Jump to content

Καλημέρα,καλή χρονιά!


giorgos152

Recommended Posts

Με λένε Γιώργο, σας παρακολουθώ χρόνια και αποφάσισα τώρα να γίνω μέλος

Μένω Αθήνα και το πρώτο ενυδρείο μου κοντεύει να κλείσει τα δύο χρόνια.

Διάβαζα εδώμήνες πριν το στήσω αλλά και πάλι είναι κάποιες λεπτομέρειες που τις μαθαίνεις στην πράξη.

Ξεκίνησα με 180 λίτρα κοινωνικό φυτεμένο και αυτή τη στιγμή έχω τρία καθώς και ενα breeding tank 50 lt.

Σας ευχαριστώ για τη βοήθει που μου δώσατε όλα αυτά τα χρόνια αν και ήμουν μόνο επισκέπτης εδώ......

Θέλω και εγώ να πω κάτι που έχει χιλιοειπωθεί αλλά καλό είναι να επαναλαμβάνεται τακτικά σε όλους τους νέους στο χόμπυ.

Ναι,ένα ενυδρείο μπορει να λειτουργήσει με κάποια φυτά και ψάρια σε 20 με 25 μέρες περίπου μετά το στρώσιμο....όμως το περιβάλλον

παραμένει ασταθές και η πιό μικρή λεπτομέρεια  η λάθος που θα γίνει θα φέρει την καταστροφή...άλγες,μήκυτες,παράσιτα ίσως θάνατοι κ.λ.π..

Το ενυδρείο αρχίζει να σταθεροποιείται μετά από ένα με ενάμισυ χρόνο περίπου και τότε είναι σε θέση πιά από μόνο του να προστατεύει τους κατοίκους αλλά και το οικοσύστημα του

Αυτά από προσωπική πείρα πια....(αφού έπαθα...έμαθα)

Παραθέτω μερικές φωτό από το πρώτο ενυδρείο αλλά θα κάνω και παρουσίαση όλων κάποα στιγμη με πιό πρόσφατες φωτό.

Δεν χρησιμοποίησα ποτέ ούτε λίπασμα ούτε Cο2.

Επίσης εννοείται πως ακόμα έχω απορίες και ερωτήσεις να κάνω κυρίως για το breeding που ειναι κάτι νέο για μένα. (Δεν εννοώ τα βέβαια τα ζωοτόκα...από αυτά έχω γεμισει πια).

5.jpg

6.jpg

7.jpg

8.jpg

  • Like 4
  • wow 2
  • love 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλός ήρθες στην παρέα μας Γιώργο. Πολλά μπράβο για το ενυδρείο σου  πολύ όμορφο ??

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όμορφο ενυδρείο!

Λίγη δουλίτσα θέλει η ψαροσυνθεση :)

Καλώς ήρθες στην παρέα!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ όλους!

Η ψαροσύνθεση @natateo είναι ένα μιξ από όσα ψάρια έχουν μείνει από παλιά, κάποες λίγες προσθήκες αλλά δυστυχώς πολλές γέννες από Xiphophorus helleri και platy..

Κάθε λίγο εμφανίζονται και νέα μικρά από τα φυτά.....δεν ξέρω τι να κάνω...ντρέπομαι που το λέω...πρέπει να είναι πάνω από 15 τώρα. (χωρίς τα μικρά)

Το ξέρω οτι στο τέλος θα καταστραφεί το ενυδρείο και έχω αγχωθεί...θα κάνω παρουσίαση και θα με κράξετε!!!....?

Δεν εχω που να τους βάλω...στο άλλο ενυδρείο που έχω, αυστηρά πια δεν βάζω ζωοτόκα με τίποτα!!!!?

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βαλε αγγελια και εδω και στο fb.

Δωσε ολα τα ζωοτοκα και θα ησυχασεις ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλωσηρθες φιλε μου !

Αναμενουμε παρουσιαση των ενυδρειων σου !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος giorgos152 έγραψε:

 

Το ξέρω οτι στο τέλος θα καταστραφεί το ενυδρείο και έχω αγχωθεί...θα κάνω παρουσίαση και θα με κράξετε!!!....?

?

 

Αν έχεις μπόλικο βιολογικό μην αγχώνεσαι δεν θα καταστραφεί με τίποτα. Και δεν υπάρχει περίπτωση να σε κράξει κάποιος. Για μένα τα ζωοτόκα είναι το καλύτερο είδος για φυτεμένα ενυδρεία!! Σε όσα ενυδρειομάγαζα έχω ρωτήσει μπορείς να τα δώσεις αλλά ξεχωριστά τα αγόρια με τα κορίτσια.

Μου αρέσει πολύ το ενυδρείο σου!!.. αλλά θέλει λίγο δουλίτσα με κλαδέματα.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και πάλι ευχαριστώ!

πριν 18 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Δωσε ολα τα ζωοτοκα και θα ησυχασεις ?

Τι ωραίο που μου ακούγεται...δεν είναι πως δεν μου αρέσουν, Τούς πρώτους μήνες που πήρα τέτοια ψάρια ενθουσιάστηκα με τις πρώτες γέννες..

΄Τώρα πιά μετά από 2 χρόνια θέλω να ασχοληθώ με το breeding δύσκολων ειδών όχι απαραίτητα ακριβών η σπάνιων αλλά είναι πρόκληση ρε γμτ να καταφέρω να

έχω γέννες και να μεγαλώσω  π,χ, ember tetra η  corydoras julii που τις λατρεύω.....

πριν 17 ώρες, το μέλος mik7 έγραψε:

Αν έχεις μπόλικο βιολογικό μην αγχώνεσαι δεν θα καταστραφεί με τίποτα. Και δεν υπάρχει περίπτωση να σε κράξει κάποιος. Για μένα τα ζωοτόκα είναι το καλύτερο είδος για φυτεμένα ενυδρεία!! Σε όσα ενυδρειομάγαζα έχω ρωτήσει μπορείς να τα δώσεις αλλά ξεχωριστά τα αγόρια με τα κορίτσια.

Μου αρέσει πολύ το ενυδρείο σου!!.. αλλά θέλει λίγο δουλίτσα με κλαδέματα.

 

Βιολογικό υλικό υπάρχει σίγουρα μετά πό 2 χρόνια...απλά αυξάνονται συνέχεια και επίσης θέλω να δοκιμάσω να κάνω και άλλα πράγματα......

Τα ζωοτόκα τα αγαπάω και η σχέση που έχω ειδικά με αυτά που έχουν γεννηθεί εδώ είναι μοναδική!!..η εμπιστοσύνη που μου δείχνουν είναι σκυλίσια...

Απλά όπως είπα και πιο πάνω....

Κλαδέματα κάνω συνέχεια σχεδόν καθε εβδομάδα κάτι θα κόψω...Το ξέρω πως θέλει ένα γερό κλάδεμα αλλά θέλω να υπάρχει και λίγο ζούγκλα

για να ξεκουράζονται η να κρύβονται τα θηλυκά από τα αρσενικά... οι corydoras κ.λ.π.....το έχω υπ όψιν μου όμως αυτό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος giorgos152 έγραψε:

΄Τώρα πιά μετά από 2 χρόνια θέλω να ασχοληθώ με το breeding δύσκολων ειδών όχι απαραίτητα ακριβών η σπάνιων αλλά είναι πρόκληση ρε γμτ να καταφέρω να

έχω γέννες και να μεγαλώσω  π,χ, ember tetra η  corydoras julii που τις λατρεύω.....

Ετσι! Μ αρεσει ο τροπος σκεψης σου! :thumbup:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...