Jump to content

Νεο Ξεκινημα. Λιγη βοηθεια


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους!

 

Θέλω να στήσω απο την αρχη το ενυδρείο μου και χρειαζομαι λίγη βοηθεια. Με τοσα που εχω διαβασει λιγο εχω καποιες αποριες.

 

Ας ξεκινήσω με τον εξοπλησμο που ήδη εχω.

 

Διαστασεις ενυδρειου: 80(Μ)x35(Π)x45(Υ)

Καθαρα λιτρα (ετσι οπως το ειχα παλια) : 80lt

Φιλτρο: Εξωτερικο Astro 2208

Υλικά Φιλτρου: Βιολογικο Μαραρονι, Σφουγγαρι

Υποστρωμα: Λεπτο χαλικι. Ανεβασα φωτογραφια

Διακοσμος: Φυσικη Ριζα, Πετρες

Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): 1 Τ8 4000Κ και 1 Τ8 6500Κ 

 

Το ενυδρειο θελω να ειναι φυτεμενο και να μπουν η ριζα και καποιες πετρες.

Εχω διαλεξει, μετα απο διαβασμα, καποια φυτα και τι ψαρακια θα βαλω. 

Τα φυτα που εχω στο μυαλο μου ειναι τα εξης:

1. Limnophila Sessiliflora

2. Egeria Densa

3. Bacopa Caroliniana

4. Hydrophila Difformis

5. Limnophila Sessiliflora

6. Hydrocotyle verticillata

7. Καποια Anubias

8. Lobelia Cardinalis

9. Micranthenum umbrosum

10. Ισως Moss για να μπει παν στη ριζα

 

Ψαρακια σκεφτομαι ενα κοπαδακι Ember tetra (ίσως 10;) και Corydoras Aeneus (ίσως 4-5;)

 

Και εδω ξεκινανε οι αποριες.

 

-Το στρωσιμο του ενυδρειου θα γινει με τα ειδικα σκευασματα. Με βαση τα αρθρα που διαβασα θα πρεπει ναμπει το 1/4 των συνολικων ψαριων. Τα ψαρακια θα πρεπει να μπουν την ιδια μερα με το σκευασμα, λιγες ωρες μετα, την επομενη μερα; Γιατι λεει σε λιγοτερο απο 48 ωρες.

 

-Η ψαροσυνθεση ειναι καλη; Την αντεχουν το φιλτρο και τα λιτρα μου;

Στην περιοχη που μενω το νερο της βρυσης ειναι πολυ σκληρο. Για να κατεβει η τιμη και να ερθει στην επιθυμιτη εχω βρει σκευασματα που το κανουν.

Θα πρεπει να χρησιμοποιησω και τύρφη στις αλλαγες νερου ή στο φιλτρο;

 

-Επισης για CO2 το Easy-Life EASYCARBO με την ημερησια δοση οπως το οριζει η εταιρεια ειναι οκ?

 

-Τι υποστρωματα θα ηταν καλο να βαλω; Αυτο το χαλικακι απο κατω και χαλαζιακη μπες αμμος απο πανω, που σκεφτομαι, ειναι καλα η χρειαζομαι και κατι αλλο; Ισως ταμπλετες λιπανσης για τα φυτα;

 

-Τι άλλα αναλωσιμα χρειαζομαι για να στηθει το ενυδρειο;

 

Σε γενικες γραμμες θα ηθελα να εχω ενα ενυδρειο με φυτα, ριζες και πετρες και ψαρακια ενα κοπαδακι για την μεση και ενα για τον βυθο.

 

Καθε συμβουλη, αλλαγη και προταση ειναι παραπανω απο ευκπρόσδεκτη!

 

Σας ευχαριστω εκ των προταιρων

Νεφέλη?

 

 

 

267443400_615975619519858_900414937772233964_n.jpg

266023834_287989586675678_725338036584744390_n.jpg

265893079_4880211282000014_2232044688009279225_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 Ψαράκια θα μπουν αφού έχει στρώσει το φίλτρο. Για αρχή θα χρειαστείτε υγρά τεστ...αμμωνίας,νιτρικων και για νιτρώδη άλατα. Της sera είναι καλά.

Το στρώσιμο μπορεί να γίνει με διαφορά προϊόντα και λίγη τροφή.

 Επίσης μπορείτε να πάρετε βιολογικό φίλτρο από ένα ήδη στρωμένο φίλτρο και να μην κάνετε όλη την διαδικασία.

 Το Carbo είναι 'υποκαταστατο' του Co2  αν έχω καταλάβει καλά και δεν συμφέρει. Πιο καλά συμφέρει η αγορά συστήματος co2 (μπουκάλα). Επίσης κάτι άλλο που ξέχασα..για αρχή θα χρειαστείτε να αγοράσετε υγρό με βακτηρια.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 22 ώρες, το μέλος Nefelaki έγραψε:

Ψαρακια σκεφτομαι ενα κοπαδακι Ember tetra (ίσως 10;) και Corydoras Aeneus (ίσως 4-5;)

Μια χαρα, θα ελεγα και 15 και 20 ember γινεται να βαλεις (οχι απο την αρχη και ολα μαζι)

Το θεμα ειναι το σκληρο νερο. Με τυρφη και τα σκευασματα κτλ δεν γινεται να μαλακώσεις το νερο. Πρεπει να παρεις ενα φιλτρο α/ο. μονο αυτη ειναι η λυση.

https://www.waterwaves.gr/enydreiaka-proionta/filtra-and-systimata-antistrofis-osmosis/compact-systimata-antistrofis-osmosis-gia-enydreiaki-khrisi/systima-antistrofis-osmosis-enydreioy-aqua-hobby-eco-version.html

με μεμβρανη πανω απο 50, μια 100gpd φτανει.

πριν 22 ώρες, το μέλος Nefelaki έγραψε:

Τι υποστρωματα θα ηταν καλο να βαλω; Αυτο το χαλικακι απο κατω και χαλαζιακη μπες αμμος απο πανω, που σκεφτομαι, ειναι καλα η χρειαζομαι και κατι αλλο; Ισως ταμπλετες λιπανσης για τα φυτα;

Αν θα κάνεις πικνοφυτεμενο, μπορεις να βαλεις υποστρωμα (χωμα, πχ tropica growth substrate) και απο πανω χαλικι 4εκ.

Δεν γινεται να ανακατευουμε αμμο με χαλικι. κακη ιδεα.

Διαβασε προσεκτικα εδω- βυθος ενυδρειο ... υπαρχει αρθρο και για φιλτρο Α/Ο και πολλα άλλα.

 

πριν 22 ώρες, το μέλος Nefelaki έγραψε:

Η ψαροσυνθεση ειναι καλη; Την αντεχουν το φιλτρο και τα λιτρα μου;

το φιλτρο σου τωρα δεν αντεχει ουτε 1 ψαρακι, γιατι δεν εχει καθολου βιολογια. Αν θα βαλεις υποστρωμα, δεν γινεται να κάνεις στρωσιμο με ψαρια, γιατι το υποστρωμα (tropica) βγαζει πολλα θρεπτικα.

Γνωμη μου - στρωσε το ενυδρειο χωρις ψαρια, βαλε μονο τα φυτα. Και όταν θα στρωσει - βαλε ψαρια.

πριν 22 ώρες, το μέλος Nefelaki έγραψε:

Hydrocotyle verticillata Micranthenum umbrosum

χρειαζονται καλο φωτισμο και CO2 (aerio, οχι το easy carbo)

to easy carbo ειναι καλο σκευασμα. Ριχνουμε συμφωνα με τις οδηγιες.

Ριξε διαβασμα και μετα ξανα μιλαμε!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 23 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Μια χαρα, θα ελεγα και 15 και 20 ember γινεται να βαλεις (οχι απο την αρχη και ολα μαζι)

Το θεμα ειναι το σκληρο νερο. Με τυρφη και τα σκευασματα κτλ δεν γινεται να μαλακώσεις το νερο. Πρεπει να παρεις ενα φιλτρο α/ο. μονο αυτη ειναι η λυση.

https://www.waterwaves.gr/enydreiaka-proionta/filtra-and-systimata-antistrofis-osmosis/compact-systimata-antistrofis-osmosis-gia-enydreiaki-khrisi/systima-antistrofis-osmosis-enydreioy-aqua-hobby-eco-version.html

με μεμβρανη πανω απο 50, μια 100gpd φτανει.

Αν θα κάνεις πικνοφυτεμενο, μπορεις να βαλεις υποστρωμα (χωμα, πχ tropica growth substrate) και απο πανω χαλικι 4εκ.

Δεν γινεται να ανακατευουμε αμμο με χαλικι. κακη ιδεα.

Διαβασε προσεκτικα εδω- βυθος ενυδρειο ... υπαρχει αρθρο και για φιλτρο Α/Ο και πολλα άλλα.

 

το φιλτρο σου τωρα δεν αντεχει ουτε 1 ψαρακι, γιατι δεν εχει καθολου βιολογια. Αν θα βαλεις υποστρωμα, δεν γινεται να κάνεις στρωσιμο με ψαρια, γιατι το υποστρωμα (tropica) βγαζει πολλα θρεπτικα.

Γνωμη μου - στρωσε το ενυδρειο χωρις ψαρια, βαλε μονο τα φυτα. Και όταν θα στρωσει - βαλε ψαρια.

χρειαζονται καλο φωτισμο και CO2 (aerio, οχι το easy carbo)

to easy carbo ειναι καλο σκευασμα. Ριχνουμε συμφωνα με τις οδηγιες.

Ριξε διαβασμα και μετα ξανα μιλαμε!

Καλημερα!

 

Διαβασμα κι αν εχω ριξει αλλα εχω μπερδευτει.

 

Ψαρακια μονο τα ember να βαλω δηλαδη; Cory οχι;

Σκεφτηκα να βαλω το χωμα που λες. Το ψαχνω ηδη. Με βαση αυτα που διαβαζω και τις οδηγιες απο την εταιρεια το 5kg θα ειμαι οκ.Και απο πανω το χαλικακι που ηδη εχω.

 

Το αρθρο το εχω ηδη διαβασει, αλλα οπως καταλαβαινεις σε εναν αρχαρειο γεννα λιγες αποριες.

Οπως: Οταν λες να στρωσω το ενυδρειο ψωρις ψαρακια, να βαλω το σκευασμα με τα βακτηρια και να κανω μετρησεις κτλ μεχρι να ερθουν ολες οι τιμες στο επιθυμιτο ή να μην το βαλω και να το κανω με τροφη; Γιατι ετσι σκετο γινεται, μονο με τα φυτα;

 

Το φιλτρο για να μαλακωσει το νερο το εβαλα στα υποψιν, ευχαριστω.

 

Επισης, το εξωτερικο μου φιλτρο με το σφουγγαρι και το βιολογικο μακαρονι ειναι οκ ή προτεινεις και καποιο αλλο υλικο μεσα;

 

Σε ευχαριστω για τον χρόνο σου!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Nefelaki έγραψε:

 

 

Ψαρακια θα βαλεις αφου μετρησεις και οι τιμες σου ειναι σε φυσιολογικες τιμες.

 Αυτο μπορεις να το πετυχεις βαζωντας βακτηρια και λιγο τροφη. Τροφη βαζεις 

να δωσεις τροφη(αμμωνια) στα βακτηρια. Οποτε για να σου λυσω τις αποριες ,

βαζεις και  απο τα δυο. Λιγο τροφη δεν χρειαζεται παρα πολυ.

 Αν θες να αποφυγεις την παραπανω διαδικασια μπορεις στη θεση του βιολογικου

υλικου να βαλεις βιολογικο υλικο απο ηδη στρωμενο φιλτρο και να βαλεις επιτοπου 

ψαρακια μεσα. 

 Προσοχη αν βαλεις ενεργο υποστρωμα τις πρωτες 2-3 εβδομαδες ισως σου βγαζει

αμμωνια.

 Τελος, να ξερεις οτι το στρωσιμο με τα βακτηρια μπορει να σου παρει απο 2 ως και 4

εβδομαδες.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος Manos Voutirakis έγραψε:

 

Ψαρακια θα βαλεις αφου μετρησεις και οι τιμες σου ειναι σε φυσιολογικες τιμες.

 Αυτο μπορεις να το πετυχεις βαζωντας βακτηρια και λιγο τροφη. Τροφη βαζεις 

να δωσεις τροφη(αμμωνια) στα βακτηρια. Οποτε για να σου λυσω τις αποριες ,

βαζεις και  απο τα δυο. Λιγο τροφη δεν χρειαζεται παρα πολυ.

 Αν θες να αποφυγεις την παραπανω διαδικασια μπορεις στη θεση του βιολογικου

υλικου να βαλεις βιολογικο υλικο απο ηδη στρωμενο φιλτρο και να βαλεις επιτοπου 

ψαρακια μεσα. 

 Προσοχη αν βαλεις ενεργο υποστρωμα τις πρωτες 2-3 εβδομαδες ισως σου βγαζει

αμμωνια.

 Τελος, να ξερεις οτι το στρωσιμο με τα βακτηρια μπορει να σου παρει απο 2 ως και 4

εβδομαδες.

 

Καλημερα!

 

Ξερεις που με μπερδευει; Οτι με βαση το αρθρο ¨στηνοντας ενυδρειο απο το μηδεν" , ενας τροπος ειναι με τα σκευασματα (μπουκαλι με βακτηρια) που λεει να μπουν τα ψαρακια αμεσα, και ο αλλος τροπος με τροφη και τα ψαρια μπαινουν αφου ολοκληρωθεί ο κυκλος. Εσυ μου λες ενα κανω και τα δυο. Και βακτηρια και τροφη. Εκει λιγο μπερδευομαι.

Ηδη στρωμενο φιλτρο δεν υπαρχει, οποτε θα κανω αυτο που μου λετε και βλεπουμε πως πανε οι μετρησεις.

 

Δεν εχω προβλημα να περιμενω ακρη να γινει σωστα.?

 

Ευχαριστω πολυ! 

Θα επανελθω αργοτερα με αποριες αν προκειψουν.

Link to comment
Share on other sites

Ουσιαστικά ο πρώτος τρόπος με τα σκευάσματα σου λέει ότι εφ'όσον μπουν τα βακτήρια, χρειάζονται άμεσα μια πηγή τροφής στην προκειμένη περίπτωση αμμωνία γι αυτό και σημειώνει να βάλεις ψάρια.

Πάντως οι σημειώσεις των συντακτών είναι  κατατοπιστικότατες ότι δηλαδή ρισκάρεις να μην πετύχεις την σωστή ποσότητα βακτηρίων για τα ψάρια που θα βάλεις και επίσης ότι αν βάλεις τροφή σαν εναλλακτική πηγή αμμωνίας τότε μέχρι να γίνει η διάσπαση της τροφής ρισκάρεις πάλι να μην έχεις την τελική ποσότητα βακτηρίων που χρειάζονται για τα ψάρια που θα βάλεις. Οπότε με λίγα λόγια η μέθοδος χρειάζεται πολύ προσοχή. 

Εναλλακτικά η μέθοδος με την τροφή είναι πιο ασφαλή και αν θέλεις πιο καλή, εμπειρικά για εσένα, μιας και με τα υγρά τεστ θα δεις όλες τις φάσεις του κύκλου και τι συμβαίνει μέσα στο ενυδρείο σου κ ας πάρει κάποιες ημέρες παραπάνω.

 

Οπότε ανακεφαλαιώνουμε:

1) Καλό βιολογικό υλικό στο φίλτρο. (όχι σκέτο σφουγγάρι αλλά ιδανικά μακαρόνι και σφουγγάρι). Μακαρόνι εννοώ υλικό τύπου sera siporax πχ. 

2) Τροφή για αμμωνία. Θα έλεγα μισό κουταλάκι φυλλαράκια για τα λίτρα σου. 

3) Βακτήρια και έπειτα δοσολογία σύμφωνα με τον κατασκευαστή. (Δεν θα σου πρότεινα να πας σε σκευάσματα που επιτρέπουν τα ψάρια σε 24 ώρες)

4) Υγρά τεστ, όχι στικς.

5) Αφού ρίξεις την τροφή μετράς αμμωνία μετά από 2-3 ημέρες.

6) Όταν μετρήσεις αμμωνία,νιτρώδη 0 και μόνο νιτρικά το ενυδρείο σου θεωρείται στρωμένο. Ιδανική μέτρηση για τα νιτρικά είναι ~10mg/l αλλά όχι παραπάνω από 30.

Αλλαγή νερού 50% και μπαίνουν τα πρώτα ψάρια (όχι όλα μαζί).

7) Και φυσικά υπομονή....

 

Σημειώνω επίσης:

1) Κατά την διάρκεια του στρωσίματος δεν χρειάζεται αλλαγή νερού.

2) Φυτά μπορείς να βάλεις και από την αρχή.

3) Το χλώριο της βρύσης σκοτώνει τα βακτήρια οπότε από τη στιγμή που το γεμίσεις εξ'αρχής δεν προσθέτεις νερό κατευθείαν από τη βρύση αν δεν αποχλωριοποιηθεί πρώτα με αντιχλώριο και φυσικά δεν ξεπλένεις κανένα υλικό από το φίλτρο με νερό βρύσης.

 

Καλή αρχή!

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...