Jump to content

Το φίλτρο μου ξεχειλίζει


Merlin Betta

Recommended Posts

Καλημέρα, εδώ και μια εβδομάδα το φίλτρο είναι σε λειτουργία, αλλά τώρα τελευταία παρατήρησα ότι η στάθμη του νερού στο φίλτρο είναι πιο ψηλά. Ξέρετε Μήπως τι μπορεί να φταιει; Το φίλτρο είναι το hailea HE-200

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή χρονιά.  Είναι πλάτης αυτό το φίλτρο? (Καταρράκτης).

Δες αν είναι μπουκομενο κάπου  από την εισαγωγή μέχρι την έξοδο του νερού και αν όλα τα υλικά μέσα είναι σωστά τοποθετημένα. Μπορεί να έχει κολλήσει κάπου κάποιο φυτό, χώμα, ψαράκι,  λέω εγώ τώρα  και τέλος δες αν τα υλικά που έχεις μέσα να μην είναι πατημένα (στρίμωγμενα) να μπορεί εύκολα να περνά το νερό. 

Link to comment
Share on other sites

Ναι το φίλτρο είναι πλάτης 

Όλα τα υλικά είναι τοποθετημένα σωστά. Το βαμβάκι είχε λερωθει και το έπλυνα, και είναι λίγο καλύτερη η ροη αλλά ακόμα είναι ψηλά η στάθμη ?

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βγάλεις ένα μικρό βίντεο η μια φωτο που να δείχνει την δυσλειτουργία?

 

Γιατι δεν έχω καταλάβει τι εννοείς ότι η στάθμη είναι ψηλά. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Merlin Betta έγραψε:

Ναι το φίλτρο είναι πλάτης 

Όλα τα υλικά είναι τοποθετημένα σωστά. Το βαμβάκι είχε λερωθει και το έπλυνα, και είναι λίγο καλύτερη η ροη αλλά ακόμα είναι ψηλά η στάθμη ?

Δες αν έχεις βάλει σωστά τα σωληνάκια στο φίλτρο από την εισαγωγή του νερού. Δηλαδή να πατάνε σωστά και νομίζω ότι παίζει ρόλο πόσο ψιλά έχεις το σωλήνα από τον πάτο του ενυδρείου. Τέλος δες αν είναι ίσια με μια μικρή κλίση μπροστά το φίλτρο σου. Δεν γνωρίζω και πολλά περιμένουμε τους πιο έμπειρους 

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος Antonis K έγραψε:

Μπορείς να βγάλεις ένα μικρό βίντεο η μια φωτο που να δείχνει την δυσλειτουργία?

 

Γιατι δεν έχω καταλάβει τι εννοείς ότι η στάθμη είναι ψηλά. 

Δεν ξέρω αν είναι ξεκάθαρο στην φωτογραφία αλλά το νερό είναι πιο πάνω από το σφουγγάρι ενώ πριν δεν ηταν

20220102_133745.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλεπω καθολου καλη ροη. Το εχεις καθαρισει καθολου απο μεσα; εννοώ προπέλα , άξονα, σωληνώσεις;

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Merlin Betta έγραψε:

Δεν ξέρω αν είναι ξεκάθαρο στην φωτογραφία αλλά το νερό είναι πιο πάνω από το σφουγγάρι ενώ πριν δεν ηταν

20220102_133745.jpg

Εγώ δεν βλέπω κάποια δυσλειτουργια... 

Το ότι  το νερακί καλύπτει το σφουγγάρι εννοείς ως "πρόβλημα ";

Γενικά τα κρεμαστά είναι εύκολα φίλτρα,  αν κάνεις μια απλή συντήρηση-καθάρισμα όταν πρέπει θα είσαι οκ. Έχει αυξομειωση ροής; 

Έγινε επεξεργασία - ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ
Link to comment
Share on other sites

πριν 50 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Δεν βλεπω καθολου καλη ροη. Το εχεις καθαρισει καθολου απο μεσα; εννοώ προπέλα , άξονα, σωληνώσεις;

Όχι αυτά δεν τα έχω κοιτάξει, αλλά τα σφουγγάρια τα καθάρισα 

Link to comment
Share on other sites

πριν 41 λεπτά, το μέλος ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ έγραψε:

Εγώ δεν βλέπω κάποια δυσλειτουργια... 

Το ότι  το νερακί καλύπτει το σφουγγάρι εννοείς ως "πρόβλημα ";

Γενικά τα κρεμαστά είναι εύκολα φίλτρα,  αν κάνεις μια απλή συντήρηση-καθάρισμα όταν πρέπει θα είσαι οκ. Έχει αυξομειωση ροής; 

Απλά μου φάνηκε περίεργο γιατί πριν δεν το κάλυπτε... Η ροή είναι ενταξει

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις :)

Παρατήρησα ότι το σφουγγάρι στο φίλτρο ανεβαίνει πάνω μόνο του , είναι φυσιολογικο; 

20220104_122548.jpg

20220104_122639.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 50 λεπτά, το μέλος Merlin Betta έγραψε:

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις :)

Παρατήρησα ότι το σφουγγάρι στο φίλτρο ανεβαίνει πάνω μόνο του , είναι φυσιολογικο; 

20220104_122548.jpg

20220104_122639.jpg

Ανάλογα τι υλικό είναι. Αν είναι πορώδες και μπορεί και κράτα νερό εσωτερικά τότε έπρεπε να μην ανεβαίνει πάνω. Είναι κάθε αυτού το σφουγγάρι για το φίλτρο αυτο?  Εσύ το έκοψες και το έβαλες σε αυτό το φίλτρο? Μπορεί και η ποιότητα να μην είναι καλή στο σφουγγάρι.  Αλλά δοκίμασε να βάλεις και από πάνω το άσπρο σφουγγάρι γυαλοβανβακα  νομίζω έτσι λέγεται. Μπορεί έτσι να το κράτα κάτω 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να συμπληρώσω όταν είναι και καινούργια τα σφουγγάρια το κάνουν αυτό μέχρι να πάρουν καλά μέσα νερό.  Νομίζω μπορείς να δοκιμάσεις και κάτι άλλο να βάλεις το σφουγγάρι μέσα στο ενυδρείο ζούλας με το χέρι το σφουγγάρι και άστο να πάρει νερό μέσα καλά και μετά βάλτο στο φίλτρο. 

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις και βιολογικό υλικό πάνω νομίζω σε ένα δίχτακι μέσα  

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...