Jump to content

ΣΟΣ...Αμμωνία...ΣΟΣ


Recommended Posts

Καλησπέρα, ως νέος στο χόμπι θέλω τα φωτά σας!!

Έχω ένα ενυδρείο 125 λίτρα στο όποιο έχω βάλει σχεδόν 7κιλα υπόστρωμα, κ πολύ ψιλό χαλίκι από πάνω (όταν το αγόρασα δεν ήξερα ότι έκρενα το ξεπλύνουμε με αποτέλεσμα τις πρώτες μέρες να ήταν μέσα στη θολούρα το ενυδρείο) μέχρι να στρωθεί και να ξεθολώσει έβαλα αρκετούτσικα φυτά η αλήθεια είναι μός, ανουμπης, Alternathera reineckii pink, Ceratopteris thalictroides, Egeria densa, γενικά δε το λυπήθηκα. Βέβαια έχω βάλει κ σύστημα co2 κ κατά καιρούς έριχνα αραιά, λιγότερο από την δοσολογία που έλεγα οι οδηγίες υγρό λίπασμα…

Μετά από καιρό έπεσε στο 0 η αμμωνία κ τα νιτρώδη ενώ τα νιτρικά ήταν καλά, έτσι λοιπόν ξεκίνησα να βάζω ψαράκια σε συνεργασία με το πετσοπ της περιοχής.

Έτσι λοιπόν μέσα στο ενυδρείο έχω 2 κορυ αλμπίνους 3 έκτ 6 νέον τετρα 3 glowlight τερτα  16 γκαπυ κ 5γαριδουλες μικρές οπού βλέπω μόνο τις 4 μια αγνοείται…

 το ενυδρείο μετά από 10 μέρες από την τελευταία προσθήκη ψαριών έχει αμμωνία 1mg/l μέχρι και 3mg/l στις καθημερινές μετρήσεις που κάνω (ph σταθερά στα 7). Με το πετσοπ που μιλιάς μ δοσά ένα υγρό σκεύασμα να βάζω σε κάθε αλλαγή που κάνω…(από τότε που εμφανίστηκε κάνω κάθε 3 μέρες αλλαγή νερού 40λιτρα κ κάθε 3η αλλαγή αλλάζω σχεδόν 80λιτρα…) μετά από τις αλλαγές η αμμωνία πάει στο 0,5 αλλά μετά από 2 μέρες ξανά ανεβαίνει.
στα φίλτρα μέσα έχω βάλει σχεδόν 1 κιλό βιολογικό υλικό σπορά (έχω εσωτερικό
jewel) και έχω βάλει μεγαλύτερη υδραντλία (είχε 500σερα έβαλα την 600σερα). Κάθε 5 μέρες κοιτώ τον υαλοβάμβακα από τα φίλτρα που από λευκό γίνεται μαύρο.(το ξεπλένω με νερό από ενυδρείο το όποιο νερό μετά σαφώς πετιέται).

Έχετε να προτείνεται καμία λύση;;; λυπάμαι τα ψαράκια ρε γαμέτη.
σκάφτομαι να πάρω και δεύτερο εξωτερικό πλέον φίλτρο μπας και κάνω καμία προκοπή. (έχω πάρει ηλεκτρική σκούπα για να καθαρίζω τον πυθμένα του ενυδρείου)


Υ.Γ πριν με σταυρώσετε ότι έκανα το έκανα μετά απο αρκετό διάβασμα κα σε συνεργασία με το πετσοπαδικο της περιοχής μ που προμηθεύομαι τα πράγματα…

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς όρισες .

Αλάθητος στο χόμπι δεν υπάρχει . Επειδή στα φυτεμένα δεν έχω εμπειρία άλλα κάτι μου λέει ότι για την άνοδο της αμμωνίας φταίει το υπόστρωμα που έβαλες πρέπει για να σε βοηθήσουν οι ποιο εξειδικευμένοι να βάλεις ακριβείς πληροφορίες  για το ποιο ακριβώς είναι . Επίσης τι εννοείς έχεις βάλει «σχεδόν 1 κιλό βιολογικό υλικό σπορά» .

Θα βοηθούσε πάρα πολύ να δούμε και κάποιες φωτογραφίες  και αν μπορείς να συμπληρώσεις την παρακάτω φόρμα  (με copy paste) για να έχουμε όσο το δυνατόν καλύτερη εικόνα του ενυδρείου για να λύσουμε το πρόβλημα .

Yγ . Το forum αυτό υπάρχει για να βοηθάει τους νέους χομπίστες με γνώσεις που αποκτήθηκαν κύρια μέσα από τα λάθη που κάναμε οι περισσότεροι . Επίσης εδώ μοιραζόμαστε εντυπώσεις και πληροφορίες για τα ενυδρεία μας και λειτουργούμε σαν μια ενυδρειακή  βιβλιοθήκη αλλά και καφενείο ταυτόχρονα . Δεν σταυρώνουμε κανένα και αν μας ξεφεύγει καμιά κορώνα είναι γιατί ξέρουμε το  άσχημο συναίσθημα που σας/μας δημιουργείτε όταν στραβώνουν όλα. 

Προσωπικά για έμενα εξακολουθεί να ισχύει αυτό που είχα γράψει παλαιότερα  

 

 

 

Έγινε επεξεργασία - marinos
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες!

 

Φυσικά και δεν θα σε σταυρώσουμε! Ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή όμως. 

Οι εξάρσεις αμμωνίας σε στρωμένο ενυδρείο συνήθως έχουν να κάνουν συνήθως είτε με τη προσθήκη μεγάλης ποσότητας ψαριών μονομιάς, ανακάτεμα του βυθού και αρκετή τροφή. Τα υποστρώματα βγάζουν οργανικά που ναι μπορεί να οδηγήσουν σε αμμωνία αλλά από τη στιγμή που το έβαλες εξ'αρχής τότε παίρνω σαν δεδομένο ότι την αντιμετώπισε η βιολογία που είχες. Όλα τα παραπάνω αν πούμε ότι οι μετρήσεις από το μαγαζί είναι έγκυρες και το στρώσιμο έγινε σωστά. Πάντως προσπάθησε να πάρεις δικά σου υγρά τεστ και να παίρνεις μετρήσεις μόνος σου. 

Οπότε από δω και πέρα, μήπως έβαλες μονομιάς όλα τα γκάπυ και η βιολογία στο φίλτρο σου δεν μπορεί να ανταπεξέλθει?

Έβαλες σκούπα στον βυθό και σηκώθηκε σύννεφο?

Μήπως καταλάθος κάποια φορά τάισες πολύ και έπεσε τροφή κάτω ή γενικά ταίζεις πολύ? Εδώ να σου πω ότι για μένα έχεις αρκετά ψάρια για τα λίτρα σου οπότε και η τροφή θα πρέπει να είναι και αρκετή. 

Τέλος, σημείωσε ποιο σκεύασμα σου έδωσαν να ρίχνεις και πως ακριβώς αλλάζεις το νερό του ενυδρείου. 

 

 

Πάντως από τα λίτρα και την αντλία λογικά έχεις το rio 125. Το εσωτερικό του φίλτρο για μένα είναι ικανοποιητικό αν και εγώ στο rio 180 το έχω αντικαταστήσει με εξωτερικό για τον έξτρα χώρο και φυσικά για τη φίλτρανση. Αν θέλεις να το αντικαταστήσεις φυσικά και μπορείς απλά δεν ρίχνω το βάρος στο φίλτρο για το πρόβλημά σου. Για την γαρίδα αν είναι μικρή είτε έχει πεθάνει/φαγωθεί, αν έχεις κρυψώνες μπορεί απλά να μην τη βλέπεις και σαν τελευταία περίπτωση μπορεί να βρίσκεται μέσα στο φίλτρο σου από τις πλαινές σχισμές (μου έχει τύχει με ψάρι......) 

 

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία - panagiotis_dms
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα και από μενα. Κανε μια καλή και φτιάξε την φορμα παρουσίασης που σου έδωσε το link ο Μαρίνος θα βοηθησει να καταλάβουμε τι γινεται.

 

Από εκεί και πέρα, λίγο ασυμφωνα μεταξύ τους τα ψάρια. Και σε γενικές γραμμές λίγο λαθος και οι πλυθησμοί τους. Αν τα εβαλες όλα μαζι τα ψάρια σίγουρα δεν μπορεί να ανταποκριθεί ή βιολογία σου. 
 

Τι είναι τα εκτ που εχεις βάλει 3;

 

οι γαριδες ποιες είναι; Με αμμωνία και έχουν επιβιώσει τα θηρια;

 

τραβα και μερικές φωτό θα βοηθήσουν και αυτές Επισης.

 

Σαν μια προσωρινή λυση μπορείς να χρησιμοποιήσεις καποιο σκεύασμα τύπου purigen ή amguard που θα δεσμεύσουν την αμμωνία αλλά δεν θα είναι μόνιμη λυση. Εκει θα πρέπει να βρουμε το πρόβλημα (πχ υπερπληθυσμός, ανεπαρκείς βιολογία κ.α.)
 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος marinos έγραψε:

Καλησπέρα και καλώς όρισες .

Αλάθητος στο χόμπι δεν υπάρχει . Επειδή στα φυτεμένα δεν έχω εμπειρία άλλα κάτι μου λέει ότι για την άνοδο της αμμωνίας φταίει το υπόστρωμα που έβαλες πρέπει για να σε βοηθήσουν οι ποιο εξειδικευμένοι να βάλεις ακριβείς πληροφορίες  για το ποιο ακριβώς είναι . Επίσης τι εννοείς έχεις βάλει «σχεδόν 1 κιλό βιολογικό υλικό σπορά» .

Θα βοηθούσε πάρα πολύ να δούμε και κάποιες φωτογραφίες  και αν μπορείς να συμπληρώσεις την παρακάτω φόρμα  (με copy paste) για να έχουμε όσο το δυνατόν καλύτερη εικόνα του ενυδρείου για να λύσουμε το πρόβλημα .

Yγ . Το forum αυτό υπάρχει για να βοηθάει τους νέους χομπίστες με γνώσεις που αποκτήθηκαν κύρια μέσα από τα λάθη που κάναμε οι περισσότεροι . Επίσης εδώ μοιραζόμαστε εντυπώσεις και πληροφορίες για τα ενυδρεία μας και λειτουργούμε σαν μια ενυδρειακή  βιβλιοθήκη αλλά και καφενείο ταυτόχρονα . Δεν σταυρώνουμε κανένα και αν μας ξεφεύγει καμιά κορώνα είναι γιατί ξέρουμε το  άσχημο συναίσθημα που σας/μας δημιουργείτε όταν στραβώνουν όλα. 

Προσωπικά για έμενα εξακολουθεί να ισχύει αυτό που είχα γράψει παλαιότερα  

 

 

 

Δαίμων τυπογραφίου...

χαχαχα.

Εννοώ ένα κιλό βιολογικό υλικό σιποραξ μίνι. 

Υπόστρωμα έχω βάλει της τροπικα το aquarium soil.

Link to comment
Share on other sites

πριν 58 λεπτά, το μέλος panagiotis_dms έγραψε:

Καλώς ήρθες!

 

Φυσικά και δεν θα σε σταυρώσουμε! Ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή όμως. 

Οι εξάρσεις αμμωνίας σε στρωμένο ενυδρείο συνήθως έχουν να κάνουν συνήθως είτε με τη προσθήκη μεγάλης ποσότητας ψαριών μονομιάς, ανακάτεμα του βυθού και αρκετή τροφή. Τα υποστρώματα βγάζουν οργανικά που ναι μπορεί να οδηγήσουν σε αμμωνία αλλά από τη στιγμή που το έβαλες εξ'αρχής τότε παίρνω σαν δεδομένο ότι την αντιμετώπισε η βιολογία που είχες. Όλα τα παραπάνω αν πούμε ότι οι μετρήσεις από το μαγαζί είναι έγκυρες και το στρώσιμο έγινε σωστά. Πάντως προσπάθησε να πάρεις δικά σου υγρά τεστ και να παίρνεις μετρήσεις μόνος σου. 

Οπότε από δω και πέρα, μήπως έβαλες μονομιάς όλα τα γκάπυ και η βιολογία στο φίλτρο σου δεν μπορεί να ανταπεξέλθει?

Έβαλες σκούπα στον βυθό και σηκώθηκε σύννεφο?

Μήπως καταλάθος κάποια φορά τάισες πολύ και έπεσε τροφή κάτω ή γενικά ταίζεις πολύ? Εδώ να σου πω ότι για μένα έχεις αρκετά ψάρια για τα λίτρα σου οπότε και η τροφή θα πρέπει να είναι και αρκετή. 

Τέλος, σημείωσε ποιο σκεύασμα σου έδωσαν να ρίχνεις και πως ακριβώς αλλάζεις το νερό του ενυδρείου. 

 

 

Πάντως από τα λίτρα και την αντλία λογικά έχεις το rio 125. Το εσωτερικό του φίλτρο για μένα είναι ικανοποιητικό αν και εγώ στο rio 180 το έχω αντικαταστήσει με εξωτερικό για τον έξτρα χώρο και φυσικά για τη φίλτρανση. Αν θέλεις να το αντικαταστήσεις φυσικά και μπορείς απλά δεν ρίχνω το βάρος στο φίλτρο για το πρόβλημά σου. Για την γαρίδα αν είναι μικρή είτε έχει πεθάνει/φαγωθεί, αν έχεις κρυψώνες μπορεί απλά να μην τη βλέπεις και σαν τελευταία περίπτωση μπορεί να βρίσκεται μέσα στο φίλτρο σου από τις πλαινές σχισμές (μου έχει τύχει με ψάρι......) 

 

 

 

 

 

Από τις τρεις υποθέσεις σου τις δύο τις έκανα σίγουρα!!! Τα γκάπυ ήρθαν όλα μαζί κ τα έβαλα όλα μόνο μιας...

Όταν σκουπιζω με την σκούπα ναι ανακατεύω τον βυθό γιατί υπέθετα ότι θα καθαρίσει καλύτερα από τις ακαθαρσίες...

Μάλλον λάθος μ από ότι καταλαβαίνω. 

Ναι το Ρίο 125 έχω. Άλλαξα αντλία κ έβαλα την 600 γτ επειδή το στουμπωσα με βιολογικό υλικό το φίλτρο (όπου είχε κενό έβαζα τα σιποραξ) θεώρησα ότι μπορεί κ να δυσκολεύεται...

Link to comment
Share on other sites

πριν 31 λεπτά, το μέλος Jester έγραψε:

καλημέρα και από μενα. Κανε μια καλή και φτιάξε την φορμα παρουσίασης που σου έδωσε το link ο Μαρίνος θα βοηθησει να καταλάβουμε τι γινεται.

 

Από εκεί και πέρα, λίγο ασυμφωνα μεταξύ τους τα ψάρια. Και σε γενικές γραμμές λίγο λαθος και οι πλυθησμοί τους. Αν τα εβαλες όλα μαζι τα ψάρια σίγουρα δεν μπορεί να ανταποκριθεί ή βιολογία σου. 
 

Τι είναι τα εκτ που εχεις βάλει 3;

 

οι γαριδες ποιες είναι; Με αμμωνία και έχουν επιβιώσει τα θηρια;

 

τραβα και μερικές φωτό θα βοηθήσουν και αυτές Επισης.

 

Σαν μια προσωρινή λυση μπορείς να χρησιμοποιήσεις καποιο σκεύασμα τύπου purigen ή amguard που θα δεσμεύσουν την αμμωνία αλλά δεν θα είναι μόνιμη λυση. Εκει θα πρέπει να βρουμε το πρόβλημα (πχ υπερπληθυσμός, ανεπαρκείς βιολογία κ.α.)
 

 

Καλησπέρες, 

3 εκατοστά εννοούσα. 

Πριν βάλω τα ψαράκια έκατσα κ έψαξα, απλώς είδα ότι όλα έχουν κοινό  ph 7 θερμοκρασία πάνω κάτω ίδια έως 26... δλδ θέλω να πω ότι το έψαξα όσο μπορούσα κ δεν τα έβαλα έτσι ελαφρά την καρδία γτ μ άρεσαν... βέβαια τώρα που διαισθάνομαι ότι ταλαιπωρουντε με θλίβει η αλήθεια είναι...

Τα κομάντο γαρίδες είναι οι Τζέρι ρεντ χαχαχα 

Θα συμπληρώσω την φόρμα κ θα ανεβάσω φωτο το μεσημέρι να μ πείτε 

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος taverniaris έγραψε:

Καλησπέρα, ως νέος στο χόμπι θέλω τα φωτά σας!!

Έχω ένα ενυδρείο 125 λίτρα στο όποιο έχω βάλει σχεδόν 7κιλα υπόστρωμα, κ πολύ ψιλό χαλίκι από πάνω (όταν το αγόρασα δεν ήξερα ότι έκρενα το ξεπλύνουμε με αποτέλεσμα τις πρώτες μέρες να ήταν μέσα στη θολούρα το ενυδρείο) μέχρι να στρωθεί και να ξεθολώσει έβαλα αρκετούτσικα φυτά η αλήθεια είναι μός, ανουμπης, Alternathera reineckii pink, Ceratopteris thalictroides, Egeria densa, γενικά δε το λυπήθηκα. Βέβαια έχω βάλει κ σύστημα co2 κ κατά καιρούς έριχνα αραιά, λιγότερο από την δοσολογία που έλεγα οι οδηγίες υγρό λίπασμα…

Μετά από καιρό έπεσε στο 0 η αμμωνία κ τα νιτρώδη ενώ τα νιτρικά ήταν καλά, έτσι λοιπόν ξεκίνησα να βάζω ψαράκια σε συνεργασία με το πετσοπ της περιοχής.

Έτσι λοιπόν μέσα στο ενυδρείο έχω 2 κορυ αλμπίνους 3 έκτ 6 νέον τετρα 3 glowlight τερτα  16 γκαπυ κ 5γαριδουλες μικρές οπού βλέπω μόνο τις 4 μια αγνοείται…

 το ενυδρείο μετά από 10 μέρες από την τελευταία προσθήκη ψαριών έχει αμμωνία 1mg/l μέχρι και 3mg/l στις καθημερινές μετρήσεις που κάνω (ph σταθερά στα 7). Με το πετσοπ που μιλιάς μ δοσά ένα υγρό σκεύασμα να βάζω σε κάθε αλλαγή που κάνω…(από τότε που εμφανίστηκε κάνω κάθε 3 μέρες αλλαγή νερού 40λιτρα κ κάθε 3η αλλαγή αλλάζω σχεδόν 80λιτρα…) μετά από τις αλλαγές η αμμωνία πάει στο 0,5 αλλά μετά από 2 μέρες ξανά ανεβαίνει.
στα φίλτρα μέσα έχω βάλει σχεδόν 1 κιλό βιολογικό υλικό σπορά (έχω εσωτερικό
jewel) και έχω βάλει μεγαλύτερη υδραντλία (είχε 500σερα έβαλα την 600σερα). Κάθε 5 μέρες κοιτώ τον υαλοβάμβακα από τα φίλτρα που από λευκό γίνεται μαύρο.(το ξεπλένω με νερό από ενυδρείο το όποιο νερό μετά σαφώς πετιέται).

Έχετε να προτείνεται καμία λύση;;; λυπάμαι τα ψαράκια ρε γαμέτη.
σκάφτομαι να πάρω και δεύτερο εξωτερικό πλέον φίλτρο μπας και κάνω καμία προκοπή. (έχω πάρει ηλεκτρική σκούπα για να καθαρίζω τον πυθμένα του ενυδρείου)


Υ.Γ πριν με σταυρώσετε ότι έκανα το έκανα μετά απο αρκετό διάβασμα κα σε συνεργασία με το πετσοπαδικο της περιοχής μ που προμηθεύομαι τα πράγματα…

 

20211126_225433.jpg

Link to comment
Share on other sites

Οι γαριδες συνηθως θέλουν ώριμο βυθό (χοντρικά πάντα μετα το 6μηνο λειτουργίας τις βάζουμε).

 

τα νέον και τα glowlight και τα κόρυ θέλουν 6αδα το λιγοτερο (προσωπικά ποτέ κάτω από 10 ανα είδος).

 

τα γκαπι θέλουν ph γυρω στο 7,5.

 

φτιαξε την φορμα και βλεπουμε.

 

Σε φυτεμένα δεν θελουμε να ανακατεύουμε το υπόστρωμα γιατί βγαζει ουσίες στο νερό.

 

Τα γκαπι σε τι αναλογία αρσενικά/θυληκα τα εχεις;

Link to comment
Share on other sites

Γενική κατηγορία ενυδρείου
Κοινωνικό Φυτεμένο τοπίου

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):81x36x50
Συνολικά Λίτρα: 125 rio
Sump (λίτρα): 0

Οργανισμοί
Φυτά: μός, ανουμπης, Alternathera reineckii pink, Ceratopteris thalictroides, Egeria densa ίσως κ τπτ άλλο που να μο ξεφεύγει αυτή την στιγμή. 


Ψάρια: 2 κορυ αλμπίνους 3 εκατοστών 6 νέον τετρα 3 glowlight τερτα  16 γκαπυ (3αρσενικα  13 θηλυκά) κ 5γαριδουλες μικρές Neocaridina davidi -Red Cherry Shrimp


Άλλα είδη: σαλιγκάρια ως δια μαγιας φαντάζομαι από τα φυτά. 

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο: τπτ
Πέτρες: μια μικρή την είχα διακοσμητική στο σπίτι χρόνια νομίζω από θάλασσα 
Ξύλα: ένα κομμάτι αγοραστο με βεντούζα που έχει πάνω φυτά.
Άλλα διακοσμητικά : ναυάγιο κ σπηλιά για ενυδρείο 
Υπόστρωμα: tropica aquarium soil κ 3 ταμπλέτες tropica nutrition capsules
Βυθός: 

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): 2 led 14watt 
Διάρκεια φωτισμού: 8ωρες

Υποστήριξη οργανισμών
Φίλτρανση: εσωτερικό φίλτρο που είχε το ενυδρείο juwel Το φίλτρο Bioflow M περιλαμβάνει 5 σφουγγάρια υψηλής απόδοσης και έναν ήσυχο αλλά ισχυρό κυκλοφορητή Eccoflow 600


Θέρμανση/ Ψύξη: AquaHeat 100 W


Λίπανση:πολύ σπάνια  tropica specialized nutrition δλδ το πολύ 2 πιτσιλιές την εβδομάδα. 


Παροχή CO2: tropica co2 disposable cylinder


Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις: αεραντλία tetra aps 300
Διατροφή: sera gvg mix , sera vivacious (σπανια) amtra pro pearl σπάνια 


Παράμετροι
pH: 7
Γενική σκληρότητα (GH): 19
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):12
Αμμωνία (ΝΗ3): 1-3 mg/l
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3): 10 mg/l
Φωσφορικά (PΟ4): αγνωστο
Μέση Θερμοκρασία (°C): 26

Συντήρηση
Αλλαγές νερού: κάθε 3 μέρες αλλαγή νερού 40λιτρα κ κάθε 3η αλλαγή αλλάζω σχεδόν 80λιτρα
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: bacterlife ammonia & nitrite 10 προς 1
Άλλες ρουτίνες συντήρησης:

20211127_125907.jpg

20211127_125826.jpg

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, taverniaris said:

Γενική κατηγορία ενυδρείου
Κοινωνικό Φυτεμένο τοπίου

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):81x36x50
Συνολικά Λίτρα: 125 rio
Sump (λίτρα): 0

Οργανισμοί
Φυτά: μός, ανουμπης, Alternathera reineckii pink, Ceratopteris thalictroides, Egeria densa ίσως κ τπτ άλλο που να μο ξεφεύγει αυτή την στιγμή. 


Ψάρια: 2 κορυ αλμπίνους 3 εκατοστών 6 νέον τετρα 3 glowlight τερτα  16 γκαπυ (3αρσενικα  13 θηλυκά) κ 5γαριδουλες μικρές Neocaridina davidi -Red Cherry Shrimp


Άλλα είδη: σαλιγκάρια ως δια μαγιας φαντάζομαι από τα φυτά. 

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο: τπτ
Πέτρες: μια μικρή την είχα διακοσμητική στο σπίτι χρόνια νομίζω από θάλασσα 
Ξύλα: ένα κομμάτι αγοραστο με βεντούζα που έχει πάνω φυτά.
Άλλα διακοσμητικά : ναυάγιο κ σπηλιά για ενυδρείο 
Υπόστρωμα: tropica aquarium soil κ 3 ταμπλέτες tropica nutrition capsules γιατί εβαλες και ταμπλέτες ενώ εχεις βάλει soil?
Βυθός: 

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): 2 led 14watt 
Διάρκεια φωτισμού: 8ωρες

Υποστήριξη οργανισμών
Φίλτρανση: εσωτερικό φίλτρο που είχε το ενυδρείο juwel Το φίλτρο Bioflow M περιλαμβάνει 5 σφουγγάρια υψηλής απόδοσης και έναν ήσυχο αλλά ισχυρό κυκλοφορητή Eccoflow 600

βιολογικό υλικο δεν έχει το φιλτρο

20211127_125907.jpg

20211127_125826.jpg

2 hours ago, taverniaris said:


Θέρμανση/ Ψύξη: AquaHeat 100 W


Λίπανση:πολύ σπάνια  tropica specialized nutrition δλδ το πολύ 2 πιτσιλιές την εβδομάδα. 


Παροχή CO2: tropica co2 disposable cylinder


Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις: αεραντλία tetra aps 300 Δεν βλεπω τον λογο να την δουλεύεις την αεραντλία από την στιγμή που δινεις co2. Εκτός και αν την εχεις για τις ωρες που το φως είναι σβηστό.
Διατροφή: sera gvg mix , sera vivacious (σπανια) amtra pro pearl σπάνια 


Παράμετροι
pH: 7
Γενική σκληρότητα (GH): 19
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):12
Αμμωνία (ΝΗ3): 1-3 mg/l
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3): 10 mg/l
Φωσφορικά (PΟ4): αγνωστο
Μέση Θερμοκρασία (°C): 26

Συντήρηση
Αλλαγές νερού: κάθε 3 μέρες αλλαγή νερού 40λιτρα κ κάθε 3η αλλαγή αλλάζω σχεδόν 80λιτρα
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: bacterlife ammonia & nitrite 10 προς 1αυτο είναι βακτήρια. Αντιχλωριο δεν χρησιμοποιεις;
Άλλες ρουτίνες συντήρησης:


πολυ σκληρό το νερό σου για τα τετρά. Για όλα βασικά εκτός από τα γκαπι. Με τι μετράς ph gh kh?

Link to comment
Share on other sites

Οκ μου φαινόταν περίεργο το ph 7 σε σύγκριση με τις σκληρότητας σου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κάτι δεν πάει καλά με τις μετρήσεις . Είναι απίθανο να έχεις PH 7 με τέτοιες σκληρότητες . Και ή αμμωνία κάτι μου λέει ότι δεν έκανες τις σωστές αλλαγές νέρου όταν έβαλες το soil . @natateo θα το δεις όταν θα είσαι διαθέσιμη ;

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος marinos έγραψε:

Κάτι δεν πάει καλά με τις μετρήσεις . Είναι απίθανο να έχεις PH 7 με τέτοιες σκληρότητες . Και ή αμμωνία κάτι μου λέει ότι δεν έκανες τις σωστές αλλαγές νέρου όταν έβαλες το soil . @natateo θα το δεις όταν θα είσαι διαθέσιμη ;

Όταν το ''έστρωνα δεν άλλαξα καθόλου νερό... όταν η αμμωνία ήταν ''σχεδόν'' μηδεν κ τα νο2 το ίδιο τότε ξεκίνησα κ έβαλα ψάρια αφού άλλαξα το 50% του νερού. 

Θα δω αν έχω κάνει κάποια λάθος μέτρηση με την σκληρότητα.  Το pH είναι στάνταρ 7 γτ εκτός από το τεστ της σερα έχω βάλει κ το pH alert της seachem 

20211128_014358.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 28 λεπτά, το μέλος taverniaris έγραψε:

Το pH είναι στάνταρ 7 γτ εκτός από το τεστ της σερα έχω βάλει κ το pH alert της seachem

https://www.deyamyt.gr/poiotita-neroy

Και δεν ρωτήσαμε και το κυριότερο , Πόσο καιρό «τρέχει» το ενυδρείο ;

 

Έγινε επεξεργασία - marinos
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

https://www.deyamyt.gr/poiotita-neroy

Και δεν ρωτήσαμε και το κυριότερο , Πόσο καιρό «τρέχει» το ενυδρείο ;

 

Από αρχές Οκτωβρίου 

Link to comment
Share on other sites

Αν η μέτρηση της αμμωνίας είναι σωστή πρέπει να δώσεις τα ψαράκια πίσω γιατί θα τα δηλητηριάσεις . 

Τις μετρήσεις του δήμου τις είδες στο link που σου έδωσα ; Νίτρικα στην βρύση έχεις 11 και ph  7,9

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Αν η μέτρηση της αμμωνίας είναι σωστή πρέπει να δώσεις τα ψαράκια πίσω γιατί θα τα δηλητηριάσεις . 

Τις μετρήσεις του δήμου τις είδες στο link που σου έδωσα ; Νίτρικα στην βρύση έχεις 11 και ph  7,9

Οκ κομπλέ, σε ευχαριστώ για τις συμβουλές 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

το ph με τετοιες σκληροτητες δεν μπορει να ειναι 7, γιατι τα ψαρια θα τα εβλεπες αναποδα.

Στα 7.4 το ph - ναι.

Αμμωνια θα φυγει, οταν θα στρωσει το ενυδρειο. Παρε σκευασμα με βακτηρια- πχ prodibio digest, πουλανε και μια μια τις αμπουλες και μονο 1.50€

Πρεπει να ριχνεις απο μια αμπουλα καθε εβδομαδα μετα την αλλαγη νερου μεχρι να μετρας μηδεν τν αμμωνια.

Και μην ταιζεις πολυ τα ψαρια, αυτα πάντα πεινανε τα "καϊμενα" :D.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...