Jump to content

Recommended Posts

Τι γνώμη έχεις για την άμμο την χαλαζιακη την άσπρη γιατί αυτήν έχω μπορούμε να ρίξουμε επιπλέον επιστρωμα ψιλό χαλικάκι μαύρο για να σπάσει το έντονο φως μην τυχόν τον ενοχλεί τ λες και εσυ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 75
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

πριν 48 λεπτά, το μέλος Kleopatra Karanastasi έγραψε:

Θα του κάνω αλλαγές όπως μ είπες βακτήρια πήρα το φαγητό 2 φορές από λίγο και είναι το DAJANA BASIC TROPICAL GRANULES ΑΥΤΌ ΜΑΣ ΤΟ ΈΔΩΣΑΝ ΚΑΙ ΈΧΕΙ ΤΑ ΠΆΝΤΑ 

Παρε καλυτερα της Ocean nutrition. Πολυ καλη και ποιοτικη τροφη. Δοκιμασε!

Τωρα για το χαλικι.... Δεν γινεται να κάνεις μιξ με καποιο που δεν εχειτην  ίδια κοκκομετρια. Αν θα βρεις - κανε, αλλά το αποτελεσμα δεν θα σου αρεσει....

Γενικος λευκη αμμος (βυθος) δεν ειναι καλη επιλογη για ενα ενυδρειο. Αν ειναι κατι σαν διακοσμητικο σε ενα μερος του βυθου, δεν εχει θεμα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εσύ δηλαδή τι θα μου έλεγες να έβαζα να σε     Ρ ωτησω και κάτι άλλο σε κούρασα μωρέ αλλά δεν ξέρω θέλω να μάθω γιατί μ τα είπαν αλιως για την λάμπα που είναι glo 15w λεντ  μην φωτίζει πάνω στη λευκή άμμο και ενοχλεί   να κάνω σε μια αλαγη νερού να αφαιρέσω την άμμο και να βάλω ψιλό χαλικάκι 03-0.5 σε σκούρο σχρωμα να μην τον ενωχλει 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Kleopatra Karanastasi έγραψε:

Εσύ δηλαδή τι θα μου έλεγες να έβαζα να σε     Ρ ωτησω και κάτι άλλο σε κούρασα μωρέ αλλά δεν ξέρω θέλω να μάθω γιατί μ τα είπαν αλιως για την λάμπα που είναι glo 15w λεντ  μην φωτίζει πάνω στη λευκή άμμο και ενοχλεί   να κάνω σε μια αλαγη νερού να αφαιρέσω την άμμο και να βάλω ψιλό χαλικάκι 03-0.5 σε σκούρο σχρωμα να μην τον ενωχλει 

Καλημέρα, όχι να μην την αφαίρεσης  τώρα στο στρώσιμο και στο στάδιο αυτό.  Χρειαζόμαστε βακτήρια όσα περισσότερα γίνεται και αυτή τη στιγμή αποικουν παντού γυάλα, άμμο, ντεκόρ, φίλτρο. Όταν θα στρώσει το ενυδρείο και μετά βάλε συμπληρώσε άμμο την ίδια σε cm  και βλέπουμε ποια άμμο κιόλας για να φτιάξεις το ph ακόμα καλύτερα. Πόσο κιλά άμμο έχει το ενυδρείο σου? 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και ευχαριστώ δεν ξέρω πόσα κιλά ήταν θα μάθω και θα στείλω να σας πω πόσο ακριβώς να μ πεις την διαδικασία και σε πόσο καιρό θα γίνεται τ στρώσιμο και γενικά πόσες αλλαγές θα πρέπει να κάνω ακόμη πάντως τ pangasius είναι μια χαρά μετά τα βακτήρια και της αλλαγές  απλά γ πόσο θα καώ ακομη

Έγινε επεξεργασία - Kleopatra Karanastasi
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Kleopatra Karanastasi έγραψε:

Καλημέρα και ευχαριστώ δεν ξέρω πόσα κιλά ήταν θα μάθω και θα στείλω να σας πω πόσο ακριβώς να μ πεις την διαδικασία και σε πόσο καιρό θα γίνεται τ στρώσιμο και γενικά πόσες αλλαγές θα πρέπει να κάνω ακόμη πάντως τ pangasius είναι μια χαρά μετά τα βακτήρια και της αλλαγές  απλά γ πόσο θα καώ ακομη

Υγρά τεστ έχεις πάρει? Για να μπορέσεις να κάνεις μετρήσεις.  Να βλέπουμε πως πάει.  Αυτό μέχρι να (στρώσει) μπορεί να σου πάρει και μήνα. Οπότε η αλλαγές νερού χρειάζονται όπως σου ανέφερε η Ναταλία  @natateo

Link to comment
Share on other sites

Τα τεστ που χρειάζεται είναι NH3/NH4,NO2,NO3 = Αμμωνία, Νιτρωδη, Νιτρικα 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα ξιαρχη τώρα είναι να πάω να πάρω γενικά όλα τα πράγματα γιατί θέλω να τ κάνω σωστά όπως μου λέτε προσπαθώ γ το καλύτερο αλήθεια γιατί θέλω να γίνουν όλα σωστα

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν η άμμος ήταν  4 κιλά και από αυτό σχεδόν τη μισή βάλαμε όσο γιατί δεν τ πήρα λόγο χιονιού θα τα πάρω ομως

Link to comment
Share on other sites

On 26/1/2022 at 10:39 ΜΜ, το μέλος Kleopatra Karanastasi έγραψε:

Εσύ δηλαδή τι θα μου έλεγες να έβαζα να σε     Ρ ωτησω και κάτι άλλο σε κούρασα μωρέ αλλά δεν ξέρω θέλω να μάθω γιατί μ τα είπαν αλιως για την λάμπα που είναι glo 15w λεντ  μην φωτίζει πάνω στη λευκή άμμο και ενοχλεί   να κάνω σε μια αλαγη νερού να αφαιρέσω την άμμο και να βάλω ψιλό χαλικάκι 03-0.5 σε σκούρο σχρωμα να μην τον ενωχλει 

Σκουρο χρωμα καλυτερα, ναι. Καλυτερα παρε κοκκομετρια απο 0.8mm μεχρι 3mm. Θα βρεις σιγουρα χαλαζιακο χαλικακι σκουρο 1-3mm.

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραία θα πάω να πάρω και θα σου πω όταν είναι να μου πεις πόσο να πάρω λες

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 23 ώρες, το μέλος Kleopatra Karanastasi έγραψε:

Ωραία θα πάω να πάρω και θα σου πω όταν είναι να μου πεις πόσο να πάρω λες

Τόσο άμμο έχει το ενυδρείο Τόσο πιο καλά. Χωρίς υπερβολή όμως που σημαίνει 2με 3 δάχτυλα ύψος από τον πάτο του ενυδρείου είναι καλά. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα να ρωτήσω όταν τν πλύνω μπορώ να την βάλω βρεγμένη η πρέπει να στεγνώσει και να την βάλω μέσα.. Και τ ψάρι πρέπει να είναι μέσα η θ πρέπει να τ βγάλω.. 

Link to comment
Share on other sites

Και τα τεστ μ είπαν από βδομάδα θα τ φέρουν εγώ κάνω αλλαγές και εχτές έκανα κανονικά μέρα παρά μέρα όπως έχετε πει... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος Kleopatra Karanastasi έγραψε:

Καλημέρα να ρωτήσω όταν τν πλύνω μπορώ να την βάλω βρεγμένη η πρέπει να στεγνώσει και να την βάλω μέσα.. Και τ ψάρι πρέπει να είναι μέσα η θ πρέπει να τ βγάλω.. 

να ξεπλυνεις πολυ πολυ καλα πολλες φορες και βρεγμενη θα βαλεις. Το ψαρι θα μεινει μεσα. 

Μην βιαζεσαι με τις αλλαγες. 

Βιολογικο υλικο εβαλες στο φιλτρο;

Link to comment
Share on other sites

Τι ενώεις βιολογικό υλικό πήρα και έβαλα που μ είπατε  βακτηρια εάν ενωειται της μπόλι δεν βρήκα  έχω της μόλις του φίλτρου είναι καινούριο 1 μήνα περίπου για πες μ να καταλαβω

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος Kleopatra Karanastasi έγραψε:

Τι ενώεις βιολογικό υλικό πήρα και έβαλα που μ είπατε  βακτηρια εάν ενωειται της μπόλι δεν βρήκα  έχω της μόλις του φίλτρου είναι καινούριο 1 μήνα περίπου για πες μ να καταλαβω

Βιολογικό υλικό είναι ένα υλικό μεσα στο φίλτρο  συνήθως είναι κεραμικό και έχει διαφορά σχήματα  πχ μακαρόνι κοφτό,  μικρά πετραδάκια κτλ. Μπορείς να τα βρεις με την ονομασία siporax filter media , matrix media κτλ . Αυτό βοηθάει να αποικίσουν βακτήρια στο φίλτρο μας. Εκεί είναι όλα τα καλά βακτήρια στο βιολογικό υλικό. 

Link to comment
Share on other sites

Έχει μέσα τέτοιο το φίλτρο σου? Αν δεν έχει βγάλε μια φωτογραφία το φίλτρο σου και πες μας πληροφορίες ώστε να σε βοηθήσουν τα παιδιά να σου πουν τι βιολογικό υλικό μπορεί να πάρεις. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ξεκαθαρίζω ότι αν αγοράσεις βιολογικό υλικό από το petshop δεν έχει βακτήρια "θα" αποικίσουν βακτήρια στο βιολογικό υλικό (κεραμικό) . Εκτός όπως σου ανέφερα στην αρχή και πάρεις( μπολι) βιολογικό υλικό από άλλο φίλτρο που ήδη είναι στρωμένο. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα εγώ το φίλτρο  το fluval U2 είχε στο κέντρο του φίλτρου αυτά τα κεραμικά τα άσπρα σε σακουλάκι και όταν το ενεργοποίησα το φίλτρο τα έβγαλα από το σακουλάκι και τα έβαλα όταν έστειλα το ενυδρείο μ είναι 1 μήνα περίπου μεσα

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά τότε. Εντάξει έχει βιολογικό υλικό μεσα,  οπότε  μόνο βακτήρια και αντιχλωριο σε κάθε αλλαγή νερού να βάζεις και προχωράμε έτσι.  Τεστ έχεις?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τεστ δε έφεραν ακόμη περιμένω να τα φέρουνε.. Να σε ρωτήσω κάτι 

Κάθε πότε το καθαρίζουν τ φίλτρο ένα ψαρακι έχει κάθε πότε δηλαδή τώρα τ έχουμε μήνα  το φίλτρο τ λες

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος Kleopatra Karanastasi έγραψε:

Τεστ δε έφεραν ακόμη περιμένω να τα φέρουνε.. Να σε ρωτήσω κάτι 

Κάθε πότε το καθαρίζουν τ φίλτρο ένα ψαρακι έχει κάθε πότε δηλαδή τώρα τ έχουμε μήνα  το φίλτρο τ λες

Αυτό δεν είναι κάτι στάνταρ σε όλους και σε όλα τα φίλτρα .Μπορεί κάποια σε 2 μήνες 4 μήνες 6 κτλ . Εμείς απλά λέμε περίπου στον 1 μήνα επάνω λίγο ξέπλυμα τα σφουγγάρια και αλλαγή το άσπρο (βαμβάκι) σε 2 εβδομάδες. Αλλά στην δικιά σου περίπτωση αλλάξε μόνο το άσπρο (βαμβάκι) και άστο το φίλτρο μέχρι να πάρεις τα τεστ να δούμε που βρισκόμαστε. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...