Jump to content

Μεταβολή του Ph από τη δειγματοληψεία μέχρι τη μέτρηση.


Recommended Posts

Καλημέρα και Χρόνια πολλά!

 

Το τελευταίο διάστημα προσπαθώντας να έχω μία όσο το δυνατόν πιο ακριβή μέτρηση του ph κατάφερα να έχω πρόσβαση σε έναν επαγγελματικό μετρητή.

Η απορία μου αρχικά είναι εάν παίζει ρόλο η χρονική διάρκεια από τη λήψη του δείγματος μέχρι τη στιγμή της μέτρησης. Για παράδειγμα παράγοντες όπως το Co2, που σταματάει η παροχή μετά τη λήψη του δείγματος κατά πόσο μπορεί να επηρεάσει εάν περάσουν 2 ή και 8 ώρες. Αναμένεται κάποια μεταβολή του ph ή έχει κλειδώσει και είναι σταθερό;

Επίσης έχει σημασία εάν θα πάρουμε δείγμα κάποια ώρα που τα φώτα είναι αναμμένα ή σβηστά; Προσωπικά έχω επιλέξει να αφήνω σε λειτουργία το Co2 όλο το 24ωρο με το σκεπτικό να μειώνονται οι διακυμάνσεις στο ph. ☺️??

 

Link to comment
Share on other sites

Από τη μέχρι τώρα εμπειρία μου, αυτά που έχω παρατηρήσει είναι τα εξής:

 

Σε ενυδρείο που λαμβάνει παροχή CO2, αν κάνεις ph τεστ (με υγρό τεστ) και ανακινησεις το φιαλίδιο πολύ έντονα, η αφήσεις το διάλυμα αρκετή ώρα, η ένδειξη ανεβαίνει. Και αυτό γιατί φεύγει το CO2 με συνέπεια να ανεβαίνει το ph.

Όπως καταλαβαίνεις, αν πάρεις ένα δείγμα νερού τώρα και το μετρήσεις σε κάποιες ώρες, σίγουρα η τιμή του ph θα έχει μεταβληθεί.

 

Τέλος, επειδή και εγώ δουλεύω το CO2 24/7, οι διαφορες που έχω παρατηρήσει στο ph, στην αρχή και στο τέλος της φωτοπεριοδου, είναι της τάξης του 0,2. Αντίθετα αν το CO2 δουλεύει μόνο παράλληλα με τα φώτα, η διαφορά αυτή είναι πιο μεγάλη.

 

Ελπίζω να βοήθησα.

  • Agree 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος Antonis K έγραψε:

Από τη μέχρι τώρα εμπειρία μου, αυτά που έχω παρατηρήσει είναι τα εξής:

 

Σε ενυδρείο που λαμβάνει παροχή CO2, αν κάνεις ph τεστ (με υγρό τεστ) και ανακινησεις το φιαλίδιο πολύ έντονα, η αφήσεις το διάλυμα αρκετή ώρα, η ένδειξη ανεβαίνει. Και αυτό γιατί φεύγει το CO2 με συνέπεια να ανεβαίνει το ph.

Όπως καταλαβαίνεις, αν πάρεις ένα δείγμα νερού τώρα και το μετρήσεις σε κάποιες ώρες, σίγουρα η τιμή του ph θα έχει μεταβληθεί.

 

Τέλος, επειδή και εγώ δουλεύω το CO2 24/7, οι διαφορες που έχω παρατηρήσει στο ph, στην αρχή και στο τέλος της φωτοπεριοδου, είναι της τάξης του 0,2. Αντίθετα αν το CO2 δουλεύει μόνο παράλληλα με τα φώτα, η διαφορά αυτή είναι πιο μεγάλη.

 

Ελπίζω να βοήθησα.

 

Βοήθησες και μάλιστα πολύ!

 

Κάτι τέτοιο περίμενα να ακούσω γιατί δύο μετρήσεις που είχα κάνει ως τώρα, η μία περίπου στο μισάωρο και η άλλη στο τρίωρο από τη δειγματοληψία, είχαν μεταξύ τους κοντά 0,8μονάδες διαφορά. Οι μετρήσεις έγιναν βέβαια με διαφορά λίγων ημερών αλλά χωρίς να αλλάξει κάτι το ιδιαίτερο μέσα σε αυτό το διάστημα.

 

Πρόκειται να συνεχίσω τις μετρήσεις και τις παρατηρήσεις ?

 

Ευχαριστώ 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το ph στο φουλ φυτεμενο με ή χωρις CO2 αλλαζει μεσα σε ενα 24ωρο. Aν δεν θελεις να υπαρχουν διακυμάνσεις, βαζεις Ph controller.

Nομιζω αν πάρεις δειγμα νερου και θα το κλεισεις αεροστεγώς, να μην υπαρχει καθολου αερα μεσα, μπορεις να παρεις και μια τιμη Ph μετα απο καποιες ωρες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...