Jump to content

Help!!! Προετοιμασία ενυδρείου 30lt για μονομάχο μετά απο 7 μέρες με χρυσόψαρο


tsiglas

Recommended Posts

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους... Εχω ενα μικρό ενυδρείο 30lt της Hailea με το φίλτρο της Hailea Bt 200lt/h... Το ενυδρείο εκει καπακι με φωτισμό (οχι led) και φιλοξενούσε ενα πολύ μικρό χρυσοψαρο που παρόλο τις καθημερινές αλλαγές νερού απεβίωσε σήμερα... Εχω διαβάσει και ενημερωθεί αρκετά (λίγα λιτρα, κύκλος αζώτου κτλ)... Το ενυδρείο πριν βάλω το χρυσόψαρο το ψευτο εστρωνα με τροφή και βακτήρια της Tetra για μια εβδομάδα όπου και εβαλα το χρυσοψαρο και εκανα αλλαγές μαζι με βακτήρια μέχρι και χθες... Σήμερα το ψαράκι πεθανε και δεν εκανα αλλαγή αλλα εριξα βακτήρια. 

Σκέφτομαι να προχωρήσω με ενα λιγότερο απαιτητικό ψάρι σε λίτρα σε εναν μονομάχο οι οποίοι μου αρεσουν πάρα πολύ. Ξέρω ότι θα χρειαστώ και εναν θερμαντήρα... 

Είναι η δεύτερη φορά που έστησα το ενυδρείο την πρώτη φορά ενα χρυσοψαρο που ειχα βάλει εζησε σχεδον 2 χρόνια... Αυτή την φορα ηταν καλα μόνο για 36 ώρες και από εκει και περα μέχρι και σήμερα άρρωστο... Δεν καταλαβα τι μπορεί να έφταιξε αλλα εχω κάποιες υποψίες οπως ισως να ηταν ηδη άρρωστο, να έφταιξε το νερο που χρησιμοποιούσα απο φίλτρο βρύσης Olympus (το εκανα για καλύτερα) ή ότι χρησιμοποίησα το παλιό υπόστρωμα - χαλίκι (7 ετιας) ενω βέβαια το ειχα πλυνει εξαιρετικά... 

Για καλο και για κακο την 3η μερα και εφοσον το ψαρακι δεννηταν καλά εγινε ολική αλλαγή νερού με πλύσιμο ενυδρείο, αλλαγή χαλίκι (λευκο - καφέ οχι χρωματιστό που ειχα) χωρίς βέβαια να πειράξω το φίλτρο. 

Το θεμα είναι τι χρειάζεται να γίνει στο ενυδρείο μετά το θάνατο του χρυσόψαρου... Συνεχίζω με τροφή και βακτήρια μεχρι να στρώσει ή κανονικά θα πρέπει να ξεκινήσω από το μηδέν... 

Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζεις το στρωσιμο χωρις αλλαγες νερου με τροφη και βακτηρια. Μην ανάβεις το φως και παρε θερμοστάτη 25W.

πριν 12 λεπτά, το μέλος tsiglas έγραψε:

την πρώτη φορά ενα χρυσοψαρο που ειχα βάλει εζησε σχεδον 2 χρόνια...

Τα χρυσοψαρα ζουν 20-40 χρόνια.... νομίζω καταλαβες τι ηθελα να πω..... Κριμα το ψαρακια.

Τωρα πιστευω θα κανεις σωστη και καλη δουλεια.

Καλη αρχη!

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς θα πρέπει να ξεκινήσω από το μηδέν... Το φίλτρο του ενυδρείου είναι σαν να μην υπαρχει-ξε ποτέ.. Ενα σφουγγάρι 5cmX3cm και ενα κουτάκι πολύ μικρό με άνθρακα (εικόνα 1, 2)... Η μετρήσεις εδειξαν ότι δεν υπάρχει καθόλου βιολογία φουλ αμμωνία κτλ...

Οπότε ειπα ότι θα το στήσω και θα το κάνω... 

Άδειασμα, πλύσιμο όλα, θερμαντηρας και φυσικά νέο φίλτρο (εικόνα 3)... 

Πιστεύω να με καλύπτει η επιλογή που έκανα σε φίλτρο... 

 

20220107_124915.jpg

20220107_124903.jpg

20220107_155732.jpg

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά θα είσαι με το συγκεκριμένο. Έχει και το spray bar οπότε μπορείς να σπάσεις την ροή σε περίπτωση που είναι δυνατή για το ψαράκι σου 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κόσμε και καλή χρονιά!!Μεγάλε, το έχω χρησιμοποιήσει το συγκεκριμένο φίλτρο σε 60αρι ενυδρείο κιολας. Να σου πω απο την εμπειρία μου τα συν και τα μείον του, από το στήσιμο που είχα κάνει εγω. Και επιμένω στο όπως το είχα στήσει εγώ. Απο οτι έχω καταλάβει κάθε στήσιμο είναι διαφορετικό και μοναδικό. Παιζει ρόλο που θα βάλεις τι. το πρώτο σεταρισμα ήταν όπως φαίνεται στην εικόνα 1. Τα συν του. Σχετικά καλή ροή, αλλα μη επαρκής ανατάραξη επιφάνειας. το φίλτρο ήταν τοποθετημένο στην επιφάνεια στο τραπεζάκι. Μετά πήρα το rack του φίλτρου και το κρέμασα, με σκοπο να κερδίσω την μανομετρική απώλεια (φιαφορά ύψους από στόμιο εξοδου νερού από το φίλτρο - μέχρι το lily pipe). Κέρδισα αρκετή ένταση με αυτή την μικρή διαφορά. Κερδίζοντας όμως αυτή την ένταση ξεκίνησε το σκάψιμο το σωληνάκι εισόδου νερού στο φίλτρο (Εικόνα 2).

Μετά ακολούθησε η αγαπημένη μου διαδικασία..το pimp του φίλτρου. Βγήκαν στα σφουγγάρια έξω (αυτά που έγινε μαζί) και μπήκε στο ένα κελί white floss (το μπαμπακι που λεμε) και το γέμισα με ελαφρόπετρα. Στο δέυτερο κελί πάλι γέμισα ελαφρόπετρα και πριν την έξοδο του νερού από το φίλτρο πάλι white floss. εδώ πέτυχα αρκετά καλή φίλτρανση σε σχέση με πριν αλλά κάθε εβδομάδα άλλαζα το βαμβακι της εισόδου νερου στο φίλτρο. αυτο που προηγουταν πριν την ελαφρόπετρα. 

Σε αυτό το βήμα ο μονομάχος ξεκίνησε να πέρνει ανάσες, μέχρι τώρα αγκωμαχουσε ο καημένος να κολυμπήσει.

Εν τέλη κατέληξα στο τελευταίο σετάρισμα που συγκριτικά έπερνα και τις καλυτερες μετρήσεις (Εικόνα 3). Άλλαξα με διαστολικά τις διαστάσεις εξοδου εισόδου σε σχέση με τις αρχικές. Απέκτησα "λαδίλα" στην επιφάνεια, αλλά μέτά από κανα μήνα έφυγε και ξεκίνησε ο μονομάχος να κολυμπάει σε όλο το ενυδρείο, γιατί γενικά πριν, στην παρακείμενη περιοχή της εισόδου/εξόδου, μέσα στην γυάλα δεν πολυέκοβε βόλτες για ευωόητους λόγους...   :P

 

Γενικά καλό φίλτρο και κατ' εμε αξιόπιστη εταιρία, από τις premium μάρκες του χομπυ. Απλά μελετησέ το λίγο αφού το στήσεις.

 

Εικόνα 1.jpg

Εικόνα 2.jpg

Εικόνα 3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγω μόλις σήμερα το έβαλα εφόσον έπλυνα ολόκληρο το ενυδρείο, χαλίκι κτλ... Και ξεκίνησα τον κύκλο του αζώτου. 

Απο τις φώτο δεν κατάλαβα και πολλά... Εγω το έβαλα χρησιμοποιώντας το σφουγγάρι του και τα κεραμικά που ειχε στην συσκευασία. Το spray bar το εχω βάλει για την ώρα να βαράει κάτω αλλα έτσι εχω θεμα (για αργότερα οταν θα μπει το ψάρι)...ότι επειδή η στάθμη του ενυδρείου σκεπάζει υποχρεωτικά το spray bar δεν εχω καθόλου κυματισμό - αναταραχή στην επιφάνεια. Δεν ξερω αν θα μπορέσω να βρω μια γωνία η κάποια προέκταση ώστε να ανεβαίνει το spray bar και να στέκεται πανω απο την επιφάνεια του νερού αλλα.και να υπάρχει πως μετά θα στιριξω το spray bar με τις βεντούζες...

Μου εκανε εντύπωση ότι η φιλτρανση ξεκινάει πρώτα με το μακαρονι και μετά έχει το σφουγγάρι... Νομίζω ότι θα έπρεπε να είναι το αντίθετο... 

Με τα υλικά που ειχε μεσα το φίλτρο δεν θα κάνω την δουλειά μου? 

Θα πρέπει να τα αλλαξω για καλύτερο και ισως γρηγορότερο αποτέλεσμα? Αύριο θα βαλω και φωτογραφίες για το πως ακριβώς είναι τώρα... 

 

Link to comment
Share on other sites

Εδω μετά την τοποθέτηση του φίλτρου... Σχετικά με το φίλτρο στην αρχή που το έβαλα σε λειτουργία λέω πάει κουβά από τον πολύ θόρυβο τρόμαξα... Αλλα μετά απο 10 λεπτά εστρωσε αρκετά και όσο περνούσε η ώρα γινοταν και πιο αθόρυβο... Τώρα μετά από 9 ώρες λειτουργίας θεωρώ πως είναι ενα κλικ πιο θορυβώδες από το εσωτερικό που ειχα πριν οπότε μια χαρά 

Οπως βλέπετε το spray bar είναι βυθισμένο 5cm κάτω από την επιφάνεια του νερού... Μιας και θα βάλω οταν ετοιμαστεί μονομάχο δεν ξέρω που θα πρέπει να βαράει για να μην τον ενοχλεί και αν έχει σσν ψάρι απαιτήσεις να υπάρχει κυματισμος στην επιφάνεια (τώρα εννοείται πως δεν έχει καθόλου) 

20220108_091909.jpg

20220108_091803.jpg

20220108_091755.jpg

20220108_091650.jpg

20220108_091636.jpg

Έγινε επεξεργασία - tsiglas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εκτός από την θέση του spray bar ηθελα να ρωτήσω και για την ανάγκη του μονομάχου σε φωτισμό. 

Το ενυδρείο έχει στο καπάκι το παρακάτω φωτιστικό με την παρακάτω λάμπα κσι η ένταση του φωτισμού φαίνεται στις παραπάνω φωτογραφίες 

20220107_200145.jpg

20220107_200224.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κομπλε.

Οταν θα στρωσει το ενυδρειο, βαλε και καποια ευκολα φυτακια πχ microsorum, moss και καποιο φυτο επιφανειας (limnobium πχ).

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Κομπλε.

Οταν θα στρωσει το ενυδρειο, βαλε και καποια ευκολα φυτακια πχ microsorum, moss και καποιο φυτο επιφανειας (limnobium πχ).

 

Ναι θα το δω και αυτό απλά φοβάμαι ακόμα να μπλέξω και με φυτά (βέβαια γνωρίζω ότι και αυτά θα βοηθήσουν την βιολογία του ενυδρείου)...

Εχω ομως αναπάντητες ερωτήσεις... 

1)Αυτά (τα οποια φυτά) θα πρέπει να μπουν μετά το στρώσιμο και πριν μπει το ψάρι? 

2)Ο μονομαχος έχει απαιτήσεις ανατάραξη-κυματισμό στην επιφάνεια του ενυδρείου και αν ναι πως θα το καταφέρω αυτό με την υπαρχον διάταξη του φίλτρου - spray bar

3)Ο φωτισμός που παρέχετε με το ενυδρείο είναι οκ για μονομάχο ή ακομα και για κάποια φυτά που μου προτείνατε? 

4)Για τα οποία φυτά θα χρειαστεί να αλλαχτεί το χαλίκι (υποψη δεν υπαρχει κάποιο άλλο υπόστρωμα μόνο χαλίκι 2cm) 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος tsiglas έγραψε:

1)Αυτά (τα οποια φυτά) θα πρέπει να μπουν μετά το στρώσιμο και πριν μπει το ψάρι? 

Δεν διαβαζεις αυτο, που γραφω.... Οταν θα στρωσει το ενυδρειο, βαλε και καποια ευκολα φυτακια :)

2) - οχι

3)για ευκολα φυτα, που σου εγραψα φτανει

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος natateo έγραψε:

Δεν διαβαζεις αυτο, που γραφω.... Οταν θα στρωσει το ενυδρειο, βαλε και καποια ευκολα φυτακια :)

2) - οχι

3)για ευκολα φυτα, που σου εγραψα φτανει

 

 

Ευχαριστώ πολύ για τον κόπο και τις απαντήσεις... 

Θα φροντίσω να τα ακολουθήσω ολα σωστά στην σειρά... Θα ενημερώνω το θεμα με την εξέλιξη του ενυδρείου... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Από την Παρασκευή με το νέο φίλτρο οπως εχω περιγράψει καθάρισμα ολα και ξεκίνημα από το μηδέν... Έβαλα τροφή (αυτή στην φωτο) περίπου μισό κουταλάκι του γλυκού στο τούλι και κάθε μερα ριχνω 5ml tetra bacteria και σήμερα που μου ηρθαν τα τεστ (υγρα της sera) ηταν στην 2η κλίμακα 1mg... Οπότε ανέβασα την  ποσότητα της τροφής σχεδον 1 κουταλάκι του γλυκού και λέω να περιμένω κανα 4ωρο και μετά να ρίξω τα σημερινα βακτήρια μπας και εχει ανέβει καθόλου η αμμωνία... Αλλαγή νερού δεν εχω κανει καθόλου αλλα την επιφάνεια του νερού βλεπω αυτά (φώτο) να επιπλεουν... Λογικά θα είναι από την τροφή εεε? 

20220110_181143.jpg

20220110_181226.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος tsiglas έγραψε:

και σήμερα που μου ηρθαν τα τεστ (υγρα της sera) ηταν στην 2η κλίμακα 1mg...

Αν εχεις αμμωνια 1mg/l ειναι το ιδιο με 1ppm, τότε μπορεις να βγαλεις την τροφη. Να μην ανεβει πανω απο 2mg/l

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη δεν θελω να γίνομαι κουραστικός αλλα θα ηθελα να καταλαβαίνω τι κανω.... 

Ακολουθώ το θεμα "στήσιμο ενυδρείου από την αρχή" - "στρώσιμο με φαγητο" και εκεί διαβάζω και λέει:

Φάση δεύτερη: Από εδώ και κάτω το στρώσιμο με τροφή δεν διαφέρει από το στρώσιμο με την αμμωνία, στο ενυδρείο μας θέλουμε μια συγκέντρωση αμμωνίας 3-4 και όχι πάνω από 5... Και για να καταλάβω εγω που εχω 1 δεν θα πρέπει να το φτασω 3 με 4?

Ή τα νούμερα 3-4 αφορούν άλλες τιμές αλλού τεστ αλλης μάρκας? 

Έγινε επεξεργασία - tsiglas
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος tsiglas έγραψε:

Συγνωμη δεν θελω να γίνομαι κουραστικός αλλα θα ηθελα να καταλαβαίνω τι κανω.... 

Ακολουθώ το θεμα "στήσιμο ενυδρείου από την αρχή" - "στρώσιμο με φαγητο" και εκεί διαβάζω και λέει:

Φάση δεύτερη: Από εδώ και κάτω το στρώσιμο με τροφή δεν διαφέρει από το στρώσιμο με την αμμωνία, στο ενυδρείο μας θέλουμε μια συγκέντρωση αμμωνίας 3-4 και όχι πάνω από 5... Και για να καταλάβω εγω που εχω 1 δεν θα πρέπει να το φτασω 3 με 4?

Ή τα νούμερα 3-4 αφορούν άλλες τιμές αλλού τεστ αλλης μάρκας? 

Εγώ προσωπικά είχα μέχρι και 5 ppm απλά όταν φτάσεις εκεί με την αμμωνία κολλάει λίγο το οικοσύστημα. Γιατί θέλουμε νιτρωδη να ανέβουν για να κατέβει η αμμωνία σιγά σιγά. Προσπάθησε να κρατάς σταθερά την αμμωνία γύρω 2με 3 ppm  και με την σειρά θα γίνουν όλα. 

Ποια είναι η σειρά? Όταν ανέβει αμμωνία NH3/NH4   στης 2 βδομάδες περίπου θα αρχίσει να ανέβενουν και τα νιτρωδη Ν02 τότε μετά θα βλέπεις μια πτώση της αμμωνίας. Αυτό σημαίνει ότι έχει αρχίσει ήδη ο κύκλος που λέμε και να παράγονται βακτήρια .Μετά από 3 με 4 βδομάδες περίπου  θα δεις πτώση από τα νιτρωδη Νο2 και σιγά σιγά να ανέβενουν Νιτρικα Νο3 αυτό είναι το καλύτερο που θέλουμε. Εσύ το μόνο που πρέπει να κάνεις να κρατάς σταθερά την αμμωνία 2με 3 ppm και τελευταίο στάδιο είναι όταν θα έχεις αμμωνία 0 και νιτρωδη 0  και Νιτρικα γύρω στα 12με 15 ppm τότε είσαι έτοιμος να βάλεις τα 2με 3 ψαράκια. Ανάλογα τι ενυδρείο έχεις κάνει "έτσι" για τα ψαράκια που σου λέω .Αυτά δεν  είναι κατή δύσκολο υπομονή. Όλα θα ανέβενουν αμμωνία, νιτρωδη, νιτρικα και τα δύο πρέπει να κατέβουν αμμωνία νιτρωδη. Τα νιτρικά τα κατεβάζουμε με αλλαγή νερού. Ελπίζω να τα είπα σωστά 

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
Link to comment
Share on other sites

Ότι λάθος είπα ας με συμπληρώσουν τα παιδιά 

Link to comment
Share on other sites

πριν 38 λεπτά, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

Εγώ προσωπικά είχα μέχρι και 5 ppm απλά όταν φτάσεις εκεί με την αμμωνία κολλάει λίγο το οικοσύστημα. Γιατί θέλουμε νιτρωδη να ανέβουν για να κατέβει η αμμωνία σιγά σιγά. Προσπάθησε να κρατάς σταθερά την αμμωνία γύρω 2με 3 ppm  και με την σειρά θα γίνουν όλα. 

Ποια είναι η σειρά? Όταν ανέβει αμμωνία NH3/NH4   στης 2 βδομάδες περίπου θα αρχίσει να ανέβενουν και τα νιτρωδη Ν02 τότε μετά θα βλέπεις μια πτώση της αμμωνίας. Αυτό σημαίνει ότι έχει αρχίσει ήδη ο κύκλος που λέμε και να παράγονται βακτήρια .Μετά από 3 με 4 βδομάδες περίπου  θα δεις πτώση από τα νιτρωδη Νο2 και σιγά σιγά να ανέβενουν Νιτρικα Νο3 αυτό είναι το καλύτερο που θέλουμε. Εσύ το μόνο που πρέπει να κάνεις να κρατάς σταθερά την αμμωνία 2με 3 ppm και τελευταίο στάδιο είναι όταν θα έχεις αμμωνία 0 και νιτρωδη 0  και Νιτρικα γύρω στα 12με 15 ppm τότε είσαι έτοιμος να βάλεις τα 2με 3 ψαράκια. Ανάλογα τι ενυδρείο έχεις κάνει "έτσι" για τα ψαράκια που σου λέω .Αυτά δεν  είναι κατή δύσκολο υπομονή. Όλα θα ανέβενουν αμμωνία, νιτρωδη, νιτρικα και τα δύο πρέπει να κατέβουν αμμωνία νιτρωδη. Τα νιτρικά τα κατεβάζουμε με αλλαγή νερού. Ελπίζω να τα είπα σωστά 

Ευχαριστώ πολύ... Αυτά είναι απολύτως κατανοητά, τα εχω διαβάσει, τα ακολουθώ και περιμένω...

Αυτό που με μπερδεψε και είναι απολύτως ασαφές είναι ότι εγω παίρνω μετρήσεις με τα test της Sera και εχω μοναδα μέτρησης mg/l και όχι ppm.... Χθες δηλαδή ειχα συμφωνα με την ένδειξη του τεστ 1mg/l αμμωνία... Οχι 1ppm... Εκτός και αν μιλαμε για το ίδιο πράγμα... Και γιαυτό εχω κολλήσει και δεν ξέρω τι να κάνω...

Έγινε επεξεργασία - tsiglas
Link to comment
Share on other sites

πριν 53 λεπτά, το μέλος tsiglas έγραψε:

συμφωνα με την ένδειξη του τεστ 1mg/l αμμωνία... Οχι 1ppm...

το ιδιο ειναι!  mg/l=ppm(ppm εκ του αγγλικού parts per million)

https://el.wikipedia.org/wiki/Ppm_(μονάδα_μέτρησης)

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

το ιδιο ειναι!  mg/l=ppm(ppm εκ του αγγλικού parts per million)

https://el.wikipedia.org/wiki/Ppm_(μονάδα_μέτρησης)

Οκ ευχαριστω....οποτε συνεχιζω και παιρνω μετρησεις και κοιταζω να μην ξεπερασω τα 3mg και να παιζει εκει κοντα 2-3mg....Ευχαριστω

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Μου κάνει εντύπωση η σημερινή μέτρηση 24 ώρες μετά είναι ακομα χαμηλότερη η αμμωνία 0,5mg/l ενω διπλασίασα την ποσότητα των flakes σε περίπου ενα κουταλάκι του γλυκού σε 30lt ... Εκτος και αν χρειάζονται μέρες τα flakes για να αποδώσουν αμμωνία η τα flakes μου JBL NOVO RED ειναι τόσο καλά που κατά την διάσπαση δεν δινουν τόσο αμμωνία... Μυστήρια πράγματα.... 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος tsiglas έγραψε:

Μου κάνει εντύπωση η σημερινή μέτρηση 24 ώρες μετά είναι ακομα χαμηλότερη η αμμωνία 0,5mg/l ενω διπλασίασα την ποσότητα των flakes σε περίπου ενα κουταλάκι του γλυκού σε 30lt ... Εκτος και αν χρειάζονται μέρες τα flakes για να αποδώσουν αμμωνία η τα flakes μου JBL NOVO RED ειναι τόσο καλά που κατά την διάσπαση δεν δινουν τόσο αμμωνία... Μυστήρια πράγματα.... 

Ναι με την τροφή αργή λίγο να δήξει. Απλά να αλλάζεις τροφή κάθε 3 ημέρες στο πουγγί. Γνώμη μου μην κάνεις μετρήσεις συνέχεια πχ 3 φορές την μέρα δεν χρειάζεται τσάμπα πετάς τα τεστ. Πόσες μέρες τρέχει το ενυδρείο σου?

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

Ναι με την τροφή αργή λίγο να δήξει. Απλά να αλλάζεις τροφή κάθε 3 ημέρες στο πουγγί. Γνώμη μου μην κάνεις μετρήσεις συνέχεια πχ 3 φορές την μέρα δεν χρειάζεται τσάμπα πετάς τα τεστ. Πόσες μέρες τρέχει το ενυδρείο σου?

Απο την Παρασκευή οπότε σήμερα 5η μερα και εχω κανει 2 μετρήσεις χθες και σήμερα... 

Είδες μηλως την φώτο με την επιφάνεια του νερού που πλεουν διαφορα? Αυτά είναι από την τροφή? Γύρισα και το spray bar του φίλτρου να χτυπάει ελαφρός προς τα πάνω να υπάρχει κυματισμος μπας και τα ανακυκλώσει το φίλτρο... Ναι τώρα μέτρηση θα ξανα κάνω την Πέμπτη.... 

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος tsiglas έγραψε:

Απο την Παρασκευή οπότε σήμερα 5η μερα και εχω κανει 2 μετρήσεις χθες και σήμερα... 

Είδες μηλως την φώτο με την επιφάνεια του νερού που πλεουν διαφορα? Αυτά είναι από την τροφή? Γύρισα και το spray bar του φίλτρου να χτυπάει ελαφρός προς τα πάνω να υπάρχει κυματισμος μπας και τα ανακυκλώσει το φίλτρο... Ναι τώρα μέτρηση θα ξανα κάνω την Πέμπτη.... 

Ακόμα είναι πολύ αρχή υπομονή .

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

Ακόμα είναι πολύ αρχή υπομονή .

Μόλις παρατηρησα στα διακοσμητικά κάτι σαν άλγη το οποίο κινείται με το ρεύμα από την εξαγωγή του φίλτρου (Βλέπε φωτο) Τι είναι πάλι τούτο... Λες να εχω καμία βακτηριακη έκρηξη? 

20220111_234853.jpg

20220111_234834.jpg

20220111_234815.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...