Jump to content

100 λίτρα φυτεμένο


george1280

Recommended Posts

Γενική κατηγορία ενυδρείου
(Κοινωνικό φυτεμένο) 

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 60·40·40
Συνολικά Λίτρα: 96
Sump (λίτρα):

Οργανισμοί
Φυτά : blyxa, rotala hra, pogostemon erectus, Micranthemum monte carlo, alternanthera mini reineckii
Ψάρια: 7 pygmy corydoras, 4 cherry barbs, 2 Odessa barbs, 2 peacock gobies, 3 bubble bees gobies, 2 honey gouramies, 1 chocolate gourami, 1 apistogramma cacatuoides super red και 4 gardneri killifish

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο: βαμμένη μαύρη πλάτη 
Πέτρες: seiryu stones
Ξύλα:
Άλλα διακοσμητικά :
Υπόστρωμα:tropica powder soil 
Βυθός:

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος):chihiros rgb plus A601 
Διάρκεια φωτισμού: 7 ώρες 

Υποστήριξη οργανισμών
Φίλτρανση: fluval 207 
Θέρμανση/ Ψύξη: eheim 100 watt
Λίπανση:
Παροχή CO2: 2 kg μπουκάλα με παροχή όλο το 24ωρο με περίπου 2 φυσαλίδες το δευτερόλεπτο
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις: Lilly pipes είσοδος κ έξοδος 
Διατροφή: διάφορες αποξηραμενες κ κατεψυγμένη αρτεμια κ bloodworms 


Παράμετροι
pH:
Γενική σκληρότητα (GH):
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 20
Φωσφορικά (PΟ4):
Μέση Θερμοκρασία (°C):25

Συντήρηση
Αλλαγές νερού:50% την εβδομάδα 
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα:
Άλλες ρουτίνες συντήρησης:

Φωτογραφίες:

IMG_20211229_163130.jpg

IMG_20211229_163128.jpg

IMG_20211229_163116.jpg

Έγινε επεξεργασία - george1280
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, σας το παρουσιάζω μετά από 2μιση μήνες που τρέχει το ενυδρείο. 

Σε γενικές γραμμές πάει πολύ καλά κ τα φυτά κ τα ψαράκια. Το ξέρω ότι τα ψαράκια ίσως είναι λίγο διαφορετικά μεταξύ τους (σε απαιτήσεις εννοώ) αλλά μου αρέσουν πολύ τα συγκεκριμένα κ τα ήθελα όλα μαζί στο ενυδρείο μου. ? Όπως θα δείτε δεξιά μόνο <<ξήλωσα >> άλλη μια blyxa που είχα κ δεν πήγαινε... Κ άφησα κ εκεί να απλωθεί το monte carlo... Κάθε σχόλιο ευπρόσδεκτο.... Και μερικές φώτο ακόμα.... 

IMG_20211229_171243.jpg

IMG_20211229_171225.jpg

IMG_20211229_171220.jpg

IMG_20211229_171200.jpg

IMG_20211229_171210.jpg

IMG_20211229_171200.jpg

Έγινε επεξεργασία - george1280
  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφη εξέλιξη του ενυδρείου σου.

Το apistogramma πανέμορφο. Για την συμβατότητα των ψαριών τα γνωρίζεις και από μόνος σου.

Το monte carlo να το κρατάς όσο μπορείς χαμηλό, για να μην σου καλύψει τις πέτρες.:)

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο το ενυδρειο σου Γιωργο !

 Το C02 γιατι το εχεις ανοικτο ολο το 24 ωρο?  Επισης με 2 φυσαλιδες το δευτερολεπτο

αλλαζει χρωμα το dropchecker ?

Link to comment
Share on other sites

πριν 38 λεπτά, το μέλος Manos Voutirakis έγραψε:

Πολυ ωραιο το ενυδρειο σου Γιωργο !

 Το C02 γιατι το εχεις ανοικτο ολο το 24 ωρο?  Επισης με 2 φυσαλιδες το δευτερολεπτο

αλλαζει χρωμα το dropchecker 

Καλησπέρα Μάνο. Το διοξειδιο το έχω 24ωρο για να μην μεταβάλλεται πολύ το PH. όλο κ περισσότεροι συνχομπιστες από ότι διαβάζω αυτό κάνουν πλέον.... Δεν είναι κανόνας να ανοίγει με τα φώτα.... Εν τω μεταξύ εννοείται να τσεκάρεις ότι τα ψάρια είναι οκ από οξυγόνο ειδικά το βράδυ (με σβηστά φώτα) που τα φυτά εκπέμπουν διοξειδιο.... Εμένα το drop checker είναι πράσινο ναι. Ίσως οι φυσαλίδες να είναι κ λιγότερες από 2 το δευτερολεπτο... Πιθανόν 90 το λεπτό ας πούμε στα δικά μου λίτρα 

Έγινε επεξεργασία - george1280
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος george1280 έγραψε:

Καλησπέρα Μάνο. Το διοξειδιο το έχω 24ωρο για να μην μεταβάλλεται πολύ το PH. όλο κ περισσότεροι συνχομπιστες από ότι διαβάζω αυτό κάνουν πλέον.... Δεν είναι κανόνας να ανοίγει με τα φώτα.... Εν τω μεταξύ εννοείται να τσεκάρεις ότι τα ψάρια είναι οκ από οξυγόνο ειδικά το βράδυ (με σβηστά φώτα) που τα φυτά εκπέμπουν διοξειδιο.... Εμένα το drop checker είναι πράσινο ναι. Ίσως οι φυσαλίδες να είναι κ λιγότερες από 2 το δευτερολεπτο... Πιθανόν 90 το λεπτό ας πούμε στα δικά μου λίτρα 

Χρονια πολλα!

 

Το έχω κάνει και έτσι και αλλιώς,  κατά τη γνώμη μου το 24ωρο είναι απλά σπατάλη.  

Έμεινα στο να ανοίγει 2 ώρες πριν και να κλείνει μαζί με τα φώτα. 

Οι διακυμάνσεις του ph είναι αρκετά ομαλές για να επηρεάσουν τα ψαράκια.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ομορφο ενυδρειο, αλλά εκανες σουπα την ψαροσυνθεση. Τα brachygobius doriae(bumble bee goby) χρειαζονται σκληρο νερο και ph πανω απο 7.2, ειναι και territorial και τα κραταμε κοπαδακι καλυτερα μονα τους. Και τα άλλα ψαρακια, που ειναι κοπαδοψαρα, θελουν 8 και πάνω ατομα.

Τα σοκολατι γουραμι χρειαζονται πολυ χαμηλο ph , μιλαμε για τιμες 4 με 6...... και ειναι κοπαδοψαρα και αυτα, δηλ δεν τα κραταμε σε αριθμο κατω απο 6-8.

Δες το λιγο.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά κ χρόνια πολλά. 

 

Ευχαριστώ πολύ όλους για τα σχόλια κ τις παρατηρήσεις σας. 

 

Θα ήθελα επίσης να σας συμβουλευτω όσον αφορά τη λίπανση. Δεν έχω βάλει καθόλου σχεδόν τρίμηνο που τρέχει το ενυδρείο. Λογικά σιγά σιγά θα αρχίσει να θέλει.... Έχω το tropica powder soil... Τι μου προτείνετε να χρησιμοποιώ με τη φυτομαζα που έχω;;; 

Link to comment
Share on other sites

Μετρας νιτρικα-φωσφορικα στο ενυδρειο και αν εχει ελλειψη, βαζεις. Αν περισσεια- αλλαγη νερου.

Ο γενικος κανονας ειναι να μην μηδενιζουν ..... και νιτρικα προς φωσφορικα να ειναι Ν:Ρ  16(μεχρι 30):1 (Redfield ratio)

Διαβασε . :) Καλη Χρονιά!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Μετρας νιτρικα-φωσφορικα στο ενυδρειο και αν εχει ελλειψη, βαζεις. Αν περισσεια- αλλαγη νερου.

Ο γενικος κανονας ειναι να μην μηδενιζουν ..... και νιτρικα προς φωσφορικα να ειναι Ν:Ρ  16(μεχρι 30):1 (Redfield ratio)

Διαβασε . :) Καλη Χρονιά!

 

Ευχαριστώ για την απάντηση Ναταλία διάβασα εννοείται κ το θέμα αλλά ήθελα να ρωτήσω από έτοιμα σκευάσματα πχ της tropica το specialized θα είμαι καλυμμένος;; 

Έγινε επεξεργασία - george1280
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν ξερεις πόσα νιτρικα εχεις, δεν θα εισαι καλυμμένος με κανενα σκευασμα. Κανε πρώτα τις μετρήσεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 1/1/2022 at 11:56 ΠΜ, το μέλος natateo έγραψε:

Αν δεν ξερεις πόσα νιτρικα εχεις, δεν θα εισαι καλυμμένος με κανενα σκευασμα. Κανε πρώτα τις μετρήσεις.

 

Καλησπέρα Ναταλία κ σε όλους... 

 

Μόλις μέτρησα 6 μέρες μετά από την τελευταία αλλαγή φωσφορικα περίπου μηδέν... Κ νιτρικά περίπου 15. Οι μετρήσεις έγιναν με υγρά τεστ της sera. 

 

Επισης εδώ κ μια εβδομάδα παρατηρώ εμφάνιση αλγης στα τζάμια κάτι σαν dust algae κ τριχοειδή σε κάποια φυτά. Από λιπανση δεν έχω βάλει ακόμα κάτι στους 3 μήνες που τρέχει το ενυδρείο. 

Έγινε επεξεργασία - george1280
Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω φώτο για να δείτε την άλγη που άρχισε να αναπτύσσεται.... Από λίπανση τι μου προτείνετε να αρχίσω;;....ισως αυξήσω λίγο κ το διοξειδιο... Είμαι στις περίπου 90 φυσαλίδες το λεπτό 

 

Edit ελπίζω το καινούργιο μου bonsai να σας αρέσει ????

IMG_20220103_211605.jpg

IMG_20220103_211619.jpg

Έγινε επεξεργασία - george1280
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.

1- θελω πληροφοριες για τον φωτισμο σου (λαμπα- τυπος, πόσα W, λουμεν,Κελβιν, διαρκεια φωτισμου)

2- το τεστ νιτρικων τις sera ειναι λιγο παραξενο.... τι εννοω - δες εδω-

Δοκίμασε να ξανακάνεις το τεστακι , βαζοντας παραπανω σκονη (καντμιο) και ανακατευοντας παραπανω το δειγμα - οπως γραφει και η Κατερινα.

3- δες καλα το drop checker. Πρεπει να ειναι πρασινο ανοιχτο (οχι πολυ ανοιχτο) χρωματακι.

4- Παρε σιγουρα ενα λιπασμα με μικροστοιχεια τυπου Flourish και αρχισε να βαζεις 2 φορες την εβδομαδα (μιση προτεινόμενη ποσοτητα, που σιγα σιγα θα αυξάνεις)

Τα πρασινα τζαμια ειναι - περισσεια φωτισμου(ενταση, διαρκεια)+περισσεια νιτρικων(ή και φωσφορικων)

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Καλημερα.

1- θελω πληροφοριες για τον φωτισμο σου (λαμπα- τυπος, πόσα W, λουμεν,Κελβιν, διαρκεια φωτισμου)

2- το τεστ νιτρικων τις sera ειναι λιγο παραξενο.... τι εννοω - δες εδω-

Δοκίμασε να ξανακάνεις το τεστακι , βαζοντας παραπανω σκονη (καντμιο) και ανακατευοντας παραπανω το δειγμα - οπως γραφει και η Κατερινα.

3- δες καλα το drop checker. Πρεπει να ειναι πρασινο ανοιχτο (οχι πολυ ανοιχτο) χρωματακι.

4- Παρε σιγουρα ενα λιπασμα με μικροστοιχεια τυπου Flourish και αρχισε να βαζεις 2 φορες την εβδομαδα (μιση προτεινόμενη ποσοτητα, που σιγα σιγα θα αυξάνεις)

Τα πρασινα τζαμια ειναι - περισσεια φωτισμου(ενταση, διαρκεια)+περισσεια νιτρικων(ή και φωσφορικων)

 

 

Τα έχω διαβάσει εννοείται. Για τα νιτρικά  το κουνάω παραπάνω από 15 δευτερόλεπτα που λέει... Αλλά θα ρίξω λίγο παραπάνω κάδμιο να δούμε... Για τα φωσφορικα μου κάνει εντύπωση που βγαίνουν μηδέν... Ο φωτισμός είναι 7 ώρες το chihiros A601 στο τέρμα ένταση εδώ κ 2 μήνες... Να θυμησω το ενυδρείο τρεχει 3 μήνες. 

Οκ ξεκινάω κ κάνα λιπάσματα κι κ βλέπουμε... 

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω συγνώμη παρέλειψα πιο πάνω φωτιστικο είναι το chihiros A601 rgb plus 45 watt 2400 lumen κ όπως είπα το έχω 7ωρες τέρμα ένταση με μισή ώρα ανατολή κ μισή ώρα δύση. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος george1280 έγραψε:

Να συμπληρώσω συγνώμη παρέλειψα πιο πάνω φωτιστικο είναι το chihiros A601 rgb plus 45 watt 2400 lumen κ όπως είπα το έχω 7ωρες τέρμα ένταση με μισή ώρα ανατολή κ μισή ώρα δύση. 

Ωραια. Ελεγα λιγο να χαμηλωσεις την ενταση. Το ενυδρειο ειναι ακομα φρεσκο, θα βγαλει αλγες.

Τα φωσφορικα πρεπει να πανε σιγουρα πανω απο το μηδεν. Παρε καποιο σκευασμα σαν Easy life fosfo ή Flourish Phosphorus. Ξεκινας απο μιση δοση και βλεπεις. Μπορεις να μπεις και εδω- https://rotalabutterfly.com/nutrient-calculator.php#

Link to comment
Share on other sites

πριν 34 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Ωραια. Ελεγα λιγο να χαμηλωσεις την ενταση. Το ενυδρειο ειναι ακομα φρεσκο, θα βγαλει αλγες.

Τα φωσφορικα πρεπει να πανε σιγουρα πανω απο το μηδεν. Παρε καποιο σκευασμα σαν Easy life fosfo ή Flourish Phosphorus. Ξεκινας απο μιση δοση και βλεπεις. Μπορεις να μπεις και εδω- https://rotalabutterfly.com/nutrient-calculator.php#

 

Τέλεια thanks 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλη την παρέα. 

 

Σας παραθέτω μερικές φώτο για να δείτε το <<πρόβλημα >> με την άλγη που άρχισε εδώ και 3 βδομάδες περίπου. Να θυμίσω το ενυδρείο τρέχει 3μιση μήνες. Εμένα μου φαίνεται για Green beard algae. Είναι περισσότερη πάνω σε όλο το monte carlo στις πέτρες κ στα τζάμια...ειδικα από τα τζάμια την έχω καθαρίσει- ξύσει 3 φορές κ ξαναβγαίνει... Σαν παρατήρηση για την έναρξη της αλγης, δεν ξέρω αν έτυχε, είναι μετά το πρώτο μεγάλο κλάδεμα των φυτων που έκανα από την έναρξη του ενυδρείου.. Κάτι άλλο δεν άλλαξα. Από λίπανση έχω ρίξει πριν 5 μέρες μια φορά το specialized της tropica. Οπως έχουμε συζητήσει κ πιο πάνω με τη Ναταλία σκέφτομαι να ρίχνω κ σκέτο φώσφορο για να αυξηθούν τα φωσφορικα καθώς παραμένουν μηδέν. 

 

Σημερινές μετρήσεις 6 μέρες μετά την τελευταία αλλαγή νερού 50%.

Αμμωνια 0

Νιτρώδη 0 

Νιτρικά 25

Φωσφορικα 0

Θερμοκρασία νερού 24-25 βαθμοί 

Το διοξειδιο το έχω περίπου στις 60 φυσαλίδες ανά λεπτό και το dropchecker είναι πράσινο 

IMG_20220111_160053.jpg

IMG_20220111_155953.jpg

IMG_20220111_155836.jpg

Έγινε επεξεργασία - george1280
Link to comment
Share on other sites

Επειδή μου αρέσει να είμαι ακριβής σε αυτά που λέω... Τελικά το διοξειδιο το είχα στις 45 φυσαλίδες ανά λεπτό. (μόλις μέτρησα με χρονόμετρο χαχαχα για να είμαι ακριβής) το έβαλα από εδώ κ πέρα στις 60 φυσαλίδες το λεπτό.. Για να δουμε θα παραμείνει πράσινο το dropchecker; Λέτε να το αυξήσω κ άλλο;; Επίσης να θυμίσω ότι εξαρχής το λειτουργώ 24ωρο. Τα φυτά μέχρι το τρίμηνο που κλάδεψα και εμφανίστηκε τυχαία; η άλγη πήγαιναν πολύ καλά όπως θα δείτε κ από τις προηγούμενες φώτο πριν 3 με 4 βδομάδες. 

 

Επίσης από τις τελευταίες φώτο που έβαλα μην βλέπετε στη δεύτερη φωτογραφία που φαίνεται κίτρινο το monte carlo ξεγελάει ο φωτισμός.... Δείτε πχ την Τρίτη φώτο που τράβηξα από τα πλάγια του ενυδρείου που έχει λιγότερο άλγη στο τζάμι κ δεν χάνει το χρώμα. 

Ακόμα παρατηρώ ότι 3 ωτοκυκλοι που έχω κάνουν πάρτυ στο τζάμι κ την παλεύουν σε κάποια σημεία την άλγη αλλά πάνω στο monte carlo έχει ξεφύγει κ έχει φτάσει περίπου 3 με 4 εκατοστά ύψος... Αυτά τα λέω για να σας βοηθήσω να καταλάβετε τι άλγη είναι... Ή green beard άλγη ή Μηπως είναι και hair algae διαβάζω αφού την τρώνε τα αλγοφαγα. Να βρούμε ποια είναι για να εντοπίσουμε το πρόβλημα- ελλείψεις που εχω... Και να την καταπολεμησουμε ??

Έγινε επεξεργασία - george1280
Link to comment
Share on other sites

Εχει ξεφύγει το θεμα...

1- χαμηλώνεις τον φωτισμο (ενταση),  και το αφηνεις 7-8 ωρες το πολυ.

2- δες φωσφορικα να μην ειναι μηδεν

3- προτείνω CO2 μόνο με ανοιχτα τα φωτα + καλη αναταραξη επιφανειας την νυχτα.

4- καθαρίζεις καλα καλα ολα με τα χερακια, κάνεις αλλαγη νερου, ριχνεις Excel καθημερινά μεχρι να βρεις την ισορροπία στο ενυδρείο σου.

Κατι εκανες για να εμφανιστουν οι αλγες... μηπως ψοφησε κανα ψαρι ή μεγαλο σαλιγκαρι....ή εβαλες σκουπα βιθου...ή μεταφυτευση...

Link to comment
Share on other sites

πριν 28 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Εχει ξεφύγει το θεμα...

1- χαμηλώνεις τον φωτισμο (ενταση),  και το αφηνεις 7-8 ωρες το πολυ.

2- δες φωσφορικα να μην ειναι μηδεν

3- προτείνω CO2 μόνο με ανοιχτα τα φωτα + καλη αναταραξη επιφανειας την νυχτα.

4- καθαρίζεις καλα καλα ολα με τα χερακια, κάνεις αλλαγη νερου, ριχνεις Excel καθημερινά μεχρι να βρεις την ισορροπία στο ενυδρείο σου.

Κατι εκανες για να εμφανιστουν οι αλγες... μηπως ψοφησε κανα ψαρι ή μεγαλο σαλιγκαρι....ή εβαλες σκουπα βιθου...ή μεταφυτευση...

 

Οκ θα εφαρμόσω αυτά που μου λες....τα φώτα θα χαμηλώσω ας πούμε στο 80% ένταση σαν ώρες ούτως ή άλλως 7 ώρες ανάβουν Το μόνο που σκέφτομαι είναι ότι επειδή πριν ένα μήνα κ παραπάνω πήγαν να πιασουν παράσιτα 3-4 ψάρια έκανα 2 κύκλους θεραπεία με esha exit... Μετά καθάρισα καλά κ τα σφουγγάρια του φίλτρου. Αυτό βέβαια εγώ το κάνω σε κάθε αλλαγή νερού ως ρουτίνα συντήρησης κ βάζω πάντα ελαφριά σκούπα βυθού σε κάθε αλλαγή νερού σε όλα τα ενυδρεία όλα τα χρόνια.... Λες να έγινε τπτ με το φάρμακο;;; 

Έγινε επεξεργασία - george1280
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος george1280 έγραψε:

Λες να έγινε τπτ με το φάρμακο;;; 

Σχεδον ολα τα φαρμακα πνίγουν την βιολογια. Μαλλον ανέβηκε λιγο η αμμωνια μετα την θεραπεια.

Μου κάνει εντύπωση, πως δεν αναγράφονται τα συστατικά του φαρμακου....πολυ παραξενο....

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Σχεδον ολα τα φαρμακα πνίγουν την βιολογια. Μαλλον ανέβηκε λιγο η αμμωνια μετα την θεραπεια.

Μου κάνει εντύπωση, πως δεν αναγράφονται τα συστατικά του φαρμακου....πολυ παραξενο....

 

Καλημέρα ότι κ να έγινε θα προσπαθήσω να το παλέψω να δω τι θα γίνει με την άλγη......σας κρατώ ενήμερους ??

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...