Jump to content

Ενυδρείο γλυκου νερου!


Recommended Posts

Καλησπερα στην ομάδα 

Εδώ και έναν χρόνο έχω κάνει την εισαγωγή στο χόμπι μας και ακόμα θεωρώ πως είμαι αρχάριος. 

Το κυρίως θέμα μου είναι ο χρόνος φωτισμού του ενυδρείου! 

Έχω ένα 60 ενυδρείο με 5 Molly ( 1 αρσενικό 4 θηλυκά) και 2 ansistrus καθώς και 3 γαρίδες. 

Και από φυτά 2 κρυπροκορινες 2 Εχυνοδορους και μια Βαλσινερια. 

Ποια ειναι η γνώμη σας για φωτισμό , για λίπανση και για αλλαγές νερου ; 

 

Ευχαριστώ πολυ ! 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, 

Θέλεις να μας πεις περισσότερες λεπτομέρειες πχ. Τι φωτισμό έχεις και τι λίπανση, αν είσαι καλά με αλγες κλπ. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα η αλήθεια είναι ότι δεν είμαι καλά με αλγες έχω πάνω σε πετρες μου καφέ κόκκινη  άλγη και έχω και bba στα φυλλα του Εχυνοδορου. 

Έχω λίπανση potassium και Flourish βάζω μισό καπάκι σε κάθε αλλαγή 

Και exel βάζω κάθε μέρα 1mg . 

Ο φωτισμός. Μου ειναι led τους ενυδρείου 10 watt είναι μεγάλη λάμπα από την μια πλευρα του ενυδρείου ως την άλλη στο καπάκι ,το ενυδρείο είναι της haquoss και υπόστρωμα έχω χαλίκι από μαγαζί ενυδρείου 5 εκατοστά τουλάχιστον βάθος . 

Οι αλλαγες μου είναι κάθε εβδομάδα η 10 μερες 40% . 

Link to comment
Share on other sites

Πάω σε ένα pet shop λέει 6 ώρες φωτισμού 

Σε άλλο 8 

Σε άλλο 12 . 

Σε ένα βάλε λίπανση σε άλλο κοψε την λίπανση 

Σε άλλο μόνο potassium σε άλλο μην βάζεις exel ?

Δεν ξέρω τι να κάνω και τι χρειάζομαι! 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Όσον αφορά τον φωτισμό αν το πάμε υπολογιστικά έχεις περίπου 0,16 watt στο λίτρο. Ας πούμε ότι είναι οκ, αν και για μένα είναι λίγο χαμηλά, αλλά με τα watt δεν μπορείς να είσαι πολύ ακριβής. Εφ'όσον η λάμπα είναι led τα lumen θα μας βοηθήσουν παραπάνω καθώς και τα kelvin. Για τη φωτοπερίοδο ο "κανόνας" είναι 7-8 ώρες. Μιας και δεν έχεις πολύ απαιτητικά φυτά πιστεύω 7 ώρες είναι ιδανικά. 

Όπως και να έχει βάλε μια φωτογραφία του ενυδρείου να δούμε και τις άλγες. Σημείωσε επίσης τις μετρήσεις σου, φίλτρο (και τι περιέχει) και θερμοκρασία. 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οι μετρήσεις μου είναι καλές μου έκαναν προσφατα σε pet shop γιατί μου τελείωσαν τα υγρά πριν λίγες μερες. 

Έχει εσωτερικό φίλτρο με δυο μεγάλους κάδους  έχω bioperl σφουγγάρι στο ένα 

Και σφουγγάρι με ενυδρειακο βαμβάκι στο άλλο . Θερμοκρασία σταθερή στους 26 . 

Link to comment
Share on other sites

Αυτές είναι οι αλγες και αυτά είναι τα φυτά που είναι κάποια ταλαιπωρημένα... 

Link to comment
Share on other sites

NO3: 10

NO2: 0

Τελευταία μέτρηση μου την προηγουμενη εβδομάδα .?

Link to comment
Share on other sites

Για αρχη ωστε να φυγουν οι αλγες βαλε τα φωτα σου να αναβουν γυρω στις 6-7 ωρες.

Αλλαζε νερο καθε 7 μερες. Οταν κανεις αλλαγη νερου βαζε 7ml excel , μετα βαζεις 

1.5 ml καθε μερα. Επισης φλουρις βαζε 1,2 ml σε καθε αλλαγη.

 Καθαρισε το φιλτρο σου,κανε ενα καθαρισμο βυθου και δες πως θα παει.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Manos Voutirakis έγραψε:

Για αρχη ωστε να φυγουν οι αλγες βαλε τα φωτα σου να αναβουν γυρω στις 6-7 ωρες.

Αλλαζε νερο καθε 7 μερες. Οταν κανεις αλλαγη νερου βαζε 7ml excel , μετα βαζεις 

1.5 ml καθε μερα. Επισης φλουρις βαζε 1,2 ml σε καθε αλλαγη.

 Καθαρισε το φιλτρο σου,κανε ενα καθαρισμο βυθου και δες πως θα παει.

Σε ευχαριστώ παρα πολυ  !! 

Σε κάθε αλλαγή βάζω Seachem Flourish;

Και επίσης βάζω Seachem Flourish Potassium; δεν κατάλαβα ποιο εννοείς 1.2 σε κάθε αλλαγή! Και παλι σε ευχαριστώ! 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 40 λεπτά, το μέλος Zamias έγραψε:

 

Σε κάθε αλλαγή βάζω Seachem Flourish; 1.2 απο αυτο.

Potassium επισης 1.2. 

 Αυτες ειναι οι δοσολογιες για τα λιτρα σου.

 Αλλα να ξερεις οτι οι δοσολογιες που γραφουν οι κατασκευαστες ειναι για full

φυτεμενα ενυδρεια , οποτε θεωρω οτι και 1 ml να βαζεις και απο τα δυο θα εισαι οκ !

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Manos Voutirakis έγραψε:

 

Σε ευχαριστώ πολυ και πάλι! 

Οι αλλαγές μου να είναι 30% , 40% η 50% κάθε εβδομάδα ; ?

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 ώρες, το μέλος Zamias έγραψε:

Αυτές είναι οι αλγες και αυτά είναι τα φυτά που είναι κάποια ταλαιπωρημένα... 

Το ότι μένει σε μικρή έκταση η bba είναι καλό, εννοώντας ότι δεν έχεις πυκνές χοντρές τούφες. Το εξέλ και το οξυζενέ μπορούν να βοηθήσουν στην bba αν ψεκάσεις τοπικά με σύριγγα.

Στην θέση σου όμως θα έβγαζα την μεγάλη πέτρα και ότι άλλο φαίνεται να έχει πιάσει πολύ και θα το έκανα μπάνιο σε διάλυμα χλωρίνης με νερό (νομίζω η δοσολογία είναι 1/10, δηλαδή 1ml χλωρίνη για 10ml νερό). Μπορείς να το κάνεις και σε φυτά αλλά χρειάζεται για μερικά δευτερόλεπτα μόνο ενώ σε διακοσμητικά δεν περιορίζεσαι τόσο αλλά ας πούμε για 1-2 λεπτά. Πολύ καλό ξέπλυμα μετά σε νερό βρύσης... Υπάρχουν βίντεο στο youtube για το πως γίνεται ακριβώς. 

Από κει και πέρα όπως ειπώθηκε και παραπάνω, εβδομαδιαίες αλλαγές το 50% και γενικό λίπασμα μία φορά την εβδομάδα. Προσοχή στην ποσότητα που ταίζεις. 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος panagiotis_dms έγραψε:

Το ότι μένει σε μικρή έκταση η bba είναι καλό, εννοώντας ότι δεν έχεις πυκνές χοντρές τούφες. Το εξέλ και το οξυζενέ μπορούν να βοηθήσουν στην bba αν ψεκάσεις τοπικά με σύριγγα.

Στην θέση σου όμως θα έβγαζα την μεγάλη πέτρα και ότι άλλο φαίνεται να έχει πιάσει πολύ και θα το έκανα μπάνιο σε διάλυμα χλωρίνης με νερό (νομίζω η δοσολογία είναι 1/10, δηλαδή 1ml χλωρίνη για 10ml νερό). Μπορείς να το κάνεις και σε φυτά αλλά χρειάζεται για μερικά δευτερόλεπτα μόνο ενώ σε διακοσμητικά δεν περιορίζεσαι τόσο αλλά ας πούμε για 1-2 λεπτά. Πολύ καλό ξέπλυμα μετά σε νερό βρύσης... Υπάρχουν βίντεο στο youtube για το πως γίνεται ακριβώς. 

Από κει και πέρα όπως ειπώθηκε και παραπάνω, εβδομαδιαίες αλλαγές το 50% και γενικό λίπασμα μία φορά την εβδομάδα. Προσοχή στην ποσότητα που ταίζεις. 

 Σε ευχαριστώ πολυ έχουμε κανενα βίντεο η link για τον καθαρισμό των διακοσμητικών με χλωρινη; 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος panagiotis_dms έγραψε:

 

Ευχαριστώ πολυ ! 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Manos Voutirakis έγραψε:

Οπως ειπε και Παναγιωτης. 50% του νερου αλλαγη και προσοχη μην ταιζεις πολυ.

Ευχαριστώ πολυ ! 

Link to comment
Share on other sites

Μετά από ένα πλύσιμο με καυτό νερό από βραστήρα έχω δει μια διαφορά τώρα περιμενω από 2 Οτοκικλους και 2 αγκιστους να κάνουν την δουλειά τους μαζί με τις αλλαγές και το exel! 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μετά από σχεδόν δέκα μέρες 6 ώρες φωτισμού σταθερά 16:00- 22:00 οι διαφορές νομίζω ότι είναι αισθητες. Ανεβάζω φώτο για την βοήθεια άλλων συνχομπιστων αλλά κυρίως για να ακουσω γνώμες και να ευχαριστήσω όλους που έδωσαν τα φώτα τους. 

Τα φυτά πίσω είναι ταλαιπωρημένα . 

Βάζω 1 ml exel κάθε μέρα 

Και σε κάθε αλλαγή που γίνεται κάθε εβδομάδα 1.5 ml potassium και το flourish άλλο τόσο. 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ 

ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΨΑΡΑΚΙΑ ΣΑΣ!! 

IMG_20220102_205053.jpg

IMG_20220102_205118.jpg

IMG_20220102_205104.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...