Jump to content

Τριχοειδής άλγη !!!


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά !! Είμαι σχετικά καινούργιος σε αυτό το χόμπι και θα ήθελα βοήθεια σχετικά με μια άλγη που βασανίζει καιρό τώρα !! Έχω ένα ενυδρείο 120l φυτεμένο με guppies μέσα !! Και βγάζω μαύρη τριχοειδής άλγη !! Τα φυτά που έχω βάλει είναι ( eleocharis , limnophilla sessiflora, myriophyllum,hygrophila corymposa,stayrogune repens) έχω και co2 , με ένα λίπασμα το ferropol !! Τι πρέπει να κάνω για να μου φύγει ;; Τι κάνω λάθος ;; 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, δώσε παραπάνω στοιχεία να μπορέσουνε τα παιδιά να βοηθήσουνε, φίλτρο, υλικά φίλτρου, αλλαγή νερού κάθε πότε κάνεις και πόσο της % φωτισμό τι και πόσες ώρες και καμιά φωτογραφία του ενυδρείου θα βοηθήσει

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε και μια ματιά εδώ ⬇️

 

Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο μου https://www.amazon.de/-/en/Tetra-Plus-Aquarium-External-Filter/dp/B00I5IU0RM/ref=mp_s_a_1_1?dchild=1&keywords=tetra+x+800+plus&qid=1618235030&rdc=1&sprefix=tetra+x+800&sr=8-1 δεν έχω αλλάξει τίποτα από μέσα !! Αλλαγές νερού κάνω κάθε Κυριακή 25L , η λάμπα μου είναι αυτή https://www.amazon.de/-/en/gp/aw/d/B01NBG2Y1T/ref=ppx_yo_mob_b_track_package_o5_img?ie=UTF8&psc=1 την ανάβω από της 1-9 !!!  Στις φωτό δεν ξέρω αν φαίνεται καλά η άλγη διότι εχθές τα καθαρίσα μου πέρνει γύρο στις 2 ώρες να κουρέψω και να κόψω όπου μπορώ αλλά κάθε εβδομάδα βγαίνει πάλι !!

image.jpg

image.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 22 λεπτά, το μέλος Dimitri45 έγραψε:

Το φίλτρο μου https://www.amazon.de/-/en/Tetra-Plus-Aquarium-External-Filter/dp/B00I5IU0RM/ref=mp_s_a_1_1?dchild=1&keywords=tetra+x+800+plus&qid=1618235030&rdc=1&sprefix=tetra+x+800&sr=8-1 δεν έχω αλλάξει τίποτα από μέσα !! Αλλαγές νερού κάνω κάθε Κυριακή 25L , η λάμπα μου είναι αυτή https://www.amazon.de/-/en/gp/aw/d/B01NBG2Y1T/ref=ppx_yo_mob_b_track_package_o5_img?ie=UTF8&psc=1 την ανάβω από της 1-9 !!!  Στις φωτό δεν ξέρω αν φαίνεται καλά η άλγη διότι εχθές τα καθαρίσα μου πέρνει γύρο στις 2 ώρες να κουρέψω και να κόψω όπου μπορώ αλλά κάθε εβδομάδα βγαίνει πάλι !!

image.jpg

image.jpg

αν μαύρη τριχοειδή εννοείς αυτήν στο ξύλο, εμένα για greenbeard μου κάνει.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Halcyon έγραψε:

αν μαύρη τριχοειδή εννοείς αυτήν στο ξύλο, εμένα για greenbeard μου κάνει.

Όχι όχι αυτό το πράσινο έχω μόνο εκεί στο ξύλο πουθενά άλλου !!!  νομίζω φαίνεται πολύ λίγο πάνω στο ξύλο κάτι τριχουλες γιατί εχθές το καθάρισα προσπαθώ να μην αφήσω καθόλου μήπως και φύγουν αλλά κάθε εβδομάδα τα ίδια !! Δεν έχω καταφέρει να βρω ακόμα την βασική αιτία !!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 37 λεπτά, το μέλος Dimitri45 έγραψε:

Όχι όχι αυτό το πράσινο έχω μόνο εκεί στο ξύλο πουθενά άλλου !!!  νομίζω φαίνεται πολύ λίγο πάνω στο ξύλο κάτι τριχουλες γιατί εχθές το καθάρισα προσπαθώ να μην αφήσω καθόλου μήπως και φύγουν αλλά κάθε εβδομάδα τα ίδια !! Δεν έχω καταφέρει να βρω ακόμα την βασική αιτία !!

Που ακριβώς έχει BBA άλγη???

Μία κοντινή φωτογραφία μπορείς?

Εγώ έχω το ίδιο πρόβλημα χωρίς να έχω co2 και σήμερα είναι η πέμπτη μέρα που βάζω Excel και σε πολλά σημεία έφυγε και σε άλλα έγινε κόκκινη.

Στείλε μια κοντινή να σε βοηθήσουν οι πιο έμπειροι

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτήν την στιγμή δεν μπορώ να βγάλω μια καλή φωτό διότι εχθές το καθάρισα όλο με το χέρι και όπου μπορούσα έκοψα τα φυτά που είχαν μολυνθεί  τώρα δεν φαίνεται πολύ ! Σε 2-3 μέρες θα μπορέσω να βγάλω καλές φωτογραφίες !! Excel η αλλά φάρμακα δεν έχω χρεισημοποιησει !! Προ

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Dimitri45 έγραψε:

Είναι κάπως έτσι !! Την περισσότερη την έχω αφαιρέσει με κάθε αλλαγή νερού !!

 

image.jpg

image.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να χρειαστεί να το βάζεις περισσότερο από 4 βδομάδες.

Μην το φοβηθείς. Ακολούθα την δοσολογία και θα σου κάνει την δουλειά.

Το χρησιμοποιώ χρόνια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βλέπω παρα πολυ CO2 ή ειναι ιδέα μου ; Τα ψαριά είναι τυχαία ολα στην επιφανεία ; Να γνωρίζεις οτι και οι ανισοροπιες στο CO2 ή  η πολύ ποσότητα ή η λίγη ποσοτητα μπορούν να δημιουργήσουν άλγες. Staghorn βλέπω ότι έχεις. Σε συνδυασμό με το ελάχιστο βιολογικο υλικό που έχεις και σε σχέση με την ιχθυοφόρτιση μπορει να έχεις αμμωνια spikes που είναι η κύρια αιτία για την άλγη σε συνδυασμό με το φως σου που άποσο μπορώ να δω δεν ειναι και οτι καλυτερο. 

 

Άσε τα ζουμιά , δες τη ροή σου , δες τη βιολογία σου , το φωτισμό σου και βάλε περισσοτερα φυτά. Επίσης καλο ειναι να μέτρησεις αμμωνια , νιτρώδη και νιτρικά αν δεν το εχεις κανει. 

Έγινε επεξεργασία - dartman
Link to comment
Share on other sites

Τα ψάρια είναι στην επιφάνεια γιατί πλησίασα κοντά και νόμιζαν ότι θα τα ταΐσω !!το CO2 πάω με βάση τα τεστ που έχω !! Και η λάμπα είναι στα 18W

Link to comment
Share on other sites

[mention=67633]makis206[/mention] πρόβλημα με bba! 
Αυτά να λέτε και να με περνάει για μαιτρ ο κόσμος κι όχι απλώς για κwlόφ@ρδο που την πολέμησα με τσαμπουκά και έξοδα..[emoji28]

Βασικά είμαι από εκείνους που πρόσθεσαν μερικά SAE (Siamese Algae Eaters) που στην αρχή όμως δεν φάνηκαν και τόσο αποδοτικά.
Ψάχνοντας επίμονα κάπου πήρε το μάτι μου ότι για να φάει το SAE την bba θα πρέπει να υπάρχει Co2 στο ενυδρείο, πράγμα που μεταλλάσσει κατά μια έννοια την άλγη και τα SAE τη λατρεύουν έτσι..

Πήρα και σύστημα Co2 λοιπόν. Μπουκάλες μανόμετρα και τα συναφή, τα "κούρδισα" όπως έπρεπε και μετά από μερικές μέρες η bba άρχισε όντως να εξαφανίζεται.!

Υπήρξε ορατή διαφορά, μέχρι να δουλέψει το Co2 έβλεπα τα SAE να πηγαίνουν στην άλγη, να την πιπιλίζουν, όχι όμως και να την αφαιρούν στο πέρασμά τους. Με το Co2 και αφού άρχισα να διακρίνω την ελάττωση της bba, ξαφνικά παρατήρησα επίμονη επίθεση πάνω της από τα ψάρια και εντέλει την αφαίρεσή της από τα σημεία που πέρασαν.

Ο κύριος[mention=67842]Halcyon[/mention] ενθουσιάστηκε προφανώς από την έκρηξη χαράς που πήρα όταν διαπίστωσα το παραπάνω και να σου τον τώρα να μοιράζει τις κάρτες μου στον κόσμο..[emoji28]

Χωρίς να ξέρω αν ήταν η μοναδική λύση σε εμένα σίγουρα απέδωσε πάντως. Και σίγουρα δεν είναι εκείνη που θα πρότεινα σε όλους μιας και μιλάμε για μεγάλο κόστος υλοποίησης, συν του ότι χρησιμοποίησα ψυχές (τα SAE ντε) που προσωπικά θα συνεχίσω να φροντίζω αν δεν τα χαρίσω σε φίλο στο τέλος. Δεν μπορώ να είμαι βέβαιος ότι θα έχουν την ίδια τύχη μετέπειτα από όλους όμως.. [emoji6]

[emoji846]


Edit: τώρα είδα ότι έχεις ήδη διοξείδιο. Δεν διακρίνω κάπου bba κι εγώ όμως..[emoji106]
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος dartman έγραψε:

Βλέπω παρα πολυ CO2 ή ειναι ιδέα μου ; Τα ψαριά είναι τυχαία ολα στην επιφανεία ; Να γνωρίζεις οτι και οι ανισοροπιες στο CO2 ή  η πολύ ποσότητα ή η λίγη ποσοτητα μπορούν να δημιουργήσουν άλγες. Staghorn βλέπω ότι έχεις. Σε συνδυασμό με το ελάχιστο βιολογικο υλικό που έχεις και σε σχέση με την ιχθυοφόρτιση μπορει να έχεις αμμωνια spikes που είναι η κύρια αιτία για την άλγη σε συνδυασμό με το φως σου που άποσο μπορώ να δω δεν ειναι και οτι καλυτερο. 

 

Άσε τα ζουμιά , δες τη ροή σου , δες τη βιολογία σου , το φωτισμό σου και βάλε περισσοτερα φυτά. Επίσης καλο ειναι να μέτρησεις αμμωνια , νιτρώδη και νιτρικά αν δεν το εχεις κανει. 

Μετρήσεις έχω κάνει με υγρά τεστ της JBL  έχω KH 12 ,ph 7, NH4 <0,05 ,NO2 < 0,01, NO3    15

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος makis206 έγραψε:

Αυτά να λέτε και να με περνάει για μαιτρ ο κόσμος κι όχι απλώς για κwlόφ@ρδο που την πολέμησα με τσαμπουκά και έξοδα..emoji28.png

Βασικά είμαι από εκείνους που πρόσθεσαν μερικά SAE (Siamese Algae Eaters) που στην αρχή όμως δεν φάνηκαν και τόσο αποδοτικά.
Ψάχνοντας επίμονα κάπου πήρε το μάτι μου ότι για να φάει το SAE την bba θα πρέπει να υπάρχει Co2 στο ενυδρείο, πράγμα που μεταλλάσσει κατά μια έννοια την άλγη και τα SAE τη λατρεύουν έτσι..

Πήρα και σύστημα Co2 λοιπόν. Μπουκάλες μανόμετρα και τα συναφή, τα "κούρδισα" όπως έπρεπε και μετά από μερικές μέρες η bba άρχισε όντως να εξαφανίζεται.!

Υπήρξε ορατή διαφορά, μέχρι να δουλέψει το Co2 έβλεπα τα SAE να πηγαίνουν στην άλγη, να την πιπιλίζουν, όχι όμως και να την αφαιρούν στο πέρασμά τους. Με το Co2 και αφού άρχισα να διακρίνω την ελάττωση της bba, ξαφνικά παρατήρησα επίμονη επίθεση πάνω της από τα ψάρια και εντέλει την αφαίρεσή της από τα σημεία που πέρασαν.

Ο κύριος[mention=67842]Halcyon[/mention] ενθουσιάστηκε προφανώς από την έκρηξη χαράς που πήρα όταν διαπίστωσα το παραπάνω και να σου τον τώρα να μοιράζει τις κάρτες μου στον κόσμο..emoji28.png

Χωρίς να ξέρω αν ήταν η μοναδική λύση σε εμένα σίγουρα απέδωσε πάντως. Και σίγουρα δεν είναι εκείνη που θα πρότεινα σε όλους μιας και μιλάμε για μεγάλο κόστος υλοποίησης, συν του ότι χρησιμοποίησα ψυχές (τα SAE ντε) που προσωπικά θα συνεχίσω να φροντίζω αν δεν τα χαρίσω σε φίλο στο τέλος. Δεν μπορώ να είμαι βέβαιος ότι θα έχουν την ίδια τύχη μετέπειτα από όλους όμως.. emoji6.png

emoji846.png


Edit: τώρα είδα ότι έχεις ήδη διοξείδιο. Δεν διακρίνω κάπου bba κι εγώ όμως..emoji106.png

Είχα πάρει και εγώ σαλιγκάρια που μου είπαν από το pet shop πως θα βοηθήσουν αλλά μάταια και μετά από κανένα μήνα πρέπει να πέθαναν !! 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...