Jump to content

Χρυσοψαρα με τι αλλα ψαρια ;;


Giorgos500

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους 

Ειμαι καινουριος στο χομπι του ενυδρειου και εχω ενα 70λιτρο με ενα οραντα και εναν πλεκοστομο.Μου ειπαν οτι μπορω να βαλω μεσα καποια νεον τετρα και μαλιστα μου προτειναν τα μπλακ νεον τετρα.Επισης μου ειπαν οτι μπορω να βαλω ενα σιλβερ ντολαρ.Κατι τετοιο ισχυει ;; και αν.οχι τι αλλα ψαρια θα μπορουσα να βαλω μεσα ;;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Γιώργο και καλώς ήρθες!

 

Δυστυχώς οι συμβουλές που σου δόθηκαν δεν είναι ιδιαίτερα εύστοχες.

 

Τα χρυσόψαρα και κατ'επέκταση τα οραντα είναι ψάρια κρύου νερού σε αντίθεση με τα υπόλοιπα που αναφέρεις τα οποία είναι τροπικά. Διαφέρουν στις παραμέτρους νερού και κυρίως στην θερμοκρασία στην οποία πρέπει να τα κρατάμε. 

Κατά την άποψη μου καλό θα ήταν να αποχωριστείς και τον πλεκο. Στην θέση του θα μπορούσες να βάλεις άλλο ένα οραντα, με την προϋπόθεση ότι μπορεί να το υποστηρίξει το ενυδρείο σου. (Διαστάσεις, φίλτρο κτλ)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου καλημέρα. Τα χρυσόψαρα πάνε μόνο με άλλα χρυσόψαρα λόγω χαρακτήρα, συνθηκών νερού και ιδιοσυγκρασίας. Σου επισυνάπτω μερικά άρθρα μιας και είσαι νέος στο χόμπυ για να μάθεις και να στήσεις σωστά το ενυδρείο σου 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία - killerknight
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και απο μενα.... μια σχετικη ερωτηση.... τα οραντα πανε μονο με οραντα η γενικα με ολα τα χρυσοψαρα;;;;

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να μπουν με άλλα fancy και όχι με μονόουρα.

Link to comment
Share on other sites

Απο το μαγαζι στο οποιο αγορασα το ενυδρειο και το οραντα το ψαρι το ειχαν στους 25 βαθμους και μου ειπαν οτι καλο θα ειναι να μην του κατεβασω πολυ την θερμοκρασια κατι που δεν εκανα.Οσο αναφορα τον πλεκο απο το μαγαζι που τον πηρα μου ειπαν οτι ζει κανονικα με τα χρυσοψαρα και οτι η θερμοκρασια που εχω ειναι μια χαρα και για τα 2 ψαρια.Ενας φιλος μου που ασχολειτε καιρο με το χομπι μου προτεινε στην θερμοκρασια που εχω τωρα στο ενυδρειο να βαλω καποια νεον τετρα η ενα σιλβερ ντολαρ και οτι παλιοτερα το ειχε κανει και αυτος χωρις να αντιμετωπισει καποιο προβλημα  

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Giorgos500 έγραψε:

Ενας φιλος μου που ασχολειτε καιρο με το χομπι μου προτεινε στην θερμοκρασια που εχω τωρα στο ενυδρειο να βαλω καποια νεον τετρα η ενα σιλβερ ντολαρ και οτι παλιοτερα το ειχε κανει και αυτος χωρις να αντιμετωπισει καποιο προβλημα  

Πες τον φιλο σου, οτι καλύτερα να μην ασχολείται με το χόμπι. Μαλλον  εχει σκοπο να βασανίζει τα ζωντανά και οχι να τους παρέχει καλες συνθήκες διαβιώσεις.

Εδω θα βρεις τους ανθρώπους, που θέλουν να κανουν το καλυτερο για τα κατοικίδια τους. Αν θέλεις να μάθεις απο αυτούς , που όντως ξέρουν, θα σε καλωσορίζουμε στην παρέα μας με χαρα.

Διάβασε τα αρθρα απο το ποστ #3 και θα καταλάβεις και μόνος σου ποιο ειναι σωστό και ποιο ειναι το λάθος.

Και για πετσοπαδες..... Τους ενδιαφέρει να πουλήσουν μόνο (υπάρχουν και εξαιρέσεις), να ξέρεις....δυστυχώς....

Έγινε επεξεργασία - natateo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Giorgos500 έγραψε:

Απο το μαγαζι στο οποιο αγορασα το ενυδρειο και το οραντα το ψαρι το ειχαν στους 25 βαθμους και μου ειπαν οτι καλο θα ειναι να μην του κατεβασω πολυ την θερμοκρασια κατι που δεν εκανα.Οσο αναφορα τον πλεκο απο το μαγαζι που τον πηρα μου ειπαν οτι ζει κανονικα με τα χρυσοψαρα και οτι η θερμοκρασια που εχω ειναι μια χαρα και για τα 2 ψαρια.Ενας φιλος μου που ασχολειτε καιρο με το χομπι μου προτεινε στην θερμοκρασια που εχω τωρα στο ενυδρειο να βαλω καποια νεον τετρα η ενα σιλβερ ντολαρ και οτι παλιοτερα το ειχε κανει και αυτος χωρις να αντιμετωπισει καποιο προβλημα  

Τα χρυσόψαρα είναι κρύου νερού. Οπότε το χειμώνα θα πρέπει να είναι (ειδικά επειδή το οραντα είναι famcy είδος) να έχουν θερμοκρασία μεταξύ 18-23 βαθμών. Τα χρυσόψαρα δεν πάνε ούτε πλεκο ούτε με κάποιο άλλο από τα είδη που είπες

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...