Jump to content

Discus ??????


Taxiarchis

Recommended Posts

Ομάδα θέλω να μάθω τα πάντα όλα για αυτά τα ψάρια. 

Ph ?

GH?

KH?

Ενυδρείο?

Φίλτρο?

Φυτά?

Ευχαριστώ. 

 

Link to comment
Share on other sites

Εκτροφής ή άγρια ; 

 

"Καμία" σχέση μεταξύ τους !

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 26 λεπτά, το μέλος dartman έγραψε:

Εκτροφής ή άγρια ; 

 

"Καμία" σχέση μεταξύ τους !

Δεν ξέρω πιο είναι για ενυδρείο. 

Θέλω να μάθω για ενυδρείο 

Link to comment
Share on other sites

Και τα δύο μπαίνουν σε ενυδρείο. Οι άγριοι σαφώς είναι και πιο δύσκολοι στη συντήρηση και πιο ακριβοί στην αγορά... 

Εκτροφής θα δεις και πιο μεγάλη ποικιλία σε χρώματα και θα τα βρεις πιο φθηνά και είναι πολύ πιο εύκολα στη συντήρηση (ανάλογα τον εκτροφέα)

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Μιας και αποτι καταλαβα για εκτροφης παμε , δες το παρακτω Video απο δύο δισκάδες μετρ του ειδους , και εδω ειμαστε. 

 

 

  • Like 1
  • love 2
Link to comment
Share on other sites

Μετέφερα το θέμα σου στην αντίστοιχη κατηγορία του forum στην οποία θα βρεις πολύ υλικό για μελέτη . . . 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος rastaman έγραψε:

Μετέφερα το θέμα σου στην αντίστοιχη κατηγορία του forum στην οποία θα βρεις πολύ υλικό για μελέτη . . . 

Σε ευχαριστώ. 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το άρθρο τα λέει όλα. ????

Βέβαια έχω να ψάξω και να μάθω αρκετά 

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

Αυτό το άρθρο τα λέει όλα. ????

Βέβαια έχω να ψάξω και να μάθω αρκετά 

Είσαι σίγουρος ότι θέλεις να ασχοληθείς με δίσκους, ειδικά αυτή την εποχή? Το όλο στήσιμο και συντήρηση τους είναι αρκετά ακριβά. Το λέω όχι για να σε αποθαρρύνω, αλλά για να ξέρεις όλες τις παραμέτρους του εγχειρήματος.

Link to comment
Share on other sites

Είναι κιχλίδες και κοπαδόψαρα οπότε χρειάζονται όσο περισσότερο χώρο μπορείς να τους προσφέρεις και μίνιμουμ 6-8 άτομα. Θα χρειαστείς ενυδρείο 400+ κατά τη γνώμη μου και με προσοχή στο ύψος γιατί λόγω σχήματος το χρειάζονται. Από διακόσμηση άμμος, ξύλα και φυτά επιφάνειας ώστε να δημιουργούνται σκιές και κρυψώνες, είναι αρκετά ντροπαλό ψάρι.

 

Για διατροφή, ασθένειες, αναπαραγωγή δεν μπορώ να πω, ποτέ δεν είχα τα ψάρια αυτά. Ένα μειονέκτημα (αν μπορεί να χαρακτηριστεί τέτοιο) που έχουν κατά τη γνώμη μου είναι πως λόγω των πολλών και μακροχρόνιων αναπαραγωγών σε αποστειρωμένο περιβάλλον έχουν χάσει αρκετό από το φυσικό τους ανοσοποιητικό και γι αυτό και έχουν την "ρετσινιά" των φιλάσθενων ψαριών. Γι αυτό και χρειάζονται λίγη περισσότερη προσοχη και εμπειρία σε σχέση με άλλα ψάρια (σκαλάρια πχ)

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 27 λεπτά, το μέλος Vou έγραψε:

Είναι κιχλίδες και κοπαδόψαρα οπότε χρειάζονται όσο περισσότερο χώρο μπορείς να τους προσφέρεις και μίνιμουμ 6-8 άτομα. Θα χρειαστείς ενυδρείο 400+ κατά τη γνώμη μου και με προσοχή στο ύψος γιατί λόγω σχήματος το χρειάζονται. Από διακόσμηση άμμος, ξύλα και φυτά επιφάνειας ώστε να δημιουργούνται σκιές και κρυψώνες, είναι αρκετά ντροπαλό ψάρι.

 

Για διατροφή, ασθένειες, αναπαραγωγή δεν μπορώ να πω, ποτέ δεν είχα τα ψάρια αυτά. Ένα μειονέκτημα (αν μπορεί να χαρακτηριστεί τέτοιο) που έχουν κατά τη γνώμη μου είναι πως λόγω των πολλών και μακροχρόνιων αναπαραγωγών σε αποστειρωμένο περιβάλλον έχουν χάσει αρκετό από το φυσικό τους ανοσοποιητικό και γι αυτό και έχουν την "ρετσινιά" των φιλάσθενων ψαριών. Γι αυτό και χρειάζονται λίγη περισσότερη προσοχη και εμπειρία σε σχέση με άλλα ψάρια (σκαλάρια πχ)

Σε ευχαριστώ Άκη 

Link to comment
Share on other sites

πριν 56 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Είσαι σίγουρος ότι θέλεις να ασχοληθείς με δίσκους, ειδικά αυτή την εποχή? Το όλο στήσιμο και συντήρηση τους είναι αρκετά ακριβά. Το λέω όχι για να σε αποθαρρύνω, αλλά για να ξέρεις όλες τις παραμέτρους του εγχειρήματος.

Όχι δεν έχω σκοπό να ασχοληθώ με αυτά τα ψάρια προς το παρόν απλά ενδιαφέρον είναι θέλω να μάθω γιατί πραγματικά είναι πανέμορφα ψάρια. Εδώ δεν έχω μάθει καλά καλά για το αφρικάνικο θα πάω στο δισκάδικο ??. Σιγά σιγά 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πάντως μην σε αποθαρρύνει η φήμη του δύσκολου ψαριού. Αρκεί να τους δώσεις λίτρα και καθαρό νεράκι όπως όλα τα είδη δηλαδή

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Θέλει αρκετά λίτρα και από ότι κατάλαβα φίλτρο sub για να είσαι safe και όπως είπες καθαρό νεράκι και να ακολουθείς μια ρουτίνα.  Αλλά εντάξει πρώτα θα μάθω καλά στο αφρικάνικο και βλέπουμε 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ που τα έχω κάμποσο καιρό μπορώ να πω πώς είναι ένα αρκετά εύκολο ψάρι, ΑΝ διατηρείς ρουτίνα. Δε θέλει αλλαγές. Πολύ όμορφα ψάρια με πολύ ενδιαφέρουσες συμπεριφορές...

Ανάλογα τον εκτροφέα παίζουν και τα λίτρα... Πχ ο Stendker λέει πως με τα δικά του ψάρια σε ένα 350αρι (minimum) Μπορεις να βάλεις μια ομάδα 10 ατόμων... Με καλή φιλτρανση με τα δικά του ψάρια μπορείς να τη βγάλεις και με μια αλλαγή νερού 30% τη βδομάδα. Και κάνοντας αυτό δε σημαίνει πως τα ψάρια υποφέρουν... Τα δικά μου (σε περισσότερα λίτρα επειδή μπορούσα) με μια αλλαγή νερού δεν έχουν αρρωστήσει ποτέ, τα μεγάλωσα από μέγεθος 2ευρου και τώρα είναι 15εκ+ και μεγαλώνουν... Συν το ότι λόγου του ότι οι συνθήκες είναι σταθερές και τους αρέσει, γεννάνε κάθε εβδομάδα...

Άμα θες τίποτα μου λες, το έχω ψάξει πολύ...

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...