Jump to content

ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΣΚΙΜΜΕΡ


Petes

Recommended Posts

Καλησπερα και καλως σας βρηκα. Αρχιζω το πρωτο μου ριφ ενυδρειο καπου 200λτ καθαρα και θα ηθελα βοηθεια στο σκιμμερ. Μεχρι τωρα εχω την υπερχειλιση που στελνει το νερο στο σαμπ που ειναι μια ψηλη γλαστρα με το θερμαντικο και μια αντλια. Θα ακολουθησουν κ αλλα αλλα εχω σκαλωσει στο σκιμμερ. Το θελω εξω απο το νερο και κατω στο σαμπ για να ειναι οσο πιο στεγνο γινεται. Ψαχνοντας βρηκα ενα ριφ οκταπους αλλα δεν πωλειται Ελλαδα. Υπαρχει κατι αλλο που να ξερετε? Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι πολυ σχετικος αλλα μου φαινεται σαν να δουλευει στο επιπεδο του νερου. Εγω θελω να κανω παμπ το νερο στο σκιμερ να μου το βγαζει στο σαμπ κ απο εκει να το ανεβαζω με αντλια

Link to comment
Share on other sites

Επειδη δεν εχω καταλάβει καλά, ουσιαστικά θες το σκίμερ να μπαινει μέσα στο νερο στο σαμπ ή να ειναι κρεμαστό?

Link to comment
Share on other sites

Επίσης δώσε πληροφορίες για το ενυδρείο, sump, και πάνω απο όλα τί οφέλιιμο χώρο έχεις στο sump

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις. Ειναι ενα μεταχειρισμενο anubias 1mx40cmx h 60cm που θα μπουν κοραλια και λιγα ψαρια. Εβγαλα το καπακι απο πανω. Αρχισα με υπερχειλιση και refugium μια γλαστρα. Πειραματιζομαι με συνδεσμολογιες με δεδομενο το σαμπ. Ψαχνω τροπο να μην εχω πολυ θορυβο κ υγρασια. Τωρα ειναι οπως στις φωτο. Επομενο βημα ειναι το σκιμερ. Σκεφτομαι το σκιμερ ναναι η πρωτη σταση απο την υπερχειλιση, μετα τα ρεακτορς και μετα το refugeum. Θαθελα τον δεξιο χωρο του επιπλου στεγνο με μεσα σκιμερ, ριακτορς και αντλια που στελνει το νερο απο το refugeum στο τανκ. Το refugeum αριστερα θα εχει αμμο θερμανση κ ισως φυκια. Οποτε ολη την υγρασια θα την εχω στα αριστερα. Οταν καταληξω σε συνδεσμολογια θα αλλαξω επιπλο και γλαστρα. Το προβλημα μου ειναι οτι δεν βρισκω σκιμερ στην Ελλαδα που να καθεται εκτος νερου και να συνδεεται σε σειρα με τα υπολοιπα εξαρτηματα. Οτι προτεινετε θα ναι καλοδεχουμενο γιατι εχω μπλοκαρει.  IMG-20211123-WA0006.thumb.jpg.c030338e940a308bccaf4ea588eaab4f.jpgIMG-20211123-WA0000.thumb.jpg.9828612edb7d0f1cdf547998ea0a55b4.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τις φοβαμαι αυτες τισ υπερχειλίσεις.

 

Μηπως να εκανες δυο τρυπες να ξένοιαζες τωρα που ειναι νωρις??? 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...