Jump to content

Recommended Posts

Παιδία καλησπέρα έχουμε ένα pagkasious το έχουμε εδώ και 1 μήνα περίπου μικρό περίπου 10 μ 12 εκατοστά από προχτές που κάναμε αλλαγή το ψάρι κάθεται συνέχεια κάτω σχεδόν νεκρό αλλά συκωνεται τρώει κανονικά και μετά τα ίδια τ συμβαίνει καινούριοι είμαστε δεν ξέρουμε γιαυτό ρωτάω σας παρακαλώ τ συμβανει??

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 75
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

πριν 24 λεπτά, το μέλος Kleopatra Karanastasi έγραψε:

Παιδία καλησπέρα έχουμε ένα pagkasious το έχουμε εδώ και 1 μήνα περίπου μικρό περίπου 10 μ 12 εκατοστά από προχτές που κάναμε αλλαγή το ψάρι κάθεται συνέχεια κάτω σχεδόν νεκρό αλλά συκωνεται τρώει κανονικά και μετά τα ίδια τ συμβαίνει καινούριοι είμαστε δεν ξέρουμε γιαυτό ρωτάω σας παρακαλώ τ συμβανει??

Καλησπέρα δώσε μας κάποιες πληροφορίες 

Ενυδρείο? 

Λίτρα?

Φίλτρο?

Πόσο αλλαγή νερού? και κάθε πότε?

Είναι στρωμένο το ενυδρείο σου (κύκλος του άζωτου ) πού λέμε. Επίσης θα βοηθούσε μια φωτογραφία από το ενυδρείο σου και το ψαράκι  για να μπορέσουν και οι συγχομπηστες να βοηθήσουν .

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ενυδρείο 70 λίτρων φίλτρο το fluval U2 αλλαγές ήταν η δεύτερη που έκανα στην πρώτη το 30%και το ψάρι ήταν οκ στις 10 μέρες μετά έκανα πάλι στη εβδομάδα λόγο επειδή είχε πολλές ακαθαρσίες και έκανα 50%αλαγη νερού και έπλυνα και τα φίλτρα με νερό βρύσης  και έβαλα και κάτι μικρές πέτρες απο θάλασσα καθαρές πλυμενες τσεκαρισμενες αυτα

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Kleopatra Karanastasi έγραψε:

Λοιπόν ενυδρείο 70 λίτρων φίλτρο το fluval U2 αλλαγές ήταν η δεύτερη που έκανα στην πρώτη το 30%και το ψάρι ήταν οκ στις 10 μέρες μετά έκανα πάλι στη εβδομάδα λόγο επειδή είχε πολλές ακαθαρσίες και έκανα 50%αλαγη νερού και έπλυνα και τα φίλτρα με νερό βρύσης  και έβαλα και κάτι μικρές πέτρες απο θάλασσα καθαρές πλυμενες τσεκαρισμενες αυτα

Αρχικά καλός ήρθες στο χόμπι μας. 

Πρώτο λάθος πότε μα ποτέ δεν πλένουμε το φίλτρο με νερό βρύσης γιατί σκοτώνεις όλα τα καλά βακτήρια. Πάντα με νερό από το ενυδρείο. Αντιχλωριο βάζεις στο νερό πριν κάνεις αλλαγή νερού? Έχεις κάνει το στρώσιμο του ενυδρείου? Όλα τα προβλήματα ξεκινάνε από εκεί. Αν όχι τότε ανεβάζει αμμωνία το ενυδρείο σου και δηλητηριάζει το ψαράκι. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω μετά το διάβασα ότι δεν πρέπει γιαυτό ρωτάω κιόλας το λάθος έγινε  χλώριο βάζω και το άλλο που βάζω είναι το weste control μου είπαν είναι για καθάρισα και γ να μην θολώνει το νερό.. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Kleopatra Karanastasi έγραψε:

Και τώρα τ μπορώ να κάνω για να τον σώσω πες μ σε παρακαλω

Η μία λύση είναι να βρεις στην περιοχή σου κάποιον συγχομπηστα που να μπορεί να σου δώσει μπολι από το φίλτρο του (βιολογικό υλικό) για να βάλεις στο φίλτρο σου για να γίνει (ο κύκλος) .

Άλλη λύση είναι να βάλεις ×2 αντιχλωριο στο ενυδρείο σου και ταυτόχρονα βακτήρια stability και να μην ταΐζεις πολύ και ακουλουθας της οδηγίες από το σκεύασμα stability (βακτήρια) αλλά αυτό είναι δύσκολο και θέλει εμπειρία για να κάνεις τον κύκλο με ζωή μέσα στο ενυδρείο. Δυστυχώς ξεκίνησες στραβά  και θα είναι δύσκολο για το ψαράκι. Τώρα περιμένουμε τους πιο έμπειρους χομπιστες μήπως έχουν κάποιες λύσεις 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα δύσκολα το ανιχλοριο που έχω μπορώ να κάνω τώρα κάτι μόνο αυτό έχω.... Τώρα που σου μιλάω κάνει βόλτες κανονικά .. Δηλ πόσο να τον ταισω γ πες μου.. Και σε ευχαριστώ κιόλας για τηςσυμβουλες σου

Link to comment
Share on other sites

Όταν ενώεις μπόλι πιο λες αυτά τα μπαλάκια που είναι στο φίλτρο γ να καταλάβω σου είπα πως δεν ξέρω και συγνωμη που κανω τόσες ερωτήσεις απλά έχω στεναχωρηθει

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Kleopatra Karanastasi έγραψε:

Κατάλαβα δύσκολα το ανιχλοριο που έχω μπορώ να κάνω τώρα κάτι μόνο αυτό έχω.... Τώρα που σου μιλάω κάνει βόλτες κανονικά .. Δηλ πόσο να τον ταισω γ πες μου.. Και σε ευχαριστώ κιόλας για τηςσυμβουλες σου

Όσο ταΐζουμε τόσο ανεβάζει αμμωνία και ρύπους μέσα στο ενυδρείο μας . Η αμμωνία είναι  βλαβερά τοξική και η πρώτη αιτία για να χάσουμε ψαράκια. Σε ένα μη στρωμένο ενυδρείο/ φίλτρο. Μπορείς να ταΐζεις μια φορά την ημέρα και κάθε 2 με 3 μέρες αλλαγή νερού γύρω στο 50% και διπλή δώσει αντιχλωριο και το νερό που θα κάνεις αλλαγή να είναι ίδια θερμοκρασία με το νερό του ενυδρείου. Αλλά περιμένουμε τους πιο έμπειρους χομπιστες γιατί μπορεί να είναι λάθος αυτό που σου λέω. Περιμένουμε. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος Kleopatra Karanastasi έγραψε:

Όταν ενώεις μπόλι πιο λες αυτά τα μπαλάκια που είναι στο φίλτρο γ να καταλάβω σου είπα πως δεν ξέρω και συγνωμη που κανω τόσες ερωτήσεις απλά έχω στεναχωρηθει

Μπολι ναι συνήθως είναι βιολογικό υλικό είναι κάτι κεραμικά με σχήμα κοφτό μακαρόνι μπορεί και να είναι μπαλάκια μπορεί να είναι πετρούλες μικρές. Δεν πειράζει για αυτό ήμαστε εδώ να βοηθήσουμε 

Link to comment
Share on other sites

πριν 37 λεπτά, το μέλος Kleopatra Karanastasi έγραψε:

Οκ θα περιμένω να μου απαντησεις

Πριν να βαλεις μπολι, βακτηρια κτλ, πρεπει να κάνεις αλλαγες νερου στο ενυδρειο άμεσα. Πχ σημερα αλλαζεις 40% απο συνολικα λιτρα του ενυδρειου σου - προσοχη! το νερο πρεπει να ειναι ιδιας θερμοκρασιας με νερο ενυδρειο+βαζεις αντιχλωριο στο νερο αλλαγης. Την επωμενη μερα αλλαζεις 20% και συνεχιζεις με καθημερινες αλλαγες 15%

Μετα απο την δεύτερη αλλαγη ριχνεις βακτηρια ή βαζεις μπολι στο φιλτρο.

Και αυτο το ψαρι δεν μπαινει στο ενυδρειο γενικος.  Πρεπει να εχεις για την αρχη ενα 500λ ενυδρειο. Επαναλαμβανω για αρχη! Σε λιγο καιρο θα χρειαστει μια πισινα!

Διάβασε εδω -

 

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το ψάρι φτάνει σε τελικό μέγεθος στην φύση τα 130 εκατοστά . Δεν κάνει για ενυδρείο σου . Αν μπορείς δώσε το πίσω  και θα σε καθοδηγήσουμε απο εδώ για το πως να ετοιμάσεις το ενυδρείο σου και ποιες είναι οι επιλογές σου σε ψάρια .

Άμεσα κάνεις αυτό που σου είπε η @natateo  και δυστυχώς γρήγορα θα πρέπει να το αποχωριστείς .

Για αρχή διάβασε αυτό το άρθρο και ό,τι απορία έχεις ρωτάς χωρίς να το σκέφτεσαι .

 

 

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

@Kleopatra Karanastasi Καλως ηρθες. 

 

Mod edit:

Δημιουργήθηκε ένα καινούριο θέμα για να μπορείς να το εντοπίζεις πιο εύκολα και εσυ και οι υπόλοιποι που σου απάντησαν.

Έγινε επεξεργασία - Antonis K
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πρώτον ευχαριστώ πολύ για ολλα όσα μ είπατε θα ξεκινήσω της αλλαγές κι θα προσπαθήσω να τ κρατήσω όσο μπορώ τ ξέρω ότι θέλει πιο μεγάλο.. Αν έχω κάποια άλλη απορία θα σας πω... Και κάτι άλλο τελικά πόσες φορές την ημέρα να τον ταισω και πάλι ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος Kleopatra Karanastasi έγραψε:

Πρώτον ευχαριστώ πολύ για ολλα όσα μ είπατε θα ξεκινήσω της αλλαγές κι θα προσπαθήσω να τ κρατήσω όσο μπορώ τ ξέρω ότι θέλει πιο μεγάλο.. Αν έχω κάποια άλλη απορία θα σας πω... Και κάτι άλλο τελικά πόσες φορές την ημέρα να τον ταισω και πάλι ευχαριστω

Αν θα τρωει, 2 φορες την ημερα, αλλά απο λιγο. Τι τροφη εχεις;

Αν βλεπεις, πως η τροφη μενει κατω, σημαινει οτι το παραταισες το ψαρι. Οτι πεφτει, πρεπει να μαζευεις, να μην μεινει κατω

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Link to comment
Share on other sites

Όχι τρώει κανονικά μια χαρά εντωμεταξύ τ πρωί πέφτει κάτι σαν λυθαργο ενώ το βράδυ μετά της 6μ7 είναι συνέχεια ενεργός.. Το φως δεν τ ανοίγω πολύ η τροφή είναι BASIC TROPICAL GRANULES οτι εχω παρει είναι από το πετ που μ ειπε το παιδί εκεί καλημέρα κιολας

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα σας και καλή εβδομάδα... Λοιπόν τελικά έκανα αλλαγές νερού πήρα και βακτήρια κανονικά όπως είπατε και το ph του είναι στο 7 μην με ρωτήσετε για μετρήσεις αμμωνία 1 δεν ξέρω δεν έχω θα ήθελα εσυς να μου πείτε... Και πως θα καταλάβω αν τ ψάρι έχει δηλητηριαστει  η αν συνελθει

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Kleopatra Karanastasi έγραψε:

Παιδιά καλησπέρα σας και καλή εβδομάδα... Λοιπόν τελικά έκανα αλλαγές νερού πήρα και βακτήρια κανονικά όπως είπατε και το ph του είναι στο 7 μην με ρωτήσετε για μετρήσεις αμμωνία 1 δεν ξέρω δεν έχω θα ήθελα εσυς να μου πείτε... Και πως θα καταλάβω αν τ ψάρι έχει δηλητηριαστει  η αν συνελθει

Με αμμωνια στο ενα, ηδη το εστειλες....

Κανε αλλαγες νερου μεχρι να φτασεις τουλαχιστον στο 0.2!!!!

Οι ζημιες, που παθαινουν τα ψαρια απο αμμωνια, δεν περνανε....

Link to comment
Share on other sites

Και κατι άλλο... Με ποιο τεστακι μέτρησες το ph? To ph στο 7 ειναι σχεδον αδυνατον να εχεις.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν είπα ότι αμμωνία 1 είπα ότι δεν ξέρω καν γιαυτό σε ρωτάω δεν ξέρω πως μετράνε και δεν εχω κάτι να μετρισω αμμωνία. Όσο για το ph νερου το έκανα θα βγάλω φώτο να τ δεις  να μ πεισ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...