Jump to content

Πρόβλημα με Amtra


NickCavGr

Recommended Posts

καλησπέρα. 

 

Πήρα μια λάμπα της Amtra την LED GLASS 12W-480mm που από ότι αποδεικνύεται έπραξα κακός.

Σήμερα το πρωί η λάμπα δεν άναψε. Φαντάστηκα ότι μπορεί να έχει "χάσει" κάπως το πρόγραμμα αν κ δεν γίνεται γιατί είναι σε ups.

Πατάω το On/off τίποτα. Της αλλάζω τροφοδοτικό μιας και είχα ίδιο από άλλο φως τίποτα.

Έχει κανείς αντίστοιχη εμπειρία; Μήπως έχει "κολλήσει" κάτι με το πρόγραμμα κ θέλει reset;

Γιατί σε συνδιασμό με το ότι την πήρα από επαρχία την κάνει τραγική επιλογή και με το πήγαινε έλα δυστυχώς δεν θα βλέπω να βρίσκω το δίκαιο μου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Πάρε την απόδειξη και γύρισε την πίσω .

Την έχεις κάνει προγραμματισμό  με της ώρες κτλ? 

 

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, Taxiarchis said:

Καλησπέρα Πάρε την απόδειξη και γύρισε την πίσω .

Την έχεις κάνει προγραμματισμό  με της ώρες κτλ? 

 

 

Ναι την είχα προγραμματίσει με τις ώρες. Τώρα την έβγαλα εκτός τροφοδοσίας μήπως κάτι έχει κολλήσει αλλά όταν την ξαναέβαλα δεν φώτισε. 

Πίσω θα την στείλω αλλα μάλλον επειδή είναι ιντερνετικό μαγαζί επαρχίας δυστυχώς με βλέπω να τραβιέμαι. Με πιο βασικό ότι θα αργήσει πολύ όλη η διαδικασία αποστολής - ελέγχου και επιστροφής.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες άλλη λάμπα αν δουλεύει με η χωρίς το ups? 

Όταν λες πρόγραμμα εννοείς πρόγραμμα φωτισμού dimmer+χρονοδιακόπτη ή απλό χρονοδιακόπτη αναλογικό?

Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, panagiotis_dms said:

Δοκίμασες άλλη λάμπα αν δουλεύει με η χωρίς το ups? 

Όταν λες πρόγραμμα εννοείς πρόγραμμα φωτισμού dimmer+χρονοδιακόπτη ή απλό χρονοδιακόπτη αναλογικό?

 

Ναι δοκίμασα το τροφοδοτικό (φις) του σε άλλη λαμπα και δουλεύει.

Παράλληλα πηρα το τροδοφοτικό άλλης λειτουργικής λαμπας και δεν δουλεύει, Άρα το πρόβλημα είναι πάνω στην λάμπα.

Πρόγραμμα εννοώ dimmer+χρονοδιακόπτη που δίνει τη δυνατότητα η συγκεκριμένη λάμπα να ρυθμίσεις από το χειριστήριο της. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου έχω εγώ ίδια λαμπα δεν είχα κανα θέμα …Στις οδηγίες αν διαβάσεις λέει ότι αν βγει από το ρεύμα χάνει την ώρα του ρολογιού.προσπάθησε να ρυθμίσεις το ρολόι της λάμπας για να λειτουργεί σωστά το προγραμμα της. Αν δεν επιστροφη

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Manolis Garyfalakis said:

Καλησπέρα φίλε μου έχω εγώ ίδια λαμπα δεν είχα κανα θέμα …Στις οδηγίες αν διαβάσεις λέει ότι αν βγει από το ρεύμα χάνει την ώρα του ρολογιού.προσπάθησε να ρυθμίσεις το ρολόι της λάμπας για να λειτουργεί σωστά το προγραμμα της. Αν δεν επιστροφη

 

καλησπέρα Μανώλη.

το πρόβλημα μου δεν είναι ότι δεν ρυθμίζετε. Αλλά ότι δεν ανάβει καθόλου. Νεκρή τελείως. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος NickCavGr έγραψε:

 

καλησπέρα Μανώλη.

το πρόβλημα μου δεν είναι ότι δεν ρυθμίζετε. Αλλά ότι δεν ανάβει καθόλου. Νεκρή τελείως. 

Μήπως πήρε υγρασία τα led  και έχουν καεί?

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Taxiarchis said:

Μήπως πήρε υγρασία τα led  και έχουν καεί?

 

Θεωρητικά εφόσον ειναι IP67 και είναι λαμπα ενυδρείου δεν θα έπρεπε να επηρρεάζεται από την υγρασία. Την βουτάς στο νερό για μισή ώρα και ακόμα δουλεύει.

Και ειδικά μέσα σε 25 μέρες μου φαίνεται απίθανο.

 

Μιας και δεν είμαι πολλά χρόνια στο χώρο πιο πολύ με νοίαζει το θέμα αξιοπιστίας. Έχω πάνω από 2 μήνες την Juwel και είναι μια χαρά και ακόμα συνεχίζει να δουλεύει και από την άλλη η Amtra κάηκε (μάλλον) μέσα σε 25 μέρες που την πρόσεχα περισσότερο από ότι την Juwel.

Έγινε επεξεργασία - NickCavGr
Link to comment
Share on other sites

Αν έχει κάποια εγγύηση μπορεί να την γλυτώσεις...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...