Jump to content

Παρουσίαση ενυδρείου 250 λίτρα αφρικάνικο


Taxiarchis

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά λίγο βοήθεια 

Σήμερα πήρα 40 κιλά άμμο και 15 κιλά πέτρες. Θα βάλω από το παλιό ενυδρείο 110 λίτρα τις πέτρες και την άμμο από το παλιό ενυδρείο.

Πρώτη ερώτηση κάνει να κάνω μίξη και τις δύο μαζί? (μιλάω για την άμμο)η μία είναι ψιλή άσπρη και η άλλη ψιλή καφέ αλλά πιο ψιλή.

Δεύτερη ερώτηση οι πέτρες που θα μπούνε στο νέο ενυδρείο από το παλιό με τις καινούριες που αγόρασα είναι αρκετές τι πιστεύετε??

Και τρίτη ερώτηση το φίλτρο που σας εδώ στην φωτογραφία τις εταιρίας Eheim είναι σωστά στο ύψος η μήπως πρέπει να μπει πιο πάνω η πιο κάτω?? Η τελευταία φωτογραφία είναι το παλιό ενυδρείο 

 

20210913_192708.jpg

20210913_192718.jpg

20210913_192728.jpg

20210913_192737.jpg

20210913_192740.jpg

16315548444086951620901421218512.jpg

16315553678584296030549785754598.jpg

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
  • Like 1
  • love 2
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά Κιχλιδες Αφρικής  ήθελα να πατήσω λάθος πάτησα 

Link to comment
Share on other sites

Δεν πειράζει να ανακατευτεί η άμμος, είναι θέμα γούστου μόνο. Το φίλτρο την ίδια δουλειά θα κάνει είτε εκεί είτε ψηλότερα, απλά όσο πιο ψηλά τόσο περισσότερη ανατάραξη της επιφάνειας

 

Ωραίο ενυδρείο!!! ?

Έγινε επεξεργασία - Vou
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Σε  ευχαριστώ πολύ οι πέτρες είναι εντάξει πιστεύεις? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 50 λεπτά, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

Παιδιά Κιχλιδες Αφρικής  ήθελα να πατήσω λάθος πάτησα 

Mod Edit: To θέμα μεταφέρθηκε στη σωστή κατηγορία.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

Σε  ευχαριστώ πολύ οι πέτρες είναι εντάξει πιστεύεις? 

Δεν ξέρω να σου πω γιατί δεν ξέρω το είδος και τις απαιτήσεις του

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν πειράζει σε  ευχαριστώ πολύ  για την βοήθεια . 

Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο βάλτο τέρμα πανω, το νερό που πεταει να είναι πανω απο την επιφάνεια. Τι είδος Αφρικανός θα φιλοξενήσεις;Οι πετρες είναι μεγάλες για τα λίτρα. Σπαστες να κάνεις περισσότερες φωλιές/περάσματα.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Το φίλτρο βάλτο τέρμα πανω, το νερό που πεταει να είναι πανω απο την επιφάνεια. Τι είδος Αφρικανός θα φιλοξενήσεις;Οι πετρες είναι μεγάλες για τα λίτρα. Σπαστες να κάνεις περισσότερες φωλιές/περάσματα.

Καλημέρα τα ψαράκια μου είναι mix mpuna kai aulonocara  έκανα λάθος από την αρχή για της επιλογές και τώρα απλά όταν θα μετακομίσω τα ψαράκια στο καινούργιο ενυδρείο θα βάλω μερικά ακόμα aulonocara   αρσενικά. Όσο για της πέτρες λέω να μην της σπάσω για να μου είναι εύκολο με την σκούπα να τραβάω ότι υπόλοιπο μένει από τα ψαράκια .έχω Ίδη μικρές πέτρες από το παλιό ενυδρείο που θα μπούνε και αυτές στο καινούργιο οπότε πιστεύω θα έχει μια ισορροπία. 

Link to comment
Share on other sites

 

πολυ όμορφο θα γίνει ?

θα κανείς μεταφορά τα ψαράκια που έχεις  σε αυτό ε?

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Mr.fox έγραψε:

 

πολυ όμορφο θα γίνει ?

θα κανείς μεταφορά τα ψαράκια που έχεις  σε αυτό ε?

 

πριν 3 ώρες, το μέλος Mr.fox έγραψε:

 

πολυ όμορφο θα γίνει ? 

 

 

Σε ευχαριστώ πολύ .Ναι μόλις έγινε η μεταφορά   και δείχνουν τα ψαράκια πολύ χαρούμενα?

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

20210914_191736.jpg

20210914_191758.jpg

16316399613772861149366001438703.jpg

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα . Το φίλτρο το έβαλες σωστά ψηλά  ο κυκλοφοριτής να δίνει ροή στην μέση του ενυδρείου . Για τα ψάρια που έχεις τώρα είναι καλά στημένες οι πέτρες σου . Κατέβασε αν θέλεις αυτήν αριστερά γιατί φαίνεται αφύσικη . Εγώ στην θέση θα φρόντιζα να διορθώσω την σύνθεση των ψαριών (και δεν διορθώνεται χωρίς δραστικές ενέργειες )  αλλά εσύ ξέρεις καλύτερα.

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω για τα συγκεκριμένα ψάρια αν είναι λειτουργικό το στήσιμο αλλά οπτικά μου αρέσει.

Πιστεύω πως τοποθετώντας 2-3 ριζούλες valisneria θα έσπαγε λίγο το πολύ λευκό του ενυδρείου, και θα έδειχνε πιο φυσικό.

Βέβαια αυτό θα γίνει και με τις άλγες που θα πιάσει με τον καιρό. :)

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Καλησπέρα και από εμένα . Το φίλτρο το έβαλες σωστά ψηλά  ο κυκλοφοριτής να δίνει ροή στην μέση του ενυδρείου . Για τα ψάρια που έχεις τώρα είναι καλά στημένες οι πέτρες σου . Κατέβασε αν θέλεις αυτήν αριστερά γιατί φαίνεται αφύσικη . Εγώ στην θέση θα φρόντιζα να διορθώσω την σύνθεση των ψαριών (και δεν διορθώνεται χωρίς δραστικές ενέργειες )  αλλά εσύ ξέρεις καλύτερα.

Ποια πέτρα λες Μαρινο? Καλύτερα λες να βγάλω το ψαράκι που δεν ταιριάζει?  Η να βάλω αυτά που είπαμε τα aulonocara αρσενικά? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Δεν γνωρίζω για τα συγκεκριμένα ψάρια αν είναι λειτουργικό το στήσιμο αλλά οπτικά μου αρέσει.

Πιστεύω πως τοποθετώντας 2-3 ριζούλες valisneria θα έσπαγε λίγο το πολύ λευκό του ενυδρείου, και θα έδειχνε πιο φυσικό.

Βέβαια αυτό θα γίνει και με τις άλγες που θα πιάσει με τον καιρό. :)

 

Σε ευχαριστώ sotiri. Ναι σε λίγο καιρό έχω σκοπό να βάλω μέσα κάποια φυτά  

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

Ποια πέτρα λες Μαρινο? Καλύτερα λες να βγάλω το ψαράκι που δεν ταιριάζει?  Η να βάλω αυτά που είπαμε τα aulonocara αρσενικά? 

Αυτή που είναι ψηλά δεξιά στην φωτογραφία . Στην ουσία θα πρέπει να κάνεις ένα χαρέμι labidochromis caeruleus και ένα με Aulonacara . Για να γίνει αυτό πρέπει να δώσεις πίσω τα ψαράκια που έχεις γιατί γίνεται του υβριδισμού . Η άλλη επιλογή που έχεις είναι να κάνεις μια επιλογή All male cichlide tank προσθέτοντας 3-4 μόνο αρσενικές aulonacara που δεν θα έχουν ίδιους χρωματισμούς . Στην πρώτη περίπτωση θα έχεις ένα ενυδρείο «φυσιολογικό» με γέννες και συμπεριφορές . Στην δεύτερη θα έχεις ένα εντυπωσιακά πολύχρωμο ενυδρείο με αρκετή κίνηση άλλα όχι γέννες .

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει Μαρινο θα το κοιτάξω σύντομα να το διορθώσω σε ευχαριστώ 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όσο αφορά της πέτρες είναι τοποθετημένες σωστά? Επίσης τα φίλτρα και η προπέλα είναι εντάξει σε αυτό το ύψος? 

20210918_155040.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

Παιδιά όσο αφορά της πέτρες είναι τοποθετημένες σωστά? Επίσης τα φίλτρα και η προπέλα είναι εντάξει σε αυτό το ύψος? 

20210918_155040.jpg

Σκέψου στην φύση θα βρεις τις πέτρες σου έτσι στοιβαγμένες ; Αν σου αρέσει εσένα κανενός άλλου η γνώμη δεν μετράει , απλά όσο θα παλιώνεις στο χόμπι τόσο θα αναζητείς το scape που είναι ποιο κοντά στην φύση.  Τα υπόλοιπα είναι οκ .

Link to comment
Share on other sites

Εχω δει άπειρα βίντεο με την λίμνη .όσο και να το πολεμάω δεν μπορώ να το κάνω ίδιο η τέλος πάντων να έρθω κοντά σε αυτό . ? δεν ξέρω ίσως φταίει η απειρία μου .

Link to comment
Share on other sites

βάζεις περισσότερη φαντασία απο ότι χρειάζεται . ?

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Θα προσπαθήσω πάλι. Μαρινο δες το μήνυμα που σου έστειλα 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

Θα προσπαθήσω πάλι. Μαρινο δες το μήνυμα που σου έστειλα 

Δεν μου έστειλες μήνυμα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 50 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Δεν μου έστειλες μήνυμα.

Ναι σου έστειλα μία φωτογραφία  μία αντλία που έχω αν μπορώ να την χρησιμοποιήσω σαν extra φιλτράρισμα και αν ναι πως?

20210918_214752.jpg

20210918_215030.jpg

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...