έστηνα το ενυδρείο με τα βακτήρια να στρώνει και μετά θα διάλεγα και θα προσέθετα λίγο λίγο όλα τα υπόλοιπα. Δε χρειάζεται να βιάζεσαι. Ευχαριστήσου το χόμπι. Η μισή χαρά είναι στον σχεδιασμό και στο shopping therapy ?

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Halcyon έγραψε:

Για τι budget μιλάμε; Μη σκέφτεσαι αρχικά το κόστος των ψαριών. Θα έρθουν αργότερα. Μια οικονομική λύση είναι τα ενυδρεία που πάνε πακέτο με θερμαντήρα, φίλτρο και λάμπα. Π.χ.

1. https://www.bluefishaquariums.gr/prosfores-bluefish-petshop-aquarium/ενυδρείο-aquael-leddy-day-night-60-λευκόd.html

2. https://misirlis-aquarium.gr/enydria/3124-juwel-primo-70-led-μαύρο-4022573253702.html

3. https://misirlis-aquarium.gr/enydria/4723-wave-ενυδρείο-riviera-basic-60-led-65lt-μαύρο.html

από κει και πέρα τα κόστη αφορούν υπόστρωμα, υγρά τεστ, βακτήρια, αντιχλώριο και διακόσμηση. Εγώ θα έστηνα το ενυδρείο με τα βακτήρια να στρώνει και μετά θα διάλεγα και θα προσέθετα λίγο λίγο όλα τα υπόλοιπα. Δε χρειάζεται να βιάζεσαι. Ευχαριστήσου το χόμπι. Η μισή χαρά είναι στον σχεδιασμό και στο shopping therapy ?

Χαχα έχεις δίκιο. Βρήκα ένα με 63 λίτρα με φίλτρο φως και θερμοστάτη στα 80€. Ε μέχρι να μαζέψω λεφτά και για τα υπόλοιπα σε λίγους μήνες θα μπορέσω νομίζω. Εν τέλει τα ψαράκια θα είναι τα πιο φτηνά από όλα αυτά χαχα. Οπότε λογικά μέχρι το δεκαπενταύγουστο θα σας το έχω παρουσιάσει ????

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...