Jump to content

Help!!! Προετοιμασία ενυδρείου 30lt για μονομάχο μετά απο 7 μέρες με χρυσόψαρο


tsiglas

Recommended Posts

πριν 5 ώρες, το μέλος tsiglas έγραψε:

Μόλις παρατηρησα στα διακοσμητικά κάτι σαν άλγη το οποίο κινείται με το ρεύμα από την εξαγωγή του φίλτρου (Βλέπε φωτο) Τι είναι πάλι τούτο... Λες να εχω καμία βακτηριακη έκρηξη? 

20220111_234853.jpg

20220111_234834.jpg

20220111_234815.jpg

Πόσες ώρες ανάβει το φως του ενυδρείου? Το έχεις κοντά σε παράθυρο που χτυπάει ήλιος στο ενυδρείο? Γενικά τώρα στο στρώσιμο δεν σου χρειάζεται φως εκτός και αν έχεις φυτά "έχεις"?

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

Πόσες ώρες ανάβει το φως του ενυδρείου? Το έχεις κοντά σε παράθυρο που χτυπάει ήλιος στο ενυδρείο? Γενικά τώρα στο στρώσιμο δεν σου χρειάζεται φως εκτός και αν έχεις φυτά "έχεις"?

Το καράβι τι το θες μέσα? 

Είχα και εγώ πλαστικά μέσα στο ενυδρείο μου και μου χάλαγε το νερό. Αποβάλλουν χημικές ουσίες 

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
Link to comment
Share on other sites

πριν 32 λεπτά, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

Το καράβι τι το θες μέσα? 

Είχα και εγώ πλαστικά μέσα στο ενυδρείο μου και μου χάλαγε το νερό. Αποβάλλουν χημικές ουσίες 

Φως δεν αναβω καθόλου, ήλιος δεν το βλέπει και γενικός τωρα που δουλεύουμε ολοι δεν το βλέπει φως καθόλου... Πλαστικό μεσα δεν έχει τίποτα... Τα διακοσμητικά είναι τεχνίτη πέτρα... Φυτά δεν έχω...απο ότι εψαξα στο νετ και κάποια άρθρα εδω μαλλον είναι απο τα βακτήρια και απο την μη ανατάραξη της επιφάνειας του νερού... Προς το παρον γύρισα το spray bar να βαράει προς τα πάνω ώστε να γυρίζει και το νερο της επιφάνειας... 

Έγινε επεξεργασία - tsiglas
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος tsiglas έγραψε:

Φως δεν αναβω καθόλου, ήλιος δεν το βλέπει και γενικός τωρα που δουλεύουμε ολοι δεν το βλέπει φως καθόλου... Πλαστικό μεσα δεν έχει τίποτα... Τα διακοσμητικά είναι τεχνίτη πέτρα... Φυτά δεν έχω...απο ότι εψαξα στο νετ και κάποια άρθρα εδω μαλλον είναι απο τα βακτήρια και απο την μη ανατάραξη της επιφάνειας του νερού... Προς το παρον γύρισα το spray bar να βαράει προς τα πάνω ώστε να γυρίζει και το νερο της επιφάνειας... 

Μεχρι να στρώσει το ενυδρειο θα βγουν πολλα και διάφορα... και αλγες και μύκητες και και και...:) Φυσιολογικό ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Με την βοήθεια ενός πολύ καλού φίλου και λάτρη των ενυδρείων απο χθες τρέχει απολύτως υγιές με φυσικά φυτά και εναν υπέροχο κάτοικο... Ευχαριστώ πολύ όλους όσους ασχολήθηκαν με τις απορίες μου.... 

20220115_180648.jpg

20220115_180616.jpg

20220115_160025.jpg

  • Like 2
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ωραία δουλειά. 

Έβαλες μπολι στο φίλτρο?

Μετρήσεις έχεις κάνει Αμμωνία, νιτρωδη και νιτρικα  ??? Όλα καλά?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άρχοντας ο ψάρης σου, και ωραία διαμόρφωση στο σπιτικό του.

Βρες τρόπο να σκιάσεις την anubia.:D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπόλι όσο παίρνει όλο το μακαρόνι από 2 ετων ενυδρείο, ολο το υποστρωμα από το ίδιο ενυδρείο... 

Μετρήσεις 24 ώρες μετά ηταν όλα μηδέν αμμωνία - 0, N2 - 0, N3 - 0

Να σκιάσω την anoubia? Αν εννοείς αυτό SOTIRIS Ηταν να βάλουμε και 3 φυτά επιφάνειας αλλα στην βιασύνη και την κουβέντα το ξεχάσαμε... Θα μου τα φέρει από Δευτέρα 

Έγινε επεξεργασία - tsiglas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή γράφω από κινητό δεν μπορώ να διακρίνω αν το φυτό που έχεις κάτω από την anubia είναι microsorum.

Εάν είναι, στερέωσε το πάνω από την anubia, ώστε μεγαλώνοντας να της δώσει την απαιτούμενη σκιά.

Τα φυτά επιφανείας κάνουν καλή δουλειά και δημιουργούν και άλλη αίσθηση με τις ρίζες που αναπτύσουν.:)

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Επειδή γράφω από κινητό δεν μπορώ να διακρίνω αν το φυτό που έχεις κάτω από την anubia είναι microsorum.

Εάν είναι, στερέωσε το πάνω από την anubia, ώστε μεγαλώνοντας να της δώσει την απαιτούμενη σκιά.

Τα φυτά επιφανείας κάνουν καλή δουλειά και δημιουργούν και άλλη αίσθηση με τις ρίζες που αναπτύσουν.:)

Και γω θα σε γελάσω πάντως έχει 2 τέτοια φυτά ενα κατω απο την anubia και ενα απο πάνω δηλαδή η anubia είναι στην μέση απο αυτό το φυτό... Μιλούσα πριν με το παλικάρι που το εστεισε (βιολόγος με 12 ενυδρεία χομπιστας) και μου είπε με το ενυδρείο μου και τον μονομάχο να μην περιμένω να ανέβουν ιδιαίτερα τα νιτρικά... Να εχω τον νου μου αργότερα και αν δω τρύπες ή αλλαγή χώματος στα φυτά να τον ενημερώσω να ρίξουμε πλήρες λίπασμα... 

Πάντως αν δεν εχουν απαιτήσεις τα φυτά που μου εβαλε το φωτιστικό του ενυδρείου έχει απλή λάμπα οπότε εχω την δυνατότητα να πεσω πολύ σε φωτισμό... Εχω βάλει αυτόματο φωτισμό αυστηρά 6 ώρες για 2 μήνες και μετά ανάλογα με την κατάσταση ισως ανάβουμε στις 8 ώρες 

Έγινε επεξεργασία - tsiglas
Link to comment
Share on other sites

Ο φιλος σου εκανε πολυ καλη δουλεια!

Ομορφο το ενυδρειο σου!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εννοειτε οτι το ενυδρειο δεν εχει ολοκληρωσει σκομα τον κυκλο του αζωτου...Γιαυτο παιρνω καθημερινα μετρησεις αμμωνια - N02 - N03...Αυριο Πεμπτη κλεινει εβδομαδα οποτε εχω αλλαγη νερου 30%...Ολες οι μετρησεις μεχρι και χθες αμμωνια - N02 - N03 ηταν μηδενικες...Τωρα το ποτε και αν θα ανεβουν ποτε τα Ν03 με 6 φυτα και εναν μονομαχο που τρωει ολοκληρη την ποσοτητα της τροφης του αυτο ειναι αγνωστο...
Θα με πειτε τρελο αλλα ηδη ειναι στον δρομο το Dannerle cube 35lt με led φωτισμο, 8 μικρες πετρες που θα φιλοξενισουν 2 πολυ μικρες ανουμπιες και 2 ακομα java...O λογος που θα γινει η μεταφορα ειναι γιατι θελω να δωσο λιγο ακομα χωρο στο ψαρακι και ποιο ομορφο διακοσμο
Εκτος των παραμετρων των μετρησεων που κανω καθημερινα, την προγραματισμενη εβδομαδιαια αλλαγη νερου και τον 6ωρο αυτοματο φωτισμο τι αλλο θα πρεπει να προσεξω μη βρεθω μπροστα απο απροοπτα???

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος tsiglas έγραψε:

Εννοειτε οτι το ενυδρειο δεν εχει ολοκληρωσει σκομα τον κυκλο του αζωτου...Γιαυτο παιρνω καθημερινα μετρησεις αμμωνια - N02 - N03...Αυριο Πεμπτη κλεινει εβδομαδα οποτε εχω αλλαγη νερου 30%...Ολες οι μετρησεις μεχρι και χθες αμμωνια - N02 - N03 ηταν μηδενικες...Τωρα το ποτε και αν θα ανεβουν ποτε τα Ν03 με 6 φυτα και εναν μονομαχο που τρωει ολοκληρη την ποσοτητα της τροφης του αυτο ειναι αγνωστο...
Θα με πειτε τρελο αλλα ηδη ειναι στον δρομο το Dannerle cube 35lt με led φωτισμο, 8 μικρες πετρες που θα φιλοξενισουν 2 πολυ μικρες ανουμπιες και 2 ακομα java...O λογος που θα γινει η μεταφορα ειναι γιατι θελω να δωσο λιγο ακομα χωρο στο ψαρακι και ποιο ομορφο διακοσμο
Εκτος των παραμετρων των μετρησεων που κανω καθημερινα, την προγραματισμενη εβδομαδιαια αλλαγη νερου και τον 6ωρο αυτοματο φωτισμο τι αλλο θα πρεπει να προσεξω μη βρεθω μπροστα απο απροοπτα???

Καλά ο κύκλος δεν γίνεται ποτέ αλλά άλλο θέμα αυτό.  Περιμένουμε την Ναταλία να σου πει για φυτεμένο η κάποιος άλλος που να γνωρίζει. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους... Και καπως έτσι έφτασα στο σημείο που ήθελα και εδωσα στο ψαράκι μου ότι καλύτερο μπορούσα και αυτή την φορά το έκανα εντελώς μόνος μου... Εννοείτε ότι βρισκομαι σε διαρκεί επιφυλακή με μετρήσεις κτλ... Πως ξεκίνησα και που εφτασε σε 2 μόλις εβδομάδες... 

20220122_194502.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φαινεται οτι εβαλες εσυ τις πετρες :P

Χωρις πετρες μια χαρα ηταν. Ασε με να λεω....:rolleyes:, εσυ πρεπει να δοκιμαζεις! Κάνε όπως σου αρεσει!

Αυτο το μεγαλο κομματι αριστερα, αν θα βγαλεις, θα εχεις  ωραιο αποτελεσμα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έτσι για να βλέπετε την πρόοδο... Είμαι πολύ ευχαριστημένος! 

20220302_203005.jpg

  • Like 5
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...