Jump to content

Βοήθεια για στήσιμο νέου ενυδρειου Cube 45x45x45


Mr.fox

Recommended Posts

Γεια σε όλους 

Χρειάζομαι την βοήθεια σας για να στήσω ένα φυτεμένο ενυδρείο κύβο 90 λίτρων που θα φιλοξενήσει τα 7 Blue neon μου και τις δυο Amano γαριδούλες μου.

οι διαστασεις είναι 45χ45χ45 cm 

θα ήθελα την βοήθεια σας να επιλέξω υπόστρωμα και ότι άλλο χρειάζομαι ,φωτιστικό , φίλτρο θα ήθελα να βάλω ένα μικρό εξωτερικό κρεμαστό στην πλάτη αν γίνεται.

απο φυτά θα μου άρεσε να βάλω anubia Nana Petite και Ίσως κάτι ακόμα που να μην έχει τρομερές απαιτήσεις σε φωτισμό για να ταιριάζει με τις ανουμπιες.

στο μυαλό μου εχω κάτι ανάμεσα σε αυτά τα δυο ,αλλά εαν κάποιος έχει κάποια άλλη ιδέα ας την ρίξει.?

@natateo σιγουρα θα έχεις κάποια καλη ιδέα και θα με ενδιέφερε παρά πόλη η άποψη σου ?

 

ευχαριστω πολυ και περιμενω γνωμες?

 

 

0372049C-114A-4846-BFED-95478A2E1F33.png

F57B63F3-0A3E-4EB6-A849-1806D97C9C5E.jpeg

9F658AE7-8B38-4DF1-9174-916FA1CEEB13.jpeg

67681C8E-2533-4275-9F76-E6ED8C08E456.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Και παρακάτω μια φωτο από το ενυδρείο και μερικά πράγματα που είχα ήδη.

Εχω πολλά ακόμη στο υπόγειο αλλά δεν θυμαμε τι ακριβώς.

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Mr.fox. Ναι νομίζω ότι πάει φίλτρο πλάτης( καταρράκτης) κάτι σαν  αυτό αλλά δεν ξέρω πόσο βιολογικό υλικό μπορείς να βάλεις σε αυτό . Τώρα για τα άλλα δεν γνωρίζω πάντως φαίνεται ότι θα γίνει πολύ ωραίο. Ανέμενε την @natateo 

Screenshot_20211005-065740_Chrome.jpg

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζονται πολλα για ενα low tech ενυδρειο.

Αυτη η φωτο μ΄αρεσε

F57B63F3-0A3E-4EB6-A849-1806D97C9C5E.jpeg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος Mr.fox έγραψε:

θα ήθελα την βοήθεια σας να επιλέξω υπόστρωμα

Αν θα πας σε ανουμπια σαν βασικη επιλογη, δεν χρειαζεται να σκεφτεσαι για υποστρωμα. Βαλε απλα κατι, που να σ αρεσει σαν χρωμα.

Ειμαι γενικος υπερ του soil. Κατι σε light παρε (αν θελεις). Και μόνο με χαλικακι απλο, μια χαρα θα παει.

πριν 10 ώρες, το μέλος Mr.fox έγραψε:

φίλτρο θα ήθελα να βάλω ένα μικρό εξωτερικό κρεμαστό στην πλάτη αν γίνεται.

Αν γινεται, βαλε εξωτερικο, γνωμη μου. Αν θα εχεις CO2 και φιλτρο πλάτης, τότε θα χάνεται μεγαλη ποσοτητα διοξειδιου του ανθρακα εξαιτιας μεγαλης αναταραξης της επιφανειας. Και  θα επρεπε να γεμισεις το ενυδρειο σχεδον μεχρι πανω, να μην ακουγεται πλιτς-πλατς :)

πριν 10 ώρες, το μέλος Mr.fox έγραψε:

ενυδρείο κύβο 90 λίτρων που θα φιλοξενήσει τα 7 Blue neon μου και τις δυο Amano γαριδούλες μου.

οι διαστασεις είναι 45χ45χ45 cm 

Για τα νεον ειναι μικρο. Αυτα τα ψαρακια θελουν μηκος....  Σ ΄αυτο το μηκος πανε πιο μικρα ψαρακια.

Για το φωτιστικο... Εχω στο δικο μου κυβακι ενα προβολακι λεντ  με 6€  https://www.ergo-light.gr/product_info.php?cPath=475_523&products_id=35722

 https://www.ergo-light.gr/product_info.php?cPath=475_523&products_id=27464

εχω το slim, αλλά δεν εχει διαφορά. Αν θελεις πιο ζωηρα χρωματα, παρε ενα φωτιστικο λεντ RGB με dimmer.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε ολους?

ευχαριστω πολυ για τις πληροφορίες ?

 

@natateoΓια τα Paracheirodon simulans Blue neon είχα διαβάσει στο Seriouslyfish ότι από διαστασεις 45χ30cm και πάνω επιτρέπετε και για αυτό επέλεξα αυτό το ενυδρείο, αλλιώς εννοείται θα πήγαινα στο fluval flex 120 λιτρα που ήταν και πιο μακρύ.


εχω μερικες ερωτήσεις ακόμη,?

για το soll,τι εννοείς  κάτι σε light? Ανοιχτόχρωμο ?

για φωτιστικό βρηκα ένα καλό chihiros wrgb led  αλλά δεν ξερω ποσα lumen κτλπ χρειάζομαι ,και επισης στο μέλλον μπορει να αλλάξω φυτά ,και θα ήθελα να παρω από τωρα ένα φωτιστικό και ένα υπόστρωμα που θα με καλύπτει και στο μέλλον σε περίπτωση που γίνουν αλλαγές.

ευχαριστω πολυ ??

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

45x45x45 μου δίνει 91 λίτρα. Για 91 λίτρα εγώ θα σε συμβούλευα να προτιμήσεις εξωτερικό φίλτρο έστω και τα πιο μικρά πχ  fluval 107 ή το αντίστοιχο της eheim. 

Για υπόστρωμα ανάλογα και το τι και αν θα φυτέψεις πας είτε σε χαλίκι είτε σε υπόστρωμα. Προσωπικά χρησιμοποιώ το soil της tropica αλλά και χαλίκι να επιλέξεις βλέπω στη φωτογραφία ότι έχεις και τις ταμπλέτες της tropica οπότε θα σε καλύψει κάπως. Σκέψου όμως πολύ καλά τι και πως θέλεις να το διακοσμήσεις γιατί θα γλυτώσεις και χρήματα και εξοπλισμό. 

Αν δηλαδή μιλάμε για ενυδρεία όπως στις φωτογραφίες εγώ το μόνο που θα έβαζα θα ήταν μία απλή λάμπα led ψυχρού-λευκού 6500k (lumen στα 0,20/lt περίπου), μερικά bogwood και μαύρο χαλίκι. Κανένας λόγος δηλαδή να πας σε rgb λάμπα ή κάποιο ακριβό υπόστρωμα για ενυδρείο χαμηλών απαιτήσεων. Η φίλτρανση παίζει μεγάλο ρόλο όμως ανεξαρτήτως λίτρων.

 Έχε όμως στα υπ'όψιν ότι η εικόνα αυτών των ενυδρείων και για να φτάσουν σε τέτοιο μέγεθος οι ανούμπιες χρειάζεται αρκετός χρόνος οπότε αν επιλέξεις κάτι τέτοιο θέλει υπομονή.  Από την άλλη, ούτε μπλέκεις με co2, ούτε με λιπάσματα που είναι μεγάλο + για εμένα.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ για τις συμβουλές σου φίλε μου?

 

ανουμπιες εχω Ίδη αρκετές και θα παρω ακόμη μερικες από έναν γνωστό μου που ξεστηνει το δικό του και θα μου δωσει με 50 ευρώ μια σακούλα γεμάτη ανουμπιες και βουκεφαλαντρες mix.

μου είπε ότι είχε δωσει πάνω από 250€ για όλα τα φυτά και τον πιστευω γιατί εγω για μια μικρή bucephalandra sp. red είχα δωσει 12€

λογικα θα βάλω τις bucephalandra σε πιο φωτεινά σημεία και τις ανούσιες σε πιο σκιερά μέρη.

 

απο Soil  εχω ένα tropical και ένα άλλο με κάτι ιαπωνικά γραμματα αλλά δεν νομίζω να είναι κατάλληλο γιατί είναι ανοιχτό εδώ και 1 χρόνο περίπου....

εχω επισης :

1)χαλίκι dennerle Shrimp gravel μαύρο πάνω από 30 κιλά καινουριο

2)άμμο καφέ ψιλή 

3)πολλά και διαφορά ξύλα ενυδρειακα

4)φιλτρο εξωτερικό eheim Professional (ο κατασκευαστής το δίνει μεχρι 150 λιτρα ενυδρείο οποτε πιστευω με καλύπτει)

5) Co2 dennerle  κομπλέ με κοντρόλερ

 


 

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος Mr.fox έγραψε:

και ένα άλλο με κάτι ιαπωνικά γραμματα αλλά δεν νομίζω να είναι κατάλληλο γιατί είναι ανοιχτό εδώ και 1 χρόνο περίπου....

Εχω soil που βαζω-βγαζω απο ενυδρεια τωρα και 5-6 χρόνια, χα-χα. Ακομα καταλληλο ειναι, πιστεψε με. Μην παιρνεις ιποτα. Εχεις οτι χρειαζεται και με το παραπανω!

Link to comment
Share on other sites

πριν 23 ώρες, το μέλος Mr.fox έγραψε:

για το soll,τι εννοείς  κάτι σε light? Ανοιχτόχρωμο ?

το light ειναι με λιγοτερα θρεπτικα, οχι το ανοιχτοχρωμο

Link to comment
Share on other sites

Αν θα πας σε σκετο χαλικι, στην αρχη θα χρειαστει να ριχνεις λιπασματα, γιατι σκετο χαλικι και χωρις ψαρια- μηδεν τροφη για φυτα.

Με soil θα χρειαστει να κανεις αλλαγες νερου.

Εσυ διαλεγεις. :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...