Jump to content

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους.

 

οπως ειχα ξανα δημοσιευσει ειμαι πολυ νεος ακομα και προσπαθω να φτιαξω ενα ενυδρειο σε ενα αξιοπρεπες επιπεδο.

το ενυδρει μου ειναι το rio 125  , με φιλτρο εσωτερικο + cirax m , και εχει και 2 φυτα μεσα καθως και κερατοφυλλο.

το κερατοφυλλο σε συνδιασμο με stabilitty καθημερινα για 7 ημερες , prime σε καθε αλλαγη νερου και στην αρχη,

και τροφη ρα εβαλα μπας και καταφερω να το στρωσω. aqua test δεν εχω παει ακομα αλλα μου ειπαν οτι γενικα παω καλα εως τωρα.

ευχαριστω πολυ τον @marinos που με βοηθησε πολυ και με τις σημειωσεις και το ενδιαφερον του καθως και ολα τα παιδια φυσικα.

με ολο το σεβασμο λεγοντασ μου οτι ο @killerknight εχει μια καλυτερη εικονα για τα χρυσοψαρα ( σεβομαι ολα τα μελη αλλα δεν ξερω ακομα

ποιος ασχολειτε με τι ειδος, και δεν θελω να παρεξηγηθω) ,  εβαλα μεσα τα πρωτα μου 2 οραντα.

 

θα ηθελα λοιπον να μου πειτε τι αλλο πρεπει να κανω, πως σας φαινεται το ενυδρειο και τι να προσεξω..

τα οραντα προφανως τρωνε το κερατοφυλλο.. να το βγαλω? υπαρχει περιπτωση να φανε πολυ και να παθουν κατι?

 

ευχαριστω πολυ ολους σας. 

271230724_261734329402596_2043681627008847039_n.jpg

271394097_468794328133343_1257345900150164898_n.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο το ενυδρείο σου. Όχι ρε συ μην το βγάλεις, άσε τα παιδιά να τσιμπάνε και λίγο χορταρακι ?.θα χαρά φαίνεται για αρχή. Πες μας μερικά πράγματα για αυτό (φίλτρο, αλλαγές νερού, τάισμα, τεστ νερού)

Link to comment
Share on other sites

Ωραιοςςςς!

Μονο μια παρατήρηση - το μοπανι (ξυλο) βγαλε απο την μεση και βαλε πισω απο μικροσορουμ, ή αριστερα ή δεξια.

Link to comment
Share on other sites

Βρες ένα τρόπο να κρύψεις το σωληνάκι της αεραντλίας . Φαίνεται άσχημο ,αν θέλεις  βάλτο στην άκρη και α πάρε σκέτη αερόπετρα  γιατί θα σου έχει καλύτερη οξυγόνωση του νερού επειδή θα κάνει μεγαλύτερη ανατάραξη της επιφάνειας .

Κατά τα άλλα @killerknight το φίλτρο είναι το μαμίσιο του ενυδρείου γεμάτο με βιολογικό υλικό . 

Νικόλα περιμένουμε μετρήσεις απο αυτά που σου ζήτησα με υγρά τεστ . 

Αν δεν έχεις πάρει ακόμα όταν πας στον Μυσιρλή πάνε του ένα δείγμα απο το νερό του ενυδρείου σου και πες του να σου δώσει μετρήσεις ( πες μου το ζήτησαν απο το aquazone)?

Link to comment
Share on other sites

το  ενυδρειο μου ειναι το ριο 125 , Bioflow Μ εσωτερικό φίλτρο με cirax , αλλαγη νερου δεν εχω κανει ακομα, ειχα μεσα ενα μονομαχο προσωρινα και η τροφη ηταν του μονομαχου, 

τωρα τρωνε  organix  για οραντα, εχω 2 χοχλιους golden apple,  τεστ νερου εχω σκοπο να παρω της api kit με ολα τα τεστ ( αλλα σιγα σιγα γτ τωρα το ξεκινησα και δεν μπορω να ανοιχτω τοσο ) θελω να βαλω μεσα ενα red cap  18 cm να ειναι πιο εντυπωσιακο.

δεν ξερω τι αλλα μπορω να βαλω. πχ μπορω να βαλω και αλλα χρυσοψαρα η να μεινω μονο στα οραντα.... χρειαζεται καποια συγκεκριμενη θερμοκαρασια? τα εχω στου 25 βαθμους.

το ενυδρειο τρεχει  7 μερες... κατανοοω οτι ο κυκλος του αζωτου δεν εχει γινει και δεν ειναι πληρωσ στρωμμενο αλλα με τα σκευασματα και την τροφη ισως ειμαι σε καλο σταδιο.... τι αλλο θα μπορουσα να κανω για βελτιωση ???

Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα ακόμη να μην βλάψεις άλλο ψάρι. Μόλις δεις ότι ολοκληρωθεί ο κύκλος τότε βάλε ένα ακόμη. Αν θες να μπουν τέσσερα θα χρειαστείς εξωτερικό φίλτρο πλέον να ξέρεις

Link to comment
Share on other sites

Να μην βάλεις εννοουσα?

Link to comment
Share on other sites

αρα γενικα ειμαι σε καλο σταδιο , και στην ιεραπετρα που ειμαι εχει να μαγαζι πολυ καλο και που ειπε το παλικαρι ,

να του παω δειγμα νερου πριν βαλουμε το οραντα το μεγαλυτερο.. γενικα δεν εχω παραπονο απο βοηθεια... :P 

τωρα αυτα για ριπογονα ψαρια, αλγες κτλ θα τα μαθω σιγα σιγα......   τωρα τα φυτα ειναι java fern  αυτα και την ανουμπια ειναι

απο οτι διαβαζω τα μονα που ισως δεν  πειραξουν. ειναι δεμενα σε ξυλο οχι φυτεμενα.. θελει καποιο λιπασμα? 

Link to comment
Share on other sites

 

πριν 23 ώρες, το μέλος killerknight έγραψε:

Θα έλεγα ακόμη να μην βλάψεις άλλο ψάρι. Μόλις δεις ότι ολοκληρωθεί ο κύκλος τότε βάλε ένα ακόμη. Αν θες να μπουν τέσσερα θα χρειαστείς εξωτερικό φίλτρο πλέον να ξέρεις

 

https://www.aquariumhouse.gr/filtro-Eheim-Pickup160?fbclid=IwAR2EkItvWJoVnmrusnc_arOyKlOCo1fA1HaxpUbS1co1ngW3mgTmDL_Wh8Y  αυτο ειναι ενα εσωτερικο οικονομικο φιλτρο @killerknight...  πρεπει να βαλω υποχρεωτικα εξωτερικο ? διοτι εκει που ειναι το ενυδρειο δεν θελω να φαινεται κατι αλλο.... αυτο δεν θα κανει δουλεια ? 

 

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα αυτό αν θυμάμαι δεν έχει βιολογικό υλικό παρά μόνο σφουγγάρι σωστά? Αν δε θες να βάλεις εξωτερικό, δε βάζεις άλλο ψάρι μέσα. Επίσης καλό θα ήταν αν είναι μόνο σφουγγάρι να κόψεις μέρος από το σφουγγάρι και να βάλεις βιολογικό υλικό. Ξέρεις τι είναι το βιολογικό υλικό? Το λέω για να σου εξηγήσω αν ξέρεις. Μην πηδάω βήματα

Έγινε επεξεργασία - killerknight
Link to comment
Share on other sites

οχι δεν ξερω..... στο αλλο μου ειπαν και ειχε χωρο για ενα cirax .... αν παρω το ιδιο το φιλτρο που εχει το ριο και εχει χωρο για βιολογικο υλικο? η καποιο αλλο εσωτερικο φιλτρο δεν υπαρχει με βιολογικο υλικο? 

Link to comment
Share on other sites

Έχεις το εσωτερικό  φίλτρο του ριο?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό έχει μόνο σφουγγάρια?

Link to comment
Share on other sites

Εσωτερικα φιλτρα μπορω να παρω καποιο απο αυτα;;;;  τι λέτε;;

Screenshot_20220123-193143_Chrome.jpg

Screenshot_20220123-193042_Chrome.jpg

Screenshot_20220123-192739_Chrome.jpg

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους.

 

@marinos & @killerknight εκανα την πρωτη μου μετρηση με το κιτ της απι.....nitrate ειμαι 0 και αμμωνια 0,25 ..... επισης στο ενυδρειο εβαλα το φιλτρο   δευτερο το  Oase Εσωτερικό Φίλτρο Ενυδρείου BioPlus 200 650 lt/h. την πρωτη θηκη την αφηνω σαν σφουγγαρι και στις αλλεσ δυο τις γεμιζω με siporax mini..  νομιζω για 8η μερα παμε καλα.... πλεον δουλευει με 2 φιλτρα.... γεματα με βιολογικο υλικο ...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ΝΗ3-ΝΗ4 =0-0,25       ΝΟ2 =0     και ΝΟ3 =?

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος marinos έγραψε:

Δηλαδή ΝΗ3-ΝΗ4 =0-0,25       ΝΟ2 =0     και ΝΟ3 =?

οχι  ΝΗ3-ΝΗ4 =0-0,25  ΝΟ3 =0 και νο2 δεν εκανα γιατι μου ειπαν να κανω την 14η μερα...

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος nikos skourogiannakis έγραψε:

οχι  ΝΗ3-ΝΗ4 =0-0,25  ΝΟ3 =0 και νο2 δεν εκανα γιατι μου ειπαν να κανω την 14η μερα...

Αν έχεις τεστ κάνεις τώρα. Ποιος σου είπε την 14η μέρα ; 

Αυτά τα 3 είναι τα βασικά που μετράμε ΜΑΖΙ στο ενυδρείο μας για να δούμε σε τι κατάσταση είναι .

Link to comment
Share on other sites

@marinos τα δικα μου τεστ θα ειναι εδω σαββατο... αυτα τα εκανα σε ενα φιλο του πηγα νερο....το σαββατο λοιπον θα τα ξανα μετρησω ολα  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,

@marinos & @killerknight

μου ηρθαν τα aqua test.

λοιπον οι μετρησεις ειναι

ammonia nh3 nh4   0.5 me 1

nitrite no2   0.25

nitrate no3   0 

 

θα ερθει αυριο αλλο ενα εσωτερικο φιλτρο το  Oase Εσωτερικό Φίλτρο Ενυδρείου BioPlus 200 650 lt/h. την πρωτη θηκη την αφηνω σαν σφουγγαρι και στις αλλεσ δυο τις γεμιζω με siporax mini. θα πεσει η αμμωνια ? πρεπει να βαλω κερατοφυλλο? τι πρεπει να κανω? ειναι καλα για 14 μερες λειτουργειας

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου. Οπωσδήποτε κάθε μέρα αλλαγές νερού 30% μέχρι να ηρεμήσουν οι μετρήσεις. Οι μετρήσεις αυτές δείχνουν ότι το ενυδρείο δεν έχει στρώσει ακόμη. Κάνεις τις αλλαγές και βάσεις άμεσα και το άλλο φίλτρο να δουλεύει. Επίσης βάζεις άμεσα και το siporax. Θα επαναλαμβάνεις τις μετρήσεις κάθε δύο ημέρες και θα μας λες τα αποτελέσματα

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

αρα αυριο θα ξανα αλλαξω νερο?  σημερα του αλλαξα το  50%

Link to comment
Share on other sites

και το prime θα το βαζω σε καθε αλλαγη νερου? καθε μερα ???  @killerknight @marinos

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...