Jump to content

Αφαιρεση φυτου (γρασιδιου)


Manos Voutirakis

Recommended Posts

 Καλησπερα σε ολα τα μελη !

 

https://imgur.com/a/7ZdhRpT?fbclid=IwAR1gCcBveELs1sHUyypsy_2TwGcz1UtKgLtZmyXbmc076Jvz4XP2Xg0RaKs

 Θελω να αφαιρεσω αυτο το γρασιδι που εχω βαλει στο ενυδρειο γιατι θελει πολυ συχνα κλαδεμα

και μεγαλωνει στο υψος πολυ και ''κρυβει'' το ενυδρειο.

 Ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος για την αφαιρεση του μιας και δεν εχω την πολυτελεια να βαλω τα ψαρια

σε αλλο ενυδρειο.

 Εχω σκεφτει να κλεισω το φιλτρο ,να το ξεπατωσω και επιτοπου να κανω μια αλλαγη νερου και να βαλω 

παραπανω αντιχλωριο μιας και θα αναταραχθει ο βυθος . Ο αλλος τροπος που εχω σκεφτει ειναι να το κλα-

δεψω απο τον πατο ,αλλα νομιζω οτι θα ξανα μεγαλωσει και οτι θα πνιξει το καινουργιο γρασιδι που θα φυτεψω.

 

 Ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Είναι δεδομένο ότι θα γίνει μεγάλη ανακατωσούρα μέσα στο ενυδρείο αλλά δεν υπάρχει και άλλος τρόπος αν το έχεις αποφασίσει.

Ίσως αν το έβγαζες σταδιακά, να μείωνες λίγο την συνολική αναστάτωση.:)

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Όταν ξηλωσα μια μεγάλη ποσότητα από Cuba το έκανα ως εξής. Πήρα ένα λάστιχο και καθώς έβγαζα νερό από το ενυδρείο (Όπως κάνουμε αλλαγή νερού δηλαδή) εσκαβα με τα δάχτυλα το βυθό, ξηλωνοταν το φυτό και το λάστιχο το τραβούσε μαζί με το νερό και τα οργανικά που ήταν μαζεμένα εκεί. Δεν έγινε μεγάλη ανακατωσούρα, με τη διαφορά ότι η Cuba εχει μικρές ρίζες και έφευγε εύκολα. Βάση αυτού θα συμφωνήσω με τον Σωτήρη ότι ίσως είναι καλύτερο να κάνεις τη διαδικασία τμηματικά.

 

Υγ Αν το κάνεις όπως σου περιέγραψα, το νερό καλό είναι να μην πάει στην αποχέτευση, αλλά σε κάποιο κουβα,  γιατί υπάρχει κίνδυνος να φράξει από τα φυτά.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος είναι lilaeopsis? 

Έχει πολύ μεγάλο ριζικο σύστημα 

Έγινε επεξεργασία - Katrin
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καποιο echinodoros βλεπω. Μαλλον tennelus. Μια χαρα βγαινει, αρκει να τραβας σιγα σιγα και οπως ειπε και ο Αντωνης, ρουφας άμεσα οτι μπιχλα βγανει απο το soil.

Μετα βαμβακι στο φιλτρο με αλλαγη καθε 8-12 ωρες  και καλυτερα αλλαγες νερου πιο συχνες , πχ μετα που θα βγαλεις το φυτο, καθε μερα 30% για 2 μερες, γιατι η ΒΒΑ πάντα περιμενει στην γωνία :)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ότι και να κάνεις θα το κάνεις με υπομονή και σιγά σιγά όσο για το φυτό εμένα μου μοιάζει με Sagittaria subulata

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις !

 

 Το πρωτο βημα εγινε. Αφαιρεσα το παλιο γρασιδι ( η αληθεια ειναι οτι εγινε χαμος στο ενυδρειο) αλλαξα το

νερο και τωρα θα περιμενω λιγο μεχρι να φυτεψω το καινουργιο.

 Τωρα εχω ακομα δυο ερωτησεις !  Με την αφαιρεση του παλιου φυτου εφυγε λιγο υποστρωμα και επισης

ανακατευτηκε. Πως μπορω να το στρωσω παλι ομορφα ? Κανει να αγορασω λιγο καινουργιο υποστρωμα 

και να το προσθεσω για να κλεισω τις ''λακουβες''.

 Και τελος σε σημεια που θα παει να ξαναβγει το παλιο γρασιδι ,απλα να το κοβω ή ξεριζωμα παλι ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Manos Voutirakis έγραψε:

Πως μπορω να το στρωσω παλι ομορφα ? Κανει να αγορασω λιγο καινουργιο υποστρωμα 

και να το προσθεσω για να κλεισω τις ''λακουβες''.

Εχεις soil κατω.... Εχεις και υποστρωμα;

Αν μονο soil, δεν υπαρχει θεμα, λιγο απο αριστερα λιγο απο δεξια και δεν θα υπαρχουν και λακουβες...

Link to comment
Share on other sites

πριν 47 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Εχεις soil κατω.... Εχεις και υποστρωμα;

Αν μονο soil, δεν υπαρχει θεμα, λιγο απο αριστερα λιγο απο δεξια και δεν θα υπαρχουν και λακουβες...

 

 Μονο Soil !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...