Jump to content

Πρώτο στρώσιμο ενυδρείου


Recommended Posts

Καλησπέρα

 

Στρώνω ενυδρείο 126 λτ αποκλειστικά με τροφή και με προβληματίζει ότι βρίσκομαι στην 14η μέρα με μετρήσεις:

 

NH3/NH4 : 5 mg/l

NO2 : 0

NO3: 0

 

-Θερμοκρασία : 30οC (εδώ και 3 μέρες, τις προηγούμενες ήταν 29οC)

-Η φίλτρανση είναι συνεχής, και η έξοδος του φίλτρου τοποθετημένη ώστε να προκαλεί ανατάραξη 

-Κάθε 2 μέρες αλλάζω την τροφή (περίπου μισό κουταλάκι του γλυκού)

-Δεν έχω κάνει καμία αλλαγη νερού, στο οποίο έχει μπει μόνο η αντίστοιχη ποσότητα αντιχλωρικού

 

Σε ο,τι άρθρο διαβάζω δεν έχω δει τέτοιο χρόνο στην εμφάνιση ΝΟ2, ενώ η συγκέντρωση αμμωνίας καταλαβαίνω ότι είναι ικανοποιητική.

 

Έχετε κάποια ιδέα / παρατήρηση;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε και καλή αρχή. 

Δεν είναι κάτι να  ανησυχείς άσε την φύση να κάνει την δουλειά της,  συνέχισε να αλλάζεις τροφή κάθε 2-3 μέρες και κράτα σταθερά την αμμωνία στο 5. Στην 3 με 4 βδομάδα θα δεις νιτρωδη. Μπορείς να κάνεις μια αλλαγή νερού στης 15  μέρες το 20% γιατί βοήθα το φρέσκο  νερό  ακόμα  και στο  στρώσιμο.  Αν θες πάρε και βακτήρια να βοηθήσει στο στρώσιμο πιο γρήγορα  της seachem stability.  Κάνε υπομονή σε αυτό το στάδιο και  όλα θα πάνε με την σειρά τους.  https://www.aquazone.gr/index.php?showtopic=98

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

Προσωπικά θα σου πρότεινα να μην ρίξεις άλλη τροφή. Το ότι την αντικαθιστάς δεν σημαίνει ότι η προηγούμενη έχει σαπίσει τελέιως ή ότι όση έχει σαπίσει έχει απορροφηθεί από τα βακτήρια. Ουσιαστικά δηλαδή έχεις φορτώσει το σύστημα με αμμωνία που ίσως να είναι τόσο τοξική σε σημείο που να μην μπορεί καν να ξεκινήσει η αποικία των βακτηρίων. Εγώ θα σου έλεγα μάλιστα να κάνεις και μία αλλαγή νερού. Ιδανικά δηλαδή η αμμωνία για μένα να είναι περίπου στο 1-2mg.  Δεν πιστεύω ότι τα 5mg θεωρούνται ιδανικά.

Προς το παρόν πάντως ρίχνε βακτήρια κάθε μέρα και πάρε ξανά μετρήσεις σε μία βδομάδα. Αν έχεις πρόσβαση σε μπόλι ίσως σε βοηθήσει αλλά αφού κάνεις αλλαγή νερού.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα 

πριν 2 ώρες, το μέλος Vagg_1982 έγραψε:

Καλησπέρα

 

Στρώνω ενυδρείο 126 λτ αποκλειστικά με τροφή και με προβληματίζει ότι βρίσκομαι στην 14η μέρα με μετρήσεις:

 

NH3/NH4 : 5 mg/l

NO2 : 0

NO3: 0

 

-Θερμοκρασία : 30οC (εδώ και 3 μέρες, τις προηγούμενες ήταν 29οC)

-Η φίλτρανση είναι συνεχής, και η έξοδος του φίλτρου τοποθετημένη ώστε να προκαλεί ανατάραξη 

-Κάθε 2 μέρες αλλάζω την τροφή (περίπου μισό κουταλάκι του γλυκού)

-Δεν έχω κάνει καμία αλλαγη νερού, στο οποίο έχει μπει μόνο η αντίστοιχη ποσότητα αντιχλωρικού

 

Σε ο,τι άρθρο διαβάζω δεν έχω δει τέτοιο χρόνο στην εμφάνιση ΝΟ2, ενώ η συγκέντρωση αμμωνίας καταλαβαίνω ότι είναι ικανοποιητική.

 

Έχετε κάποια ιδέα / παρατήρηση;

 

Ευχαριστώ

Καλησπέρα και πάλι. Μια ερώτηση που ξέχασα να σε ρωτήσω βιολογικό υλικό έχεις στο φίλτρο σου και αν Ναι πόσο και πιο?

Link to comment
Share on other sites

Ο χρόνος στρωσίματος μπορεί να κρατήσει από 20 έως 40 μέρες. Ο λόγος που δεν είναι σταθερές οι μέρες στρωσίματος είναι ότι δεν μπορούμε να αξιολογήσουμε πόσο τροφή θα ρίξουμε στο ενυδρείο μας και με τι ρυθμούς θα αυξάνουμε τις δόσεις. Υπάρχει ο κίνδυνος να μην είναι επαρκής ο πληθυσμός των βακτηρίων και ας έχει στρώσει το ενυδρείο μας. Μερικές φορές, οι χομπιστες για να είναι σίγουροι, ότι ο πληθυσμός των βακτηρίων θα είναι επαρκής, ρίχνουν υπερβολική ποσότητα τροφής, με αποτέλεσμα να έχουν έξαρση άλγης και έξαρση βακτηρίων ή και παθογόνων οργανισμών.

Στήνοντας ένα ενυδρείο από το μηδέν - Γενικά περί γλυκού νερού - Aquazone Portal

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση θα ηθελα να κανω. Εχω ακουσει πως οταν η αμμωνια φτανει σε εναν τετοιο επιπεδο οπως η προκειμενη, ''κλειδωνει''-δηλαδη δεν προκειται να πεσει ποτε εκτος αν γινει αλλαγη νερου. Ισχυει?

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το φίλτρο,έχω γεμίσει τον κάδο του Eheim 2211 με substrat pro

Ως προς την τιμή της αμμωνίας, αυτή πρόεκυψε, δεν την καθόρισα. Ακολουθώ αυστηρά το 'μισό κουταλάκι του γλυκού' που διάβασα στο άρθρο που παραθέτετε όλοι, έχω κρατήσει το ίδιο κουταλάκι, έχω βάλει σε αυτό σημάδι, η πρώτη μέτρηση έδειξε 5 mg/l και εκ τοτε είναι πάντα εκεί, το οποίο θεωρώ καλό ως προς τη σταθερότητά του. Ως προς το ύψος της τιμής, διαβάζοντας και σε ξένα site, τη βρήκα αποδεκτή, εννοώντας ότι βλέπω αναφορές για αμμωνία σε αυτό το στάδιο από 3-6 ppm. Αν κάποιος έμπειρος εδώ μέσα ξέρει κάτι άλλο, ας το αναφέρει, ειδικά αν τελικά είναι τοξική για να συνεχιστεί ο κύκλος.

Ευχαριστώ για τις συμβουλές, αλλά επειδή διαφέρουν μεταξύ τους και περιλαμβάνουν, προσθήκη έτοιμων βακτηρίων, αλλαγή νερού, συνέχιση και υπομονή, δεν αλλάζω προς το παρόν κάτι και ψάχνω περισσότερο.  

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Vagg_1982 έγραψε:

Σχετικά με το φίλτρο,έχω γεμίσει τον κάδο του Eheim 2211 με substrat pro

Ως προς την τιμή της αμμωνίας, αυτή πρόεκυψε, δεν την καθόρισα. Ακολουθώ αυστηρά το 'μισό κουταλάκι του γλυκού' που διάβασα στο άρθρο που παραθέτετε όλοι, έχω κρατήσει το ίδιο κουταλάκι, έχω βάλει σε αυτό σημάδι, η πρώτη μέτρηση έδειξε 5 mg/l και εκ τοτε είναι πάντα εκεί, το οποίο θεωρώ καλό ως προς τη σταθερότητά του. Ως προς το ύψος της τιμής, διαβάζοντας και σε ξένα site, τη βρήκα αποδεκτή, εννοώντας ότι βλέπω αναφορές για αμμωνία σε αυτό το στάδιο από 3-6 ppm. Αν κάποιος έμπειρος εδώ μέσα ξέρει κάτι άλλο, ας το αναφέρει, ειδικά αν τελικά είναι τοξική για να συνεχιστεί ο κύκλος.

Ευχαριστώ για τις συμβουλές, αλλά επειδή διαφέρουν μεταξύ τους και περιλαμβάνουν, προσθήκη έτοιμων βακτηρίων, αλλαγή νερού, συνέχιση και υπομονή, δεν αλλάζω προς το παρόν κάτι και ψάχνω περισσότερο.  

 

Τπτ φίλε μου θα κάνεις υπομονή. Απαιτείται στο χόμπυ μας ειδικότερα στην αρχή που στρώνεται το ενυδρείο. Όπως είπε και ο Μαρίνος πιο πάνω, στο στρώσιμο μπορεί να χρειαστεί και 40 ημέρες για να ολοκληρωθει ο κύκλος του αζώτου

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, υπομονή θα κάνω σίγουρα και το παρακολουθώ. Δεν με προβληματίζουν οι 40 μέρες, απλά βλέπω σε όλα τα σχετικά γραφήματα ότι το μεγάλο χρονικό διάστημα είναι η εμφάνιση των βακτηρίων που μετατρέπουν τα νιτρώδη σε νιτρικά και όχι η φάση που είμαι τώρα, για αυτό. Αν δηλαδή πάρει >15 μέρες η πρώτη φάση, τι θα γίνει στη συνέχεια; ? Πιο πολύ με νοιάζει να αρχίσει να μειώνεται η αμμωνία γιατί βλέπω ότι μπορούν να αναπτυχθούν διάφορα μέσα (πλανάρια, μύκητες, άλγες, μικροοργανισμοί).

 

Κατέληξα στα:

 

-δεν κάνω ακόμα αλλαγή νερού

-στην επόμενη προσθήκη τροφής θα βάλω λίγο λιγότερη, και θα κοιτάξω να ρίξω λίγο την αμμωνία στο 3-4.

-κρατάω σταθερή τη θερμοκρασία στους 30οC

-δεν ξανανάβω τα φώτα γιατί βλέπω ένα ελαφρύ χνούδι καφεδιάφανο που δεn ξέρω αν είναι μύκητας ή κάποια άλγη.

 

  

Link to comment
Share on other sites

Ας πούμε ότι χοντρικά τα νιτρώδη εμφανίζονται τις πρώτες 10-15 ημέρες ή και νωρίτερα. Κάτι περισσότερο και θα έλεγα με μια σχετική ασφάλεια ότι κάτι δεν πάει καλά. 

Στην προκειμένη περίπτωση δεν θεωρώ απόλυτο ότι ο κύκλος έχει κολλήσει γιατί μπορεί να δεις νιτρώδη ξαφνικά αλλά τα 5mg της αμμωνίας με προβληματίζουν. Σε δύο δικά μου ενυδρεία που στρώθηκαν από το 0 με τροφή είδα νιτρώδη στα τέλη της πρώτης εβδομάδας με αμμωνία κοντά στο 1 και με ανώτατη μέτρηση τα 2. Μου έχει τύχει όμως ενυδρείο χομπίστα να τρέχει ένα μήνα χωρίς ίχνος νιτρωδών με μόνο αμμωνία (δυστυχώς δεν θυμάμαι πόσο αλλά ήταν πολύ) το οποίο διορθώθηκε αφού μειώσαμε την αμμωνία + μπόλι από εμένα. Γι αυτό και σου πρότεινα να ρίξεις κάπως την αμμωνία. 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 9/10/2021 at 9:11 ΜΜ, το μέλος panagiotis_dms έγραψε:

Προσωπικά θα σου πρότεινα να μην ρίξεις άλλη τροφή. Το ότι την αντικαθιστάς δεν σημαίνει ότι η προηγούμενη έχει σαπίσει τελέιως ή ότι όση έχει σαπίσει έχει απορροφηθεί από τα βακτήρια. Ουσιαστικά δηλαδή έχεις φορτώσει το σύστημα με αμμωνία που ίσως να είναι τόσο τοξική σε σημείο που να μην μπορεί καν να ξεκινήσει η αποικία των βακτηρίων. Εγώ θα σου έλεγα μάλιστα να κάνεις και μία αλλαγή νερού. Ιδανικά δηλαδή η αμμωνία για μένα να είναι περίπου στο 1-2mg. 

Συμφωνω! Οχι άλλη τροφη και αλλαγη νερου για να παει η αμμωνια μεχρη 3ppm το πολυ. Ειχα και 4ppm σε ενα ενυδρειο με soil, ειχα κανει αλλαγη νερου, οταν ειδα το τεσσαρι...

 

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ, τελικά κινήθηκα από προχθές στην ίδια κατεύθυνση με αυτή περίπου που περιγράφετε. Δηλαδή:

 

-16η μέρα.

Μετρήσεις : ΝΗ3/4 = 5 (και παραπάνω ίσως; το χρώμα της API μπέρδευε λίγο), ΝΟ2 = 0.

Αλλαγή νερού 70 % και προσθήκη 3,4 φύλλων τροφής σε διχτάκι.

 

-17η μέρα.

Μέτρηση NH3/4 = 2.5 - 3.5 (σίγουρα όχι παραπάνω). 

 

Θεωρώ ότι ξανααρχίζει από το 0 η διαδικασία. Σκοπεύω να κρατήσω την NH3/4 σε αυτά τα επίπεδα και θα μετρήσω νιτρώδη σε καμιά εβδομάδα.

Για να μην ξανανέβει η Nh3/4 σκοπεύω να τη μετράω κάθε δεύτερη μέρα, και να προσθέτω τροφή στο διχτάκι μόνο αν μετράω λιγότερο από 2,5. Σε αυτό πείτε μου αν συμφωνείτε. Σε περίπτωση που είναι χαμηλή η μέτρηση, θα προσθέτω ποσότητα μικρότερη από αυτήν που έβαζα ( flakes στη μυτη του κουταλιού και όχι μισό κουταλάκι όπως έκανα).

 

 

Γενικά, μια βοήθεια στη ρουτίνα προσθήκης τροφής θέλω, αλλιώς είναι θέμα παρακολούθησης. 

 

Με αυτό που έκανα τις 2 πρώτες εβδομάδες, έχω την εξής απορία : Εγώ άλλαζα την τροφή με ας πούμε ίδια ποσότητα κάθε 2 μέρες. Αυτή σταδιακά αποσυντίθεται και παράγει αμμωνία. Νιτρώδη δεν εμφανίστηκαν ποτέ, φυτά δεν έχω μέσα. Επομένως δεν έπρεπε να παίρνω συνέχεια αυξημένη NH3/4? Εγώ από την αρχή μέτραγα 5 το οποίο δεν άλλαξε (εκτός αν άλλαξε και έκανα κακή κρίση του χρώματος).

 

Επίσης το φίλτρο μετά την αλλαγή (που έγινε χωρίς σκούπα βυθού και με καμία ανατάραξη βυθού) κάνει αρκετό θόρυβο. Θα ήθελα να του ελέγξω και να καθαρίσω την πτερωτή, αλλά δεν θέλω να επέμβω στο υλικό σε αυτή τη φάση. Ουσιαστικά το φίλτρο έχει ο,τι μπορεί να έχει μαζέψει από το πρώτο γέμισμα του ενυδρείου (σκόνη χαλικιού, κομμάτια τροφής κλπ). Συμβουλεύετε να το ελέξγω ή να μην μπλέξω και χαλάσω κάτι από τη βιολογία (που ίσως έχει αρχίσει να αναπτύσσεται);

 

Ευχαριστώ είπα; ?

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έκανες αλλαγή νερού ενώ είχες σε λειτουργία το φίλτρο? Αν ναι καλό είναι να το κλείνεις. Τσέκαρε αν έχει πάρει κάτι ή φτερωτή και γενικά κάτι που δεν πρέπει να είναι μέσα στο φίλτρο. Μπορεί να μετακινήθηκε το υλικό μεσα,τσέκαρε και αυτό. Αλλά χωρίς να ΚΑΘΑΡΊΣΕΙΣ ΤΊΠΟΤΑ . Κάνε ότι σου είπαν τα παιδιά πιο πάνω και όλα θα πάνε καλά. (ΥΠΟΜΟΝΉ)

ΥΣ Άσε το ενυδρείο στην ησυχία του ?? εμένα προσωπικά μου πήρε 46 μέρες και + βακτήρια να στρώσει 

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν κάνω αλλαγή χωρίς να κλείσω το φίλτρο. Δεν καθαρίζω τίποτα, έβαλα ένα αφρολέξ κάτω απτο φίλτρο και τέλος ?

Αν μπορεί μόνο κάποιος να μου πει αν βάζω κάθε 2 μέρες λίγη τροφή, ή καλύτερα πρώτα μετράω και μετά. Με τη λογική ότι εφόσον δεν έχει βακτήρια να μετατρέψουν την αμμωνία σε νιτρώδη, η αμμωνία μόνο θα συσσωρεύεται.

Link to comment
Share on other sites

 Αφού η αμμωνία είναι στο 3 περίπου σταμάτα να βάζεις τροφή μέχρι να εμφανιστούν τα νιτρώδη. Θα αρχίσουν σχετικά χαμηλά και μέρα με την μέρα θα ανέβουν και θα χαμηλώνει η αμμωνία.Οταν θα φτάσει η αμμωνία κοντά στο 1.5 βάλε λίγο λίγο τροφή μέχρι να την πάς στο 2 με 3. Υπομονή.. κι εγώ στην ίδια φάση είμαι, 7η μέρα σήμερα και σαν να εμφανίστηκαν λίγα νιτρώδη

Link to comment
Share on other sites

Μικ7 ευχαριστώ. Μετρήσεις κάνεις με υγρά τεστ της API? Γιατί βλεπω αναφέρεις τιμές όπως 1,5, 2 και 3. Είναι κατά προσέγγιση με βάση τη χρωματική σύγκριση, ή έχεις άλλο τρόπο να μετράς με μεγαλύτερη ακρίβεια;

Καλή συνέχεια στην προσπάθειά σου

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Vagg_1982 έγραψε:

Μικ7 ευχαριστώ. Μετρήσεις κάνεις με υγρά τεστ της API? Γιατί βλεπω αναφέρεις τιμές όπως 1,5, 2 και 3. Είναι κατά προσέγγιση με βάση τη χρωματική σύγκριση, ή έχεις άλλο τρόπο να μετράς με μεγαλύτερη ακρίβεια;

Καλή συνέχεια στην προσπάθειά σου

Τα τέστ που χρησιμοποιώ είναι της salifert. Καλή συνέχεια και σε σένα.. μετά τις 22 με 25 μέρες ξανά κάνε τέστ να δούμε που βρίσκεσαι.

Link to comment
Share on other sites

On 14/10/2021 at 9:57 ΜΜ, το μέλος mik7 έγραψε:

Τα τέστ που χρησιμοποιώ είναι της salifert. Καλή συνέχεια και σε σένα.. μετά τις 22 με 25 μέρες ξανά κάνε τέστ να δούμε που βρίσκεσαι.

εχεις τεστ της salifert για γλυκο; νομιζω στην Ελλαδα δεν υπαρχουν....

και μην πιστευεις και πολυ τα χρωματα...:), οταν μου δειχνει 25ppm to salifert nitrate, ergastιriako colorimeter εδειχνε 50!

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

εχεις τεστ της salifert για γλυκο; νομιζω στην Ελλαδα δεν υπαρχουν....

και μην πιστευεις και πολυ τα χρωματα...:), οταν μου δειχνει 25ppm to salifert nitrate, ergastιriako colorimeter εδειχνε 50!

Εγώ χρησιμοποιώ όλη την σειρά εκτός από ph ,gh και kh

Νιτρικά και φωσφορικά τα εμπιστεύομαι 5 χρόνια..

16344825348984705084818527890320.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αμμωνίας και νιτρώδη τα έχω συγκρίνει με api και δείχνουν το ίδιο ,μόνο η κλίμακα της αμμωνίας δεν δείχνει πάνω από 2

Link to comment
Share on other sites

Τα τεστ που εχεις ειναι για θαλασσα. Υπαρχουν της salifert και για γλυκο. Δεν ξερω κατα πόσο τα αποτελεσματα στο γλυκο θα ειναι ιδια με το θαλασσινο.

παω να κανω και εγω τεστ. Εχω να κανω στο γλυκο πανω απο 6 μηνες....

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά δείχνουν- δεν είχα πρόβλημα πουθενά. Μόνο για gh kh χρησιμοποιώ της SERA.

 

Έγινε επεξεργασία - mik7
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...