Jump to content

ΔΕΗ MyHome και ρήτρα αναπροσαρμογής


Recommended Posts

Το εγκεφαλικό το έπαθε κανένας άλλος ή δεν έχετε λάβει ακόμα το τελευταίο λογαριασμό της ΔΕΗ??!

Ήρθε προχτές,έχει ένα νέο πεδίο που ονομάζεται ρήτρα αναπροσαρμογής και είναι στα +130 ευρωπουλάκια

στον τελευταίο εκκαθαριστικό.

 

Από τα λίγα που διάβασα αυτό θα έρχεται χρεωστικό ή πιστωτικό κάθε φορά από εδώ και στο εξής :( 

 

Εννοείται οτι άρχισα ήδη την έρευνα προς τα πακέτα της ΔΕΗ MyHome enter, enter+ ,  online

και μάλλον κλείνω προς το τελευταίο. . . 

Link to comment
Share on other sites

Στην πεθερά μου ήρθε 750€ με προηγούμενους εκκαθαριστικούς να μην πανε πάνω από 400€. Εγω περιμένω εκκαθαριστικό αρχές Δεκεμβρίου όποτε έχω κανονίσει να πάω καρδιολόγο συντομα να είμαι έτοιμος. Καλή υπομονη.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μου ήρθε 380. Οπότε να προετοιμαζόμαστε για απανωτά εγκεφαλικά γιατί δυστυχώς οι τιμές έχουν πάρει την ανιούσα όσο δεν πάει....

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, killerknight said:

Παιδιά μου ήρθε 380. Οπότε να προετοιμαζόμαστε για απανωτά εγκεφαλικά γιατί δυστυχώς οι τιμές έχουν πάρει την ανιούσα όσο δεν πάει....

Συγκριτικά με προηγούμενους εκκαθαριστικους για τι διαφορα μιλαμε; Γιατί το καλοκαιρι έπαιζαν και ψυκτικά/ac

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο λογαριασμός μου έρχεται ακριβώς όσο και πέρσι (wattnvolt) με την διαφορά ότι φέτος δεν έχω το 1500ρι φουλ στοκ ενυδρείο. ...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να γράψω πολλά επί του θέματος, αλλά οι κανονισμοί του φόρουμ για βωμολοχίες και πολιτικό περιεχόμενο δε μου το επιτρέπουν....

 

Υπομονή αδέρφια.

 

 

 

  • Like 1
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Jester έγραψε:

Συγκριτικά με προηγούμενους εκκαθαριστικους για τι διαφορα μιλαμε; Γιατί το καλοκαιρι έπαιζαν και ψυκτικά/ac

Δυστυχώς δε μπορώ να το συγκρίνω γιατί πριν είχα ΔΕΗ και την ίδια περίοδο μου είχε έρθει 400 ευρώ, ενώ τώρα υποτίθεται ότι έχω προνομιακό πρόγραμμα με την energy

Link to comment
Share on other sites

πριν 27 λεπτά, το μέλος Antonis K έγραψε:

Θα ήθελα να γράψω πολλά επί του θέματος, αλλά οι κανονισμοί του φόρουμ για βωμολοχίες και πολιτικό περιεχόμενο δε μου το επιτρέπουν....

 

Υπομονή αδέρφια.

 

 

 

Ντροπή ρε συ! Πως κανείς έτσι? Επειδή παίζονται μόνιμα παιχνίδια στις πλάτες μας? Οχαχαχαχα

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος Jester έγραψε:

Στην πεθερά μου ήρθε 750€ με προηγούμενους εκκαθαριστικούς να μην πανε πάνω από 400€. Εγω περιμένω εκκαθαριστικό αρχές Δεκεμβρίου όποτε έχω κανονίσει να πάω καρδιολόγο συντομα να είμαι έτοιμος. Καλή υπομονη.

Δηλαδή ότι μισθούς βγάζει ο κόσμος εκεί πάνε ? δεν θα πάει ποτέ μπροστά αυτή η χώρα δυστυχώς. Όσο μας κυβερνάν  λαμωγια και πουλημένοι. Κρίμα πολύ Κρίμα 

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος Jester έγραψε:

Συγκριτικά με προηγούμενους εκκαθαριστικους για τι διαφορα μιλαμε; Γιατί το καλοκαιρι έπαιζαν και ψυκτικά/ac


Περισυ την ιδια χρονικη περιοδο με ~100kwh παραπανω ειχα πληρωσει 120 ευρω λιγοτερα...

Το καλοκαιρι παιζουν a/c σε πολικες θερμοκρασιες και το χειμωνα παρολο που εχω ηλιακο το θερμοσιφωνο καιει αρκετες ωρες γιατι ειμαστε 4 ατομα.

Χοντρικα χειμωνα καλοκαιρι την ιδια καταναλωση οποτε δεν εχω μεγαλες διαφορες στους λογαριασμους.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, εγω με elpedison μεχρι στιγμης, δεν βλεπω διαφορά....

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το παρακολουθώ καιρό το θέμα, μήνες τώρα είχε ανακοινωθεί ότι θα μπει ρήτρα αναπροσαρμογής. Όποιος έχει όρεξη να το ψάξει, συμφέρουν πολύ τα προγράμματα που έχει κάνει η ΔΕΗ καθώς δεν έχουν ούτε ρήτρα ούτε κλίμακες. Δεν είναι ότι είμαι μέτοχος ή την προωθώ, απλά είναι καθαρά νούμερα και όχι προσωπική άποψη. Επειδή παρακολουθώ και άλλα forum που αφορούν το θέμα, υπάρχουν παιδιά που έχουν φτιάξει excel με όλα τα στοιχεία από όλες σχεδόν τις εταιρείες και ίσως είναι η πρώτη φορά που βλέπω άτομα από εναλλακτικούς παρόχους να πηγαίνουν στα προγράμματα της ΔΕΗ.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς τη πάτησα και γω είχα πάει πέρσι στη volton που έχει ο.τ.σ και απ'τον Αύγουστο ενεργοποιήθηκε και μας εχει παει π.... κ.... μιλάμε πανω απ'τα δίπλα απο πέρσι.Απο τη κατάλαβα υπάρχουν πακετα με ρήτρες και χωρίς συνήθως αυτα με τη πολύ χαμηλή τιμή κιλοβατώρας εχουν τέτοια που οταν ακριβαίνει η τιμή χονδρικής που παίρνουν αυτοί Επάνω απο κάποια τιμή ενεργοποιείται αυτο και αντε γεια....στη volton που ρώτησα αν πας σε πακέτο χωρίς Ρήτρα η τιμή κιλοβατώρας ξεφεύγει όποτε πάλι πολλά. Ενίοτε εχω κάνει ήδη αίτηση στη ΔΕΗ για το  home enter + που έβγαλε που δεν έχει κρυφές και ρήτρες και έχει στάνταρ τιμη για οσο είναι το συμβόλαιο.α και καθε εταιρία μπορεί να το λέει αλλιώς η volton το έχει Ο.Τ.Σ οριακή Τιμή συστήματος.

Έγινε επεξεργασία - Mr.Pleco
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Το είχαν ανακοινώσει και στην ΔΕΘ ότι θα γίνει αυτό το πράγμα. Στο εξοχικό μου ήλθε το πρώτο εγκεφαλικό προ καιρού. Διπλάσιος λογαριασμός λόγω της ρήτρας 600 αντί για 350....Αλλά στον 2ο ήρθε πιστωτικό. Από ότι είπαν θα το επιδοτήσουν και έτσι θα ισοσκελιστεί. Οι πάροχοι εκτιμούν ότι μέχρι την Άνοιξη θα εξομαλυνθεί η κατάσταση. Ίδωμεν!!!!!

 

Επίσης να συμπληρώσω ότι στο σπίτι που έχω Φ/Β και είμαι αυτοπαραγωγός δεν έχει έλθει αντίστοιχη χρέωση τους τελευταίους 3 μήνες.

 

Η χρέωση έχει να κάνει με το όσοι πάροχοι αγοράζουν ρεύμα το πήραν ακριβότερα από το ΔΕΔΔΗΕ και έτσι μετακυλύουν το κόστος σε εμάς τους καταναλωτές. Μια λύση είναι να έχει κάποιος Φ/Β διασυνδεδεμένα είναι μια επένδυση που αξίζει τα λεφτά της 1000%.

Έγινε επεξεργασία - DrKOI
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

@Mentoras Σαφώς και κανείς μας δεν είναι μέτοχος και δεν θέλει/δεν έχει λόγο να την προωθήσει. . . 

Όλοι κοιτάμε το συμφέρον μας και καταθέτουμε απόψεις για να βρούμε την καλύτερη λύση γιατί δεν χρωστάμε

σε κανέναν ;)

 

@Mr.Pleco 

Το myhome enter με το enter+ έχουν τις ίδιες χρεώσεις σε όλα.

Η μόνη διαφορά είναι στο πάγιο το οποίο είναι ελαφρώς χαμήλότερο στο enter.

Αλήθεια για ποιο λόγο επέλεξες το enter+ ??

 

Σημέρα πάντως βλέπω οτι εγκρίθηκε και ενεργοποιήθηκε το online για τον λογαριασμό μου . . . 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 47 λεπτά, το μέλος rastaman έγραψε:

Αλήθεια για ποιο λόγο επέλεξες το enter+ ??

 

Η διαφορά στη τιμή ήτανε 9€ παραπάνω το χρόνο κατι τέτοιο και σου δίνει μια ασφάλεια για μαστόρους ηλεκτρολόγους υδραυλικους... για μικροζημιες μεχρι 100 € τη φορά μεχρι 5 φορές το χρόνο Δωρεάν επισκευή.τα λέει στο σάιτ Πιο αναλυτικά. Ε και λέω δε το βάζω.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς φυσικά να θέλω να μειώσω τα συνεργεία που μπορεί να συνεργάζεται ο συγκεκριμένος πάροχος προτιμώ

για τέτοιες εργασίες να φέρνω ανθρώπους που ξέρω και εμπιστεύομαι ;)

Σαφέστατα η διαφορά τιμής είναι αστεία πάντως :) 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος rastaman έγραψε:

Χωρίς φυσικά να θέλω να μειώσω τα συνεργεία που μπορεί να συνεργάζεται ο συγκεκριμένος πάροχος προτιμώ

για τέτοιες εργασίες να φέρνω ανθρώπους που ξέρω και εμπιστεύομαι ;)

Σαφέστατα η διαφορά τιμής είναι αστεία πάντως :) 

Βασίλη ΔΕΗ είσαι? 

Link to comment
Share on other sites

Επίσης κάτι που έχω παρατηρήσει είναι τα διάφορα site τα οποία βάζεις τα στοιχεία σου και υποτίθεται υπολογίζουν τι σε συμφέρει περισσότερο από όλες τις εταιρείες που υπάρχουν είναι μουφα.  Καθώς σε κάθε ένα την ίδια στιγμή με τα ίδια στοιχεία σου βγάζει διαφορετικά τελείως αποτελέσματα.  

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...