Jump to content

30 liters


Fred13

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά και χρόνια πολλά,

 

Σειρά μου να δοκιμάσω έστω και κάτι μικρό στην αλμυρή πλευρά.

 

Σε κανένα 10ημερο θα έχω στα χέρια μου δωράκι ένα μικρό 30λιτρο ενυδρειάκι, rimless. 

Μιας και ήδη έχω φυτεμένο 350 λίτρα, έλεγα σε αυτό να πειραματιστώ λίγο με τα αλάτια και να βάλω κανένα μικρό ψαράκι και κανένα εύκολο κοράλλι.

 

Μπορείτε να μου πείτε τα απολύτως απαραίτητα που χρειάζομαι από πλευράς εξοπλισμού; Θέλω να πάει όσο πιο απλά και λιτό γίνεται.

 

Ευχαριστώ πολύ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites


αυτο το τσέκαρες;

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Jester έγραψε:


αυτο το τσέκαρες;

Υπέροχα ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

Καλως όρισες στα αλατια !

Ξεκινάς με δύσκολα αλλά αξίζει να το δοκιμάσεις. 

 

Link to comment
Share on other sites

Δύο από τα καλύτερα,  από δύο από τους καλύτερους!

Τα έχω δει και τα δύο από κοντά!

Link to comment
Share on other sites

Αξίζει να δεις αυτά τα ενυδρεία ώστε να δεις που μπορείς να φτάσεις. 

Φυσικά και είναι από πολύ έμπειρους χομπιστες και εσύ θέλεις κάτι πιο απλό. 

Μην βάλεις sump και βάλε ένα φίλτρο.  Και πάλι όμως όπως σου είπα στην αρχή τα 30 λίτρα στο θαλασσινό είναι challenge!!!

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Να πούμε και μια λεπτομέρεια για το πρότζεκτ με τα μικρά, δεν έχουν βάλει μέσα στο κόστος τα τεστ (που είναι βαρύ ας πούμε) και αν ειδα καλά και άμμο Αραγωνιτη (μικρό το κακο)

Link to comment
Share on other sites

πριν 50 λεπτά, το μέλος fishbone! έγραψε:

Αξίζει να δεις αυτά τα ενυδρεία ώστε να δεις που μπορείς να φτάσεις. 

Φυσικά και είναι από πολύ έμπειρους χομπιστες και εσύ θέλεις κάτι πιο απλό. 

Μην βάλεις sump και βάλε ένα φίλτρο.  Και πάλι όμως όπως σου είπα στην αρχή τα 30 λίτρα στο θαλασσινό είναι challenge!!!

Τι κυκλοφορία θα χρειαστεί ένα 30 λίτρο με εύκολα κοράλλια??

Πόσο όγκο βράχου??

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος fishbone! έγραψε:

Αξίζει να δεις αυτά τα ενυδρεία ώστε να δεις που μπορείς να φτάσεις. 

Φυσικά και είναι από πολύ έμπειρους χομπιστες και εσύ θέλεις κάτι πιο απλό. 

Μην βάλεις sump και βάλε ένα φίλτρο.  Και πάλι όμως όπως σου είπα στην αρχή τα 30 λίτρα στο θαλασσινό είναι challenge!!!

Ευχαριστώ πολύ,

 

Φαντάζομαι ότι αν το κάνω fish only ο βαθμός δυσκολίας μειώνεται αισθητά, σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου! Εάν θέλεις ρίξε μια ματιά και σε αυτά τα άρθρα!

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος Jester έγραψε:

Να πούμε και μια λεπτομέρεια για το πρότζεκτ με τα μικρά, δεν έχουν βάλει μέσα στο κόστος τα τεστ (που είναι βαρύ ας πούμε) και αν ειδα καλά και άμμο Αραγωνιτη (μικρό το κακο)

Το κόστος των τεστ είναι πολύ μικρό. Αμμωνία,  νιτρώδη, νιτρικά που μάλλον τα έχεις από το γλυκό. Άρα άμεσα ένα kh 10€ . Μετά ασβέστιο και μαγνησιο αλλά 20€ . Αραγωνιτης για 30 λίτρα ούτε 10€ . Σίγουρα ρεφρακτομετρο 50€.

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Fred13 έγραψε:

Ευχαριστώ πολύ,

 

Φαντάζομαι ότι αν το κάνω fish only ο βαθμός δυσκολίας μειώνεται αισθητά, σωστά;

Αν κάνεις θαλασσινό δεν θα είναι fish only.

Για fish only  είναι μεγάλα ενυδρεία ώστε να έχουν πολλά και μεγάλα ψάρια.  Φυσικά ένα ενυδρείο 500-1000lt είναι ακριβό στην συντήρηση για ρεεφ με όλες τις αλλαγές και ρουτίνες. 

Για μένα το πρόβλημα είναι ότι είναι λίγα τα λίτρα (30)  που λες για αρχάριο . Δεν συγχωρεί εύκολα λάθη!

Η άποψη μου αν δεν το έχεις ήδη θα πήγαινα τουλάχιστον στα 60plus .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, fishbone! said:

Το κόστος των τεστ είναι πολύ μικρό. Αμμωνία,  νιτρώδη, νιτρικά που μάλλον τα έχεις από το γλυκό. Άρα άμεσα ένα kh 10€ . Μετά ασβέστιο και μαγνησιο αλλά 20€ . Αραγωνιτης για 30 λίτρα ούτε 10€ . Σίγουρα ρεφρακτομετρο 50€.

Ναι βρε πουλακι μου αλλά όταν το άρθρο λεει με μπατζετ 65€ και ρεφρακτομετρο kh και Αραγωνιτης είναι από μόνα τους 65€ είναι μια επισήμανση που πρέπει να γινει.

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος Jester έγραψε:

Ναι βρε πουλακι μου αλλά όταν το άρθρο λεει με μπατζετ 65€ και ρεφρακτομετρο kh και Αραγωνιτης είναι από μόνα τους 65€ είναι μια επισήμανση που πρέπει να γινει.

Για ποιο άρθρο μιλάμε?

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 ώρες, το μέλος mik7 έγραψε:

Τι κυκλοφορία θα χρειαστεί ένα 30 λίτρο με εύκολα κοράλλια??

Πόσο όγκο βράχου??

 

Εγώ σε 30 λίτρα δεν θα έβαζα κυκλοφορητή (wave maker). Θα άφηνα το φίλτρο ή γενικά την επιστροφή να κάνει την δουλειά για αρχή.  Μετά θα έβλεπα ότι πιο μικρό υπάρχει. 

Βράχο 2 κιλά είναι αρκετός. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος fishbone! έγραψε:

Εγώ σε 30 λίτρα δεν θα έβαζα κυκλοφορητή (wave maker). Θα άφηνα το φίλτρο ή γενικά την επιστροφή να κάνει την δουλειά για αρχή.  Μετά θα έβλεπα ότι πιο μικρό υπάρχει. 

Βράχο 2 κιλά είναι αρκετός. 

Ωραία, το φίλτρο ή την επιστροφή με τι αντλία σε l/h ?  

Ένας μέσος όρος αναλογίας λίτρων και κυκλοφορίας??

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, fishbone! said:

Για ποιο άρθρο μιλάμε?

Γλυκό μου, μικρό μου και φτηνό μου reef. Το άρθρο που του σήκωσα σαπαν.

Link to comment
Share on other sites

πριν 52 λεπτά, το μέλος Jester έγραψε:

Γλυκό μου, μικρό μου και φτηνό μου reef. Το άρθρο που του σήκωσα σαπαν.

Το άρθρο αυτό είναι πριν από μια 10ετια !!!

Εκτός από τις τιμές που έχουν αλλάξει,  το άρθρο αυτό δημιουργήθηκε σαν πρότζεκτ με ένα συγκεκριμένο budget .

Στα 30 λίτρα υπάρχουν επιλογές στην κατασκευή του που μπορείς να πάρεις ιδέες όμως για τα αναλώσιμα όπως τεστ και ρεφρακτομετρο δεν μπορείς να κάνεις εκπτώσεις. Πχ δεν βρίσκεις αξιόπιστα τεστ κάτω από 10 ευρώ! Δεν βρίσκεις αξιόπιστο ρεφρακτομετρο κάτω από 50-60€. 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος mik7 έγραψε:

Ωραία, το φίλτρο ή την επιστροφή με τι αντλία σε l/h ?  

Ένας μέσος όρος αναλογίας λίτρων και κυκλοφορίας??

Αν έχεις σαμπ λέγεται επιστροφή, δηλαδή είναι μια αντλία που γυρνάει το νερό από το σαμπ πίσω στο ενυδρείο.  Το εξωτερικό φίλτρο κάνει την ίδια δουλειά με την αντλία επιστροφής αλλά αντί για σαμπ είναι το δοχείο του ! 

Ένας Γενικός κανόνας είναι περίπου 10 φορές τον όγκο του νερού στο main .  Δηλαδή στα 50 λίτρα θα μπορούσες να έχεις 500 λίτρα επιστροφή.  Προσωπικά βάζω κάτι παραπάνω. 

 Στα wave makers ή κυκλοφορητες πάμε στις 20φορες πάνω. 

Αλλά όλα αυτά είναι γενικοί κανόνες που στην πραγματικότητα αλλάζουν με τις ανάγκες κάθε συστήματος!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...