Jump to content

τροφη οραντα


Recommended Posts

Καλημερα παιδια,

 

μια απορια εχω... το υποστρωμα ειναι χαλικι στο ενυδρειο και η τροφη μοιαζει πολυ με αυτο και τα ψαρια δυσκολευονται λιγο....

θα εχω καποιο προβλημα? πρεπει να αλλαξω τροφη ?  η θα την βρουν μονα τους? να κεινω το φιλτρο οταν βαζω τροφη που να πηγαινει ολη στον πατο?

@killerknight τι λες? μιας και εχεις παρομοια ψαρια ? βεβαια χουν φαει και το κερατοφυλλο..... και κατι τελευταιο.... ειναι καλο να τρωνε φυτα? πχ μια στο τοσο 

να αγοραζω καποιο φυτο να το τρωνε? 

 

ευχαριστω πολυ 

270075374_1299411877244152_1398527000114262237_n.jpg

271988495_322652479772853_6083871529747265088_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε μου. Μην ανησυχείς μια χαρά θα βρίσκουν την τροφή τους εάν πεινάνε. Για τα φυτά μην ανησυχείς, και αυτά αποτελούν μέρος του μενού τους. 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γενικότερα συνηθίζω να ριχνω την τροφή σε ένα σημείο του ενυδρείου με μικρή ροή. Ένα άλλο κόλπο είναι να αφήνεις την τροφή, όχι στην επιφάνεια που θα την παρασύρει εύκολα η ροή από το φίλτρο, αλλά μερικά εκατοστά κάτω από την επιφανεια του νερού. Έτσι βυθίζεται η τροφή πιο κατακόρυφα και δεν σκορπίζει παντού. 

Και τα ψάρια μετά από λίγο καιρό εκπαιδεύονται να ψάχνουν την τροφή του σε αυτά τα σημεία.

 

 

Και μια μικρή παρατήρηση. Καλό είναι να μην ανοίγεις καινούρια θέματα για το ίδιο ενυδρείο. Δεν τρέχει τίποτα, αλλά ετσι δεν είναι όλες οι πληροφορίες συγκεντρωμένες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...