Jump to content

Φίλτρο άνθρακα Sos


Recommended Posts

Καλησπέρα και χρόνια πολλά. Θα μπορούσατε να με βοηθήσετε σχετικά με τα φίλτρα άνθρακα? Δεν το κατάλαβα όταν το παρήγγειλα και δεν εχω ιδέα πως δουλεύει. Δε γινεται να δουλέψει με βιολογικό υλικό? 

Link to comment
Share on other sites

Ποιο φίλτρο ; Μπορείς να βάλεις μια φώτο ;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Δεν το έχω δουλέψει το συγκεκριμένο φίλτρο, αλλά απ'όσο είδα έχει 2 "κασέτες" με άνθρακα και τα 2 σφουγγάρια. 

Ο άνθρακας σε στημένο ενυδρείο είναι πρακτικά άχρηστος. Οπότε βγαίνει.  

Μπορείς επίσης να κόψεις τα σφουγγάρια στη μέση, και στο χώρο που θα δημιουργηθεί να βάλεις βιολογικό υλικό (Κατά προτίμηση σε διχτακι, για ευκολία στο καθάρισμα).

Για επιπλέον φιλτράρισμα μπορείς να βάλεις και λιγο ενυδρειακο βαμβάκι πριν την έξοδο του νερού.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
On 29/12/2021 at 12:59 ΜΜ, το μέλος Antonis K έγραψε:

Καλησπέρα.

Δεν το έχω δουλέψει το συγκεκριμένο φίλτρο, αλλά απ'όσο είδα έχει 2 "κασέτες" με άνθρακα και τα 2 σφουγγάρια. 

Ο άνθρακας σε στημένο ενυδρείο είναι πρακτικά άχρηστος. Οπότε βγαίνει.  

Μπορείς επίσης να κόψεις τα σφουγγάρια στη μέση, και στο χώρο που θα δημιουργηθεί να βάλεις βιολογικό υλικό (Κατά προτίμηση σε διχτακι, για ευκολία στο καθάρισμα).

Για επιπλέον φιλτράρισμα μπορείς να βάλεις και λιγο ενυδρειακο βαμβάκι πριν την έξοδο του νερού.

Το έκανα όπως είπες, έβγαλα τα φίλτρα άνθρακα κι έβαλα βιολογικό υλικό και στις δύο θέσεις. Σε ευχαριστώ!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...