Jump to content

Ultra pico reef 10lt


Yannis M.

Recommended Posts

Η αφορμή δόθηκε από δώρο φίλου για ενυδρείο καραντίνας. Το ενυδρείο ξεκίνησε χθες τη διαδικασία του στρωσίματος χωρίς να χρησιμοποιήσω κανένα βιολογικό υλικό από το υφιστάμενο ενυδρείο μου. Από εξοπλισμό χρησιμοποίησα ότι spare υλικά είχα από το nano μου, το μόνο έξοδο ήταν ένα stc1000, 2 θηλικές πρίζες, 1 αρσενική, 2 μέτρα καλώδιο ρευματος και ένα μαύρο κουτί διακλάδωσης εξωτερικού χώρου σαν θήκη για το STC. (Κόστος 25 ευρώ όλα μαζί).

 

Συνοπτικά ο εξοπλισμός:

Ενυδρείο Fluval Spec III: 27.5x30x22xm (MxΠxΥ) Μικτά λίτρα 18 καθαρά λίτρα που μετρήθηκαν στο ενυδρείο 10.25lt

Sump (φίλτρο) πλάτης: Φίλτρο πλάτης 2 θαλάμων (4 λίτρων σύνολο). Στο πρώτο θάλαμο τοποθετήθηκε DIY από πλέξι media basket με 4 ραφάκια όπου έχει τοποθετηθεί 10% του συνολικού βράχου και στα άλλα θα μπουν κάλτσα άνθρακα, κάλτσα αντιφώσφορου και φλος που θα αλλάζονται ανάλογα με τις απαιτήσεις του συστήματος τακτικά. Στο δεύτερο θάλαμο έχει μπει θερμαντήρας και η αντλία επιστροφής μαζί με ΑΤΟ για nano.

Φως: Fluval 14541 Nano Marine Led 20W (Θα δουλεύει στο 40% τα μπλε και στο 5% το άσπρο)

Βράχος: Real Reef Rock (νεκρός)

Αραγωνίτης: 1.2cm ύψος, Prodibio premium λευκός με κοκκομετρία 1-2mm.

Σκίμερ: όχι

Θερμαντήρες: HS aqua 50W

Ψύξη: ανεμιστήρας μονός (θα αγοραστεί στο μέλλον)

Controller Θερμοκρασίας: STC-1000

Αυτόματη αναπλήρωση: Wavereef Auto top off system

Κυκλοφορητής (αντλία επιστροφής): Sicce Micra 400lt/h (με έξοδο eheim tornado στυλ)

Βακτήρια: Brightwell Microbacter7

Αλάτι: Tropic Marine reef pro

Τεστ: Salifert υγρά για NH3, NO2 και ΝΟ3. Hanna για Ca, PO4, dKH

Ρεφρακτόμετρο: 1 κινέζικο καλιμπράρεται τακτικά από υγτό καλιμπραρίσματος Brightwell

Θερμόμετρα: 1 στο STC και ένα ψηφιακό για επαλήθευση καλιμπραρισμένα.

Όσμωση: Waterways 3 σταδίων 150lt/day

Jumpguard: DIY της D-D

Έξτρα κυκλοφορία:  Αν χρειαστεί υπάρχει ένα σκίμερ επιφάνειας με 150-300lt/h ίσως το δουλέψω στο minimum.

 

Ζωντνοί οργανισμοί και κοράλλια:

Αφού στρώσει θα μπουν ένα ζευγάρι (τσαμπουκάδων) που έχω στο nano μου. Yellow watchman goby και tiger pistol shrimp.

Από κοράλια θα μπουν μόνο εύκολα όπως λίγα ζωανθάκια κανά candy και ίσως κανά star polyps σε βραχάκια που έχω βάλει ξεχωριστά από το main βράχο.

C952BD0F-3F5D-473A-92D8-CD1D95A8132F.JPG

IMG_3343.jpeg

IMG_3373.jpeg

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Καλο ξεκίνημα, πολύ μαρεσουν τα pico διαμαντακια! Το πολύμπριζο από που είναι; γιατί μου γυάλισε.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

@Jester Adeleq Πολύπριζο 6 θέσεων λέγεται, από skroutz το είχα πάρει.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραιο στήσιμο,  καλή αρχή!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραίο στήσιμο!! Θα περιμενουμε να το δούμε το πρότζεκτ και μετά αφού θα έχει ωριμάσει!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Φοβερό πρότζεκτ.

Όταν αποφάσισα να αρχίσω ήμουν ανάμεσα σε αυτό και το 20λιτρο και πήγα στο 20αρι. 

Πρέπει να παιδεύτηκες αρκετά να βάλεις την sicce ε; :P Την είχα πετσοκόψει με το ντρέμελ για να τη χωρέσω και πάλι ακούμπαγε και έκανε θόρυβο. Κατέληξα με την sicce silent nano και του ήρθε κουτί. 

Το plexi επίσης ωραία κατασκευή και θα σου λύσει τα χέρια γιατί δεν καλοχωράει χέρι μέσα στην πλάτη. 

Γενικώς θα το ευχαριστηθείς και έκανες πολύ ωραία επιλογή ζωντανών. Μήπως να βαζες λίγο παραπάνω αραγωνίτη για τους "σκαφιάδες"; 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@sarados χαχα πραγματικά με την αντλία δυσκολεύτηκα.. υπολόγιζα βάση λίτρων ανά ώρα και δεν είχα καταλάβει πόσο μικρό φίλτρο πλάτης έχει... ευτυχώς χώρεσε αλλά αν χρειαστεί καθάρισμα θα προσλάβω 5χρονο παιδί που θα θέλει να γίνει χειρούργος όταν μεγαλώσει 😂

 

Αραγωνίτη έχω μπόλικο ακόμα αν δω ότι το δίδυμο ανοίγει γραμμή μετρό θα προσθέτω σταδιακά...

Link to comment
Share on other sites

Ένα μικρό update:

1. Πρόσθεσα skimmer (λειτουργεί με αεραντλία και limewood). Αεραντλία έβαλα μια που ειχα στοκ στο νάνο μου για θεραπείες (AQUARIUM SYSTEMS AIR PUMP VENTO 1.0 MAX 90 L/H). Το σκίμμερ είναι: Homy Aquarium Fish Tank Protein skimmer και ο βασικός στόχος είναι η επιπλέον οξυγόνωση.

2. Πρόσθεσα UV sterilizer στην έξοδο της αντλίας επιστροφής 1W (Aquael Mini UV Light LED 1W). 

3. Πρόσθεσα ανεμιστήρα για pico (Aquael Nano-Cool)

 

Το ενυδρείο δείχνει να έστρωσε μόλις χθες. Θα περιμένω τουλάχιστον 2 εδομάδες ακόμα πριν μπει το ζευγαράκι γκόμπι-γαρίδα. Προς το παρών έβαλα 2 φραγκάκια από 3 κεφάλια ζωανθάκια που θεωρούνται πιο ανθεκτικά και έναν ερημίτη. 

Μία παρατήρηση που έκανα σχετικά με το στρώσιμο. Χρησιμοποίησα Fastart M και Microbacter 7 της Brightwell. Το στρώσιμο έγινε με αμμωνία 6%w/w. Το ενυδρείο έστρωσε στους 2 μήνες... παρόλο που ακολούθησα κατά γράμμα τις οδηγίες και η αμμωνία δεν ξεπέρασε ποτέ τα 3 ppm. Με λίγα λόγια θεωρώ ότι τα συγκεκριμένα συμπληρώματα ΔΕΝ κάνουν για start up χωρίς "μπόλι". Πεταμένα 30 ευρώ..

IMG_3892.JPG

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...