Jump to content

Πρώτη μέρα φυτεμένο προβλήματα


Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά χθες φύτεψα για πρώτη φορά ένα 50ρακι που είχα στην αποθήκη φως sunsun ads 400c φίλτρο sunsun HBL 802 500ltr κρεμαστό , υπόστρωμα seachem Kai DiY co2 και συμπληρώματα flourish excel το φως 8 ώρες δουλεύει τι μπορεί να φταίει και αρχίζουν τα φυτά και γίνονται έτσι ;

96C59D0F-0392-48E8-8CF4-E6A08E94B2C7.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν έχω πολλές γνώσεις, την πρώτη βδομάδα του ενυδρείου μου νόμιζα ότι όλα τα φυτά θα πεθάνουν και δεν θα μείνει τίποτα. 

Από ότι διάβασα τις πρώτες μέρες τα φυτά το παθαίνουν αυτό λόγω της αλλαγής που είχαν των παραμέτρων στο νερό. 

 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Φυτα έγραψε:

τι μπορεί να φταίει και αρχίζουν τα φυτά και γίνονται έτσι ;

Πως ετσι; Δεν βλεπω κατι.. Και μεσα σε μια μερα δεν μπορει να γινει και κατι με τα φυτα.

Link to comment
Share on other sites

κοιταξε, αν τα φυτα, που πηρες ηταν σε γλαστρακια, τότε ειναι φυσιολογικο να χαλανε τα φυλλα.Θα χαλασουν προοδευτικα ολα τα φυλλα, που δεν ειναι emersed- υποβρυχια και το φυτο θα βγαλει καινουρια, διαφορετικα , υποβρυχια φυλλα.

Τι άλλο....

1- φως, καν το 6 με 7 ωρες το πολυ στην αρχη (2 εβδομαδες), μετα προοδευτικα αυξανεις , να παει 8 ωρες.

2- εχεις νιτρικα- φωσφορικα μεσα στο νερο;

το ενυδρειο αν ειναι πολυ φρεσκο, δεν εχει καθολου μακρο στοιχεια στο νερο. Χωρις αυτα τα φυτα  λιμοκτονουν.

Το υποστρωμα, που πηρες, δεν προσφερει τιποτα στα φυτα, εκτος απο μικρο στοιχεια.

Τζαμπα λεφτα εδωσες! Ονομα πληρωνεις.

Πως θα στρωσεις το ενυδρειο;

Διάβασε εδω για μικρο και μακρο, που χρειαζονται τα φυτα -

 

πριν 7 ώρες, το μέλος Φυτα έγραψε:

Kai DiY co2

Εβαλες drop checker στο ενυδρειο ή βαρας ανεξελεγκτα;

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι αυτά που βλέπω έτσι ήταν σε γλαστράκι όποτε καλό αυτό τώρα για το στρώσιμο το δούλευα κια βδομάδα σκέτο έβαλα ζωντανά βακτήρια και λίγη τροφή από τα ψάρια και όταν φύτεψα έκανα μια γενεά αλλαγή στο νερό δεν έχω μετρητή για το co2 η αλήθεια είναι… κατάλαβα αύριο πρωί βγαίνω για ψώνια ευχαριστώ και πάλι παιδιά 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mod edit: Το θέμα μεταφέρθηκε στη σωστή κατηγορία.

Καλό θα είναι να μην ανοίγονται καινούργια θέματα για τον ιδιο λόγο.

 

 

Για το ενυδρείο τώρα, θέλει λίγο υπομονή, ειδικά τώρα που είναι αρχή. Ρίξε μια ματιά στο λινκ που σου δόθηκε πιο πάνω και εδώ είμαστε.:)

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Φυτα έγραψε:

δεν έχω μετρητή για το co2 η αλήθεια είναι…

Δεν χρειαζεται να παρεις μετρητη φυσσαλιδων. Κανε diy. Yπαρχουν πολλα βιντεο και ειναι ευκολο.

Θελεις το drop checker και ειδικο υγρο με ΚΗ=4 . Στο ebay - με 2,50€ εχει.

https://www.greenaqua.gr/co2-dioxeidio/metrites-co2-drop-checker

τα φθηνα τελος :hehe:, ψαξε.

Δες και εδω -

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...