Jump to content

νεο ενυδρειο με πετρες


Recommended Posts

καλημερα σε ολους.

για αρχη να ξεκαθαρισουμε οτι ασχολουμε πρωτη φορα με το σπορ .

τις τελευταιες 2 βδομαδες εχω αρχισει να διαβαζω αρκετα και εχω παρει  μια ιδεα για το τι χρειαζεται ενα ενυδρειο απο εξοπλισμο , τις διαδικασιες στρωσιματος και γενικα τι και πως πρεπει να γινει πριν την αγορα ψαριων και τι κατα την διαρκια της διαμονης τους μεσα στο ενυδρειο.

το θεωρουσα πιο ευκολο και πιο απλο αλλα τελικα ειναι πολυ πιο ενδιαφερον απ οτι νομιζα.

βρηκα εδω μεσα παρα πολλες απαντησεις σε οσα με απασχολουσαν αλλα ακομα  εχω παρα πολλα κενα και ετσι αποφασισα να σας γραψω

το ενυδρειο που εχω επιλεξει ειναι περιπου 120 λιτρα εχει φωτισμο και ενσωματομενο φιλτρο που το αλλαζω  με κατι καλυτερο αν χρειαστει .

εχω παραγγειλει τα τεστ , βιολογικο υλικο , αντιχλωριο , βακτηρια και εχω και ενα αρκετα καλο φιλτρο στην παροχη νερου ( οχι αντιστροφη οσμωση) και για τελος θα χρειαστω εναν θερμαντηρα αν επιλεξω να βαλω τροπικα ψαρια.

στην αρχη καθομουν και εψαχνα πως θα το διαμορφοσω και τι ψαρια θα βαλω μεσα αλλα τελικα δεν μπορω να βρω την χρυση τομη.

επειδη και τα 2 μαζι δεν μπορουσα να τα συνδιασω , αποφασισα να σκεφτω πρωτα πως θελω να κανω το ενυδρειο και μετα τι ψαρια θα βαλω.

καταλαβαινω  συμφωνα με αυτα που εχω διαβασει πως ισως αυτη η σκεψη να ειναι λαθος, οτι θα επρεπε πρωτα δω τι ψαρια μου αρεσουν και μετα να φτιαξω εναν χωρο που θα καλυπτει τις αναγκες τους, αλλα μου ειναι δυσκολο.

εχω καταληξει οτι θελω να κανω ενα πολυ μινιμαλ ενυδρειο καθολου φυτεμενο με χαλικακι και πετρες. 

αυτο που δεν μπορω να βρω ειναι αν ειναι σωστο αυτο , και αν ναι για πια ψαρια .

σασ βαζω και μια φωτογραφια για να δειτε πως περιπου το σκεφτομαι.

 

 

 

ενυδρειο.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν θελεις μονο πετρες, πας για κιχλιδες Αφρικης.....

Ομορφο scape! Βαλε κανα φυτακι πισω (πχ Eleocharis sp. Montevidensis) και βαλε κοπαδοψαρα. Αν εχετε σκληρο νερο στην περιοχη - θα χρειαστεις φιλτρο αντιστροφης οσμωσης

https://www.waterwaves.gr/enydreiaka-proionta/filtra-and-systimata-antistrofis-osmosis/compact-systimata-antistrofis-osmosis-gia-enydreiaki-khrisi/systima-antistrofis-osmosis-enydreioy-aqua-hobby-eco-version.html

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες!!

 

Δεν είναι κανόνας ότι πρώτα διαλέγουμε ψάρια και έπειτα το περιβάλλον. Φυσικά και μπορεί να σου αρέσει ένα είδος aquascape και αναλόγως να επιλέξεις έπειτα τι ψάρια θα βάλεις. 

Στην προκειμένη περίπτωση ένας καλός συνδυασμός για σκληρό νερό βρύσης με πέτρες και ψάρια είναι τα πετρόψαρα της λίμνης Τανγκανίκα στην αφρική που προτιμούν τις πέτρες σαν διακόσμηση αλλά ίσως χρειαστεί να κάνεις μια αλλαγή από χαλίκι σε άμμο. Ιδανικά για τα λίτρα σου θα ήταν τα ψάρια του είδους julidochromis αλλά με διάβασμα ίσως βρεις και άλλα είδη. Αν σε ενδιαφέρει η περίπτωση της αφρικής μπορείς να βρεις πληροφορίες εδώ/

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αν καταλήξεις σε κιχλίδες της Αφρικής το άρθρο αυτό θα σε βοηθήσει αρκετά μιας και αναφέρεται στα λίτρα σου .

Τα μικρά ενυδρεία της Αφρικής - Κιχλίδες Αφρικής - Aquazone Portal

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή!

 

Θα συμφωνήσω με τους υπόλοιπους και θα σου προτείνω και εγώ να πάς προς Τανγκανίκα μεριά.Πανέμορφα ψάρια με υπέροχο χαρακτήρα!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

μπορει να αργησα λιγο αλλα σημερα το εστησα και ειπα να σας βαλω μια φωτογραφια... 

για αρχη με επιασε η μεση μου !

ακομα δεν εχω καταληξει τι ψαρια θα μπουν μεσα , αλλα σιγουρα θα ηθελα χαμηλη ιχθυοφορτωση και κατα προτιμηση "ζωηρη".

δεν βιαζομαι ομως καποια στιγμη θα το βρω.

εχω αρκετες μερες ακομα διαβασματος περιμενοντας να στρωθει.

my.JPEG

Link to comment
Share on other sites

To aquascape που έκανες είναι φανταστικό, κατά τη γνώμη μου μην αλλάξεις τίποτα. Για να υπάρχει κίνηση θα έβαζα μόνο κοπαδόψαρα που θα κινούνται σε όλο τον όγκο του νερού.

Κατά τη γνώμη μου μην μπλέξεις με κιχλίδες, θα κρύβονται συνεχώς ανάμεσα στις πέτρες και δε θα φαίνεται κίνηση στο ενυδρείο.

Μπράβο σου και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος ola kala ola wraia έγραψε:

μπορει να αργησα λιγο αλλα σημερα το εστησα και ειπα να σας βαλω μια φωτογραφια... 

για αρχη με επιασε η μεση μου !

ακομα δεν εχω καταληξει τι ψαρια θα μπουν μεσα , αλλα σιγουρα θα ηθελα χαμηλη ιχθυοφορτωση και κατα προτιμηση "ζωηρη".

δεν βιαζομαι ομως καποια στιγμη θα το βρω.

εχω αρκετες μερες ακομα διαβασματος περιμενοντας να στρωθει.

my.JPEG

Εγώ φωτογραφία γιατί δεν βλέπω ;

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια anathema , ειδη το αλλαξα ομως λιγο γιατι η τριτη σε μεγεθος πετρα (η μονη που δεν δοκιμασα) ειναι κατα καποιο μικρο ποσοστο ασβεστολιθηκη και ετσι την εβγαλα , αλλα  θα βρω αντικαταστατη.

marino εμενα μου την δειχνει κανονικα ,  θα κανω μια επεξεργασια και θα την ανεβασω παλι μηπως εχει γινει κατι .

Έγινε επεξεργασία - ola kala ola wraia
Link to comment
Share on other sites

πριν 21 ώρες, το μέλος ola kala ola wraia έγραψε:

ειναι κατα καποιο μικρο ποσοστο ασβεστολιθηκη και ετσι την εβγαλα , αλλα  θα βρω αντικαταστατη.

Μια χαρα ειναι. Μην αλλαζεις. Το λιγο δεν επιρεαζει την σκληροτητα στα δικα σου λιτρα. Οι πετρες σου μια χαρα ειναι

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολη την παρεα  :D

λοιπον το ενυδρειο τρεχει τωρα 10 μερες περιπου και καθε μερα εριχνα μεσα τα βακτηρια της dennerle.

εχω παραγγειλει το κιτ με τα τεστ της api και τα περιμενω απο δευτερα.

ηρθε σημερα ενας φιλος σπιτι για καφε που ασχολειτε και αυτος με το αθλημα και εφερε υγρα τεστ της σερα ετσι για να δουμε που βρισκομαι .

ηταν  οι μετρησεις μια χαρα ( δεν ξερω νουμερα ,  απλα μου ειπε οτι απο αμμωνια και νιτρωδη εισαι οκ)

τις υπολοιπες μετρησες προς το παρων τις κανω με τα χαρτακια 

τι κανω τωρα ? του δινω κι αλλο χρονο ? υπαρχει πιθανοτητα με τα βακτηρια να εστρωσε τοσο γρηγορα?

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...