Jump to content

Εξοπλισμός ενυδρείου για χελωνακι νερού.


Recommended Posts

Καλησπέρα, αγόρασα ενα χελωνακι από ένα Pet Shop πριν μια εβδομάδα γενικότερα δεν τρώει σχεδόν καθόλου. Παρατήρησα την συμπεριφορά του και όταν το περιβάλλον είναι πιο ζεστό γίνεται πιο ευκίνητο και γι αυτό έψαξα και συγκέντρωσα τι χρειάζεται για να του στήσω ένα ενυδρείο. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι ότι επειδή θα μου πάρει περίπου 10 μέρες να μαζέψω τα πράγματα το χελωνακι όταν μπει στο ενυδρείο θα ξεκινήσει να είναι πιο ενεργό και κινητικό ή υπάρχει κίνδυνος να μην το προλάβω και να πεθάνει ;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Μιας και ο καιρός έχει κρυώσει, είναι λογικό να μην τρώει ιδιαίτερα, αφού πέφτει ο μεταβολισμός του. 

Προσπάθησε αυτές τις μέρες να έχεις το χελωνακι κάπου ζεστα. Λίγη έκθεση στο ήλιο θα βοηθήσει. 

10 μέρες θεωρώ (χωρίς να είμαι ειδικος) ότι δεν είναι τραγικά μεγάλο διάστημα. 

 

Φαντάζομαι τα άρθρα που υπάρχουν στο φόρουμ τα έχεις διαβάσει έτσι?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Vasilis Tsilis έγραψε:

Καλησπέρα, αγόρασα ενα χελωνακι από ένα Pet Shop πριν μια εβδομάδα γενικότερα δεν τρώει σχεδόν καθόλου. Παρατήρησα την συμπεριφορά του και όταν το περιβάλλον είναι πιο ζεστό γίνεται πιο ευκίνητο και γι αυτό έψαξα και συγκέντρωσα τι χρειάζεται για να του στήσω ένα ενυδρείο. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι ότι επειδή θα μου πάρει περίπου 10 μέρες να μαζέψω τα πράγματα το χελωνακι όταν μπει στο ενυδρείο θα ξεκινήσει να είναι πιο ενεργό και κινητικό ή υπάρχει κίνδυνος να μην το προλάβω και να πεθάνει ;

Μια λυση ειναι να το πας πισω στο πετ σοπ και να το παρεις ξανα σε 10 ημερες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος Antonis K έγραψε:

Καλημέρα.

Μιας και ο καιρός έχει κρυώσει, είναι λογικό να μην τρώει ιδιαίτερα, αφού πέφτει ο μεταβολισμός του. 

Προσπάθησε αυτές τις μέρες να έχεις το χελωνακι κάπου ζεστα. Λίγη έκθεση στο ήλιο θα βοηθήσει. 

10 μέρες θεωρώ (χωρίς να είμαι ειδικος) ότι δεν είναι τραγικά μεγάλο διάστημα. 

 

Φαντάζομαι τα άρθρα που υπάρχουν στο φόρουμ τα έχεις διαβάσει έτσι?

 

πριν 17 ώρες, το μέλος Antonis K έγραψε:

Καλημέρα.

Μιας και ο καιρός έχει κρυώσει, είναι λογικό να μην τρώει ιδιαίτερα, αφού πέφτει ο μεταβολισμός του. 

Προσπάθησε αυτές τις μέρες να έχεις το χελωνακι κάπου ζεστα. Λίγη έκθεση στο ήλιο θα βοηθήσει. 

10 μέρες θεωρώ (χωρίς να είμαι ειδικος) ότι δεν είναι τραγικά μεγάλο διάστημα. 

 

Φαντάζομαι τα άρθρα που υπάρχουν στο φόρουμ τα έχεις διαβάσει έτσι?

Ναι τα έχω διαβάσει έχω δει τι χρειάζομαι και σκοπεύω να τα πάρω. Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Όταν σου έρθουν στείλε και εδώ να δούμε και μείς, μπορεί να σε βοηθήσουμε σε κάτι αν χρειαστεί, όπως καμιά πατέντα ή οτιδήποτε! 

Δύσκολα ζωντανά οι χελωνίτσες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...