Jump to content

125 λτ με platies


Vagg_1982

Recommended Posts

Καλησπέρα σας

 

Διαστάσεις

125 λίτρα μικτά περίπου 105 λτ καθαρά. Το ενυδρείο είναι της Eheim, διαστάσεων 80 x 45 x 35 cm.

 

Κάτοικοι

8 platies, 2 αρσενικά και 6 θηλυκά.

7 amano shrimps

 

Φυτά

Microsorum pteropus, microsorum narrow, spiky moss, anubia barteri, vallisneria spiralis. Είχα και πολύ polysperma στην πλάτη που κάλυπτε το σωληνάκι του φίλτρου, αλλά το έβγαλα όλο γιατί τα έπνιγε όλα.

 

Διακόσμηση

Πολύ ξύλο ? για να γίνει αυτό το σύμπλεγμα και λίγες πέτρες

 

Υπόστρωμα

Μαύρο χαλικάκι 1-3 mm.

Μαύρο χαρτόνι

 

Φίλτρο και θερμοστάτης

Eheim 2211 και θερμοστάτης 100 watt.

 

Λίπανση

Seachem flourish 1.8 ml/εβδομάδα και κάποιες σκόρπιες ταμπλέτες βυθού της Dennerle.

 

Αλλαγές νερού

35 λτ/εβδομάδα, με χρήση seachem prime.

 

NH3:0

NO2:0

NO3: 0-5 ... (εδώ είναι το θέμα μου)

 

Έστρωσε με τροφή και μπόλι πριν 2,5 μήνες περίπου. Αμελητέες άλγες ως τώρα, σταδιακή πρόσθεση των ψαριών. Η σύνθεση αυτή τρέχει 1 μήνα τώρα.

Γέννες μπόλικες αλλά τα platy φροντίζουν να μην αφήνουν απογόνους, κάνουν σαν τρελά σε κάθε γέννα και τα τρώνε. Ίσως σωθεί κάποιο μέσα στη moss αλλά ως τώρα δεν τα έχει καταφέρει κανένα.

 

Πράγματι έχω να μετρήσω νιτρικά από το στρώσιμο σχεδόν. Δεν θεωρώ αμελητέα την ποσότητα των ψαριών, η hygrophila polysperma απομακρύνθηκε πριν 1 εβδομάδα που μεγάλωνε σαν τρελή, αλλά και με αυτή και χωρίς, μετράω πρακτικά 0. Βέβαια τα φυτά αργά αργά αναπτύσσονται, παρά τις ελλείψειςπου μάλλον θα έχουν, αλλά οκ.

 

Η spiky moss είναι πανέμορφη και μόλις μεγαλώσει λίγο κρεμάει υπέροχα. Κάποιος πιο μερακλής μπορεί να κάνει θαύματα, εγώ απλά τη στρίμωξα σε σημεία, αλλά αυτή άπλωσε και πήρε όμορφο σχήμα.

 

 

20220117_203553_resized_1.jpg

20220117_203612_resized_1.jpg

20220117_201410.jpg

  • Like 7
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Vagg_1982 said:

 

Η spiky moss είναι πανέμορφη και μόλις μεγαλώσει λίγο κρεμάει υπέροχα. Κάποιος πιο μερακλής μπορεί να κάνει θαύματα, εγώ απλά τη στρίμωξα σε σημεία, αλλά αυτή άπλωσε και πήρε όμορφο σχήμα

Ναι όντως είναι πολύ ωραία ?

Άρχοντες τα πλατυ εκεί μέσα 

Είναι λίγο χαμηλά τα νιτρικά σου.... Αλλά βλέπεις πως θα πάει και αν παρουσιάσουν ελλείψεις τα φυτά 

Έγινε επεξεργασία - Katrin
Link to comment
Share on other sites

Όμορφο ενυδρείο και τα φυτά σου δείχνουν μια χαρά. Λίγο άναρχα θα έλεγα, αλλά αυτό είναι καθαρά θέμα οπτικής και γούστου.

 

Η έλλειψη νιτρικών πάντως είναι ένα θέμα που αντιμετωπίζουν πολλά φυτεμένα με μεγάλη φυτομαζα.

Σε αυτές τις περιπτώσεις προτείνεται η χρήση κάποιου αντίστοιχου σκευάσματος όπως το Seachem Nitrogen.

Link to comment
Share on other sites

ευτυχώς δεν έχεις μέσα φυτά που θέλουν τρελά ΝΟ3 και ο βασικός κανόνας είναι ότι όταν τα πράγματα πάνε καλά τα αφήνουμε. Αν πας να τα κάνεις καλύτερα πχ πιο άρτια ανάπτυξη των φυτών μπορεί να σου ξεφύγει και να δημιουργήσεις άλλα προβλήματα πχ ΑΛΓΕΣ :) 

 

Τώρα αν σε ξύνει να πειραματιστείς με το ΝΟ3 και να γεμίσεις το τσερβέλο σου γνώσεις κάντο. Εγώ της καλύτερες γνώσεις της μάζωξα απο τα αποτυχημένα πειράματα :) 

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω ποιας εταιρίας είναι τα τέστ (φαντάζομαι υγρά) που κάνεις για το ΝΟ3 . Μήπως της sera ;

Και κάθε πότε κάνεις αλλαγές νερού ;

Έγινε επεξεργασία - marinos
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τα σχόλια. Η μικρή μου εμπειρία λέει ότι πρέπει να φέρνεις το ενυδρείο, τις απαιτήσεις και τη φροντίδα του στα μέτρα σου και όχι να σε τραβάει και να 'ζητάει' περισσότερα από όσα μπορείς να δώσεις γιατί θα φτάσουν στιγμές που δεν θα το ευχαριστιέσαι. Μέχρι εκεί που με παίρνει.

 

Ξέχασα

Φωτισμός : Τ5 2 x 24 watt, μία Grolux και μία Daylight 6500K.

 

Δεν σκοπεύω να προσθέσω NO3. Μάλλον πρέπει να διασταυρώσω αυτό που λέει ο marinos, την ακρίβεια των τεστ. Είναι υγρά της API, αγορασμένα τον Οκτώβριο.  Κάπως πρέπει μα μετρήσω με άλλο τεστ. Δεν έχω καμιά σπουδαία φυτομάζα ούτε τα ψαράκια και τις γαρίδες τα θεωρώ λίγα στα λίτρα αυτά, δεν είναι πολύ λογικό να μη μετράω καθόλου ή σχεδόν καθόλου NO3, κατά τη γνώμη μου.

 

Αλλαγές νερού 35 lt κάθε Σάββατο

 

Να είστε καλά

 

Έγινε επεξεργασία - Vagg_1982
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δες λιγο να πάρεις πιο μεγαλο φιλτρο. Για το ενυδρειο σου κάνει το Eheim 350, αλλα καλυτερα το 600.

Τωρα με 8 ψαρια και ευκολα φυτα δεν υπαρχει θεμα. Αν θα θελεις κατι παραπανω....άλλη ιστορια. Διαβασε αυτο το θεμα, αν θελεις.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...