Jump to content

The Rocky Valley


The_greek_scaper

Recommended Posts

Εξαιρετικό!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφο. Μπράβο φίλε μου 

Link to comment
Share on other sites

Αχ αυτές οι ροταλες! Καθρέφτη δεν εβαλες όμως… κουκλί κουκλί! Θύμισε μου γιατί neocaridina και όχι caridina;

Link to comment
Share on other sites

πριν 47 λεπτά, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

Πανέμορφο. Μπράβο φίλε μου 

Να είσαι καλά φίλε μου! Σ'ευχαριστώ! 

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος Jester έγραψε:

Αχ αυτές οι ροταλες! Καθρέφτη δεν εβαλες όμως… κουκλί κουκλί! Θύμισε μου γιατί neocaridina και όχι caridina;

Καλησπέρα!! Σ'ευχαριστώ. Δεν υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος που διάλεξα τις συγκεκριμένες γαρίδες... Απλά τις είδα και μου άρεσαν... Δεν είχα καθόλου εμπειρία από ζωντανά τότε...καθρέφτη;;; τι εννοείς;;; 

Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, The_greek_scaper said:

Καλησπέρα!! Σ'ευχαριστώ. Δεν υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος που διάλεξα τις συγκεκριμένες γαρίδες... Απλά τις είδα και μου άρεσαν... Δεν είχα καθόλου εμπειρία από ζωντανά τότε...καθρέφτη;;; τι εννοείς;;; 

Τα λέγαμε στο ζουμ (ο Αλέξανδρος είμαι) που μας έδειχνες τον τρελο με τον καθρέφτη που είχε βάλει για οφθαλμαπάτη και κάτι είπες πως σκεφτόσουν να το δοκιμάσεις. Τα φυτα παντως βγηκαν παρά πολύ ωραία.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Jester έγραψε:

Τα λέγαμε στο ζουμ (ο Αλέξανδρος είμαι) που μας έδειχνες τον τρελο με τον καθρέφτη που είχε βάλει για οφθαλμαπάτη και κάτι είπες πως σκεφτόσουν να το δοκιμάσεις. Τα φυτα παντως βγηκαν παρά πολύ ωραία.

Αααα...ε που να το ξέρω...? Ναι σίγουρα κάποια στιγμή θα το δοκιμάσω... Γενικά πήγε πολύ καλά αυτό το ενυδρείο... Αλλά είχε και πολλές αστοχίες... Ελπίζω ότι θα μου γίνουν μάθημα ώστε να τις αποφύγω στα επόμενα... 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος george1280 έγραψε:

Πάρα πολύ όμορφο... Έτοιμο για διαγωνισμό είναι... ?

Σ'ευχαριστώ πολύ! Δε σας ξέρω και με τα ονόματα εδώ πέρα... ?? Και πέφτει τρολάρισμα.. ??

Link to comment
Share on other sites

Στα είχα πει και online ! Μαγεμένος με το αποτέλεσμα , καταπληκτικό ενυδρείο . Χίλια μπράβο. Και αποτι θυμάμε είναι τα πρώτα σου βήματα! 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος dartman έγραψε:

Στα είχα πει και online ! Μαγεμένος με το αποτέλεσμα , καταπληκτικό ενυδρείο . Χίλια μπράβο. Και αποτι θυμάμε είναι τα πρώτα σου βήματα! 

Καλημέρα! Χαίρομαι πάρα πολύ που σου άρεσε! Σ'ευχαριστώ πολύ! Ναι.. Καλά θυμάσαι... Είναι το πρώτο... Ξεκίνησα πριν ένα χρόνο. ?

Link to comment
Share on other sites

απ τα καλύτερα φυτεμένα που έχω δει τουλάχιστον για τα δικά μου γούστα...πολλά μπράβο...

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος dano23 έγραψε:

απ τα καλύτερα φυτεμένα που έχω δει τουλάχιστον για τα δικά μου γούστα...πολλά μπράβο...

Σ'ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια...πιστεύω ότι υπήρχε σίγουρα περιθώρια βελτίωσης...λόγω χρόνου και απειρίας δεν μπόρεσα να το κάνω...πάντως το συγκεκριμένο ενυδρείο θα έχει μια ξεχωριστή θέση... Γτ ήταν το πρώτο και με έμαθε τόσα πολλά... ?

Link to comment
Share on other sites

Εκπληκτικό αποτέλεσμα, μπράβο σου. Παρόλο που δεν είχα ποτέ φυτεμένο βλέποντας τέτοια ενυδρεία αρχίζουν και μπαίνουν μικρόβια.

Αν θέλεις δώσε μας κάποιες πληροφορίες για την χρονική εξέλιξη του ενυδρείου.

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος The_greek_scaper έγραψε:

Σ'ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια...πιστεύω ότι υπήρχε σίγουρα περιθώρια βελτίωσης...λόγω χρόνου και απειρίας δεν μπόρεσα να το κάνω...πάντως το συγκεκριμένο ενυδρείο θα έχει μια ξεχωριστή θέση... Γτ ήταν το πρώτο και με έμαθε τόσα πολλά... ?

συμφωνώ σε όλα γιατί είμαι ακριβώς στην ίδια φάση με σένα....ελπίζω και εγώ σιγά σιγά να ξεκινήσω κάτι καινούριο μιας και η γυάλα έχει μείνει άδεια αρκετές μέρες...

Link to comment
Share on other sites

πριν 31 λεπτά, το μέλος dano23 έγραψε:

συμφωνώ σε όλα γιατί είμαι ακριβώς στην ίδια φάση με σένα....ελπίζω και εγώ σιγά σιγά να ξεκινήσω κάτι καινούριο μιας και η γυάλα έχει μείνει άδεια αρκετές μέρες...

Ανυπομονώ να δω το επόμενο project σου... Το προηγούμενο ήταν φανταστικό! Σε αυτό που ετοιμάζω τώρα ξεκινάω σε λίγες μέρες dry start με cuba κι εγώ... Οπότε μάλλον θα χρειαστώ καθοδήγηση... ?

Link to comment
Share on other sites

πριν 45 λεπτά, το μέλος anathema έγραψε:

Εκπληκτικό αποτέλεσμα, μπράβο σου. Παρόλο που δεν είχα ποτέ φυτεμένο βλέποντας τέτοια ενυδρεία αρχίζουν και μπαίνουν μικρόβια.

Αν θέλεις δώσε μας κάποιες πληροφορίες για την χρονική εξέλιξη του ενυδρείου.

Καλημέρα φίλε μου και σ'ευχαριστώ πολύ! Εννοείται να το δοκιμάσεις... Δυστυχώς μέχρι και το δεύτερο μήνα του ενυδρείου έχω πολύ λιγο οπτικό υλικό...αλλα θα προσπαθήσω να φτιάξω ένα χρονοδιάγραμμα με ότι έχω...και θα σου απαντήσω τμηματικά... Επίσης αν έχεις συγκεκριμένες ερωτήσεις/απορίες θα με βοηθούσε πολύ σε αυτό. ?

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, The_greek_scaper said:

Αααα...ε που να το ξέρω...? Ναι σίγουρα κάποια στιγμή θα το δοκιμάσω... Γενικά πήγε πολύ καλά αυτό το ενυδρείο... Αλλά είχε και πολλές αστοχίες... Ελπίζω ότι θα μου γίνουν μάθημα ώστε να τις αποφύγω στα επόμενα... 

όσο γερνάς ξεχνάς εεε μαθαίνεις εννοω. 
 

οι πέτρες είναι πραγματικά καταπληκτικές. 
 

ε στο επομενο θα είναι πιο Μπομπα μην μασάς. Άντε συντομα και πρωτια στην ADA.

 

οι pelia τι γίνανε; Δεν φτάσανε καλά ή αποφάσισες να μην τις βάλεις;

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Jester έγραψε:

όσο γερνάς ξεχνάς εεε μαθαίνεις εννοω. 
 

οι πέτρες είναι πραγματικά καταπληκτικές. 
 

ε στο επομενο θα είναι πιο Μπομπα μην μασάς. Άντε συντομα και πρωτια στην ADA.

 

οι pelia τι γίνανε; Δεν φτάσανε καλά ή αποφάσισες να μην τις βάλεις;

Λογικά από βδομάδα θα έρθει το πακέτο με τις moss και μόλις παραλάβω θα παραγγείλω τη riccardia...αυτη η photo είναι το προηγούμενο στήσιμό μου...Είναι η συμμετοχή μου στον IAPLC 2021... Έχει ξεστηθεί και δουλεύω πια το επόμενο project που θα λάβω μέρος στον IAPLC 2022... 

preview (12).jpeg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος anathema έγραψε:

Εκπληκτικό αποτέλεσμα, μπράβο σου. Παρόλο που δεν είχα ποτέ φυτεμένο βλέποντας τέτοια ενυδρεία αρχίζουν και μπαίνουν μικρόβια.

Αν θέλεις δώσε μας κάποιες πληροφορίες για την χρονική εξέλιξη του ενυδρείου.

1. Πρώτη επαφή με το χόμπι - έμπνευση.

 

Πριν περίπου ένα χρόνο από τύχη έπεσα πάνω σε ένα βίντεο του ευρωπαϊκού καναλιού Green Aqua, το YouTube μου το είχε στα προτεινόμενα βίντεο αν και δεν είχα παρακολουθήσει κάτι παρόμοιο πριν... Το θυμάμαι ακόμα αυτό το βίντεο...

Μετά από αυτό.... Σαν να γύρισε ένας διακόπτης... Τις επόμενες 2 εβδομάδες πρέπει να είδα όλα τα βίντεο του συγκεκριμένου καναλιού...και μερικά από αυτά δύο φορές...Τότε ήταν που αποφάσισα ότι "ναι.. Θέλω να κάνω το δικό μου ενυδρείο"...εκεί ήταν που πήρα την πιο σωστή απόφαση που έχω κάνει όσο καιρό ασχολούμαι με αυτό το χόμπι... Μπήκα στη σελίδα του καναλιού και άρχισα να βλέπω όλα τα βίντεο στην κατηγορία tutorial (είναι μια σειρά από βίντεο χωρισμένα ανά κατηγορία που αναλύουν όλα τα κομμάτια στο στήσιμο ενός φυτεμένου ενυδρείου). Την πρώτη φορά που τα είδα δεν κατάλαβα σχεδόν τίποτα... Οπότε τα είδα ξανά... Και ξανά... Και ξανά... Και κάθε φορά καταλάβαινα (ψάχνοντας ταυτόχρονα στο διαδίκτυο) ένα στοιχείο παραπάνω... Έτσι έφτασα στο σημείο όλη αυτή τη γνώση να την κάνω κτήμα μου. Το επόμενο στάδιο ήταν να οργανώσω τις αγορές μου βασιζόμενος στο τι θα χρειαστώ στο στήσιμο και στη συντήρηση. Έγιναν 3 μεγάλες παραγγελίες στις 27/11/20 (black friday).

Το διάστημα πριν έρθουν οι παραγγελίες σκεφτόμουν τι ήθελα να φτιάξω..πως θα ήταν το aquascape μου... Επηρεασμένος εκείνο το διάστημα από δύο στυλ (iwagumi και Brazilian) και από ένα ενυδρείο που είχε φτιάξει ένας διαδημος Ευρωπαίος aquascaper 

Σχεδίασα το ενυδρείο μου και επέλεξα να χρησιμοποιήσω πέτρες seiryu,τις οποίες και παράγγειλα.. 

Σχεδόν ένα μήνα μετά είχα όλα τα πράγματα που χρειαζόμουν... Και είχα στήσει τον εξοπλισμό...ήμουν έτοιμος να ξεκινήσω...

IMG_20211217_174908.jpg

IMG_20201216_132340.jpg

IMG_20201215_171304.jpg

IMG_20201209_122315.jpg

IMG_20201216_221650.jpg

IMG_20211031_155030.jpg

  • Like 4
  • love 2
Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραια ολα! Μονο αυτο το χριστουγεννιατικο δέντρο χαλαει την εικονα...δεν το λεω με κακια :)

1917806997_.jpg.60e6e6adc25ce65035a1c51ea486bf6d.jpg

 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 38 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

πολυ ωραια ολα! Μονο αυτο το χριστουγεννιατικο δέντρο χαλαει την εικονα...δεν το λεω με κακια :)

1917806997_.jpg.60e6e6adc25ce65035a1c51ea486bf6d.jpg

 

Καλημέρα! Σ'ευχαριστώ πολύ! Εννοείται ότι είναι ευπρόσδεκτη κάθε κριτική... Αλλιώς δε θα γινόταν κάνεις καλύτερος σε τπτ... ? Συμφωνώ μαζί σου... Δεν ξέρω γιατί από την αρχή το έβαλα εκεί και γτ δεν το αφαίρεσα στην πορεία... Αν τώρα έφτιαχνα αυτό το scape ξανά σίγουρα δεν θα υπήρχε... Θα έπαιζα με την απίστευτη σκιά του βράχου από πίσω και θα πρόσθετα λεπτομέρειες με μικρές bucephalandras και anubias pangolino...."χριστουγενιάτικο δέντρο" χαχαχαχαχα...???? Το τι έχω ακούσει και από άλλους γι αυτό..."λεμονοκυπάρισο", νερατζολεμονιά" ???? (καταλαβαίνεις ότι δεν είσαι η μόνη που το έχει σχολιάσει)...τα λάθη είναι για να μαθαίνουμε... Σ'ευχαριστώ και πάλι για την κριτική σου! ???

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

πολυ ωραια ολα! Μονο αυτο το χριστουγεννιατικο δέντρο χαλαει την εικονα...δεν το λεω με κακια :)

1917806997_.jpg.60e6e6adc25ce65035a1c51ea486bf6d.jpg

 

@natateo αν βάλει λαμπάκια θα δήξει ποιο καλό :lolu:

 

Μια χαρά είναι το ενυδρείο σου αφού τα ψάρια κινούνται όμορφα και έχουν χώρο όλα τα άλλα είναι γούστα

 

ΥΓ το μονοπάτι στην μέση τη όνομα έχει ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...