Jump to content

Στρώσιμο Ενυδρείου


Recommended Posts

kalhspera shmera eida to site prin apo 5 meres estisa to proto mou enidruo 20 litron exw ena filtro poy exei ensomatomeno lastixo kai vazei mesa sto enydreio mpoliko co2 episis to filtro mesa exei 

se ena sakouli exei energo anthraka exw ammo-xaliki kai exw fitepsi limnophilia sesilioflora erija ta vaktiria to antixlorio kai ola kala exei tholosei vevea to nero apo oti jerw ine fisiologiko apo ta vaktiria alla na krataei kai 5 meres ?? telos pantwn h thermokrasia moy einai konta stoys 21me 22 ti psaria mporw na valw ??

 

Έγινε επεξεργασία - Antonis K
Link to comment
Share on other sites

Κάνε ένα κόπο και ξαναγράφτα, στα ελληνικά αυτή τη φορά, μιας και τα greeklish απαγορεύονται.

 

 

Αλλάζω και τον τίτλο του θέματος.

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Αντικατέστησε τον άνθρακα με βιολογικό υλικό.

Ανέβασε τη θερμοκρασία στους 26-27 για να βοηθήσει το στρώσιμο.

Αφου ολοκληρωθεί το στρώσιμο του ενυδρείου μπορείς να φιλοξενήσεις ένα μονομάχο.

Αν μπορείς βάλε μια φωτογραφία του ενυδρείου.:)

Link to comment
Share on other sites

Επί την ευκαιρία βρήκα αυτό το site: http://speech.ilsp.gr/greeklish/

 

καλησπέρα σήμερα είδα το site πριν από 5 μέρες έστησα το πρώτο μου ενιδρύω 20 λίτρων έχω ένα φίλτρο που έχει ενσωματωμένο λάστιχο και βάζει μέσα στο ενυδρείο μπόλικο co2 επίσης το φίλτρο μέσα έχει 

σε ένα σακούλι έχει ενεργό άνθρακα έχω άμμο-χαλίκι και έχω φυτέψει limnophilia sesilioflora έριξα τα βακτήρια το "αντιχλοριο" και όλα καλά έχει θολώσει βεβαια το νερό από ότι ξέρω είναι φυσιολογικό από τα βακτήρια αλλα να κρατάει και 5 μέρες ?? τέλος πάντων η θερμοκρασία μου είναι κοντά στους 21με 22 τι ψαρια μπορώ να βάλω ??

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 ώρες, το μέλος Margariths έγραψε:

erija ta vaktiria to antixlorio kai ola kala exei tholosei vevea to nero apo oti jerw ine fisiologiko apo ta vaktiria alla na krataei kai 5 meres ??

Δεν θολωνει το νερο απο βακτηρια , που εριξες. Θολωσε απο άλλα βακτηρια και infusoria. Μαλλον δεν ξεπλυνες καλα το χαλικι. Εχεις το λεγομενο bacterial bloom στο ενυδρειο. Βαλε φωτο να δουμε τι γινεται.

Κανονικα πρεπει να ριχνεις βακτηρια συμφωνα με τις οδηγιες (πες ποιο σκευασμα πηρες), να παρεις ενα τεστ αμμωνιας για να κάνεις μετρησεις νερου και να διαβασεις αυτο εδω-

και ζωντανα βαζεις μονο οταν θα στρωσει το ενυδρειο- σε περιπου 3-4 εβδομαδες. Αν η θερμοκρασια θα ειναι στους 21-22 βαθμους, θα χρειαστει και 5-6 εβδομαδες.

Διάβασε και μετα μιλαμε!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...