Jump to content

100 λίτρα φυτεμένο


george1280

Recommended Posts

Μπορεις για 3 μέρες να κάνεις και συσκότιση+κανα algexit ή οξυζενε....Δες πως θα παει.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω σ αυτά που έγραψε παραπάνω η Ναταλία @natateo

μαζί με την αλλαγή νερού και τον μηχανικό καθαρισμό, ξέπλυνε καλά και τα σφουγγάρια του φίλτρου σου και άλλαξε και το ενυδρειακό βαμβάκι αν χρησιμοποιείς.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι απόλυτα φυσιολογικό αυτό να συμβαίνει σε καινούργια φυτεμένα ενυδρεία. Ο λόγος είναι ότι δεν έχει ωριμάσει το φίλτρο για να καλύψει.. Η μόνη λύση είναι  algaexit της easy life.. ΠΡΟΣΟΧΗ στην δοσολογία

Σταματάει άμεσα την ανάπτυξη της αλγης. Το διοξείδιο το ανοίγεις 2ωρες πριν τα φώτα και το κλείνεις 1 ώρα πριν κλείσουν. Επειδή έχεις αρκετά ζωντανά μην βάζεις specialized, μόνο premium. Τα φωσφορικά με την άλγη που έχεις δεν πρόκειται να σου δείξει

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Να προσθέσω σ αυτά που έγραψε παραπάνω η Ναταλία @natateo

μαζί με την αλλαγή νερού και τον μηχανικό καθαρισμό, ξέπλυνε καλά και τα σφουγγάρια του φίλτρου σου και άλλαξε και το ενυδρειακό βαμβάκι αν χρησιμοποιείς.

 

Ευχαριστώ πολύ Σωτήρη ναι το έχω κάνει ήδη κάνα 2 φορές αυτό 

Link to comment
Share on other sites

πριν 58 λεπτά, το μέλος mik7 έγραψε:

Είναι απόλυτα φυσιολογικό αυτό να συμβαίνει σε καινούργια φυτεμένα ενυδρεία. Ο λόγος είναι ότι δεν έχει ωριμάσει το φίλτρο για να καλύψει.. Η μόνη λύση είναι  algaexit της easy life.. ΠΡΟΣΟΧΗ στην δοσολογία

Σταματάει άμεσα την ανάπτυξη της αλγης. Το διοξείδιο το ανοίγεις 2ωρες πριν τα φώτα και το κλείνεις 1 ώρα πριν κλείσουν. Επειδή έχεις αρκετά ζωντανά μην βάζεις specialized, μόνο premium. Τα φωσφορικά με την άλγη που έχεις δεν πρόκειται να σου δείξει

 

 

 

Τέλεια θα τα δοκιμάσω ήδη όλα που μου είπατε κ θα επανέλθω ευχαριστώ πολύ.... Μακάρι να την ξεφορτωθω παιδιά την παλιοαλγη γιατί πήγαινε καλα το πράγμα κ μου άρεσε το ενυδρειακι μου.... Είχαν πάει ωραία και τα φυτά... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 46 λεπτά, το μέλος george1280 έγραψε:

 

Τέλεια θα τα δοκιμάσω ήδη όλα που μου είπατε κ θα επανέλθω ευχαριστώ πολύ.... Μακάρι να την ξεφορτωθω παιδιά την παλιοαλγη γιατί πήγαινε καλα το πράγμα κ μου άρεσε το ενυδρειακι μου.... Είχαν πάει ωραία και τα φυτά... 

Αλγη πάντα θα υπάρχει στα ενυδρεία μας. Το σημαντικό είναι να έχουμε τον έλεγχο της. Να εξαφανιστεί πλήρως είναι πάρα πολύ δύσκολο.

Δεν πρέπει να σκεφτόμαστε τα αποστειρωμένα ενυδρεία που βλέπουμε στους διαγωνισμούς.

Το ενυδρείο σου είναι μια χαρά και αφού περάσει τις παιδικές ασθένειες και ωριμάσει, θα επέλθει η ισορροπία και η κατάσταση θα βελτιωθεί.

Θέλει προσπάθεια και ψάξιμο.:)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα... Επανέρχομαι για να σας πω τι έχω κάνει μέχρι τώρα. 

Καθάρισα μηχανικά ότι μπορούσε από άλγη... Τζάμια, φυτά, επιφάνειες κλπ

Πολυ καλό καθάρισμα φίλτρου σφουγγάρια, είσοδος έξοδος κλπ

Αλλαγή νερού 50%

Εριξα την πρώτη δόση algaexit (4 βδομάδες λέει η θεραπεία από μία δόση τη βδομάδα) 

Καθημερινή χρήση Excel 

Κ έκανα κ 4 ημέρες συσκοτιση (όχι ολική δεν άναψα φώτα εννοώ ) 

Κατέβασα στο 80% την ενταση φωτός, 7 ώρες όπως το είχα ίδιες ώρες... 

Ρύθμισα το διοξειδιο να ανοίγει μία ώρα πριν τα φώτα κ να κλείνει μαζί με το σβήσιμο των φώτων. 

Ελάχιστο τάισμα ψαριών 

Αυτά έχουν γίνει εδώ κ 4 μέρες... 

Σήμερα που άνοιξα φώτα βλέπω τα πράγματα καλύτερα... Η άλγη δεν έπιασε τζάμι κ στο monte carlo υποχωρεί καθώς κ το φυτό αναπτύσσεται φουλ μετά κ από μικρό κλαδεματακι που έκανα στον καθαρισμό. 

Προχωράμε..... Γράφω αναλυτικά τι κάνω για να βοηθηθούν κ άλλοι φίλοι με αντίστοιχα προβλήματα αλγης

 

Ευχαριστώ προχωράμε.... ????

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Βαλε γαριδες Αμανο στο ενυδρειο. Μονο θηλυκες, που ειναι και μεγαλες. Οι μικρες (πχ νεοκαριδινα.... και μπορει και αρσενικα Αμανο), θα γινουν φαγακι για καποια ψαρια, που εχεις.

Link to comment
Share on other sites

γαριδες βοηθουν παρα πολυ. Πρώτα τελειωσε την αλγοθεραπεια και μετα βαλε.

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

γαριδες βοηθουν παρα πολυ. Πρώτα τελειωσε την αλγοθεραπεια και μετα βαλε.

 

Ναι Ναταλία θα βάλω ούτως ή άλλως μου αρέσουν..... Έχω κ 4 οτοκυκλους (είχα 2 κ πήρα άλλους 2) κάνουν δουλίτσα ειδικά στο τζάμι. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κ πάλι παιδιά. 

Η άλγη υποχώρησε αισθητά... Έχει μείνει ελάχιστη. Συνεχίζω τη θεραπεία. Το μόνο πρόβλημα είναι ότι απο η χρήση του Excel, έριχνα 2 καπάκια τη μέρα, <<έλιωσε>> το pogostemon erectus ειδικά το ένα, το άλλο είναι καλύτερα θα επιβιώσει.... Χα χα

θα συνεχίσω κ την άλλη βδομάδα το algexit. 

 

ΥΓ  κ οι blyxa ζορίζονται έχουν κιτρινισει αρκετά... Βέβαια κ πριν την αρχή της θεραπείας είχαν ξεκινήσει την κατιούσα... 

 

IMG_20220121_170528.jpg

IMG_20220121_170354.jpg

Έγινε επεξεργασία - george1280
Link to comment
Share on other sites

Σταματάς το Excel

Εννοείτε ότι συνεχίζεις μαζί με την θεραπεία και την λίπανση

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα! Έπειτα από σχεδόν 3 βδομάδες θεραπείας δεν υπάρχει ίχνος αλγης. Η δουλίτσα έγινε.... Η μόνη απώλεια ήταν το ένα από τα 2 pogostemon erectus που έχω. Το άλλο είναι σχετικά καλά. Χτες έκανα αλλαγή νερού 50% κ πολύ καλό καθαρισμό φίλτρου.... Εριξα από λιπασμα tropica premium. Γενικά να κρατήσω την αναλογία 1 φωσφορικα προς 15 νιτρικά;;; να θυμίσω ότι όσο ήταν σε έξαρση η άλγη μετραγα μηδέν φωσφορικα... 

Ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές κ τις οδηγίες σας που με βοήθησαν πολύ ??

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 49 λεπτά, το μέλος george1280 έγραψε:

αναλογία 1 φωσφορικα προς 15 νιτρικά;;; να θυμίσω ότι όσο ήταν σε έξαρση η άλγη μετραγα μηδέν φωσφορικα... 

μεχρι και 1:30 , μετα δεν....:)

Βασικα αρκει να μην μηδενιζουν οι τιμες. Προσωπικα ποτέ δεν ειχα φωσφορικα πανω απο 0,5ppm και νιτρικα πανω απο 30.

Έγινε επεξεργασία - natateo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Καλησπέρα σε όλους. 

 

Καλή χρονιά να έχουμε με υγεία. 

 

Σημερινές φώτο του ενυδρείου με αρκετές αλλαγές από πέρυσι στο aquascape κ στην ψαροσυνθεση. Εφυγαν οι seiryu stones κ έβαλα ρίζα. 

Επίσης έφυγε το monte carlo κ πλέον έχω πίσω ροταλες hra κ stargrass, 

Cabomba, pogostemon helferi. 

 

Από ψαράκια πλέον έχω pygmy corydoras, corydoras julie και panda, apistogramma viejita  μάλλον ζευγάρι, apistogramma panduro ζευγάρι κ Balloon ramirezi μάλλον ζευγάρι, apistogramma agassizii super red θηλυκό και 1 apistogramma cacatuoides triple red αρσενικό που το έχω από την αρχή . Ξέρω ότι τα apistogramma είναι αρκετά άλλα δεν έχω τσακωμούς κ είναι μαζί περίπου 5 μήνες. Τα panduro μου έχουν κάνει αυγά 2 φορές αλλά δεν εκκολαυθηκαν... Τα έτρωγαν το ίδιο το ζευγάρι νομίζω. Γενικά με έχουν κερδίσει πολύ τα apistogramma. Πανέμορφα ψαράκια με χαρακτήρα. 

 

Ορίστε μερικές φώτο, μερικές ροταλες έχουν μπει σχετικά πρόσφατα κ είναι σε φάση ανάπτυξης.. 

IMG_20230107_172710.jpg

IMG_20230107_172658.jpg

16731075572668143216960625128486.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος george1280 έγραψε:

Τα panduro μου έχουν κάνει αυγά 2 φορές αλλά δεν εκκολαυθηκαν... Τα έτρωγαν το ίδιο το ζευγάρι νομίζω.

Στρεσσαρονται απο άλλα ψαρια, για αυτο τρωνε τα αυγα....

πριν 6 ώρες, το μέλος george1280 έγραψε:

Ξέρω ότι τα apistogramma είναι αρκετά άλλα δεν έχω τσακωμούς κ είναι μαζί περίπου 5 μήνες.

Μακαρι. Οπως ειπες, ειναι ψαρια με χαρακτηρα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...