Jump to content

Ερωτησεις σχετικα με την χελωνα μου


Recommended Posts

Παιδια καλησπερα ειμαι καινουρια και δεν ξερω να διαχειριζομαι καλα το φορουμ λοιπον πηρα πριν ενα μηνα μια χελωνιτα κοκκινομαγουλη η οποια τωρα δεν πολυ τρωει μαλλον επειδη κανει κρυο εχω λοιπον καποιες ερωτησεις : α) κανει να την βγαζω στον ηλιο ( δεν εχω θερμοσταστη η λαμπα ) 

β) δεν τρωει τωρα ειναι φυσιολογικο ; 

γ) οταν την επλενα με μια οδοντοβουρτσα ανοιγε το στομα της πονουσε η της αρεσε ; Αυτα αν γινεται να μου απαντησει καποιος γτ βλεπω πως ειστε εμπειροι εδω

5344AB8C-CB05-488C-A3B5-4252786DA4D7.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου, καθε ζωντανο χρειαζεται καποιες συγκεκριμενεσ συνθηκες διαβιωσης.

Διάβασε πρώτα τα παρακατω αρθρα και μετα μιλαμε. Θα καταλαβεις σιγουρα το τι κάνεις λαθος.

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τα αρθρα τα διαβασα εγω δεν εχω λαμπα και θερμοστατη αλλα δεν μπορω να τα προμηθευτω και ολας οποτε για αυτο εχω απελπιστει λιγακι 

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Turtleeee έγραψε:

Ευχαριστω για τα αρθρα τα διαβασα εγω δεν εχω λαμπα και θερμοστατη αλλα δεν μπορω να τα προμηθευτω και ολας οποτε για αυτο εχω απελπιστει λιγακι 

Σιγα σιγα ολα γινονται. Ενας μικρος θερμοστατης εχεις καπου στα 10€, ψαξε.

Κρατησε το νερακι καθαρο και φρόντισε να υπαρχει καλη διατροφη. Αν θα τρώει μονο τα γαριδακια, δεν θα παει καλα.

Link to comment
Share on other sites

Οχι τρωει πελετς  αλλα τωρα εχει μια ευδομαδα περιπου δεν εχει φαει οταν του αλλαζω νερο του βαζω 2-3 κομματακια ( καθε μερα το αλλαζω ) , επισης μηπως ξερεις αν θα του κανει κακο που δεν τρωει τωρα και αν πονανε οταν τα πλενουμε με οδοντοβουρτσα ( αν και το κανω σιγα και οταν το κανα χθες στην κοιλια του εννοω μπροστα ανοιγε το στομα του ) 

Link to comment
Share on other sites

κάνει κρύο αυτή την εποχή και χωρίς θερμοστάτη σε κρύο νερό χάνει την όρεξη γιατί θέλει να κοιμηθεί. χρειάζεται να έχει ζεστό νεράκι 25βαθμους και τότε θα είναι πολύ καλύτερα. αν δεν έχεις λάμπα ας είναι σε ένα σημείο στο σπίτι που να την βλέπει ο ήλιος λίγες ώρες να βγαίνει από το νερό να στεγνώνει.

Γιατί δεν μπορείς να προμηθευτείς μερικά πράγματα που είναι απαραίτητα για να ζήσει η χελωνιτσα σου? 

(Τρία πελετσ την μέρα νομίζω είναι πολύ)

Έγινε επεξεργασία - manosmili
Link to comment
Share on other sites

Μηπωσ ξερεισ ποσα πρεπει να της δινω , οσο για τον ηλιο τησ κανει καλο να την βγαζω στον ηλιο γιατι μετα θα μπαινει στο κρυο νερο η δεν υπαρχει θεμα ? 

Link to comment
Share on other sites

Δεν σε ενδιαφέρει να πάρεις κάποιο θερμοστάτη ε ? 

δυστυχώς έτσι δεν γίνεται δουλειά. όπως είπες και εσύ δεν γίνεται να είναι στον ήλιο και μετά να μπαίνει στο παγωμένο νερό. Και δεν είναι να την 'βγάλεις" στον ήλιο, να είναι το ποτήρι που την έχεις μέσα κοντά σε παράθυρο πρέπει να το βλέπει λίγες ώρες ο ήλιος. καλό θα κάνει αυτή την εποχή θα ζεστάνει και το νερό λιγάκι όση ώρα το βλέπει ο ήλιος. 

Αυτά τώρα που λέω είναι για καμιά βδομάδα για να επιβιώσει η χελωνίτσα. κανονικά θέλεις αναγκαστικά θερμοστάτη. πιο πέρα θες λάμπες. πιο πέρα ένα καλύτερο σπιτάκι για το ζωντανό με φίλτρο να γίνει ο κύκλος του αζώτου. 

Μην σε απασχολεί η τροφή για τώρα. φτιάξε ότι έχεις την δυνατότητα για να ζήσει και συζητάμε ότι θες μετά για την διατροφή της. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος Turtleeee έγραψε:

Μηπωσ ξερεισ ποσα πρεπει να της δινω , οσο για τον ηλιο τησ κανει καλο να την βγαζω στον ηλιο γιατι μετα θα μπαινει στο κρυο νερο η δεν υπαρχει θεμα ? 

Ειναι καλος ο ηλιος, οχι πισω απο την τζαμαρια, γιατι δεν περνανε οι ακτινες UVB απο το τζάμι και UBA καπου 50-75% περνανε.

Για το κρυο νερο μετα τον ηλιο... Αν διάβασες προσεκτικα, γραφει -

Μόλυνση Αναπνευστικής οδού: Τα ζώα δυσκολεύονται να βουτήξουν προς το βυθό και κινούνται πλάγια κοντά στην επιφάνεια του νερού, ενώ από το στόμα και τη μύτη τρέχει βλέννα. Ο πιο συνηθισμένος λόγος για την μόλυνση της αναπνευστικής οδού, είναι ο κρύος αέρας ή η διαφορά θερμοκρασίας νερού – ατμόσφαιρας.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί άραγε επιτρέπεται να πουλάνε στα pet shop χελωνάκια ακόμα ??? οι φιλοζωικές κοιτάνε μόνο τα σκυλάκια ακόμα ? 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγω οταν πηρα την χελωνιτσα μου μου ειπαν στο πετ σοπ οτι δεν χρειαζεται να παρω καποιον εξοπλισμο γιατι τωρα τον χειμωνα θα πεσει σε χημερια ναρκη , τους ρωτησα αν ειναο επικυνδινο αυτο και μου ειπαν οτι ειναι φυσιολογικο . 

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Turtleeee έγραψε:

Παιδια εγω οταν πηρα την χελωνιτσα μου μου ειπαν στο πετ σοπ οτι δεν χρειαζεται να παρω καποιον εξοπλισμο γιατι τωρα τον χειμωνα θα πεσει σε χημερια ναρκη , τους ρωτησα αν ειναο επικυνδινο αυτο και μου ειπαν οτι ειναι φυσιολογικο . 

Μα για αυτό αναρωτιέμαι γιατί πουλάνε ακόμα αφού δεν έχουν την παραμικρή ιδέα. 

Τώρα εσύ διάβασες τι πραγματικά χρειάζεται η χελωνιτσα σου για να ζήσει προσπάθησε να μαζέψεις από αυτά ότι μπορείς γιατί ο χειμώνας θα της είναι πολύ δύσκολος. είναι ακόμα μωρό. 

Το πιο απαραίτητο θεωρώ είναι να πάρεις έναν θερμοστάτη για να διατηρείς μια θερμοκρασία 25 βαθμών στο νερό και ένα μέρος να ανεβαίνει αν θέλει να στεγνώσει (φαντάζομαι απ'αυτό έχει το μέρος που ζει η χελώνα)

 

Η χελώνα δεν κάνει καλό να πέφτει σε χειμερία νάρκη γενικά. Πρέπει να είσαι γνώστης.

Έγινε επεξεργασία - manosmili
Link to comment
Share on other sites

Διάβασε λίγο τι γράφουμε σε παρακαλώ .  Για να μπορέσει να επιζήσει το χελωνάκι χρειάζεται στη παρούσα φάση ένα ενυδρείο μινιμουμ 40cm μήκος και 10cm νερό ύψος, λάμπα πυρακτώσεως , λάμπα UV , θερμαντηρα νερού , μία εξέδρα για να βγαίνει και να στεγνώνει , θερμομετρο με εξωτερικη & εσωτερικη θερμοκρασια ,ενα φίλτρο και μια καλή τροφή .

 

Θα πρέπει να παρέχεις ΟΛΑ ΑΥΤΑ διαφορετικά δε μπορείς να έχεις το χελωνακι και θα πρέπει να το δωσεις το προτιμότερο σε κάποιον που να μπορει να του παρεχει αυτες τις συνθηκες και τον εξοπλισμο. 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Turtleeee Δώστο σε παρακαλώ δώστο ! κρίμα είναι να αργοπεθαίνει. Για να έχεις χελώνα θέλει πολλά πράγματα.

Στην τελική γύρισε το πίσω, μπορεί και να τις έχουν σε λίγο καλύτερο χώρο 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...